Pitanja oko visećih elemenata kuhinje?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

jasno ,

a s tim uvezi , kod plahara ( opet sirine 800mm )

ukoliko zelimo da se ne vide uopste bocne stranice ( verikale ) i da ih krila pokrivaju

sme li se ici na sirinu krila 398mm ( tako ostaje 4mm lutfa )

Da li to zavisi i od modela sarki i dali sve preklapajuce sarke isto funkcionisu ? ( da li je busenje za sarku i postavljanje plocice uvek isto bez obzira na proizvodjaca )

pozZz . . .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Sve je isto,i busenje i sarke,nemas nikakav problem,ravna sarka moze toliko da se nasteluje,mozes da ides na 398 pa da imas 4 mm na sredini,opet zavisno koliko precizno seku ivericu gde je uzimas...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Eh jedno pitanje, dali fronte smanjujete samo po sirini u odnosu na korpus, ili i po visini?
Znaci ako imam korpus 720mm x 400mm, jeli frontu rezete 718mm x 398mm ili 720 x 398mm?

Znaci samo me zanima dali fronte smanjujete samo po sirini ili smanjite par mm i po visini?
Last edited by savage1337 on 13 Oct 2016 21:00, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Idi na 720,ako imas negde situaciju da se vidi bok,lepse je da su iste visine i bok i vrata...
Ja umanjujem 3 mm samo kad imam vrata jedna iznad drugih...a umanjujem za 3 mm zato sto izmedju vrata stavim parce lesonita prilikom namestanja vrata...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

OK, znaci recimo u situaciji kad imam ladice, onda smanjujem po visini, ali sirinu ostavis istu?
A u slucaju vrata na donjim elementima, visinu fronte ostavim 720 kao i korpusa, ali smanjujem samo sirinu korpusa za 4mm?
Tako da mi visina fronte bude identicna kao i visina korpusa, a po sirini imam 2mm odmaka sa svake strane?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ne,kod donjih moras smanjiti isto za 3-4 mm da ti ne udaraju donja vrata u radnu plocu...znaci korpus 720,vrata 717mm...negde sam napisao formulu,ne secam se...sirina korpusa podeljena sa brojem vrata minus 3 ili 4 mm...npr sirina korpusa 200 cm,5 vrata=200/5=40cm-3 ili 4 mm=39,7 ili 39,6 cm...onda imas 2 mm na pocetku,pa po 3 ili 4mm izmedju vrata i 2 mm na kraju...pa na licu mesta nastelujes kako ti se svidja...
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Izvini,moja greska,video sam da je tema oko gornjih kuhinjskih elemenata,zato sam ti napisao da ne smanjujes :)
Kod gornjih ne smanjujes zbog eventualnog boka,kod donjih smanjujes zbog radne ploce...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno Nikola, VELIKO hvala!!!
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Prijatno :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja smanjujem svuda.
Upravo iz estetskih razloga, al ocigledno se moja estetika razlikuje :)

Najpre, ako sam smanjio vrata po sirini, pa na krajnjem elementu postoji isto tako zazor izmedju spoljasnje ivice boka i vrata, prirodno je da isti takav zazor postoji izmedju donje ivice i vrata. Daklem ako je zazor od boka do vrata 2mm, onda je i zazor od dna do vrata 2mm (ili 1.5 ili koliko god zelis da bude).

Drugi razlog je sto kada postoji zazor, manje ce se primetiti ako ivice nisu perfektno poravnate nego ako ga nema. A uvek ce element otici za trunku van vinkle, neka tabla biti za trunku manja ili veca... pa ne znam sta da mu radis.
Kad nesto treba da stoji poravnato, tu se vidi deseta milimetra. Kad je odmaknuto, dal je odmaknuto 2mm ili 2.2mm teze se primecuje.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

3 mm po visini i 3 mm po širini. I nema greške. Ostaju tek nijanse, uz rub, do dubljeg ormara, sa strehom ili bez i slično, ali ovdje nije bitno. 3 mm po visini i 3 mm po širini.
Last edited by BILJEŽNIK on 13 Oct 2016 23:07, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

kako montirati gornji element ako sa jedne strane ide na pločice a sa druge na zid, dakle razlika je u debljini pločica, oko 7-8 mm. Ljudi imaju trenutno postavljen element nekako na šinu ali ne mogu vidjeti kako je to točno složeno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sina prirodno ima tih 10-tak mm (mozda i manje, nisam bas tacno merio).
Drugim recima stavi jos jedno parce sine, odgovarajuce nosace, i nastelujes da se lepo poravna sa postojecim.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

@ninja

Ako donji deo visi preko plocica, a gornji deo treba da se ucvrsti na zid a nemas sinu, mozes da se snadjes i na sledeci nacin.
Na novi gornji element postavis standardne nosace kuhinje (Metalni "L" profil sa plasticnom navlakom).
Sa zadnje strane elementa, na mestu gde kroz ledja srafom element treba da pricvrstis za zid, zalepis dve debljine otpadnog lesonita velicine npr 7x7 cm. To je debljina oko 7mm. Izbusi unapred ovecu rupu kroz ova dva komada na mestu gde treba da prodje sraf tako da prakticno dobijes dve velike podloske.
Podloske od lesonita dovoljno je da zalepis lepljivom trakom da se ne pomere pri montazi. Vijak zavrces iznutra kao i obicno, samo ce potencijalno morati da bude malo duzi.
Time se gornji deo elementa "odbija" od zida, a donji je vec odbijen time sto stoji preko plocica..

Ovo je, naravno, zbudz resenje za problem koji se uoci na licu mesta. Varijanta sa shinom je bolja ako je planiras unapred.

Kad smo vec kod neocekivanih situacija, jednom sam kacio gornje elemente na betonski zid koji je bio oblozen pregletovanim stiroporom. Svakako mekano za kacenje visecih elemenata). Postavljen je zbog termo izolacije dok prostorija nije trebala da bude kuhinja. Morao sam da se snadjem tako sto sam visece elemente okacio pomocu 4 nosaca na svakom (2 gore, 2 dole). Na svakoj poziciji za tipl/sraf sam iskopao parce stiropora i ubacio umetke od PVC vodovodne cevi 1/2" odgovarajuce duzine. Tako je element na 4 pozicije preko parceta pvc cevi oslonjen na direktno na beton iza, izbegnuto neravnomerno gnjecenje stiropora i stvaranje poluge koje lomi sraf. Jos kad su se elementi vezali medjusobno, ne mrda nigde..
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Trebalo bi otvoriti posebnu temu,da se zove "snalazenje na ugradnjama" ;)
Cega bi sve tu bilo :)
Post Reply