pomoc oko kkantiranja

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

pomoc oko kkantiranja

Post by Dean »

grrrr trebam iskantirati unutarnji kut (4 kom) ali nisam zadovoljan sa rezultatima nekako mi ispadne traljavo u samom kutu, ima neki pametan savjet i prva stvar dali da forsiram kantiranje iz jednog komada trake pa savijanja u kutu ili od dvije koje se spajaju u kutu...cijelo jutro se mučim i nikako da dobijem željeni rezultat...

svaki savjet je dobrodošao :(

da ... i od kad sam si stavio ovaj potpis mnogo nešto popravljam, jedan napred dva nazad možda da odmorim jedan dan :/
Last edited by Dean on 18 Mar 2008 14:53, edited 1 time in total.
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Dean, i ja sam pokusavao i iz jednog komada i odvojeno. Ljepse uradim kad nije iz jednog komada. Bude ljepsi spoj. Nema ti posebnog savjeta, nego nalijepi, skalpel u ruke i laganice obradi ivice.
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Dean wrote:grrrr trebam iskantirati unutarnji kut (4 kom) ali nisam zadovoljan sa rezultatima nekako mi ispadne traljavo u samom kutu, ima neki pametan savjet i prva stvar dali da forsiram kantiranje iz jednog komada trake pa savijanja u kutu ili od dvije koje se spajaju u kutu...cijelo jutro se mučim i nikako da dobijem željeni rezultat...

svaki savjet je dobrodošao :(

da ... i od kad sam si stavio ovaj potpis mnogo nešto popravljam, jedan napred dva nazad možda da odmorim jedan dan :/
Prvo dobro peglom zagrijaj traku na sredini(onako u ruci),traka postane gibljiva, zaljepi ju u kut i onda prođi prema van.
Uvijet je da nutarnji kut ima radijus barem 6mm.
Na ovaj naćin uvijek ispadne dobro.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

hm pokušat ču ovo sa "omekšavanjem" trake...konkretno u ovom slučaju mogu srediti kut radijusa 6 mm ionako sam frezom kopirao elemente...

ali šta kad je kut pod 90, (recimo kad pilim sredinu vratiju kod visečeg elementa da bi u njega ubacio staklo)bojim se da onda moram raditi iz više komada kako kaže ado...
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Dean wrote:hm pokušat ču ovo sa "omekšavanjem" trake...konkretno u ovom slučaju mogu srediti kut radijusa 6 mm ionako sam frezom kopirao elemente...

ali šta kad je kut pod 90, (recimo kad pilim sredinu vratiju kod visečeg elementa da bi u njega ubacio staklo)bojim se da onda moram raditi iz više komada kako kaže ado...
Pod 90 ne ide. Ja ti ovo radim sa policama kutnog elementa i dobro ispada. Fronte bi trebalo kantirati ABS-om pa ostaje varijanta iz više komada.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je ugao bez prelaznog radiusa, moras iz dva komada.
Prvo dobro pripremi krajeve, znaci da budu strogo ravni i pod 90 i da trake budu apsolutno tacne duzine (racunaj i na debljinu same trake).
Verovatno to je najveci problem kako da pridjes peglom u sam ugao.
Ja sam ovo izvodio gasnom lemilicom sa vrhom za topli vazduh. Vrh je dovoljno mali da moze precizno da se usmeri, tako da ne odlepi drugu stranu. Verovatno bi moglo i fenom, ali onda mora brzo da se radi kada se stavlja druga strana (malo pritiskas jednu pa malo drugu).
Druga stvar koja ti treba je nesto cime mozes da pritisnes traku u samom cosku. Koristio sam parce otpadne daske, sa ivicama oborenim na jednoj strani tako da prave "ostricu" od 60 stepeni. Njome "peglas", to jest pritiskas ugrejanu traku gurajuci je ka uglu.
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Slazem se s mbole-om najbolja je lemilica za takve stvari.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Ja isto radim lemilicom, taj kut. A sad da li je iz jednog ili dva komada? Ovisi o traki koja se lijepi. Neku možeš lijepo saviti u uglu, a neku ne.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

ok hvala vam svima, danas ču ponovo pokušavati - ali imam samo običnu lemilicu valjda če biti dobvoljno ;-)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Prvo dobro pripremi krajeve, znaci da budu strogo ravni i pod 90 i da trake budu apsolutno tacne duzine (racunaj i na debljinu same trake).
Dobro bi bilo da geruješ kant traku pod 45 stepeni ;)
Post Reply