vratanca sa staklom u sredini

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

vratanca sa staklom u sredini

Post by lego »

Pozdrav svima,

Napravio sam novi kupatilski ormaric (igrao se novom/starom kekesericom) pa bih hteo da napravim vratanca sa staklom u sredini. Ono sto mi je palo na pamet kako bi eventualno moglo da se napravi ima dve varijante:

Image

Ono sto me zanima koja varijanta je bolja/stabilnija i ima li nekih negativnih strana ovakvog dizajna i postoji li neka preporucena sirina za stranice oko stakla (moja neka generalna zamisao je da budu oko 10cm). Drugo kapiram da bi bilo dobro da se uradi falc sa unutrasnje strane u koji ce da upadne staklo samo kako pricvrstiti to staklo (ja bih silikonom :) ) i koliki falc treba da bude?

Inace visina vratanaca je 85cm a sirina 42cm.


Pozdrav majstorima, segrtima i ljudima dobre volje!
Last edited by lego on 31 May 2011 13:32, edited 1 time in total.
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prva ili druga varijanta... stvar estetike. Prva vrata deluju kao da su visa a druga kao da su sira iako su istih dimenzija. Sad sta tebi vise odgovara...

Staklo mozes da zelepis ili da stavis letvice sa unutrasnje strane, sto je po meni lepse, posto ce letvica pokriti "drljavu" ivicu univera.
Ako je univer 18mm, a staklo 4, falc neka bude 11mm, tako da staklo dodje na sredinu debljine vrata (18-4=14, 14/2=7, 7+4=11).
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

Hvala mbole na hitrom odgovoru :)
mbole wrote:Staklo mozes da zelepis ili da stavis letvice sa unutrasnje strane, sto je po meni lepse, posto ce letvica pokriti "drljavu" ivicu univera.
Ako je univer 18mm, a staklo 4, falc neka bude 11mm, tako da staklo dodje na sredinu debljine vrata (18-4=14, 14/2=7, 7+4=11).
Da, ovo sa polovljenjem je ok, tu je jedini problem sto ostakle za lajsnu "samo" 7mm. Ne znam na koje si lajsne mislio jedino sto sam ja uspeo da nadjem su drvene od mekog drveta 10x10mm, a sa njima opet imam problem sto moram da ih farbam/lakiram :(

Evo ideje koja mi je sinula dok kuckam ovo :) ... Moze da se kupi aluminijumska lajsna elkosirana 10x10mm ili 15x15mm pa da se tih dimenzija uradi falc. Onda alu lajsna nalegne na falc i prakticno okantuje isti, a staklo se zalepi silikonom i divota. Nevolja ko ove ide je sto alu lajsna treba da se sece na ger pod 45 :( pix ... stalno neki problemi ... od kada sam poceo da se hobi bavim stolarijom 50% vremena trosim na bravariju :)

Pozdrav majstorima, segrtima i ljudima dobre volje!
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Image

Ja to riješavam s keksericom, Å irina iverice je 8cm 18ica. kekserica radi utor 4mm. staklo je isto te debljine. Pričvrstim komad na stol i vučem keksericu s lijeva na desno tako da dobijem utor po sredini komada i onda staviš malo silikona i ubaciš staklo a na spoj iverice keks i lijepilo koje se stisne stegama i čvrstoća je zadovoljavajuća a nemaš potrebe stavljati nikakva letvice i slično jer ie staklo u dlaku u utoru. Naravno komadi su sa sve 4 strane zaštićeni abs-om
Last edited by ST STOLAR on 31 May 2011 20:11, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a kad staklo pukne ,pravis nova vrata?:forbryllad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislio sam na drvene lajsne, neke odgovarajuce tanke. Ne moras bas da ih lakiras, dovoljno je da ih izbajcujes kako bi se ukopila boja. To je vrlo tanko uz samu ivicu stakla i ako je boja barem priblizna, uopste se ne primecuje.

Cuo sam da postoje Al lajsne koje su bas za to namenjene, imaju taman dimenzije (idu sa obe strane otvora, to jest dvodelne su jedna za prednju a jedna za zadnju stranu), imaju i coskove koji "skljocnu" pa nema gerovanja, mada ih nikada nisam video uzivo.
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

Malo sam potrazio po netu (ko nema u vugla ima u googla) :) i nasao interesantno resenje.

Naime za lajsnice mogu da se koriste one za ramove za slike a tu je izbor fantastican. Nasao sam kod: http://www.injacframes.com lajsnice pravougaonog preseka 5x10mm i 5x8mm sto meni zavrsava posao. Takodje sa nekim drugim profilom mogu da se prave interesantne vratolomije sa prednje i zadnje strane vrata.

Pozdrav majstorima, segrtima i ljudima dobre volje!
It is better to be approximately right than exactly wrong!
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

singer wrote:a kad staklo pukne ,pravis nova vrata?:forbryllad:
I opet naplati istu meru.Neka paze na vrata.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nema potrebe stavljati staklo u falc kad postoji drzaci za staklo namenski.
ja sam odavno prestao sa staklom da falcam za kuhinje(drzaci idu preko fronta)sa zadnje strane naravno,nema muke da li je staklar iseko vise ili manje.
brza izrada staklenih vrata samim tim i jeftinije za kupca.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Bas tako Singer!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

singer wrote:nema potrebe stavljati staklo u falc kad postoji drzaci za staklo namenski.
cek, cek ... to baca sasvim novo svetlo na celu pricu. Kako izgledaju ti drzaci?

Pozdrav majstorima, segrtima i ljudima dobre volje!
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

izgledaju glupavo a rade posao ;)
Image
Image
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Ugaone lajsne za keramiku,lepis silikonom,boja kakvih hoces.
Razmisli, ja sam tim resavao problem
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Skalper bez problema ulazi u spoj i siječe keks ako se razbije staklo i treba ga mijenjati, Osobno mi je staklo previše unazad (udaljeno) kad se koriste držači i ne falca se.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

I ja sam to mislio medjutim to skroz dobro izgleda.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply