Pitanja oko visećih elemenata kuhinje?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno... ne znam ni ja. Ali to je standardan navoj (ako se dobro secam M4), pa ti niko ne brani da stavis duzi sraf sa te strane koja je uduplana. "Cevcica" nece ici celom sirinom, al bice na delu koji je izmedju dva elementa a tu je jedino i bitno.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Ako je drugi zatvoren, sta fali da iznutra uhvatis sa 4x50?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Vidim da se sugerira upotreba jeftinih spojnica (kod nas je to šarka ili pant) koje se umeću ispod vijka na podložnoj pločici. osobno, nikada nisam koristio takve spojnice (šarke), već koristim clip ili clip top od bluma. Nije prevelika razlika u cijeni (je u postotku, ali u apsolutnom iznosu to nije puno) a lakša je i brža montaža i demontaža, kao i podešavanje.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Fuga od 2 mm između fronti nema previše smisla. Naime, koliko god se trudili i koliko god njihovi cnc strojevi bili skupi, drvni centri (stovarišta), u 90 posto slučajeva nisu u stanju idealno izrezati pravi kut. To znači da se kod male fuge vidi svaka nesavršenost.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

+ za Blum clip. Odlicna sarka razumne cene.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slazem se da je klip bolji, samo nikako ne znam sta je covek koristio, pa sam pomenuo sraf, posto je klip "samoobjasnjiv".
I ovde se kaze sarka (spojnice su druga stvar).

Ja sam obicno ostavljao fugu tako da su po elementu tj. vratima (ako element ima dvoja vrata), vrata manja za 3mm od spoljasnje mere korpusa. I nisam imao problema.
To je malo vise nego sto je Borisav ostavio (kod mene izadje svaka fugna 3mm). Na 2mm, moze da se desi da neka vrata kace, upravo zbog ne bas savrseno preciznog rezanja.
Opet, stvar srece. Kada sam pravio prvih par kuhinja, ormana... pravio sam na 2mm, i sve se uklopilo bez nekih problema (doduse uz prilicno finog podesavanja).
Rendisha wrote:Ako je drugi zatvoren, sta fali da iznutra uhvatis sa 4x50?
Ruzan je bre da boli :)
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

Inicijalno sam hteo da fugna bude 3mm, ali mi se kod proračuna ispostavilo jednostavnije da razmak bude 2mm s obzirom na onih pola milimetra kada je neparan broj elemenata (3mm na kraju pošto mi je radna ploča spuštena sa strane tako da donji elementi praktično imaju okvir, i 1.5mm do sledećeg fronta).

Nadam se da ću uspeti da uklopim i sa 2mm razmaka. Ukoliko ste sigurni da ne može, sutra treba da poručujem, da se preračunavam na vreme...

Hvala svima još jednom!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Industrijski je standard fuga izmeđi fronti širine 4 mm. Majstori vole to svesti na 3 mm. Nadobudni dizajneri i arhitekti traže 2 mm. I redovito dobiju odjeb od mene po tom pitanju. Prvenstveno zbog onog što je mbole naveo na kraju posta. I gdje piše da obje fronte moraju biti jednake? Napravi jedni npr. 397 mm, a drugu 398 mm. To znaš samo ti, a nitko drugi neće primijetiti...
Last edited by BILJEŽNIK on 21 Jul 2016 22:22, edited 1 time in total.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

2mm fuga je veci sex u praksi. Ako je projektirana sirina elementa 500mm on u praksi ( radi tolerancija rezanja ) moze biti 499 ili 501

arhitekti i dizajneri zele da namjestaj proizvedemo od aerospace aluminija obradjenoga na state-of-art CNC stroju a konacna cijena treba biti u rangu jeftinijega iverala

ja odjebem u stratu ekipu koja uopce pokusa uvjetovati bilo kakave standarde tipa fugi i sl...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja vrata uvijek rezem po 2mm manje, pa fuga izadje izmedju 3 i 4 mm (treba uzeti u obzir da fuga postoji i izmedju dva elementa). Stvarno ne znam s kim vi imate posla, meni to nikad niko nije trazio. Doduse, danas je svako dizajner, pa...
Borisave, savjetovao bih ti da rezes vrata kao po 2 mm manje, lakse je razmak poriktati baglamama nego skracivati vrata
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

Hvala puno na savetima, preračunavam dimenzije danas pa će biti razmak kakav treba prema vašim iskustvima.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote:Slazem se da je klip bolji, samo nikako ne znam sta je covek koristio, pa sam pomenuo sraf, posto je klip "samoobjasnjiv".
I ovde se kaze sarka (spojnice su druga stvar).

Ja sam obicno ostavljao fugu tako da su po elementu tj. vratima (ako element ima dvoja vrata), vrata manja za 3mm od spoljasnje mere korpusa. I nisam imao problema.
To je malo vise nego sto je Borisav ostavio (kod mene izadje svaka fugna 3mm). Na 2mm, moze da se desi da neka vrata kace, upravo zbog ne bas savrseno preciznog rezanja.
Opet, stvar srece. Kada sam pravio prvih par kuhinja, ormana... pravio sam na 2mm, i sve se uklopilo bez nekih problema (doduse uz prilicno finog podesavanja).
Rendisha wrote:Ako je drugi zatvoren, sta fali da iznutra uhvatis sa 4x50?
Ruzan je bre da boli :)
Da ne otvaram novu temu ,

nekako se pitanje nastavlja na ovo konkretno . . .

1 . . . Viseci elemenat je dvokrilni 800mm , kolika je konacna sirina jednog krila ? ( nikako mi se ne uklapa racunica sa 3 mm lufta izmedju krila )

2 . . . Sta ako postoji sledeci elemenat u nizu , pa je i on dvokrilni i eto 800mm, i zbog simetrije bih zeleo da fuga ( luft ) izmedju krila susednih elemenata (valjda sam bio jasan da ne crtam ) bude isto 3mm.

jel to nesto menja u racunici u slucaju br 2 .

Da li ista racunica za sirinu krila vazi bilo da je jedan dvokrilni elemanat sam i ako je poslozeno vise njih u nizu ?

hvala . . .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Sve seci na 396 ili 397,kako ti drago...prvi razmak na 396 bude 2mm,pa izmedju vrata bude 4 mm pa opet na kraju 2mm...uglavnom,racunica je- sirina korpusa podeljena sa brojem vrata minus 3-4mm...znaci korpus 1200mm,3 vrata-1200/3=400-4 =396...
Last edited by nikola28 on 20 Sep 2016 21:57, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A za 3mm luft,seces sve na 397,nebitno koliko vrata...pa imas 1,5mm pre prvih vrata,pa po 3mm izmedju vrata i na kraju posle zadnjih vrata opet 1,5mm...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja uvijek sječem 2 mm manje, ljepše mi je. U tvom slučaju bi to bilo 398 po vratima. Mada, sa dobrim baglamama možeš uriktati i 396, nije ti neki problem. Ako staviš jeftinije baglame onda ti savjetujem 398 mm dobar dio njih ne podnosi naprezanje (da se tako izrazim u nedostatku bolje fraze) i znaju se s vremenom razglabati
Post Reply