Udvajanje lepkom

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Imam skicu u skečapu, okačiću je. Pravim opet neku policu u 4 nivoa za audio komponente, nogice nose te ploče ''nivoe'' i svaka ima odozgo i odozdo uvrnute matice kako bi se spojile sa pločom iznad tj ispod. A razmišljam i da svaki nivo bude za sebe (ploča i nogice) pa se samo slažu jedna na drugu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Slepio sam dva parcenceta cca 15x10 cm, jednu belu sa 80 gramskom folijom i jednu sa onom modernom, rebrastom strukturom.
Rastavio sam uh ravnim srafcigerom. Za belu se to drzalo ali prilicno slabo. Ovu rebrastu je verovatno mnogo bolje prihvatio, na njoj je ostao lepak.
E sad, za plocu stola i stvari koje nece da trpe nista, moze ali tu bi i kant traka dovoljno drzala. Mislim da je ovde obican silikon bolje resenje, necu da tvrdim ali mislim (trebalo bi neki uporedni test napraviti). Svakako, sto se mene tice, favorit ostaje PUR lepak.
Boletovo resenje sa duplo lepljivom trakom je sigurno odlicno resenje ali nezgodno za koriscenje, sto i sam rece
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Ja sastavljo sa silikonom acetatnim providnim i drzi ko blesavo.
Namazes uvece,dobro pritisnes i sutra radis sta te volja,kantuj ako oces.
Toliko od mene,POZDRAV.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najveca prednost dvostruko lepljive je brzina. Nema cekanja da se bilo sta osusi. Spojis i na kantovanje.

Trio matice i inace umeju da razvale ivericu samo tako kad ih uvijas u bok, pogotovu ako nemaju zaista fin to jest tanak i ostar spoljasnji navoj (a vecina onih koje mogu da se nadju su upravo takve). I ne samo ivericu, razvalice i tvrdu dasku, ako je rupa nedovoljno velika i zidovi preostali nakon busenja tanki.
E sad, neko moje iskustvo sa MDF-om (koji je ipak malkice tvrdji od iverice) kad je rupa dovoljno velika da je trio ne cepa, onda je trio labav. Snasao sam se sa sirokom rupom, tek koliko da navoji malo hvataju i zalivanjem epoksidom. Epoksid lepo popuni prostor izmedju tela matice i rupe u MDF-u (ili iverici), i jos prodre u MDF i dodatno ojaca to parce. Skupo, al radi posao.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Bole, ima da probam sa trakom samo moram priznati ne uliva mi poverenje kad je trio matica u pitanju, ajd da je samo udvajanje iverice al ovaj triO cepa bogami :). Videćemo i što se tiče preciznosti sastavljanja dva komada daću sve od sebe :)
Juče sam ubušio rupu burgijom 12mm i trio je onako lepo ušao, nenasilno, ali mi se čini da bi se mogao iščupati. Jel može nečim drugim da se zalepi? Možda silikonom? Ne bih da se zezam sa epoksidom, nikad nisam radio s njim niti ga kupovao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ni ja nisam siguran za dvostruko lepljivu dal ce izdrzati trio. Plocu drzi ko mutava.
Mozda da stavis keks bas na mesto gde dodje trio, to jest da ti trio matica ide kroz keks?

Poenta epoksida je sto em lepo prodre u materijal, em lepo popuni sve rupe, em je ozbiljno jak i tvrd. Iskreno ne znam nista drugo sto bi imalo sve te karakteristike. Silikon je elastican i nakon sto se osusi, a tebi treba cvrst spoj.

Nije neka nauka koriscenje epoksida, kupis ono pakovanje koje izgleda ko dva spojena sprica (uzmi onu varijantu sto je "brza" to jest 5 ili 15 min), istisnes na parce papira ili sta ti je vec pri ruci "linije" od jedno dva cm, promesas ih medjusobno nekim drvcetom (ja najcesce koristim cackalicu). Kad si ih izmesao, naneses na povrsinu rupe i/ili na samu trio maticu, uvijes i gotovo. Iako pise da je 15minutni, sacekaj 24h pre nego sto ga opteretis.

Probaj da ga ne diras prstima (em nije bas preterano zdrav dok ne veze, em se jako tesko skida).
User avatar
vojo.bogdanović
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 13 Apr 2012 15:37
Location: Banja Luka
Contact:

Post by vojo.bogdanović »

Pozdrav drugari.
Moram iznijeti svoje mišljenje. Malo da iskoristim priliku da pozdrvaim mbole-ta :tummenupp: za koga znam sa drugog foruma (Ford) i malo da prenesem iskustvo iz firme koja mi je kupac tih ljepila.
Za udvajanje (platovanje, spajanje i sl., izrazi koji se koriste u BL) preporučujem PU jednokmponentna ljepila. Razni proizvođači imaju ta ljepila i to Kleiberit, Icema, Jowatt, Henkel. Ja već 3 godine prodajem Icemu jednoj firmi koja se bavi krojenjem i kantovanjem iverice u BL. Oni su se opredijelili za Icemu jer je tečnije nego Henkel i može se ljepše razmazati tako da oni kada nanesu na ploču brzo(tokom cirka jednog minuta) komadićem HDF-a razmažu ljepilo u tanak sloj, toliko koliko se podvuče pod HDF kada ga vučete po ploči, i na to stave drugi dio ploče koju udvajaju i pritisnu sledečim kompletom za udvajanje. Na kraju, kada polijepe sva ploče, pritisnu ih pripremljenim kanisterima sa vodom koji izigravaju presu u tom slučaju.
Spoj je nesalomiv, bukvalno, i toliko tanak da ga se ne uzima u obzir kada komad ide na kantovanje. Znači, u tom slučaju 18+ljepilo+18 daju 36 što je jako bitno kod podešavanja pristroja frezera, ciklinga i druge aparature na kantarici. A pošto ova firma tripuje na kvalitet, to je bila jedna od bitnijih stavki prilikom odabira ljepila.
Mbole je u pravu po pitanju dvostruke trake i brzine ali bih za kantovanje i dugoročnu stabilnost (15-20 godina ili do sledećeg renoviranja stana) preporučio ipak PU ljepila.
Neki rade i sa občnim stolarskim ljepilima D2 ili D3 kvalitete i to prolazi ali je ovo iznad mnogo sigurnija i kvalitetnija kombinacija.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Vojo poslušao sam vaš savet i savete ostalih i za udvajanje uzeo, čitaj jedva našao, PU jednokomponentni lepak Kleberit. Par udvajanja koja sam uradio ovim lepkom dala su zaista dobre rezultate za pomenutu svrhu koju sam opisao u početku teme. Trio matica i to ona veća, M8 rupa fi12, koju inače i ne koristim za potrebe testa je odlično sela između dva parčeta iverice bez da se bilo šta odvalilo i raskolalo. Ipak kada sam probao šrafcigerom da rasturim neke testne komade nije bilo baš velikog otpora ali sad kad ponovo pročitam tvoj prethodni post možda grešim u količini lepka i vremenu sušenja pre udvajanja. Ovaj Kleberit je u pakovanju za Rusko tržište, i nema pojašnjenja za upotrebu na Srpskom jeziku. Ipak sličice kažu da se nanosi lepak na jedan komad i da se ostavi da se suši 20-25 min. tek onda se spaja sa drugim i stavlja u stegu na 1 sat posle 3 sata može da se obrađuje. Sve u svemu lepak je odličan za upotrebu, lako se nanosi i razmazuje ne smrdi što je najbitnije i dobri rezultati. Nije preterano skup, tuba od 500g 630din, našao sam ga u Alfaenterijeru u NS.

Pozdrav svima i hvala.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Hoces da kazes da nije skupo 12 evra za 1kg lijepka!? :o
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za stolara hobistu nije ali za pro jeste :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@bozama U uputstvu za lepak koji si koristio pise da se na materijale koji sadrze malu kolicimu vlage treba naneti 40g vode na 1m2. U tvome slucaju taj lepak je ocvrsnuo po obodima komada koji si lepio a u unutrasnjosti je ostao tecan (nije dosao u dodir sa vlagom iz materijala niti vazduha). Vlazna krpa bi zavrsila posao. Ovo sa vlagom vazi samo za Kleiberit 501 (moguce i za ostale iz te game njihovih proizvoda) ali ne i za ostale proizvodjace. Kod njih samo u nekim slucajevima moze se dodati bas mala kolicina vlage.
@Sasa @singer Za profesionalnu upotrebu takvi lepkovi su zamenljivi samo sa jos skupljima. Naravno da nisu za all-around upotrebu ali tamo gde su potrebni... Prvi primer koji mi pada na pamet je termo drvo a takvih primera ima mnogo. A sa druge strane, hobi stolari obicno kupuju mala pakovanja kvalitetnih lepkova koji su tek nesto povoljniji. Dobar primer je Franklin International (Titebond)
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Komso, daj zovi kad to budeš radio, doći ću ja, pa nismo mi mušmule u prahu da ne možemo da spojimo dve daske iverice :skool:
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

caca wrote:Ja sastavljo sa silikonom acetatnim providnim i drzi ko blesavo.
Namazes uvece,dobro pritisnes i sutra radis sta te volja,kantuj ako oces.
Toliko od mene,POZDRAV.
Pozdravljam predlog druže, takođe koristio, slagao policu na policu prilikom udvajanja, bez stega, stavio teret na njih, pustio da prenoći, ujutru odneo na kantovanje i u taj spoj bušio i zavio holšrafe 6x200!!!

Image

Image
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

maricaiivica wrote:@Sasa @singer Za profesionalnu upotrebu takvi lepkovi su zamenljivi samo sa jos skupljima. Naravno da nisu za all-around upotrebu ali tamo gde su potrebni... Prvi primer koji mi pada na pamet je termo drvo a takvih primera ima mnogo. A sa druge strane, hobi stolari obicno kupuju mala pakovanja kvalitetnih lepkova koji su tek nesto povoljniji. Dobar primer je Franklin International (Titebond)
Ja taman kad pomislim da znam sta si htio da kazes shvatim da je ovo nemoguce razumjeti! :o
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sasa wrote:
maricaiivica wrote:@Sasa @singer Za profesionalnu upotrebu takvi lepkovi su zamenljivi samo sa jos skupljima. Naravno da nisu za all-around upotrebu ali tamo gde su potrebni... Prvi primer koji mi pada na pamet je termo drvo a takvih primera ima mnogo. A sa druge strane, hobi stolari obicno kupuju mala pakovanja kvalitetnih lepkova koji su tek nesto povoljniji. Dobar primer je Franklin International (Titebond)
Ja taman kad pomislim da znam sta si htio da kazes shvatim da je ovo nemoguce razumjeti! :o
A sta tacno nisi razumeo? Mislio sam da pisemo istim pismom
Post Reply