Mala skola zanata

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Mala skola zanata

Post by Stefany-mil »

Ovo je samo jedan nacin razmisljanja i moja zivotna skola koju bih zeleo da podelim sa vama.
U mom dugogodisljem iskustvu i radu u ovoj bransi naucio sam neke stvari koje su od vitalnog
znacaja za ovu bransu.Ja nisam stolar po struci niti mi je to bio neko u porodici.Ovim poslom sam sasvim
slucajno poceo da se bavim kada sam drugaru napravio kuhinju gde sam shvatio da mi taj posao prija
i da zelim njime da se bavim.U to vreme sam radio u jakoj privatnoj firmi gde sam bio poslovodja u proizvodnji
alu i pvc stolarije.Razmisljajuci u to vreme kako uopste da nadjem kupca za neki proizvod dosao sam na
(za moju okolinu i prijatelje) suludu ideju koja se kasnije pokazala kao jedna od naj boljih ideja koje sam u zivotu imao.
Godinu dana sam radio besplatno svima sve vrste namestaja(kuhinje,plakare,komode,stolove itd itd).
Jedini uslov je bio da se za izradu namestaja koriste naj moderniji dekori sa najskupljiim okovima.
Jeftine materijale i okove nisam prihvatao da radim.Naplacivao sam samo simbolicno troskove nabavke materijala.
Vrlo cesto su me ljudi castili vise nego sto bih mogao da naplatim.
Da krenem sa naplatom sam odlucio kada su poceli da me traze na osnovu mojih dotadasnjih radova.
Da bi matematika bila jasna,prve godine kada sam poceo sa naplatom sam zaradio oko 15 000 maraka za godinu dana.
U firmi u kojoj sam radio imao sam za to vreme odlicnu zaradu koja je bila u proseku oko 6000 maraka godisnje.
Ovim poslom sam se uporedo sa firmom bavio nekih 5 godina,gde mi je supruga obavljala nabavku dok sam ja svaki
dan posle posla uvece do kasno u svojoj radionici radio do kasnih sati.Te sate kada posle posla i malog odmora udjem
u MOJU radionicu oko 5 popodne i uvece oko 11 shvatim da sam sklopio kuhinju koju sam naplatio 300-400 maraka necu nikada da zaboravim.
Mogao sam svoj rad dobro da naplatim jer na osnovu mojih radova iz prethodne godine dolazili su mi samo skupi i veliki poslovi.
Bio sam trazen jer u to vreme nije bilo mnogo ljudi koji su bili spremni za takve radove.Mnoge poslove sam ugovorio a da nisam imao blagog
pojma kako cu to da izvedem.morao sam da ulazim u exkluzivne radnje sa metrom i da se zavlacim po namestaju da vidim kako se sta radi.
Za sve ove godine naucio sam sta je vazno i to cu sada u segmentima da podelim sa vama.
Posto sam imao jako puno posla nisam imao dovoljno vremena da brzo i kvalitetno uradim ponudu za klijenta.
Shvatio sam da mi puno ponuda ostane nerealizovano zbog moje sporosti i tada sam znao da ako tako nastavim da ce doci dan kada necu imati tolkio
posla jer ce se procuti da sam dobar majstor ali imas da cekas da dobijes ponudu koja nece biti jeftina a jos dok dodjes na red da ti se pravi
ima zivot da ti se smuci.Shvatio sam da sam mnogo truda ulozio da bi dozvolio da se tako nesto desi.
Jedan dan sam seo u svoju radionicu uz kaficu da razmislim sta ja ustvari ocekujem i gde zelim da stignem obzirom da sam novca uvek
imao dovoljno i nikada mi nije bio inspiracija.Moja naj veca briga a verujem da je i kod vas ista stvar je bila da uvek imam dovoljno posla i da nikada
ne dodjem u situaciju da nemam sta da radim.
I tada sam se stavio u cipele mojih klijenata da bih mogao da shvatim sta je to sto je njima vazno i sta treba da radim da bi oni uvek bili zadovoljni i
da bi me uvek i u svakom trenutku zvali da ponovo radim za njih a naravno i da me sa zadovoljstvom preporuce svojim prijateljima.I tako sam na papir
napisao stavku po stavku gde sam shvatio koliko na nekim segmentima moram da radim na sebi.
Napravio sam plan i ostvario ga.
Da bih dosao do vremena zaposlio sam momka koji je samnom isao na montaze da mi se prikljuci u svakodnevnom radu a ja sam dobio na vremenu
da kada me klijent pozove odmah odem na teren i uzmem mere.Ponudu bih izradio sto pre i u vise varijanti kako bih klijentu dao vise mogucnosti da mu
se svidi predlozeno.Brzo sam shvatio koliko sam ubrzao stvari i koliko se to isplati na mesecnom nivou.A za dugorocno ne bih mogao da nadjem reci
koje bi opisale nastale promene.Za brze ponude sam nagovorio inzinjera u svojoj firmi da me nauci da crtam u auto cad-u i da radim izracune u exelu.
Ovo me je ubrzo dovelo u situaciju da ponudu izradim vrlo brzo i vrlo tacno i jos da klijent vidi i stekne sliku o onome sto kupuje a da to nije magla.
i ovo mi je zaradilo neki novac jer mi se vise nisu desavale greske da sam nesto zaboravio da zaracunam.Vremenom sam se usavrsavao pa mi je pristup
klijentu kao i brzina i nacin ponude pomogao da ponude dovedem na skoro 100% realizacije.
Zakljucak:
Za nas je jako vazno da ponuda bude brza i ozbiljna jer za samo jedan dan duze klijent se malo "oladio" i jos mu iskrsli neki troskovi pa nam na kraju
javi "cucemo se" Nismo izgubili samo taj posao.Izgubili smo KLIJENTA kome da smo napravili to sto mu treba njemu bi sve ostalo "staro"bolo oci a mi
bi mu izmamili sve pare iz dzepa koje bi on imao samo da se otarasi "starog" a ubaci novo.I ne samo njemu vec u buducnosti i njegovim prijateljima.
Kada se ovo dugorocno izracuna moze da se desi da smo puno posla a i para izgubili.
Na mom papiru su se pojavile jos neke stavke.
Nabavka.
Nikada nisam jajario i kupovao u sest firmi jureci da se ustedi neki dinar.
Odlucio sam se za jednu firmu koja je je bila naj stabilnija sa robom i kvalitetom.
Obzirom da sam sve kupovao na jednom mestu,ubrzo sam postao vazan kupac
gde su mi se otvorile dodatne povoljnosti i finansiske a i mogao sam svoje rokove
da ispostujem jer sam i ja bio ispostovan.
Montaza.
Rok koji se da klijentu MORA da se ispostuje po svaku cenu pa makar sekire padale.
Na montazi je jako bitno da smo uredni,sto podrazumeva da se na pod postavi najlon na koji odlazemo donesene elemente i alat
pogotovo ako je u pitanju neki novo radjen pod.Prilikom busenja zidova se zalepi kesa na zid ispod rupe kaja se busi a naknadno
se usisivacem pokupi sva napravljena prasina.elementi se na kraju prebrisu i poskidaju se sve nalepnice(ako ih ima)sa materijala.
Ovo ce klijenti strasno mnogo da cene.njima je malo vazno da li srafimo iver vijkom ili srafom 4x50.
Naravno i dogovor sa klijentom oko svih detalja koje su dogovorene moraju u potpunosti da budu odradjene.
Montaza mora da bude zavrsena u najkracem mogucem roku i ni slucajno da ostanu neke nedovrsene sitnice koje ce
sigurno mnogo da nerviraju klijenta.Ono sto je mnogima muka ja sam radio sa zadovoljstvom.nisam cekao da me neko zamoli
da dosrafim garnislu koja visi vec sam se sam nudio i da je dosrafim i da okacim neku sliku,itd itd i to naravno besplatno.
Kada bih uspeo na ovakav nacin da odradim neki posao bio sam siguran da sam stekao vecitog klijenta,a kakve sam tek kasnije u
zivotu dobio povlastice upoznajuci razne doktore i druge vazne ljude u drugim sferama zivota,to je tek prica za sebe.
Oko sebe sam okupljao korektne i dobre majstore koji su mogli da mi zatrebaju u poslu.ako se radi kuhinja a klijent nema proverenog
keramicara vodoinstalatera,molera ili elektricara imao sam ja.moj cilj je bio da maksimalno klijentu smanjim muku jer ako mu se izrada
kuhinje smuci,sigurno nece da mu padne na pamet da stavi i klizni plakar u spavacoj sobi.
A ako je srecan i zadovoljan posao krece.
Uhvati se cvrsto za volan i "VOZI"
Ko uspe da izdrzi ova pravila nikada nece gledati u telefon cekajuci da neko pozove.
Zaradu stavi u drugi plan a klijenta u prvi i ne sekiraj se,sve ce doci samo.
A onda jednog dana,moraces da sednes opet u svoju radionicu,da otvoris papir i da popises sta je sve potrebno
da postanes svoj "gazda" i da razmislis da li to ustvari hoces jer mozes sigurno.
A ako ispadne da hoces onda sve sto si prosao ce jednog dana biti smesno u odnosu na ono sto te ceka.
IGRANKA POCINJE.
Meni se desilo.
Danas je moja zenica koja je pre tacno 13 godina i narednih 5 tovarila brdo materijala u i na "bubu" ,
zamenik direktora u jednoj maloj porodicnoj firmi sa dvadesetak zadovoljnih i nezamenjivih radnika.
Prosli smo velike uspehe i padove ali jos smo tu a volan i dalje cvrsto drzimo i gledamo gde vozimo.
Ne mogu da kazem da bih ovo mogao ponovo jer uzima zivot,padovi su me mnogo kostali ali ne zelim da odustanem
ni slucajno.Po ko zna koji put sam ustao i opet sam na pravom putu.Imam neke magarece gene.
A ja sam samo obican covek sa tri razreda srednje skole elektricarskog zanata.
Morao sam usput da se skolujem u zivotu ali sam bio i otvoren za skolovanje.
Ovo je moj put i smtram da svako ko zeli moze sebi da ga priusti a za pocetak trebaju dve aku busilice.
Nije potrebno ni nasledstvo ni kredit od banke,samo VOLJA.

Licno ne znam zasto sam ovo sve napisao,ali negde osecam potrebu da neke stvari razjasnim onima koji se ne snalaze
a ne shvataju gde je problem.Nadam se da ce ovo nekome pomoci.
Ovo je pocetak moje zivotne price a ako bi neko zeleo da napise svoju ja bih rado da je procitam jer jedni od drugih
mozemo mnogo da naucimo.

Pozdrav.
Last edited by Stefany-mil on 08 Mar 2012 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Moj komentar ce biti samo jedan link http://www.qualityposts.com/ForumPosts.php
(Akcenat na tacki 5)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Sva čast za post (na stranu formatiranje teksta).

Mislim da se može mnogo naučiti iz teksta, i da to treba da bude obavezna tema razmišljanja mnogih koji počinju, a i onih koji se time duže bave.

:tummenupp:
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Stefany-mil
:prsgore: :buga:

Svaka čast,lep primer zdravog razmišljanja i poslovanja

Nadam se da će dosta kolega izvući snagu iz ovog posta.
User avatar
vladhorv
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 09 Oct 2010 09:59
Location: Rijeka/Viskovo

Post by vladhorv »

iskreno... lijepo, svaka cast.
Forza Fiume
User avatar
jomiwork
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 10 Feb 2012 01:24
Location: kikinda
Contact:

Post by jomiwork »

jako lepo samo mi ovo sad primeni na grad gde nas ima 50 do 100 stolara a platu dobijaju samo oni u opštini :oskyldig:
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

jomiwork wrote:jako lepo samo mi ovo sad primeni na grad gde nas ima 50 do 100 stolara a platu dobijaju samo oni u opštini :oskyldig:
Здрава конкуренција чини чуда!
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

dođi u kikindu pa ostani nedelju dana pa ćeš kontati o čemu jomiwork govori

u našem gradu ima oko 100 stolara kao što kaže

evo moja ulica dugačka nekih 800m a ima 5 stolara pa kad krenem prema centru da ne pričam
no sve u svemu ja sam digao ruke od toga teram za svoju dušu samo


lepo on to čovek napisao ali to možeš primeniti u beogradu i većim gradovima

jes da smo na 7km od EU granice al ovde leba nema ni od motike a kamoli od stolarije
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

i još na vrh svega od tih 100 stolara registrovane radnje ako ima nekih 5-7 stolara od kojih opstaju max 5 koji po političkoj liniji sklapaju poslove zavisno ko je trenutno na vlasti u opštini

i što najgore oni koji su bili dobri stolari su zatvorili a ostali ovi tkz. fuš stolari
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

jomiwork wrote:jako lepo samo mi ovo sad primeni na grad gde nas ima 50 do 100 stolara a platu dobijaju samo oni u opštini :oskyldig:
Generalno u svakom gradu ima puno stolara a potraznja se mnogo smanjila.
Nije vise vreme kada nismo imali potrebe da se trudimo oko trazenja posla dolazio je sam.
Sve ono sto se svakome danas desava je rezultat rada od pre sest meseci,godinu dana i vise.
Danas od tih stolara 50-100 siguran sam da mogu da se nabroje na prste oni koji i dalje imaju posla.
Mnogi su u problemu da se pokrenu jer su navikli da im se stalno neko javlja sa svojim zahtevima.
U ovoj besparici to samo nekima polazi za rukom i to su obicno ljudi koji su se pridrzavali pravila
koje sam opisao.Jedna jako vazna stvar mora da se shvati,da je stolar majstor koji radi sa drvetom
ima sve masine,dobro poznaje drvo i dobar je u svom poslu.Onaj ko se bavi plocastim materijalom
ne treba da gleda na sebe kao na nekog majstora vec montazera.U tom pristupu ima nekih stvari
koje se uveliko razlikuju.Recimo da stolari mogu da prave i stepenista,ulazna vrata,prozore,namestaj
od drveta,itd a plocastim materijalima da se dopunjuju.
Reklo bi se da su u prednosti.
Medjutim montazer ima jednu drugu sansu a to je da sebe dozivi kao prodavca i dizajnera i da radi
na tome da se tu usavrsava i samim tim sada montazer stice prednost jer se ta roba daleko vise trazi.
Jedan stolar u periodu kada ima puno posla tesko moze da nadje adekvatnu pomoc da ubrza radove
sa nekim novajlijom da bi uspeo sve da prihvati i nikog da ne odbije cenom rokom ili sl.Dok montazeri
mogu vrlo lako to da rese sa nekim iz komsiluka jer u sklapanje moze za tri dana da se uvede bilo
ko sa malo znanja iz bilo kog zanata.E a sada,ko god da je radio na nacin kada ima puno posla
pa se neko javi a on malo klepi cenu na foru ako prodje prodje i jos drmne neki sulud rok jer ne stize
takav nacin rada se uvek sveti u buducnosti a opisao sam gore i zasto.Ja znam da mnogima nije jasno
kada dodje neko ko ima kuhinju staru 15 godina i sada ima pare i hoce za sutra.Kakav god razlog bio
to je jednostavno tako i ko tome moze da se prilagodi vec je u prednosti nad ostalima jer je vecina
klijenata za tako nesto spremna da plati i skuplje.Izmedju ostalog stavimo se malo u njihove cipele.
Kad hoces nesto sebi da kupis,bilo da je televizor ili telefon ili komp zelis to odmah zar ne?
U svakom poslu je vazno da se mi prilagodjavamo klijentima a ne oni nama.
Montazer danas moze da bude svako,ali dobar prodavac i dizajner ne moze.
To je za neke sansa,za one koji su spremni da uce i rade na sebi.Znam da je to mnogima muka
ali to je jedini nacin da se u ovom poslu istaknemo i budemo bolji i drugaciji od drugih.
Posao danas mora da se juri i trazi.
Recimo jedan primer:
Nadjemo nekog drugara da nam izradi mali web-sajt.To danas moze da se zavrsi za 50 e.
Na sajtu se lepo predstavimo opisemo sebe,ko smo,sta smo i cime se bavimo kao i sta sve mozemo da
ponudimo.kao referencu postavimo slike nasih najboljih radova a mozda i neke sa neta koje smo u stanju
da izvedemo.Za ovo treba smisla a ako ga nemamo potrazimo pomoc.Sajt mora da bude pristojan i privlacan
kao i da uliva poverenje.Napravimo kulturnu vizit kartu koja moze da izadje oko 10 e.
U skladu sa predhodnim odstampamo na kolor stampacu jedno 100 komada letaka koji nude nase usluge
sa pozivom na sajt da se pogledaju nasi dosadasnji radovi.Kada je sve spremno nase letke mozemo
da delimo na milion nacina.Odemo u novo izgradjenu zgradu gde su stanovi uveliko u prodaji.
Ubacimo u stanove po jedan letak,zalepimo na vrata,damo domaru da ih da vlasnicima uz obecanje za cast
ako se nesto ugovori.Ima jos mnogo nacina ali moramo time da se bavimo a ne da gledamo u telefon i da
krivimo i drzavu i stolare i tastu.Svakom novom coveku kojeg upoznamo ili sretnemo bilo gde mozemo da damo
vizit kartu i ukratko da ga upoznamo sa time cime se bavimo i da ponudimo nase usluge i ako se to uradi na pravi nacin
svakom ce to prijati i smatrace da eto sada ima stolara kada mu nesto bude trebalo a mnogima ce trebati odmah
nesto pa makar i neka polica,a to je vec ulaz.Moze se reci da za sada moramo da budemo dobri prodavci da bi ovo dalo
rezultat.Ok,sada kada nas neko pozove da nesto uradimo,treba da damo sve od sebe da to sto ponudimo ima smisla
da dobro izgleda,da je ekonomicno za upotrebu i da se uklapa klijentu u budzet.Ovo sada zahteva nesto drugo-dizajn.
Necemo ceo zivot da radimo kuhinje na istu foru ili da kupac mora sam da osmislja ako hoce nesto drugacije.
Malo po netu pa se poskidaju detalji koji su zanimljivi a nezahtevaju puno materijala a mogu da promene izgled
neke obicne kuhinje sa gornjim i donjim elementima.Znaci mora da se radi malo i na dizajnu.kada se ovo uzme u obzir
onda shvatamo da nije dovoljno samo znati sklopiti vec bas naprotiv treba raditi na prodaji i dizajnu pa mozda mozemo da se
nadamo da ce posla biti uvek i da poslovi nece biti oni najjeftiniji sa malom zaradom.Vremenom ce mnogi odustati od ovog
posla pa ce ostati oni koji su uspeli da se istaknu a mnogi ce promeniti bransu i onda ce to opet doci u neke normalne okvire.
Ako neko zivi u nekoj siromasnoj sredini mora da da sve od sebe da posao nalazi u drugom mestu ili gradu i da se tamo
gura sa svojim uslugama,jer ako radimo samo u lokalu vrlo je moguce da nema poteza koji moze da nas dovede tamo
gde zelimo da stignemo.Danas na internetu moze mnogo dobrih tekstova da se nadje kako biti dobar prodavac iz kojih
moze puno da se nauci a dizajn je jos laksi jer slika ljudi koji su skolovani za takve stvari ima jako puno a mi samo
treba da ih trazimo i odvajamo ono sto bi moglo da nam zatreba.Malko para a puno truda i posao ima da cveta.
Drugo je sto je velika vecina lencuga i trazi posao da ga ne nadje a tu spasa nema.A puno ljudi lepo zivi od ovog posla
i nema gazdu iznad glave za 250 evra.Ja bih radje sve ovo radio za 500 nego gazdu za 250.Ali svi smo mi negde razliciti
ali bavimo se istim.Pristup poslu je taj koji MORA da se menja.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozz Stefany-mil

OK rekoh , prvi post iz teme je onako od srca i iz života, kao vlastita životna škola, a sad ovaj drugi :skratta: podučavanje nas kako doći do posla i do klijenata .

Ja se moram malo osvrnuti na ovu tvoju temu, čestitati ti na otvorenosti i hrabrosti , te poduhvatu , krenuti u posao o kojem neznaš ništa, i naučiti kroz posao . To što si rekao da si radio besplatno prvu godinu - nisi , stjecao si znanje , a znanje nikada nije bilo besplatno - tebi su plaćali materijal da se učiš , mnogi od nas su kupovali materijal o vlastitom trošku i poklanjali gotove proizvode , samo da uče nešto novo ili da se čuje za njih.

Svi mi radimo na ovakav način, neki manje , neki više . Po meni nisi nas naučio ništa novo .
Konkretno ja radim dosta i svašta, a posao mi pronalaze moji zadovoljni klijenti . Također gdje procijenim da bi mi bilo interesantno napravim posao besplatno ( nije to besplatno - svaka reklama košta :D - probaj vidit koliko košta oglas u novinama )
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Stefany-mil
:pljesk:
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

Hvala Dule.
@rupee nije ovo nikakva poduka,pogotovo ne onima kojima ne treba.
Mnogo ima pocetnika koji su se kasno upustili u igru a pokusavaju u
ovoj bransi za zarade za zivot,oni bi trebali ovo dobro da nauce da
bi i ostali u igri.Medjutim ima i onih koji su se drzali ovakvih stvari
od pocetka i onda dosli u situaciju da imaju posla preko glave pa je
zarada izbila u prvi plan.I onda je tolika navala da ne primecuju da su
one vazne stvari zanemarili.a to je korektost prema kupcu,znas kad
ostane neka sitnica pa te klijent ceka dve nedelje da zavrsis ili
pozove za neku sitnu stvar a ti ga zavlacis danima jer imas vaznije
stvari u zivotu-zaradu.A posla ima stalno i nista se ne primecuje.
I onda jednog dana dodje neka kriza i posao stane jer nema vise
potraznje a nema ni zadovoljnih klijenata.I sta cemo sada?
Svi znamo da los glas ide jako brzo a dobar jako sporo.
Mnogima se ovo desilo.Retko ko ce da se pogleda u ogledalo
i da kaze sebi pogresio si.Ko bi to uspeo smogao bi snage da se
menja i da krene ispocetka na neki drugi nacin.mnogima je posle
svega ispod casti da traze i jure posao,samo zato sto nemaju hrabrosti.
danas vecina majstora kada da ponudu klijentu i klijent se ne javlja
ne pozovu da vide da li je neki problem,da li je skupo ili je nesto drugo
u pitanju.to im je ispod casti jer su navikli da poslovi dolaze sami.
Moglo je to nekada ali vise ne.Ja bih ga zvao i menjao ponudu na sto
nacina samo da ga dobijem.ispod casti je prevariti klijenta zarad vece
zarade a to se daleko cesce desava i radi.
Ima tu svega i svacega.
Proradi sujeta i onda kazemo ako ti je skupo nek ti radi nek drugi.
U ozbiljom poslu to ne funkcionise i daje mnogo lose rezultate.
recimo da je taj klijent zakljucio da mu je skupo i potrazi jos neku ponudu.
I onda naleti na nekog ko ce tu istu ponudu da odradi ali da zaracuna neke
buvljacke okove i rucice a mi smo racunali kvalitet jer samo kvalitet i ugradjujemo.
I jos se manje ugradi jer obicno buvljacki tipovi i rade jeftinije i onda imamo ozbiljnu
razliku u ceni a da pritom klijent nema pojma sta se desva jer ga nismo pozvali
da se razjasnimo a buvljacki tip mu se nije sigurno hvalio kako ce da mu namontira
rucice sa buvljaka od 30 dinara.I sada nije najveci problem sto nismo dobili taj
posao nego sto ce klijent da misli da si bezobrazan sa cenama i nece mu biti
problem da to podeli sa nekim ako mu se ukaze prilika.A on te sigurno vise nece
pozvati nizasta.On danas pravi kuhinju a za sest meseci pravi klizni plakar.
e pa da smo mu napravili kuhinju pre sest meseci danas bi pored ostalog imali
da pravimo i taj klizni plakar.I ko zna jos sta nekom njegovom po njegovoj
preporuci.A mi danas recimo nemamo ama bas nista jer j***ga udarila kriza,
pao sneg a i dunav je zaledio.Stala srbija cemu mi da se nadamo.

Znam da ce ovo neke da zaboli ali nisam ja kriv majke mi,
a ako nije zanimljivo slobodno se izjasnite.
Last edited by Stefany-mil on 08 Mar 2012 20:23, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Sorry , možda sam bio neshvaćen . Ja kažem , ukoliko ti je posao drag, moraš posao staviti ispred svega. Ako si ti zadovoljan sa svojim radom, onda je i mušterija definitivno . Ukoliko se tebi na sviđa posao što si odradio , ne možeš očekivati ni od naručitelja da će ti progledat kroz prste.

Uglavnom , posao ( od ponude do isporuke ) je bit svakog stolara, a problemi vlasnika ( ponekad ljudi čak i psihički neuravnoteženih :D ) su njihovi problemi .

Ja sam radio po preporuci arhitekta kompletnu kuću jednom ekscentričnom liku , koji je uredno sve platio bio sasvim zadovoljan sa svim što sam mu napravio , a kad sam završio frajer kaže ajmo sad sve isponova u drugoj boji ( :skratta: nije znao di će s parama ) .
Ja sam mu rekao da može, ali da mora čekati na red, jer imam osim njega još posla i da ne mogu izgubiti ostale klijente . Posao kod njega sam obavio na vrijeme, pokazao sam mu narudžbe dalje i rokove isporuke, te rekao ukoliko Vas zanima daljnji posao , možete doći na red tad i tad . Čovjek se iznenadio , počeo sa filozofijom kako kod njega sam mogao i penziju zaradit, on može kupit sve i svašta , ...
Može on kupit sve i svašta ali mene ne :skratta:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

Plasim se da ti odgovorim na ovaj post.:)
Last edited by Stefany-mil on 09 Mar 2012 11:27, edited 1 time in total.
Post Reply