sto za stubnu busilicu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

micha56 wrote:Evo ga deo plana izrade.

[url]https://s5.postimg.org/54we6xlgz/Stona_busilica1.jpg[/url]
Sto sajla? Imas jako jeftinih zupcastih letvi i zupcanika za kapije koje mozes da iskoristis za pomeranje gore dole, a da izbegnes probleme sa sajlom.

Kako si predvideo stelovanje upravnosti stola i ose budilice, i stelovanje ose busilice sa osom stuba? Bez ozbiljnih masina ne mozes da ocekujes da ces tako nesto postici samo preciznoscu izrade.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta nova glava od par stotina dinara, kad stegne burgiju stegne je tako da stoji ukoso i landara ko list na vetru :) (imam tri takve)
Glava koja ne baca kosta 100-tinak al evra.

Samo ti se cini da za rad sa drvetom ne treba preciznost. Naravno, za neke stvari nije bitna. Dal ce ti rupa za sarku na kuhinjskim vratima biti 2 desete levo il desno, zaista je nebitno. Al kad hoces da tacno uklopis cilindricnu mesinganu glavu srafa, tako da nema lufta oko nje tu se 1 deseta vidi iz aviona. Kad treba da stavis male sarke na kutiju, a one se povezuju srafovima sa konusnom glavom, i busis burgijom od 1mm i te kako ti treba preciznost.

Stio se tice YT... sve zavisi sa koje strane gledas. Sa tvoje strane, naravno da nije nikakav problem uzeti koju kintu.
Ali gledano sa druge strane, na YT je takva kolicina djubreta, da je pronaci neku stvarno korisnu informaciju postala nemoguca misija. Nevolja je sto ljudi prihvataju zdravo za gotovo sve sto trci po internetu, po sistemu: pisalo u novinama, mora da je tako :)
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Nakon dugog razmišljanja i vaganja jučer sam dovukao doma Holzmann bušilicu.
Samo sam ju ne kratko isprobao, ali trebat će namještanja radne ploče čije postolje trenutno ne mogu otpustiti jer mi je 24 gedora puknuta, okastog 24 nemam, a cijevasti je predugačak ;(
Ukratko glava nema pretjeranog odstupanja odokativnom metodom. Stavio sam 90-ak cm dugačku svjetlo valjanu šipku (fi12 ili 14mm) u futer i na kraju je imala odstupanja ~2mm.
Kad bude toplije i kad budem mogao malo poradtit na njoj budem koristil komparator.
Postolje je gledajući prema bušilici odlično namješteno pod 90°, ali okomica od prednje i zadnje strane (paralela uz stup) je loša - preloša i ima odstopanje ~3-4mm na 30 cm.
Tu moram pričekati s odvijanjem šrafa i kad razdvojim vidjet ću da li ću brusiti ili samo staviti podlošku.
A kaj se tiče stola intenzivno razmišljam o izradi jednog i ova dva iz jučerašnjeg linka ne izgledaju loše.
Kod nas su problem t slotovi koji ko da su u zemlju propali - ili nitko ne želii zaraditi ili je stvarno potražnja toliko malena da se nikome ne isplati - neznam
Last edited by riba on 31 Dec 2016 11:32, edited 1 time in total.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma ljudi - ja YT posmatram iskljucivo iz ugla zabave, pa je i to sto je neko postavio video kako je nesto napravio isto zabava, jer tu ne mozes da vidis ni jednu dimenziju, niti bas sve elemente izrade - lepo rece BR "skraceno", a on se mozda ubio i ono sto je prikazao uradio i snimio iz hiljaditog puta.
Ja samo vidim mogucnost da zaradim neku kintu, bar delic od onoga sto zaradjuju neki drugi, a ne postavljaju video klipove vezane za izradu bilo cega.
Pa znate li da je najgledaniji YT kanal u Srbiji Cecin, a ona ide iskljucivo samo na zabavu - ne mozes tu da naucis kako se nesto svira ili npr. peva.
I koliko imam informaciju ona mesecno uzme par hiljada evra na to i bas je briga.
A mnogi, kao i ja i shvataju YT samo u domenu zabave i nista vise.
Naravno - tamo na YT sam i dobio dosta ideja o izradi necega, ali ni jednu stvar nisam do sada samo prekopirao, nego primenio moje znanje, a ako nesto i ne znam - PITAM i sve se razjasni na fin nacin.

A sto se tice glave za stonu busilicu - koliko znam do sada u mom zivotu najvise sam koristio burgije od 3 do 8 mm, redje 10 mm i jos redje one ispod 3 mm. I to za poslove koji ne traze tu nikakvu veliku preciznost i bas me briga da li je burgija od 6 mm "bacila" neki stoti ili deseti od mm i u metalu, a kamo li u drvetu ili plastici.
Moj korisnicki nivo i Vas se ocigledno monogo razlikuju.
A onog momenta kada mi nivo poraste - ulozicu i vece pare da to i dobijem.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Riba, 2mm na 90 cm je mnogo, i za najneozbiljniju upotrebu. To je oko 0.2 mm sa normalnom burgijom. Sta se tek desava kada pinolu postavis u donji polozaj? MK konus na mojoj stubnoj busilici ima odstupanje od 0.007 mm na referentnom vratilu sa MK konusom. Tek za sto ne vredi pominjati. tih 3mm na 30 je nedopustivo i za najobicniji jig, da ne pominjemo nista komplikovanije. Koliko se secam, maksimalno dozvoljeno je 7 stotih na 150mm od centra, na pravouglom komparateru.

A futer. Mene je Rohm kostao 80 eura, montiran je na Rohm trnu od dodatnih 20. Na mojoj busilici, u polozaju u kome se sve greske sabiraju, dobijam bacanje od 3 stote. Na srecu, u drugom polzaju se greske poniste, pa tada imam 1 stotu. No to zahteva i odgovarajuce burgije, da bi se adekvatno prenelo na samu rupu. A zato ni ne razmisljam o bilo cemu drugom sto bi radio naq stubnoj, tipa sjaferice, ili neceg slicnog, sto prave Yutuberi. Za to su kinezi..

Micho, ko je Ceca? Sa druge strane, meni je dovoljan jako kratak viseo nekoga ko zna sta radi da bih dobio ovoljno materijala da napravim modifikovano resenje koje odgovara mojim potrebama. Nema potrebe za dimenzijama, one se ionako proveravaju i na kompletnim gotovim projektima. Mnogo veca tajna su tehnloloska resenja. Upravo ono u cemu je YT najslabiji.

Apsolutno se ne slazem da bilo sta moze da se radi nepreciznim alatom. Od nepreciznog alata kilav posao, kod koga ne znas ko je kriv za to sto nesto ne radi. Ne samo da bude vizuelno neprihvatljivo, vec recimo da ti se pokretan deo jiga ne krec paralelno sa onim sa cim treba. To su vec nedopustive greske.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ima li sta gore od toga kad se masinci upletu u stolariju :part::part::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

singer wrote:ima li sta gore od toga kad se masinci upletu u stolariju :part::part::part:
I ja se pitam...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

msm mozemo mi da mrsimo do neba ali niko od nas ne pravi cev za tenAk i ostalo....::neznam::

nego ajd po jedno :skool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

singer wrote:msm mozemo mi da mrsimo do neba ali niko od nas ne pravi cev za tenAk i ostalo....::neznam::

nego ajd po jedno :skool:
Tako je.
Ajd ziveli i Srecna nova godina i Bozicni praznici.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ima li sta gore od toga kad se masinci upletu u stolariju :part::part::part:
He he... BR je po skoli za meru "col dole col gore" :)
Jes bio u komsiluku masinca, al nismo im dali da pridju blize (ne vazi za devojke sa tog faxa kojim su dosadili fini tipovi, pa sidju ulicu nize da vide kako rade metalci :oskyldig: ).
Mada... utice to ... radiotalassno :)

A kad smo kod :part::part::part:

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa nekima col gore dole, nekima milimetar. Kako je ko ozbiljno shvatio pricu. Kod nas u zgradi bio jedan fakultet, jedna visa skola, i jedna skola ikebane. No zahvaljujuci toj skoli ikebane, ja naucio da nadjem ono sto mi treba tamo gde ga ima, pa sve moze. Kada se spoji, onda moze i precizna stolarija, ali i nesto drugo.

A kada vec cestitamo sa proizvodima od zrnevlja, onda

Image
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ponesi u ponedeljak jedan pleh :)
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

BR wrote:Riba, 2mm na 90 cm je mnogo, i za najneozbiljniju upotrebu...
Eto nakon duljeg prisilnog mirovanja malo se provodi vrijeme u garaži.

Sad mogu napisati da bušilica ima 2,5/100mm bacanja na 50mm od glave. Za mene sasvim dovoljno.
Da, i napravila se nekakva kutija/stol i stvaila bušilica na kotače od pokretnih stepenica - nadam se da ne bude problema s izrazito tvrdom gumom na njima.

Image
Post Reply