ABS kantovanje

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

i ja se pitam!
meni je bas drago da si pokusao to da radis i mnogo mi je zao sto ti savetima nismo uspeli pomoci i sto nemozemo ovim nacinom da ti izadjemo u susret.;)
bice bolje,nedaj se ,glavu gore sokole ima jos dana za megdana,barem ces nesto nauciti.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sve je to trening
Posle ces ti nama ovde da solis pamet i pricas kako je sve to prosto
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Koje pare? Platim kant traku,lepak,kupim glodalicu i glodala potrebna,zatim izdangubim ...Za to vreme mogu da sastavim iha haj.
Ja licno mislim da je to sve neisplatljivo.Mozda ako ja nisam jos usao u sistem pa sve radim sporo,a drugima je to rutina pa samo stancuju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postavlja se samo par cisto ekonomskih pitanja.
Da li imas dovoljno drugog posla pa ti kantovanje krade vreme.
Da li za vreme koje ti je potrebno da uradis recimo 5 metara trake, i ako imas drugog posla mozes da zaradis odgovarajucu sumu kolika je razlika u ceni trake+lepka+amortizacija masine i alata do placenog kantovanja.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mislim da je cela ta prica oko lepljenja sintelanom i sl. lepkovima cisto gubljenje vremena. To je dobro znati cisto da ako si preskocio da okantujes neku stranicu mozes to na brzaka odraditi (pod uslovom da imas traku i lepka). Za sve drugo jednostavno odnosi mnogo vremena i ja bih pre razmotrio nabavku neke jeftine masine, ako ima potrebe za tim ( potreba = 4 kuhinje mesecno )
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Samo da kazem da sam potrebno glodalo nasao u FILOS-u u Cacku.Sto se tice kantovanja,tu sam bez komentara,znam samo da sad moram da kantujem rucno bar dok ne otplatim glodalicu i potrebna glodala koja sam nabavio,ponesen ovom idejom.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

I potrebni lepak nije NEOSTIK.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto? Jel rastvara traku?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kolega branimir nas je podsetio na sjajno pomagalo za šišanje viška kant trake.

Ko puno kantuje, možda bi trebalo da razmisli i ovakvom rešenju za stonu glodalicu:

Image

Radi se o zameni za firung. Å irina treba da bude oko 10cm, dužina zavisi od veličine stola za glodalicu. Čitava ideja je u tome da višak trake koji treba iseći dođe u "kanal za šišanje". Ravno glodalo, ili još bolje kopirno sa lagerom ispod noževa, se podesi tako da ivica noževa (lagera) bude poravnata sa firungom. Deo koji se kantuje se gura tako da višak trake dolazi tačno u "kanal" i biva ošišan tačno koliko treba, bez zasecanja. Visina firunga obezbeđuje pravilno vođenje.

Ko furnira gornje i donje površine (ne kant) MDF-a ili špera, firung može da modifikuje tako da njegova visina bude 15mm. Visina glodala treba da bude takva da viri IZNAD firunga za debljinu furnira + 1mm. Na ovaj način se u jednom prolazu skida sav višak SA OBE POVRÅ INE obratka jer sa donje strane upada u "kanal, a sa gornje je iznad firunga. Bočna strana firunga služi kao graničnik i vođica.
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Metabo ovo je odlična ideja ... da nemaš neku fotografiju glodala sa lagerima ispod noža ili informaciju gde može da se kupi ?
Pozdrav !
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

ikim wrote:Metabo ovo je odlična ideja ... da nemaš neku fotografiju glodala sa lagerima ispod noža ili informaciju gde može da se kupi ?
Pozdrav !
To su obična standardna "flush trim" glodala koja se koriste za gloanje "po šablonu". Ima ih svuda, npr. Merkur i DABS (Bosch), Filos (CMT)...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ikim wrote:Metabo ovo je odlična ideja ... da nemaš neku fotografiju glodala sa lagerima ispod noža ili informaciju gde može da se kupi ?
Pozdrav !
Za ovu varijantu ti treba glodalo sa lagerom iznad. Znaci stablo, noz pa lager. Ta se i cesce nalaze.
Fotke raznih glodala imas na CMT sajtu.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Za ovu varijantu ti treba glodalo sa lagerom iznad. Znaci stablo, noz pa lager. Ta se i cesce nalaze.
Fotke raznih glodala imas na CMT sajtu.
Iznad je kad je u stolu, a ispod je kad je "nadstolnoj" glodalici.
Dakle, kao što si ti rekao: stablo, nož, lager je redosled i to se glodalo lagano pronalazi. Slučaj: stablo, lager nož (pattern bit) je malo teži za pronalaženje, ali ga ima CMT (i Filos Čačak).

Evo linka prema standardnom Flush trim CMT glodalu (koje je za navedenu primenu)

Image

a ovo je pattern bit (da bi uočili razliku)

Image
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Hvala na opširnim informacijama
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Evo upravo sam završio pomagalo za stonu glodalicu tj.zamenu za firung za ABS kantovanje i funcioniše savršeno.hvala metabo !!!!!
Post Reply