Beli javor za gusle

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Imam pitanja vezano za topolu, a tice se kutija za ggusle posto cu od toplole praviti. Koliko treba meseci da se prirodno osusi topola colarica 2.5 cm , a drugo pitanje rok trajanja Beogenikovog nitro bajca je 24 meseca proizvedeno je 8.2017 Da li on moze ravno 24 meseca da traje ili moze i duze?
Last edited by Nikolasi on 22 Dec 2018 04:58, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nitro bajc moze da traje 20 godina, a ne 2. Neke druge osnove su podlozne kvarenju, ali nitro ne. No kako sad sve mora da ima vek trajanja, onda stavimo 2 godine, pa naivni bace.

Pre 5 godina sam kupio 10 konzervi nitro bajca u plavoj boji, koji koristim kada pravim masine. I radi i dalje,,
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neko opste pravilo, koje ume prilicno da se razlikuje od vrste do vrste, ali sluzi kao okvir, je godinu dana susenja za col (25.4mm) debljine.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Imam jos jedno pitanje vezano za motorne testere. Da li jeftine motorne testere do 12 hiljada mogu da prepilavaju uzduz suve orahove trupce precnika 40-50 cm ili se za takve stvari koriste motorke Stilove 5.8 KS ?

Ovde sam gledao motorke i dosta su jeftinije od Sttilovih: www.wobyhaus.co.rs/proizvod_lista.aspx?kateg=BENZINSKE%20TESTERE
Last edited by Nikolasi on 22 Dec 2018 16:50, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Motorne testere su za grubo secenje i za mokro drvo a namenjene su vecinom za poprecno rezanje, mogu i ponesto uzduzno al to trajeeee.
Ako sam dobro shvatio ti hoces sam da rezes te trupce motorkom ? Nece to valjati, nije ona za to, nadi nekog stolara sa bansekom ili odnesi na neku pilanu da ti izrezu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Motorna testera od 12000 dinara sluzi da kazes da imas testeru, i da je pozajmis nekome koga bas ne podnosis. Za sve ostalo je neupotrebljiva.

Da bi uzduzno sekao trupce npormalne velicine, treba ti motor od minimalno 60cm3. Uz to i lanac koji je napravljen za uzduzno secenje, sablon za vodjenje. I moze prilicno da se uradi, generalno, sa takvim masinama se seku i stabla koja ne mogu da stanu ni u sta drugo.

No, ozbiljan sistem kojim bi to radio je barem 10 puta skuplji od onoga sto bi ti hteo.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Ja bi sekao trupce orahove suve i vlazne uzuz duzine 1 - 1.4 m precnika 40-50 cm i to do pola, a zatim bi sekirom i cekicem udario da se rascepe, tako se to radi. To ne moze motorna testera 5.3 KS od 10k dinara da uradi?

A i dobro bi mi dosla motorna tetera da sa njom kopam na grubo karlicu na guslama sto budem pravio.
Last edited by Nikolasi on 22 Dec 2018 17:44, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Joj i kuku i lele. Ti kineski konji, u Wobyu proizvodima, vise lice na ovce, posto im je to otprilike snaga.

5.3 konjske snage je 4 KW. Za tu snagu, ozbiljnim firmama, (Kod motorinih testera, postoje samo dve ozbiljne i jedna poluozbiljna firma) je potreban motor od 72 cm3.

U kraju u kojem imam vikendicu vecina je zbog nedostatka novca uzela te kineske varijante sa 5 i vise nazivnih konja. Pa opet, kada dodju da rade sa mnom, pokusavaju da pozajme moju HQ 445, koja je igracka od samo 2.7 konja. Iz prostog razloga, radi bolje od njiihovih kineza, koji su nazivno bolji.

Svi ti domacini, na svojim testerama, koje godisnje poseku tridesetak metara sume za ogrev, menjaju cilindar barem jednom godisnje, uz pogonski zupcianik, i svasta ponesto. Posle dve tri godine, promene celu testeru.

Samo dvojca koja iseku dramaticno vecu kolicinu koriste Stila i HQ. I traju im godinama.

Ako vec hoces da cepas, ne treba ti testera, bacena para. Napravi nekoliko klinova od bagrema, i iscepaj celo stablo sa njima. Ne kosta nista, a ide jednako brzo ako ne i brze kao sa tim kinezom.

Za secenje stabala, ti treba ozbiljna masina, koja moze da podnese dugotrajan rad na punom gasu. KAd to probas da uradis sa kinezom, on zariba.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Koja je od ovih sekira dobra za rascepavanje trupaca: www.wobyhaus.co.rs/proizvod_lista.aspx?finder=sekira
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Druže, imam stilku 026 i malu hosfarnu 33. Kad istovarim iz prikolice drva, zabodem mač i svlačim i debelo i tanko kako šta naiđe po celoj širini i ne stajem dok me ruke ne zabole ili dok ne ispraznim rezervoar. Sam isečem 8 metara do mraka. To ni jedan kinez ne može. I nikad mi palo na pamet nije uzduž balvan da sečem, jer je to suluda rabota.

A ni ukopavanje kalice ti nebi preporučio, jer to trese, skače, rita se, naročito sa malim i lakim parčadima koji nisu dobro stegnuta. Ajd što ćeš materijal upropastiti, nego ćeš se i povrediti.

A najbolju sekiru ćeš imati ako odeš kod kovača da ti iskuje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

mbole, evo moje misljene a za tebe pitanje posto znas:

Dakle za OP:

Ako su gusle ikad bajcovane to je bio LUK-lukovina ili Orahov bajc (Novu lukovinu pravim veceras ili sutra).
Oba mozes da napravis sam. Da ne pisem unapred ako koga interesuje da ostavim kako se pravi.
Orah doduse ne mozes sad osim ako neko nije cuvao ljusku ali ako te interesuje imam da ti posaljem - i moj pravljeni i industrijski (liberon van dyck).
Oba ne uticu ni malo na akustiku (makar ne da je merljivo) Mereno na kutijama od drveta (ne iverca, MDF ili sper, - drvo)

Ako su ikad sticene to je najverovatnije bio cist vosak (verovatno zagrejan na zagrejano drvo pa trljaj dok mozes) eventualno neko ulje i vosak. (ulje je bilo skupo kao vatra).

Kako to utice na sviranje gusala ne znam.

Znam da laneno ulje mala kolicina (dakle ne kao kundak - bas mala) malo - lecak ali bas lecak umrtvi drvenu kutiju (takodje mereno).
Last edited by momirz on 23 Dec 2018 17:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

kako sta utice na sviranje, ne znam ni ja.
Naslusao sam se gusala, ali jednostavno nemam osecaj dal ove sviraju bolje ili one.

Za bajcovanje se slazemo.

Ono cega se secam (bio sam bas klinac) je da su stric i otac uvek trazili bas selak, iako je tada vec bilo uljanih i nitro lakova u svakoj farbari (pocetak 70-tih godina). Otac je dovlacio selak iz Francuske... A oni su to umeli da rade.

Inace, istorijski verovatno si u pravu da je ili mazano voskom da bi se koliko toliko zastitilo od vlage, ili nicim.

Nazalost, dok ne odem u selo (ako bude srece, na leto), ovde nemam koga da pitam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Gde bi mogao da kupim u srbiji ovakvu blanju, ali da je nova: https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... _id=628923
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U Srbiji nigde. Nisam vidjao cak ni kineze koji ne vrede para.

Neki donji kvalitet, koji nije dobar al ajd barem je secivo posteno okaljeno je Kunz. Za ono sto stvarno vredi, ili polovno, pa ga sredis, ili skupe varijante, tipa Clifton, Veritas, Lie Nielsen. Nema drugog resenja.

Na zalost, dobar rucni alat u Srbiji je jako skup.
Locked