Statika iverične biblioteke

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Moj predlog za redosled lepljenja, kad si već rešio da ne menjaš plan:

Prvo spojaš grupe dve ljubičaste i dve žute (tu imaš 4 grupe, a stezanje možeš i malim stegama sa rasponom razmaka polica, a mogu i knjige kao balast).
U drugom koraku lepiš žute vertikale za ljubičaste; opet su ti dovoljne i manje stege (prvo jedan kraj žute, pa kad se stegne drugi; razmaknice pri stezanju su nezalepljene žute pregrade)
U trećem koraku lepiš gornju ljubičastu i jednu bočnu. Težina cele konstukcije je dovoljna za pritisak (leži na bočnoj, a druga bočna se samo postavlja na mesto od gore,ali ne lepi)
Na kraju lepiš i tu gornju bočnu (trenutak suočenja sa istinom da li ti je sve u vinkli :/ ). Na nju poređaj knjige (kojih imaš dovoljno čim ovo praviš). Nema šrafova, nema vidljivih spojeva.

Sve vreme proveravaš prave uglove! Kad se sve lepo stegne i osuši stavljaš leđa, podižeš skalameriju i fiksiraš je za zid u najmanje dve tačke. Savete za leđa i L profile si dobio, pa guraj!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:
Umesto gurtni ja sam koristio u nekim situacijama streč foliju
Čini mi se da sila zatezanja treba da bude malo veća od one koju možeš da postigneš natezanjem folije.
Ne bi verovao koliko ta folija moze da stegne. Kad je zamotas u vise slojeva, natezuci svaki sledeci jos malo, to je cudo. Pri tom jos steze po celoj povrsini a ne u samo u tacki ko klasicna stega.
Jedino sto nije bas jednostavno zamotati je oko necega sto je 2.2mX1m
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ne bi verovao koliko ta folija moze da stegne. Kad je zamotas u vise slojeva, natezuci svaki sledeci jos malo, to je cudo. Pri tom jos steze po celoj povrsini a ne u samo u tacki ko klasicna stega.
Verujem, verujem :)
To što steže po čitavoj površini i nije neka prednost u ovom slučaju jer sila treba da bude usmerena ka mestima gde su keksići. Kad lepiš čitavom dužinom, to je druga priča.
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

na ovoj dimenziji koliko si rekao i kako je nacrt pokazao ,prvenstveno mislim da je nacrt isti kao na slici ,na 1 m da se ispuni ovaj prostor negde oko 12 kg knjiga ,debljina knjige nije vazna jer moze da stane oko 40 knjiga po 300grama to je nebitno jer zapremina koliko po tezini moze da se stavi da bi se zauzeo taj prostor od 1m tezinu sam izmerio a to je oko 12 kg knjiga ako stoje vertikalno ,osam polica puta 12 kg to je 96 kg.policu za zid mozes bilo cime fiksirati a kod mene stoje bez fiksiranja ,radi kako hoces ali obavezno lesonit pozadi .U istom momentu 96 kg ne mogu da se svale na nekog +polica.Ipak je pritisak od 96 kg na povrsinu poda dosta sigurno ali mali fiks za zid bi jos vise ucvrstio policu .
Rad je molitva.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lubisa to o cemu pricas je tipicna greska.
Uopste nije vazno koiko kila knjiga ili bilo cega drugog ima na polici. Mozes da imas i 2 tone, i dalje ti ostaje isti problem.
On se zove: treba jako malo da se cela polica izbaci iz ravnoteze.
Nesto sto je visoko 2m a ima osnovu dubine 25cm uvek ce imati malu stabilnost. Sirina nije bitna.
Mrzi me sad da racunam tacno, ali dovoljno je da ti gornja ivica podje napred za par cm i sve ce da se sruci. A za to je dovoljno da se neko malo jace obesi o neku od gornjih polica (posto ima polugu od 2m). Recimo gospoja koja je resila da obris eprasinu, i dok se penje na stolicu malo se prihvati za policu. Ako racunas da su patosi neravni, da se iverica (to jest cela polica) uvek uvija, da je moguce (i vrlo cesto) da se teret neravnomerno rasporedi po vertikali, pa da teze stvari dodju pri vrhu... tih par cm uopste vise ne deluju nerealno.
User avatar
Google
Šegrt
Posts: 28
Joined: 11 Dec 2009 14:01
Location: Zemun

Post by Google »

Mbole, slažem se sa tobom. Imao sam tu "čast" da mi se u 4 ujutru sruči biblioteka od 200kg knjiga na glavu dok spavam. Problem je bio druge prirode - to je bila viseća biblioteka iznad kreveta, otprilike 1.5m visoka i oko 2.5m široka, konstrukcije slične ovoj (tri vertikalne pregrade), skroz do pod plafon. Å ta se desilo, ne verujem da biste ikad pogodili - bila je pričvršćena na zid štafovima sa tiplovima kroz L profil, koji je pod težinom tereta presekao te šrafove, i u zidu su ostali samo patrljci. Ja sam mislio da se ruši zgrada, jer to kako je palo u sred noći, tako se sve polomilo i knjige su me bukvalno prekrile, prošao sa razderotinom ruke i temena, i doživotnim strahom od pada nepričvršćenih visećih elemenata. Majstor koji ju je pravio i kačio je sve napravio ponovo, a ja sam je lično pričvrstio šrafovima sa navrtkom u susednoj sobi (kroz ceo zid) :cool:

Zato, nema šale, pogotovo što je tu i jedna radoznala petnaestomesečna beba koja voli da se pentra po stvarima i njuška.

Inače, uzeo sam Titebond III, i sve radim po metabovom uputstvu za sklapanje.
Last edited by Google on 13 Dec 2009 01:25, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

J ja sam je lično pričvrstio šrafovima sa navrtkom u susednoj sobi (kroz ceo zid)
Na ovaj način si rešio samo jedan potencijalni problem: izvlačenje. I dalje ostaje smicanje do kog dolazi usled uvijanja polica ili gornje stranice (elemenat na koji je stavljen L profil) ili ako su šrafovi tako šrafljeni da prihvataju teret cele konstrukcije. Da bi se to izbeglo, obavezno se konstrukcija kajluje onim malim plastićnim trouglastim podmetačima sa nekoliko segmenata i tako se šrafovi rasterećuju od sile na smicanje. Drugo rešenje je stavljanje šrafova većeg prečnika, pa ih ni najjači zemljotres ne može da iznenadi (nemam ovde tablice koliko koji šraf može da izdrži silu na smicanje; nju treba podeliti sa 10 da bi se dobila ugrubo masa)

Statika kod ovakvih konstrukcija je veoma jednostavna. Važan je položaj centra mase i da li njegova projekcija na pod upada u površinu oslonca biblioteke (donje stranice) Å to je centar mase na većoj visini, potreban ugao za izlazak iz ravnoteže je manji. Zbog toga je pravilo da se teže stvari, knjige... uvek stavljaju niže.
User avatar
Google
Šegrt
Posts: 28
Joined: 11 Dec 2009 14:01
Location: Zemun

Post by Google »

Nisam napisao najbitniju stvar - ti stari presečeni šrafovi su bili mnogo manjeg prečnika nego ovi koji sam ja stavio (možda su bili fi 4-5mm) a ovi novi su barem duplo (desetka otrilike, zaboravio sam tačno, sa navrtkom, bez tipla), i sad ih ima mnogo više, i ravnomerno su raspoređeni celom širinom police. Takođe sam blizu donje ivice stavio dosta onih šrafova sa ekspandirajućim metalnim tiplovima za gips kroz L profile. I kao treću stvar na svakih pola metra ispod police sam stavio one klasične Г podupirače, tako da sad pre može da padne zgrada nego ova konstrukcija usled smicanja šrafova.
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

ali mali fiks za zid bi jos vise ucvrstio policu .To sam dodao .
Rad je molitva.
User avatar
Google
Šegrt
Posts: 28
Joined: 11 Dec 2009 14:01
Location: Zemun

Post by Google »

Prvo svima da se zahvalim, posao je 90% završen, i sve je leglo do u milimetar, i pod vinklu. Sutra su ostala leđa koje zli stolari nisu hteli da iseku 5 minuta pre kraja radnog vremena u subotu, nego obećali za sutra.
mbole wrote:Ledja (lesonit) postavi obavezno kao sto ti je napisao singer, jedino sto ja nikako ne volim eksere u iverici (jednostavno nisu za nju pravljeni), heftalicu nemas, tako da ti ostaju sitni srafovi. Meni su se odlicno pokazali 3X18 ili 3X20.
Upravo to ću da uradim, puno puta sam video kako se na mnogim komadima nameštaja odvajaju leđa od lesonita pričvršćena desetinama ekserčića.
velja wrote:Bogami, TITEBOND III zna da se vrlo bezobrazno zalepi na melamin.
Potpisujem. Kapnula mi je jedna kap na ovu policu, i nisam je primetio na vreme, i JEDVA sam je skinuo blago oštetivši površinu.
ljubisa o wrote:...na 1 m da se ispuni ovaj prostor negde oko 12 kg knjiga ,debljina knjige nije vazna jer moze da stane oko 40 knjiga po 300grama to je nebitno jer zapremina koliko po tezini moze da se stavi da bi se zauzeo taj prostor od 1m tezinu sam izmerio a to je oko 12 kg knjiga ako stoje vertikalno ,osam polica puta 12 kg to je 96 kg.
Ovde moram da opomenem sve koji planiraju da prave biblioteku. Danas kad sam vukao ove knjige da pritiskam ovo, setio sam se ove tvoje cifre od 12kg/m i činilo mi se mnogo teže. Nije me mrzelo, pa uzmem vagu i izmerim, i nećete verovati: 1 dužni metar knjiga varira, u zavisnosti od formata, razume se - za knjige formata B6 u mekom povezu težina je bila ravno 20kg po metru, dok su ove najteže A4-B4 u tvrdom povezu teške i do 40kg! To značajno menja statičke kalkulacije, pa imajte u vidu kad računate. Znači na ovu moju policu može da stane svakako preko 250kg knjiga.

P.S. Supruga je, videvši keksiće na stolu prišla, uzela jedan, i pogledavši ga sa svih strana rezignirano prokomentarisala "pih, ja mislila neki integralni keksići...." :D
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Google wrote:Upravo to ću da uradim, puno puta sam video kako se na mnogim komadima nameštaja odvajaju leđa od lesonita pričvršćena desetinama ekserčića.
Neće da se odvajaju ako se kucaju "unakrs". Znači jedan nagneš levo, a drugi desno, paralelno sa bočnom stranicom. Naravno, to ti ne preporučujem, nego onako malo se... akadamski. Å rafovi su majka za šrafljenje leđa. :)

Gde kupuješ TITEBOND III i Zemunu i koja je cena?
User avatar
Google
Šegrt
Posts: 28
Joined: 11 Dec 2009 14:01
Location: Zemun

Post by Google »

Titebond III sam kupio u Centru za stolare u Ivićevoj u Zemunu. Imaju i više vrsta Titebonda, a i više različitih pakovanja (250gr, 0.5kg i 1kg, ali ne drži me za reč - možda imaju i veća pakovanja "ispod tezge")

Cenu sam zaboravio jer sam kupio i neke spojnice, ali recimo da je 0.5kg bilo oko 400 dinara. (kupio sam još par nekih sitnih spojnica i sve zajedno sa lepkom je bilo oko 600)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Hvala.
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

Image
Evo ovo je moja polica bez lesonita i bez fiksiranja ,nikada nije padala imam jednog decaka i devojcicu koji su tu oko nje porasli ,ali nije dobro ako ne bude sve bezbedno a sto se tice nosivosti mogu se ja popeti sa 88 kg na jednu moju policu ,izmerio sam ovaj drugi odozdo red knjiga i ima oko 12 kg.pa to je samo iverica a ne puno drvo ,uvek pravi stvari bez rizika to je majstorski.
Rad je molitva.
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

a evo i jedno ogledalo ALT DOJC kraj 19veka ,nema ama ni jedan sraf sve rucni rad i tiple mislim ukrasi su na tiplama drvenim ,kupio sam ga pre 10 godina i toliko mi se svidja.Stari majstori me odusevljavaju .
Image
Rad je molitva.
Post Reply