ABS kantovanje

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

ABS kantovanje

Post by trivun »

Ima li neko iskustva u kantovanju ABS trakom, ali ne mašinski već ručno, fenom za vreli vazduh. I još nešto može li mi neko reći kako običnom kant trakom iskantovati zaobljenu ivicu na iverici a da se traka ne prelomi. Mislim na kant koji je profilisan. Ne mislim na krivine već na ivicu koja se kantuje ali je zaobljena. Vide sam to na jednom mestu, ali majstor koji je to radio nije raspoložan da oda tajnu. Pošto sam mu bio u radionici i vide alat, znam da je koristio samo ručni alat, ali ne znam kako.
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

ABS-om koliko ja znam kantovati je mogutje iskljucivo mashinski,kanterica u isto vreme greje traku,lepak,vrshi pritisak na samu traku i frezerom obara ivice.Ako to uspesh sa fenom svaka chast.Neznam da li si primetio ABS traka na sebi nema lepak nego se on nanosi iz posude koja je na samoj kanterici.Kanterice za ABS su sve na isti princip one malo skuplje mogu da kantuju i krivolinijski.A kantovanje obichnom trakom zaobljenih ivica je prosto kao i kantovanje ravnih.Stvar je samo u strpljenju.Ja na primer kantujem vrata sa jednim komadom trake sa sve chetiri strane.Gde pochnesh tu i zavrshavash,bez prelamanja.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

I da josh neshto nijedan zanat se ne uchi nego se KRADE!!!!!!
U to sam se uverio milion puta,veruj mi niko ti netje reci sve.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

vladapvlvc wrote:..... veruj mi niko ti netje reci sve.
Sa ovim se slazem!!!
To je glavni razlog zasto pocetnik moze vise nauciti od "amatera" stolara nego od "profesionalca"... to mi se mnogo puta obistinilo...

"amater" obicno nema "konflikt interesa" ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoje rucne kanterice za ABS (neki dan je bio post o virutex-ovoj) koje samo lepe traku. Nisu jeftine, posto one tope lepak i nanose ga na traku. Posle se rucnom glodalicom obrade ivice (postoje i glodalice namenjene bas za to, dosta manje i lakse).
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Vidjao sam i te ruchne kanterice ali za 100 dindzi po duznom metru ABS-a da ti drugi uradi a ti da naplatish ruke,morash priznati da se ne isplati kupovati kantericu ruchnu.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Neznam da li je neko imao prilike da sam kantuje ABS,ustvari materijal samo izrezesh ukljuchish kantericu sachekash da se zagreje na cca 200 stepeni i ostalo sama radi maltene,posle se samo tjoshkovi obrade ruchnim frezerom.Mana kod ruchnih je shto nema dovoljan pritisak na samu traku.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

vladapvlvc wrote:ABS-om koliko ja znam kantovati je mogutje iskljucivo mashinski,kanterica u isto vreme greje traku,lepak,vrshi pritisak na samu traku i frezerom obara ivice.Ako to uspesh sa fenom svaka chast.Neznam da li si primetio ABS traka na sebi nema lepak nego se on nanosi iz posude koja je na samoj kanterici.Kanterice za ABS su sve na isti princip one malo skuplje mogu da kantuju i krivolinijski.A kantovanje obichnom trakom zaobljenih ivica je prosto kao i kantovanje ravnih.Stvar je samo u strpljenju.Ja na primer kantujem vrata sa jednim komadom trake sa sve chetiri strane.Gde pochnesh tu i zavrshavash,bez prelamanja.
Nisi me dobro razumeo. Odnosno nisam ja dobro objasnio. Nisam mislio na zaobljene ivice (uglove) komada koji se kantuje, nego na sam kant. Na onu stranicu od 18mm koja je zaobljena. Znači, obore se frezerom ivice a onda se to kantuje. Znači, mesto na koje se lepi kant traka nije ravno već ispupčeno, "grbavo". Nisam valjda tolko glup da ne umem da objasnim.
A što se tiče ABS, u Nišu postoji prodavnica okova za nameštaj zove se GREENLINE, ne znam da li ih ima još negde. E tamo radi čovek koga ja poznajem. Pokazao mi je ABS traku sa slojem lepka sa donje strane i rekao da je čuo od ljudi koji je uzimaju da neki rade i tako sa fenom. Jedino naknadno mora višak da se skida frezerom. Detalje ne zna jer je čuo samo priču, ali ako su lagali njega onda i on mene pa samim tim i ja vas. U ostalom za koji dan ću da probam pa da vas izvestim sa lica mesta. Samo sam mislio da je možda neko već probao. Å to se tiče kantovanja tamo gde i uzimam ivericu nije moguće jer parče koje treba da se kantuje ima neke male krivine. Niko neće da uzme na kantovanje ivericu koju sam ja seko , već samo pod uslovom da oni seku te krivine. E sad ako im platim sečenje krivina(za koje inače moram da im dam neki šablon, jer drugačije ne mogu da shvate šta hoću) i platim kantovanje to prevazilazi cenu materijala za ceo komad. Inače radi se o stranicama za krevet. To je cela priča.
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Oborene ivice u obliku slova C ako sam dobro razumeo.Imao sam prilike da radim tako neshto,opet ti kazem fora je samo da ih obradish da nema grubih prelaza,proverish da li kant traka pokriva celu povrshinu uzmesh peglu i to je to,polako i nema greshke.A krivolinijsko kantovanje ABS-om rade u ZOMONT-u,Gochka 45,11090 Beograd. www.zomont.co.yu.Nemozesh da zamislish shta sve ljudi rade a krajnji efekat u odnosu na cenu nije nishta.A da skoro sam sinu radio sobichak pa tju da probam da uploadujem slike ima bash takav krevet sa oborenim ivicama.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Uvek mi se jeda kraj kant trake odlepi kada peglom pređem na "drugu stranu slova c", ili mi pukne kant traka po sredini. Da li je potrebno pre toga na neki način omekšati traku. Razmišljao sam čak i pravljenju nekog profilisanog grejača umesto pegle, ali to mi tek nije moguće. U svakom slučaju hvala na pomoći, pokušavaću i dalje.
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Na kraju ces sigurno uspeti,ima i kant traka koje su krsh same po sebi ako se lako lomi kad zagrejana onda bezi od nje,ima ih chak i papirnih.Ja koristim kaindl i prezadovoljan sam.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pokazao mi je ABS traku sa slojem lepka sa donje strane i rekao da je čuo od ljudi koji je uzimaju da neki rade i tako sa fenom.
Koje je debljine bila ta ABS traka?
Ima ovih tankih (0.4, 0.6mm) mozda su se pojavile u prodavnicama sa vec nanetim lepkom. One deblje (2 i 3mm) nikada nisam video u varijanti sa nanetim lepkom, mada, ko zna, mozda se pojave.
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

ako radis sa melaminskom trakom koja ima ljepilo na sebi probaj je pokvasiti neposredno prije postavljanja
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

rade se ABS trake 0.4 mm do 2 mm sa nanesenim ljepilom. ali kod nas je cijena kantovanja i cijena takve trake tu negdje , pa ko voli nek izvoli
Post Reply