sto za stubnu busilicu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
mackee
Šegrt
Posts: 39
Joined: 19 Sep 2011 13:08
Location: Colmar

sto za stubnu busilicu

Post by mackee »

Pozdrav svima na forumu...
Zamolio bih vas za jednu malu pomoc,naime kupio sam stubnu busilicu i sad bih hteo da napravim postolje sa stolom na kom bih busio rupe za sarke...ranije sam to radio sa obicnim stalkom za busilicu i busilicom(tacnije zadnjih 7,8 godina)koje sam instalirao na sto sa tockicima...znam da ce te mi reci da napravim isto tako i za stubnu,ali mene interesuju neka vasa resenja koja vec koristite ili neki predlog...hvala :buga:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mackee
Šegrt
Posts: 39
Joined: 19 Sep 2011 13:08
Location: Colmar

Post by mackee »

mislis na sliku sa aluminijumskim lenjirom?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mackee wrote:mislis na sliku sa aluminijumskim lenjirom?
da ,ima i slika radnog stola sa podizanjem i potapanjem busilice al' da me ubijes nenalazim jer je slikana u temi koja nema veze sa istom ::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mackee
Šegrt
Posts: 39
Joined: 19 Sep 2011 13:08
Location: Colmar

Post by mackee »

e pa to me i interesuje,ali ubi se trazeci po forumu i nisam nasao...:forvonad:
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

Jeste prošlo puno vremena, ali evo sad sam nešto gledao oko stubnih bušilica pa, ako vas još uvek interesuje, ovo što tražite se nalazi ovde:
viewtopic.php?id=1302
Pozdrav.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ajd i ja da se malko umesam. Ja sam ovo nasao:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TrZ5dxPdYvo[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1NK-C49o9Ps[/youtube]
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Mene takode ceka uskoro slican projekat i trenutno smisljam ideju kako da ga realizujem :)

@Micha56
Ovo sa snimaka koje si postavio izgleda dobro samo se plasim da na ovim jeftinim (a nama najlakse dostupnim) stubnim busilicama sto koji se podesava nece uspeti da izdrzi tolki teret a da se ne rasteluje i to moze praviti problem posto rupe nece biti pod 90 stepeni :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

U pravu si Kole, ali samo ukoliko se ovaj stocic oslanja samo na onom postolju od stone busilice, ali ako se urade dodatni podesivi nogari - mislim da bi onda moglo. Naravno ovi nogari bi morali da drze stocic pod uglom od 90 stepeni u odnosu na burgiju.

Inace ja sam sad u fazi izrade stone busilice (od rucne) kod koje je taj donji stalak fiksni i ne pomera se gore - dole, tako da kod mene moze i bez tih nogara. Pomicna je samo buslica i to celom duzinom stuba.
Evo ovo pravim:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OnrJxLAwxH4[/youtube]
Last edited by micha56 on 30 Dec 2016 23:07, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

E ovo je vec druga stvar i moze da zadovolji nase stolarske potrebe i radi precizno :)

A sto se tice tih pomicnih nogara nekako mi to ne deluje bas prakticno, neko dobro resenje mi je bas ovo iz postavljenog linka koje je kolega singer izveo.
Pomera se cela busilica u caurama i ako je precizno odradeno nemas brige nista se nece rastelovati :)
Ja se takode kao sto sam spomenuo spremam u izradu slicnog projekta, cim nabavim odgovarajucu stubnu busilicu moram da napravim i postolje pa cu da postavim slike :)
Pokusacu sto je bolje moguce da uradim pa cemo videti :)
A ti samo napred sa izradom i ocekujemo slike kad zavrsis :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ti stalci za rucnu busilicu imaju prilican problem, koji je tesko otkloniti. Caura precnika 43, visnine 20mm, nije dovoljna da busilica bude dovol;jno precizno namestena na stalak, i vlo cesto sama burgija nije paralelna sa osom pomeranja, pa se dobijaju ovalne rupe. Za plitko busenje, i montiranje sarki dovoljno, za recimo urezivanje srafova, i pravljenje dzigova nedovoljno precizno. Uz to i futeri na rucnim busilicama bacaju daleko vise nego futeri na stubnim busilicama, pa eto jos jednog problema.

No resenje postoji. Izbaciti busilicu, a umesto nj koristiti osovinu, sa dovoljnim razmakom lezajeva, i futerom, ili jos bolje B konusom na koji ide futer na jednoj strani. Naravno osovina se montira fiksno na kolica. Sa druge strane kaisni prenos na mali asihroni motor. A sto se napravi tako da moze da mu se podesava upravnost, sa tri srafa oslonca.

Naravno, pricamo o nivou preciznosti koji kod nas moze da se kupi za recimo 500 eura, sa nekim starim sarlahom, iba adom, cakovcem, dalmacijom, ili nekom drugom od starih SFRJ stubnih busilica. Pa kad je to mnogo, moze da s dodje na priblizan nivo za stotinak eura.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Busilica mi je (cini mi se) bas dobra za ove stvari, jer je Iskra Kranj (pisana slova), stara preko 60 godina i sva je od metala. Glava se pricvrscuje na konus i drzi do 13 mm burgiju (koliko sam proverio - ne baca ni malo). Malo je koriscena, skoro nista - zadnjih vise od 40 godina je kod mene, a pre toga kod mog oca i ovih dana je cela reparirana - podmazana, promenjeni lezajevi i cetkice ... Jedina mana joj je sto ima samo jednu brzinu, sto cu verovatno morati da ispravljam preko odgovarajuceg reglera sa promenom napona.
A sto se tice preciznosti - ma ja sam hobista i sigurno ce mi biti preciznije od rucnog busenja, a sto je u ovom momentu najvaznije - cela naprava me nece kostati vise od 1000 - 1500 dinara, zajedno sa lezajevima i cetkicama. Bagatela i za te pare dobijam isuvise.

Kad uradim projekat, eto i slika i videa, koji cu koristiti za moj YT kanal, koji sam od skoro i komercijalizovao, pa to sve ide u paketu.

Evo ga deo plana izrade.

Image
Last edited by micha56 on 31 Dec 2016 10:19, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Micho, kako si proverio da ne baca? Komparaterom, ili odokativno.

Glavni problem tih busilica je nacin ucvrscavanja na stalak. klasican fi 43mm, kao na gonjoj sliici je samo iznudjeno resenje, koje ne daje dobre rezultate. Staro resenje koje je koristio B&D sa srafom koji dodatno osigurava polozaj busilice, sa gornje strane, koje je lehgalo na stift na kucistu je bolje, sve dok busilica nije otvarana posto od tada opet osa burgije nije paralelna sa osom pomeranja stalka.

Jedino dobro resenje je bez busilice. Klasicno izneznjerski, eliminises sve potencijalne uzroke problema, koji ne mogu prosto da se otklone, i nadjes zaobilazno resenje na kome mozes da postignes odgovoarajuci nivo preciznosti.

A usvakom slucaju je bolje od busenja iz ruke, osim ako nemas dobar sablon. Ja sam skoro prosao kroz sve varijante posto mi treba jos jedna stubna, ili barem nesto sto ce imati preciznost stubne za radionicu u stanu, a uz to zauzimati minimalno mesta i na kraju zavrsio sa sablonom od kaljenog celika, od 3 do 9.5mm, koji stane u dep. A preciznost sa odgovarajucoom burgijom mu je na nivou ozbiljne stubne.

O YT kanalu ne zelim da komentarisem. YT je odavno hajd park, pa je takav i nivo znanja.. Niko ozbiljan ne zeli da ima YT kanal, a preovladjuju oni kojima treba jeftina reklama, posto drugo ne mogu da pokazu.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Busilica ce biti dobro ucvrscena i horizontalno i vertikalno, a za "bacanje" glave - pa ne bavim se ja preciznom mehanikom i busim otvor za osovinicu sata. Imam komparater, ali ga nisam koristio za ove stvari. Naravno da je bilo odokativno i za toliko zadovoljava moje potrebe, a osim toga nova glava za ovu buslicu moze da se nadje za par stotina dinara, tako da ni to nije problem.

A YT kanal ja imam od 2009. godine i na njemu nema jos uvek nista od majstorisanja (samo 1 video postavljen pre neki dan). Inace tamo ima preko 140 raznoraznih klipova od muzike i igrica pa sve do farme. Kanal ima oko 1600 pretplacenih clanova i ukupno skoro 5 miliona pregleda. Ja sam sada samo otvorio AdSense nalog i poceo da naplacujem te preglede. Sta je tu lose ???
Osvezavanje kanala sa novim video prikazima je pozeljno i ja ne vidim tu nista neozbiljno, ako moze da se zaradi neka para u ovoj besparici.

Ne znam sto si ljut na YouTubere ???

I da - necu ovde reklamirati taj moj kanal, ako je to problem.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije problem..

YT je jedan od uzroka katastrofalnog zaglupljivanja generalne populacije. Najjednostavnije je resenje potraziti na YT, a ako je na YT onda je i dobro, pa svaka analiza i kriticko razmisljanje izostanu. I onda, umesto proverenih resenja, imas poplavu idiotskih sklepaja, koje ne rade posao. Mene zabava ne zanima, tako da takve kanale ne gledam, a od oboga sto me zanima, im a samo nekoliko zanimljivih kanala, koji su u stanju da pruze nekakvu zanimljivu informaciju. Da nema starih dokumentaraca, vecina mog gledanja YT bi se svela mozda na 2-3 kanala. Sve ostalo je katastrofa, snimano od onih koji ne znaju ni osnovne majstorske trikove, a o inzenjerskom razmisljanju i da ne pricamo. Recimo, na jednom drugom forumu skoro je neko komentarisao da je jedan od videa koji govori o oblikovanju metala turpijom odlican, a decko se ubi vukuci turpiju napred nazad uz stalni pritisak, a pri tome telo mu je fiksno, a sve radi iz laktova. I onda treba da pricamo o ozbiljnosti i nivou informacija. Celo znanje i kvalitet je u sitnicama.

Jos gore, od 30 ljudi koji su komentarisali video, samo smo nas trojca videli greske, ostali su prosto bili zadivljeni cinjenicom da je neko postavio video. Da nije tuzno, bilo bi smesno.

U sustini, YT je isto sto i citanje skracenih opisa knjiga za lektiru. Od onoga sto treba da se nauci, nauceno 0. Efikasno kao i prepricavanje Tolstojeve kapetanove kceri, i smisleno koliko i doktorat na temu "Uticaj misli Josipa Broza na produktivnost industrije obojenih metala u SFRJ"
Post Reply