Ugradbena pecnica

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Ugradbena pecnica

Post by djuro2 »

Planiram si u postojecu kuhinju ubaciti ugradbenu pecnicu. Slozit cu si element visine 200cm. U njega cu ubaciti ugradbenu pecnicu. Trebam li obratiti paznju na nesto posebno ili samo da bude dovoljno cvrsto jer je to ugradbeno cudo tesko?
Procitao sam da nesmijem zatvoriti prostor iza same pecnice. Dimenzije su Å xVxD: 59,7 × 59,5 × 56,8 cm. Mislio sam staviti širinu elementa 60cm a visinu isto 60 cm. Hoce li ova visina od 60 biti dovoljna ili trebam ici na jos vise da se moze hladiti?
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

moja preporuka ti je da ideš sa visinom od 59.5 cm..ili 59 cm..
trebaš izmjeriti visinu pečnice..da ti se nebi pojavila mala rupa iznad prečnice..
inače..ugrađuje se u element 60..kao što si rekao..
otraga..leđa..moraju biti bez lesonita..ne zatvarati..
također..ovisi o izvedbi..
trebao bi staviti jedan ozračnik..bočno ili u soklu..da može topao zrak da izađe..
i ako je pečnica ventilatorska..da može povući zrak..
ozračnik je potreban za cirkulaciju zraka..
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ja sam skoro drugaru sklapao tako nesto, samo sto on nije hteo izdignutu varijantu, nego smo pravili nizak, standardan element... On je uz rernu dobio crtez sa dimenzijama na kome postoji i skica elementa u kakav treba da se ugradi. Obrati paznju na plocu za prekidace, na vecini ugradnih rerni je napravljena tako da se preklapa preko elementa koji pravis nekih 2cm, kolko' se secam...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve ugradne rerne, koje sam ikada video imaju ventilator. Ne onaj ventilator unutra koji vrti topao vazduh u samom delu gde se pece, vec drugi koji se nalazi spolja i koji sluzi da bi hladio zidove.
Uvek mora da postoji otvor gde taj ventilator moze da izbaci vruc vazduh. Obicno je usis sa prednje strane, pri dnu rerne a "izduv" pozadi dole.
Kod onih sa kojima sam radio nije bilo neophodno da nema ledja, ali je neophodan otvor na dnu elementa skroz pozadi.
E sad ako je rerna podignuta, to moze da se izvede na razne nacine, no ko sto Nikola napisa, uz svaku je dosla skica sa dimenzijama elementa, potrebnim minimalnim dimenzijama otvora, njegovim mogucim polozajima...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Sve ugradne rerne, koje sam ikada video imaju ventilator. Ne onaj ventilator unutra koji vrti topao vazduh u samom delu gde se pece, vec drugi koji se nalazi spolja i koji sluzi da bi hladio zidove.
Uvek mora da postoji otvor gde taj ventilator moze da izbaci vruc vazduh. Obicno je usis sa prednje strane, pri dnu rerne a "izduv" pozadi dole.
Kod onih sa kojima sam radio nije bilo neophodno da nema ledja, ali je neophodan otvor na dnu elementa skroz pozadi.
E sad ako je rerna podignuta, to moze da se izvede na razne nacine, no ko sto Nikola napisa, uz svaku je dosla skica sa dimenzijama elementa, potrebnim minimalnim dimenzijama otvora, njegovim mogucim polozajima...
Ostavit cu ledja prazna i pazim da dotok zraka nije blokiran. Ok. Hvala!
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Kod radijalne ventilacije pečnice (kad je ventilator s vanjske gornje strane uredjaja i služi hladjenju karoserije) nije potreban nikakav poseban otvor za prozračivanje, jer ona vuče zrak ispod vrata i izbacuje ga kroz male reške izmadju komandne ploče i vrata pećnice. Ledja mogu biti
Sve pećnice su standardnih dimenzija taki da ulaze u otvor širine visine 595mm i dubine 550mm i u element ukupne širine 600mm.

Ja radim element kojem je ukupna visina otvora 600 mm i nema prednju veznu letvu jer ona obično smeta za ugradnju grijače ploče, ispod pečnice stavljam ladicu čija je fronta dimenzija 596 x 116 mm.
Bitno je da je razmak izmedju fronte ladice i pećnice 10 mm zbog otvaranja vrata pećnice, ali to često ovisi o modelu uredjaja koji se ugradjuje.
Svakako je bitno provjeriti ugradbeni nacrt ugradbene pećnice prije bilo kakve ugradnje, ako se želi postići milimetarska preciznost, jer se oni razlikuju od modela do modela.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm,
Da ne bih pricao napamet, upravo sam pregledao user manual-e za kandijeve ugradne i to i na engleskom i na hrvatskom sajtu.
Svaka koju sam pregledao (nisam bas sve ali jedno 10-tak komada), ima u uputstvu za ugradnju nacrtan taj otvor za izduvavanje vazduha:

Hrvatski sajt: http://www.candy.hr/default.aspx?id=196
Engleski sajt: http://service.candy-domestic.co.uk/man ... Section=13 Pa ukucati FN ili FD

Ja imam kuci jednu Kandijevu, koja ima ventilator i isto tako se ugradjujue sa ovim otvorom (ne znam sad tacan model).
Secam se da je isto tako bilo nacrtano i za jednu Faberovu (takodje je imala ventilator) koju sam ugradjivao u starom stanu.
User avatar
stevan1846
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 16 Mar 2009 09:13
Location: 34 02' 35,73" S 18 21'07,42"E

Post by stevan1846 »

Jedan od problema sa kojim sam se ja suocio posle ugradnje "eye level" (rerna u visini oka) je efikasno odvodjenje toplog vazduha, bilo da je u pitanju obicna rerna ili "turbo" varijanta. Firme preporucuju velicinu otvora na zadnjem delu, daju preporuku da se prva unutrasnja polica postavi na visini od 600mm iznad rerne, daju metalne limove (deflektore ) koji odbacuju topli vazduh od prednjeg dela rerne, preporucuju drzanje samo metalnog posudja itd.
Nijedno od ovih resnja nije potpuno. Vazduh se u svakom slucaju dize u gornji prostor iznad rerne i posle par godina intenzivne upotrebe bilo koji materijal promeni boju i prevuce se skramom od zamascene pare. U kuhinjama velikh restorana tesko se vidi ugradjena rerna. Uglavnom su slobodnostojece ili integralni deo velikh sporeta sa zajednickim extraktorom.
Mozda je moje razmisljanje pogresno ali mislim da je jedino efikasno resenje ugradnja pravog extraktora iznad rerne, kao iznad sporeta koj bi odvodio vazduh napolje.
Druga varijanta (jeftinija) je pripremiti rezervni set vrata i polica, za zamenu posle odredjenog vremena.
Post Reply