komora za farbanje medijapana

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
darkollector
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2009 20:25

komora za farbanje medijapana

Post by darkollector »

Pozdrav! pocetnik sam u ovom poslu i medijapan me interesuje kao materijal ,dali je moguce napraviti neku improvizovanu komoru koja bi odradjivala posao a da nije neki veliki ulog u pitanju,sta mi je potrebno od materijala, neka skica ili bilo sta sto bi pomoglo za pravljenje komore.Pravio sam zvucnike od medijapana i bogami sam se dobro namucio dok ih nisam ofarbao :) Hvala unapred.
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ma i ja sam svojevremeno imao tu ideju da pravim sebi komoru za lakiranje.prvo zbog same cijeme materijala ,tj gotovih fronti od mdf.kojima cijena je bila toliko bezobrazna a kvalitet tolko isto loš.samo za to nije potrebna lakirnica nego dosta isustva sa tim što ja nisam imao.uz pomoć nekih prijatelja sam i mogao to da napravim.
ali sam brzo odustao jer sam svatio da moje fronte nisu ni približnog kvaliteta kao ove gore navedene.
srećom pa sam uspio da nađem jednog dobrog majstora,pre svega normalnog koji radi izvrsno.
i cijena je zadvoljavajuća.naravno sam sebi vršim pripremu fronti on samo lakira.
njegova lakirnica je napravljena ili ozidana jedno 3x3m .i pločicama obljepljena.sa nekim ventilatorom koji izvlači prašinu i neugodan miris laka.takođe na ovom sajtu se nalazi jedan stručnjak za lakiranje.
to je naš ćiro koji je doktor za te stvari.on će ti sigurno pomoći sa svojim savjetima.inače on se sa tim bavi profesionalno i kako sam vidio na njegovom sajtu radovi su mu extra.
ko radi taj se i umori
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Moze,mislim da ima negde na sajtu kako je uradio majstor Djagi,u sustini treba ti bilo kakva(u smislu gradnje,cak i limena garaza,itd) prostorija koju mozes ocistiti,jedan ventilator koji ce da izvlaci vazduh(po mogucstvu spusti ga blize podu) i to ti je sasvim dovoljno za pocetak.
Jos nesto,tvoje mucenje moze da bude i od lose pripreme medijapana,on mora da bude bas fino osmirglan,spremljen pa tek da ide na farbanje
User avatar
darkollector
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2009 20:25

Post by darkollector »

Hvala vam majstori ! nadam se da ce dodavac alata uspeti da uradi nesto:)
User avatar
borob
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 12 May 2008 06:55

Post by borob »

Uglavnom je vazno ovo ciscenje prostorije! Najbolje bi bilo kada se cisti koristiti vodeni mlaz a zatim krpom pokupiti kapljice. Nije velika investicija kada se vec radi prostorija dodati jos i mlaznice koje ce slivati niz zidove pod malim pritiskom i tako eleminisati svu prasinu osim sa plafona.
Dule je u pravu, ventilator sto blize podu,da bude jak, otvori za uvlacenje vazduha u cetiri coska do plafona............i obavezno gumirano odelo inace odose ledja! I stosta jos!!
samo u ovoj prostoriji nema ni smirglanja niti izduvavanja! I muke su svedene na minimum mada bez njih ne moze!!
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Osjecam se prozvanim od strane BODARE98,a i zbog Darke cu pokusati odgovoriti.Naime radi se o veoma sirokoj i slozenoj operaciji koje bih se veoma tesko objasnila u par postova.Mozda cu biti drzak i predloziti administratorima ovog sajta neki vid saradnje na ovu temu.Radi se o tom da ja imam svoj sajt,doduse u pripremi,kontaktima na forumu planiram detaljno obraditi ovu temu oko lakiranja,pistolja za lakiranje,nesto malo oko komora,lakova na vodenoj,nitro,poliuretanskoj,poliesterskoj bazi i malo o novijoj generaciji UV lakova.
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ćiro nije prozivanje nego tako imam mišljenje o tebi i tvojim radovima.
ako si se uvredio ja se duboko izvinjavam.

pozdrav.
ko radi taj se i umori
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa kolega ćiro čini mi se da nitko neće imati ništa protiv da ti napišeš neki tekst ili nekoliko njih u vezi farbanja i lakova i opreme za taj posao,dapače poučni tekstovi su dobrodošli.Jer uvjek čovjek može nešto da nauči a i opet na ovme se sajtu zaustavljaju ljudi a i u forumu kojima treba raznih savjeta a to vidiš i sam.A i znaš kako kaže narod "cjeloga života učiš i opet umreš bedast" znači samo daj ima nas puno željnih znanja i čitanja ljepih tekstova.
Čovijek sniva a Bog realizira!
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

BODARA98 wrote:ćiro nije prozivanje nego tako imam mišljenje o tebi i tvojim radovima.
ako si se uvredio ja se duboko izvinjavam.

pozdrav.
Gospodine BODARA98 smatram pozitivno prozivanje,i zahvaljijem se na lepom misljenju,
User avatar
blazic-dizajn
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 04 Jan 2009 01:19

Post by blazic-dizajn »

pozdrav za ovakvu temu.
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Za farbanje MDF do 50% sjaja sa malim greskama u obliku sitnih cestica prasine,moze komora sa podpritiskom,a za zahtevnije radove i gde je trazen visoki sjaj potrebna je komora sa nad pritisakom.Imamo kabine za lakiranje sa suvim filterima i kabine sa vodenim zavesama.Prednosti su za diskusiju koju izabrati vodenu ili suvu.Uzmimo primer jedne prostorije 7x5x3m,.Dimenziju kabine diktiraju velicine lakiranih povrsina,ako zelimo lakirati MDF fronte a i sobna vrata-krila-plot potrebno je radi lakse manipulacije uzeti sirinu kabine nekih 4 m,dubina zavisi opet od povrsine koja se lakira za ove gore povrsine moza dubina 1 m,visina obicno oko 2,4m.Za komoru sa nadpritiskom ovih dimenzija,a za aspiraciju vazduha u ovom slucaju kapacitet vazduha je 14 000 m3/h, potreban je motor snage 4 kW,cev za izduvavanje precnika 50 cm.Grupa za nadpritisak je zasebna jedinica tu ide motor snage 5,5 kW za protok vazduha 22.000 m3/h.Uduvavanje vazduha je iznad komore,plafon a izduvavanje vazduha kao sto rekose gore nize podu.Sustina komore sa nadpritiskom je narodski-majstorski receno da svu prasinu-cestice zakuca za dno-pod,odakle preuzima ventilator za aspiraciju.Ove podatke sam postavio cisto radi informacije da imate orjentir za vase prostorije-komore.Nije mi ovo posao kojim bih se zelio baviti a ni diskusija kojom bih se opterecavao.Nadam se da sam nekom na neki nacin pomogao,mogu jos ostati duzan postaviti post oko kabine sa vodenom zavesom,a sa suvim filterima to je jasno,kupe se kartonski namenski filteri za kabine i menjaju se po potrebi.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pozdrav,evo da se i ja ukljucim.Obzirom da sam novi na forumu i da vas ima sa raznih meridijana,dopao mi se sajt i mozda mogu da pomognem nekim savetima oko izrade namestaja, farbanja mdf poliuretanima,grad. stolarije itd.Sto se tice komore za farbanje stvari su veoma proste.sve zavisi koliko si para spreman da ulozisis u isto,ja sam resio na sledeci nacin:deo radionice sam predvideo za farbanje po potrebi i na ulazna vrata ubacio ventilatore(2kom)sa pijace za rashladivanje,zatim na drugom kraju radionice otvorim vrata i imam lep protok vazduha,naravno negine ti antistatik kombinezon itd,i posao ide extra,sto se tice farbanja u matu nema zamerki,jedino kada radim sjaj, onda kad se osusi sitne mrvice(ako ih ima)a naravno da ih ima,skinem ih smirglom 2500 ili 3000,zatim pasta za poliranje i bude kao staklo!eto za prvi post.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Bogami Singer ti si jako hrabar ako smes sjaj da radis u tim uslovima. Ja imam slicne uslove i radim samo do polu sjaja sve ostalo lepo nosim farbaru koji ima komoru sa nad pritiskom i on kad ga uradi nemam sta da brinem!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

prijatelju dragi probaj kako sam napisao i nemo da brines(provereno)ako bude problema zovi!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

salchi-ciro dali su sitne mrvice se stvorile zato sto mu se susi lak ili boja odma pri izlasku. Ili viskozitet. Ja kad farbam frontove barem dva dana ostavim prozor otvoren
da imam vlaznost. Posto pored etaznog imam ikvarc grejanje u radnji. Znam dobro da mora da se ima odredjena vlaznost. A meni se jednom dogodilo kad nisam pogodio viskozitet imao sam ja to zovem PESAK.
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
Post Reply