glodanje iverala

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako radis sa nekim krstenim ruterom od npr 1600w, 2mm ce skidati iz jednog prolaza bez mucenja, sto je dovoljno da poravnas rez.
U koliko si sa time naumio da "gerujes" radnu plocu, nemoj ni pokusavati iz jednog prolaza.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

BILJEŽNIK wrote:Više prolaza, brže se istupi glodalo... Ako si možeš priuštiti neko sa izmjenjivim oštricama, još bolje
bolje je skidati u više prolaza jer se glodalo brže istupi ako se ide u jednom prolazu ili ako se ide iz više prolaza brže se istupi glodalo? imam glodalicu zeleni bosch od 1400W.
mislio sam prvo na grubo izrezati sa ubodnom pilom, par milimetara više ostaviti i onda poravnati sa glodalom.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kakav sablon koristis, posto vidim da si odabrao glodalo sa lagerom?

Ako mislis raditi sa lagerom, da bi napravio vise prolaza, sablon mora biti minimum debljine kao sto je sama ploca koju obradjujes.
Kod fabrickih sablona moras imati odgovarajuci prsten za kopiranje koji ti odredjuje i precnik glodala. Konkretno za CMT-ov sablon prsten mora biti fi30 a glodalo fi12 u suprotnom spojevi ploca nece biti odgovarajuci.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

stavio bi običnu kantiranu dasku da po njoj ide lager. meni ne treba glodalo za nevidljivi spoj ploča. između ploča ide ona aluminijska lajsna. ali ako je kut na kojem se ploče spajaju recimo 92 stupnja onda ploče neće lijepo leći jedna uz drugu i onda ovu ploču koja sa bočnom stranom ide na prednju stranu druge ploče trebam ukoso odrezati da dok se stavi aluminijska lajsna onda nema rupe na spoju.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

investiraj u najcarobniji alat svih vremena za pomoc pri "montazi namjestaja" ( tvornickoga ili stolarskoga ) a zove se Festool TS55 ;)
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Radio sa takvim stvarima(makita), na terenu mozes iskrojiti sve sto treba, moze ivericu sjeci bez krzanja, a za uglove je stvorena , samo kosta ali za onog ko ima posla se isplati.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

uf, TS55 košta ohoho. jeftinije mi je kupiti glodalo :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sto ne napravis prostu vodjicu za bilo kakav rucni cirkular (valjda imas neki), od lesonita/tankog mdf/sta vec imas i letve/alu profila...?
Nije ko festova sina, al radice posao.
Ili seci sa obrnute strane da ti ne bi krzao gornju povrsinu, ili seci iz dva puta (plitko unazad reda 1-2mm, pa puna dubina unapred) rez ionako dodje ispod lajsne...
No za sve to treba nekakva vodilica, al stvarno ju je jednostavno napraviti.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

da, mogao bi probati tako sa cirkularom, prvo unazad da skinem foliju i onda normano prerezati.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ninja wrote:uf, TS55 košta ohoho. jeftinije mi je kupiti glodalo :)
znam, ali ako si nesto vise od hobi entuzijasta tada ova igracka vrijedi sve novce ovoga svijeta. ne mogu ti opisati koliko si na montazi opusten i sto mozes na licu mjesta prekrojiti, upasirati itd ......
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

ZAAK wrote:
ninja wrote:uf, TS55 košta ohoho. jeftinije mi je kupiti glodalo :)
znam, ali ako si nesto vise od hobi entuzijasta tada ova igracka vrijedi sve novce ovoga svijeta. ne mogu ti opisati koliko si na montazi opusten i sto mozes na licu mjesta prekrojiti, upasirati itd ......
Moj brat je automehanicar i kad god koristi (ne znam koji je sluzbeni naziv toga) autogen uvijek kaze. Ne znam kako drugi mogu bez toga raditi, ja ne mogu.
To si i ja stalno mislim kad rezem radne ploce ili upasati komad iverala u ne pravi kut (svi kutevi su ne pravi kutevi :skratta:). Ok sad sam tu i to treba odrezati, a nemam TS55 (ili tome slicno). Pa dobro kako to odraditi? Sve moguce kombinacije su mi vrlo komplicirane i cine mi se poput alkemije. Da moram se sloziti sa tobom. Opusten, bas tako :prsgore:
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

nitko ne koristi makitinu uranjajuću pilu ili boschovu? sada sam sa glodalicom poravnao ploču jer pila na cirkularu nije baš kvalitetna.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

ninja wrote:nitko ne koristi makitinu uranjajuću pilu ili boschovu? sada sam sa glodalicom poravnao ploču jer pila na cirkularu nije baš kvalitetna.
Kad sam ja kupovao samo je festool imao taj proizvod. Sad ih imas hrpu i sve su ti ok. Bosch koristi dizajn od Mafell-a samo sa nekim izostavljenim mogucnostima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na brzinu sam pogledao cene u Hr, i makita izadje cak i skuplja od TS-55 (moguce je da ima i jeftinije, kazem, gledao sam na brzinu). Bosko isto tu negde ko makita. Jedino je metabo par stotina kuna jeftiniji.

Prednost festa je sto i svi njegovi ostali alati koriste istu sinu, dok koliko znam makita i bosko jos nisu ni krenuli sa koriscenjem sine za bilo sta drugo.

Takodje, festo taj sistem ima vec 15-tak godina, tako da je do sad isterao sve decje bolesti, dok su svi ostali krenuli pre par godina (mafell je vec iz drugog vica).
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Na brzinu sam pogledao cene u Hr, i makita izadje cak i skuplja od TS-55 (moguce je da ima i jeftinije, kazem, gledao sam na brzinu). Bosko isto tu negde ko makita. Jedino je metabo par stotina kuna jeftiniji.

Prednost festa je sto i svi njegovi ostali alati koriste istu sinu, dok koliko znam makita i bosko jos nisu ni krenuli sa koriscenjem sine za bilo sta drugo.

Takodje, festo taj sistem ima vec 15-tak godina, tako da je do sad isterao sve decje bolesti, dok su svi ostali krenuli pre par godina (mafell je vec iz drugog vica).
A kad pak usporedis cijene u HR sa cijenama u Njemackoj tek onda boli glava. Razlika je ohoho. Ovaj zastupnik kod nas zaradjuje grde pare. Ne bih opet pokretao tu raspravu o njegovim troskovima poslovanja itd, ali ima ogrnomnu zaradu. Ja planiram kutpi 3 festool alata kroz godinu i pol i sve ce ici iz Njemacke. Doduse mi smo u EU pa nema carine i ostalih zezalica.
Post Reply