Rupe za sarke - problem

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Rupe za sarke - problem

Post by 78L05 »

Nov sam na forumu, pa bih prvo htio pozdraviti sve clanove, vec neko vrijeme pratim forum kada mi se ukaze link na Google.
Imam vec ponesto iskustva kad je rijec o montiranju sarki za vrata, uvijek sam koristio ravne sarke fi 35 mm.
Donedavno sam uvijek zatrazio busenje rupa fi 35 od firme koja mi je rezala ivericu, a ja sam onda montirao prihvate na bocne stranice i nije bilo problema. Kod njih sam, napominjem, uvijek kupovao iveral 18mm.
Nedavno sam odlucio rupe fi 35 busiti sam, kupio sam si svrdlo za to, montirao na busilicu i izbusio rupu sam. Centar rupe je 21.5 mm udaljen od ruba vrata, a na bocnim stranicama 37 mm od ruba (prihvati). Ovaj puta sam radio sa iveralom 19 mm. Vrata lijepo stoje, ne vise, medutim, jedini je problem sto ih ne mogu nadesiti tako da potpuno prekrivaju obje bocne stranice, kada vijak za podesavanje lijevo-desno odvrnem do kraja, s lijeve strane fali 2mm, a s desne su vrata 2mm prepustena. Sarke su Häfele.

Moje pitanje je, jasno, gdje sam pogrijesio?
Hvala svima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Skini: http://www.fgv.it/index.php/en/media/it ... 5597b49f0b
Katalog je FGV-ov, ali mislim da je isti sistem i kod hafelea

Na strani 23 (odnosno strana 25 pdf-a) imas racunicu za poziciju rupe u zavisnosti od debljine dasaka i podlozne polocice.
Proveri i koja ti je podlozna polocica (treba da pise broj na njoj). Mozda si dobio neku vecu (recimo 4) a da ti treba manja (recimo 2).
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Moram priznati da mi nisu jasne te tablice u PDF-u.
Ako busim rupu na 21.5mm od rupa, onda je razmak izmedu oboda rupe i korpusa 21.5 - 17.5 = 4 mm, i to bi trebao biti ovaj K.
Medutim, nije mi jasno sto predstavljaju vrijednosti A i C, pa ako netko ima strpljenja da mi objasni.
Hvala
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

C je mera koliko krilo prekriva kant korpusa, a A je mera koliko kanta korpusa ostaje vidno.
Na slici su tri vrste šaki.
"0" (nula) ili ravne koje prekrivaju ceo kant.
"9" (devetka) koja prekriva pola kanta
"18" (osamnaestica) ili upadajuća šarka kod koje se vidi ceo kant.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Koristim te 0 šarke, da mi vrata prekriju cijelu korpus, i nije mi jasno kako onda uopće može postojati A mjera, tj.koliko se korpusa vidi ako ga vrata skroz prekrivaju :forvonad:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Moze,a ti lepo upisi u profilu mesto stanovanja(pravila foruma) pa da nastavimo dalje :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Eto, ako je to uvjet za pomoc, ispunio sam ga, dodao sam mjesto stanovanja na profil.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:prs::skool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

razlika u postoljima sarki (ravnih) zavisi izmedju ostalog da li imas vise vrata u nizu(jedna pored drugih,trecih....)

ako su vrata na ""0"" sa korpusima tesko da imas mogucnost stelovanja vrata zbog nesavesnih zidara,keramicara iostalih preciznih majstora koji se posvadaju sa vinklom i vaservagom :butter:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

A je onih 1.5 mm lufta da ti krila ne bi kačila jedno za drugo ako imaš dva ili više elemenata jedan pored drugog.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Recite sto hocete ali meni je to nelogicno, ako ja izbusim rupe prema standardu da ne mogu nadesiti vrata koja su jednaka kao vanjska mjera da mi prekrivaju jednako obje bocne stranice. Ajde, cak i da sam vrata napravio kraca od vanjske mjere, opet mi ne bi prekrivao korpus.
Na jednom forumu sam procitao da se izbusi rupa na 23 mm i da nema problema, tako da cu pokusati tako.

Hvala vam svima
Post Reply