Mala skola zanata

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

nije belo vino nego crveno :)
Pa neka bordo, u ton karti proizvodjaca pise vino boja. Mogu bas da potrazim neki ral broj ako je mnogo bitno. Ali nije to jedina boja koja je skuplja. A taj mi je doneo neka vrata koja je preseko nekom testerom, bolje bi ih i dete iseklo sekirom. I ja sam mu to sve pokrpio,lepio... i nisam mu nista rekao. A da je bar neko ko nema pojma, nego ima firmu sa gomilom stolara. Ali, ima gi razni :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo wrote:Ima nekog smisla i naplata po procentu, jer ako ti se desi da upropastis neki komad, moras da kupis novi od svojih para. Znaci imas veci rizik.
Hoces da kazes da rizik od svoje sopstvene greske prebacujes na musteriju :)
Sta on ima sa tim sto ti mozes da pogresis?
Posteno bi bilo da se to odbije od tvoje zarade, , makar radio i za dzabe, ili morao da doplatis, a ne da unapred zaracunavas svoj rizik, pa ako se ne zaznes, onda si zaradio vise.
Musterija ne moze nista da ti odredjuje
Upotrebio sam los izraz, bolje bi bilo reci: musterija moze da bira.
A bira i te kako. Da li tako sto eksplicitno kaze hocu ovo i ovo, ili tako sto izabere ponudjaca koji mu najvise odgovara, sve jedno je.
Pezzo je napisao:

covek trazio vino-boju.

Koja je to boja?
Kako ono bese: trula visnja je voce, a ne boja :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Upotrebio sam los izraz, bolje bi bilo reci: musterija moze da bira.
A bira i te kako.
---------
Da, moze da bira da li ce mu raditi dundjer koji ima samo cekic i srafciger ili ce mu raditi pravi majstor, sa kompletnom radionicom i iskustvom. Te dve cene su razlicite, ali i kvalitet. Ako je neko spreman da za 20 evra dnevnice radi taj posao i ako ga neko angazuje, neka im je sa srecom obojici.
Pazi jos jedno moje iskustvo... Neki stolar mi dao gomilu elemenata od mdf i trazio da mu uskladim sivu boju sa sivim univerom kojeg je kombinovao za korpuse. I trazio najnizu cenu, ispod svake cene. I to odmah posle novogodisnjih praznika, da bude gotovo do 5.januara ! Em hladno, ispod +5, nije temperatura. Ja mu to ipak nekako uradim. Uporedi on sa univerom, kaze ne valja nijansa, svetlija je. Odem kod prodavca lakova, kazem mu da mi treba tamnija i on mi se zali da sivu nijansu nikada tacno ne mogu da pogode... Kupim ja od svojih para jos 2 kila,katalizator je isto po 10 evra... benzin tamo vamo i kad sam sve zavrsio, zaradu pojeli troskovi, bolje i da nisam nista radio...
Ali, ljudi su se ispaljivali i na velikim poslovima, da nisu imali ni kinte zarade, udise lakove i smirgla po ceo dan. I za sta ? Pa to ne mozes da naplacujes kao dnevnicu cistacice. Danas jedna kabina kosta 5000 evra, kompresor kosta, pistolji, hemikalije, benzin, prostor... Pa ko hoce jeftinije neka kupi Matrix srafciger za 2000 dinara i neka radi sam, ne mora da izvoljeva.
Pa neka bira svako i neka se pruza koliko mu guber dozvoljava, zar ne ? Pa i ja bih uvek jeftinije a kvalitetnije, ali koga je briga i za mene :) Uglavnom, ljudi su kod nas malo neinformisani. Mene jedna komsinica pitala posto bih joj radio garderobni orman, ali da ga farbam od mdf i sta ja znam sta je sve mislila. I kad sam joj reko minimalnu cenu po kvadratu, ona mi je rekla: uuuuu, pa ima ormar znas koliki za 2000 u Bezanijskoj... :) Pa idi ga kupi, meni je skuplji lak 3 puta od tog ormara :) Svako ima neke svoje fiks ideje i ne treba ocekivati da ti svako mora biti i musterija. Ako vidis da nema para, reci mu da ima namestaja i od kartona, od poliuretana i sl. Neka nadje sta mu odgovara.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

i Bole, odi molim te na Simpov sajt, pa pogledaj sta oni sada rade ! Materijal im je mdf presvucen folijom ! To me potsetilo na black-red-white, onu poljsku "marku", sve jeftino i lepo izgleda na slici :) Secam se Simpovog salona od pre neku godinu, sa namestajem u intarziji... kostalo je, ali stvarno je bila klasa. A da su toliko pali sa kvalitetom, prosto mi je neverovatno. U Kini se pojavila cak i slanina od kartona ! :)) Neke pojave nisu za verovati, u svetu se situacija menja, a mi nismo u toku... :)
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

mbole wrote:
Pezzo wrote:Ima nekog smisla i naplata po procentu, jer ako ti se desi da upropastis neki komad, moras da kupis novi od svojih para. Znaci imas veci rizik.
Hoces da kazes da rizik od svoje sopstvene greske prebacujes na musteriju :)
Sta on ima sa tim sto ti mozes da pogresis?
Posteno bi bilo da se to odbije od tvoje zarade, , makar radio i za dzabe, ili morao da doplatis, a ne da unapred zaracunavas svoj rizik, pa ako se ne zaznes, onda si zaradio vise.
Musterija ne moze nista da ti odredjuje
Upotrebio sam los izraz, bolje bi bilo reci: musterija moze da bira.
A bira i te kako. Da li tako sto eksplicitno kaze hocu ovo i ovo, ili tako sto izabere ponudjaca koji mu najvise odgovara, sve jedno je.
Pezzo je napisao:

covek trazio vino-boju.

Koja je to boja?
Kako ono bese: trula visnja je voce, a ne boja :)
Svaka ti je na mestu :prsgore:
User avatar
Ja i samo JA
Šegrt
Posts: 20
Joined: 07 Oct 2012 19:39
Location: Prijedor
Contact:

Post by Ja i samo JA »

Pozdrav svima.Moram priznati da se u svemu slažem sa kolegom Stefany,možda zato što sam i ja imao sličan početak i nevjerovatno drugih sličnih detalja,samo što ja još uvijek i nakon mnogo godina nisam postigao toliko,to je već ona druga priča"mala sredina i to",ali mislim da se svi mi trebamo držati onih par stavki o tako reći pravilu ponašanja u poslu.Å to se tiče samog cjenovnika,to je stvar svakog posebno i nemoguće je da svi radimo po istoj cijeni.Isto tako smatram da je nemoguć raditi cjenovnik kuhinja po metru dužnom. Ja sam lično,a to i svi vi možete sami sebi napraviti,u Microsoft Excelu napravio tabelu za pravljenje predračuna u kojoj su u posebnim tabelama obuhvaćeni svi materijali okovi i sve što je potrebno tako da se ne može desiti da nešto zaboravite uračunati,a sve tabele su uvezane u konačan iznos predračuna,tako da jednostavnim unosom dimenzij u odgovarajuću tabelu automatski dobijate sve izračunato i naravno po želji muštrije jednostavno mijenjate parametre i opet automatski dobijate konačan iznos predračuna. Jako jednostavno i praktično za upotrebu,mada je za odlazak na teren potrban laptop,ja ga koristim i potrebno je vrijeme da se izradi odgovarajuća tabela. meni je trebalo dosta vremena ali ja baš i nisam neki stučnjak za kompjuter. pokušajte sigurno će vam koristiti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sto se moj i izbor prosecne musterije ne poklapaju je sasvim druga prica :)

Najpre, jednostavno moramo racunati na to sta moze da se proda na trzistu na kome je prosecna plata 350 evra.
Potpuno se ja i ti slazemo da bofla ima na sve strane, nadri majstora koji rade za oba evra... al 90% musterija nema za vise. A u nesto moraju da spakuju gace i majce :) Priznaces da je za to ipak daleko bolji los orman od 50 evra koji imam, nego predivan i ekstra kvalitetan od 300 koji nemam.

Mislim da smo malo pobrkali loncice. Onaj ko se ovim bavi kao poslom, mora da racuna na trziste. A trziste je takvo kakvo je.

OK, uvek ce postojati nekvalitetna roba niske cene, i kvalitetna visoke. Jednostavno zato sto trziste trazi obe vrste.
U koju grupu ce se ugurati proizvodjac, stvar je njegovog izbora i mogucnosti.

Kinezima koliko vidim, uopste ne ide lose sa hiperprodukcijom nekvalitetne i jeftine robe. Ne ide naravno lose ni Svajcarcima, sa vrhunskim kvalitetom i cenom.
Samo Svajcarci prodaju na bogatom trzistu, a nase nije takvo.

Ono o cemu je Stefany pricao, je upravo kako se izdici sa tog low-end trzista (svako od neceg mora da pocne), i pokusati da se ubaci u "gornji dom", gde je u principu lakse, samo ako mozes tamo da dobacis. A mnogi bi mogli, samo kada bi malo promenili navike. Ne pricamo o majstorluku, on se podrazumeva ako tamo hoces da stignes. Pricamo o odnosu prema musteriji, postovanju iste, promeni losih navika, racunanju sta me koliko kosta...

Secam se da smo pre par godina pricali na slicnu temu, i na jedan moj komentar kako u troskove proizvodnje (pa samim tim i u cenu proizvoda) moras da uracunas amortizaciju alata, izletelo je par pitanja: kakve veze ima alat koji koristis sa cenom proizvoda? Samo pokazuje koliko ljudi ne razumeju sta sve postoji kao parametar cene.

Ustvari mi najcesce cenu posmatramo potpuno naopako, cak i u trgovini gde je to daleko prostije nego u proizvodnji (ima manje parametara). najveci broj njih misli da se prodajna cena formira tako sto na nabavnu dodas neki procenat i gotovo. Pri tom jako retko ustvari sracunaju pravu nabavnu cenu, posto smatraju da je to samo ono koliko su robu platili. A troskove transporta, zauzimanje magacina (i kad je tvoj on kosta, posto bi mogao da ga izdas nekome i ne radis nista). Klasicna greska u koracima novopecenih "bizmismena". Skoro sam pricao sa jednim poznanikom, i uzasnuo se na izjavu: znas mene reklama ne kosta nista, to radim kao kompenzaciju ::neznam:: :pucko:

Prodajna cena je ona koju trziste moze da plati za datu robu, i uopste ne zavisi od tebe, odnosno zavisi jako malo od tvog trgovackog umeca.
Nabavna je ona po kojoj ti mozes da nabavis (sa svim troskovima), i takodje samo mali deo nje zavisi od tebe (tvoje snalazljivosti da nadjes dobar izvor).

Razlika izmedju te dve je tvoja zarada. Ako ti odgovara, onda to nabavljas i prodajes, ako ne, jednostavno ne nabavljas to vec nesto drugo.
Naravno postoje izuzeci, gde ces na nekoj robi cak i gubiti, ali je drzis da bi privukao musterije i slicno, ali to su uvek izuzeci.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa Stefani ima svoju cistu racunicu na panelima i ima cenovnik za svaki metar reza i svaki metar kanta i njemu je lako da izracuna. On je vise trgovac nego stolar. Ako sa svim svojim iskustvom i profesionalnom opremom ne mogu da zaradim za dnevnicu koliku ima i zidarski pomocnik, onda nema svrhe da diskutujem sa takvom musterijom. A ovi sto se uce i dokazuju, njima mozda i odgovara. Radi brate ono sto ti se isplati ili ono sto moras ako nemas bolje, nema trece.
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

Kolega,apsolutno si u pravu sto se tice racunice nisam nikada bio u problemu.Dugo vremena sam kupovao aku busilice,
razne sitne alate i zaradjivao za zivot sa istim.Iako nista nisam nasledio niti je neko od mojih bio u mogucnosti da mi pomogne
zadnjih godina kuburim sa kupovinom holcmi,kanterica,masina za busenje i sl. pa su racunice otisle u drugom smeru.
Ono sto je vazno jeste da sam do masina i posla dosao preko znanja sta treba stolaru-(jer sam i sam bio isti dugo vremena)-
a danas imam ozbiljno iskustvo u vezi onoga sta je to sto je potrebno i stolaru i kupcu.
Sve sto sam ispred napisao proisteklo je iskljucivo iz mog iskustva iz saradnje danas sa preko 100 stolara i mnogo
klijenata kojima se nesto radi.Prosto imam mogucnost da saznam i sta je dobro za klijenta a i za mog stolara koji je meni jako vazan.
Tako da ja moram da se bakcem sa mnogo ozbiljnijim racunicama nego sto se tebi mozda ucinilo.
Moja pitanja gore su nesto sto se desava u oziljnoj meri i prosto osecam potrebu da na to ukazem mada ja to svakodnevno cinim
u svom poslovanju.I to naravno ide jako tesko, jer cini mi se da mi kao ljudi tesko menjamo navike i nacin razmisljanja a ustvari to je u
poslu mnogo velika GRESKA.
User avatar
Alek0103
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 03 Aug 2018 11:50
Location: Požarevac

Post by Alek0103 »

Poštovani,
imam za Vas uz molbu par pitanja koja su opšta ali se nadam da je moguć jednostavan odgovor na njih. Da li me možete uputiti odakle kao apsolutni početnik trebam da krenem, koliki bi prostor bio dovoljan za manju stolarsku radionicu (garaža, kolike kvadrature) i koji alat bih i gde mogao da kupim za početak.
S poštovanjem,
Aleksandar A.
Požarevac
Hvala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sta nameravas da pravis?
User avatar
Alek0103
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 03 Aug 2018 11:50
Location: Požarevac

Post by Alek0103 »

Dečije stolice, školske i za vrtiće a kasnije kako budem sticao iskustvo komadni nameštaj, stolice, stolove i sl.
User avatar
Alek0103
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 03 Aug 2018 11:50
Location: Požarevac

Post by Alek0103 »

Izvinjavam se ako sam promašio temu ali bi mi savet dobro došao a ako je potrebno uputiti me na temu koja se tiče mog pitanja.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Ako mislis na stolice na koje i ja mislim, garaza nije dovoljna ni za magacin.
Od alata ti ne treba skoro nista!
Sve se radi na masinama. (: (: (:
Jel imas neku sliku?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

https://docplayer.rs/docs-images/102/15 ... es/2-1.jpg
Ovakva presa je osnova. Pored nje ti treba jos nekoliko, nista manjih masina...ako mislimo na iste stolice.
U garazi bi mogao da skladistis kalupe za ovu presu
:D
Post Reply