Beli javor za gusle

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pre nego sto krenes da radis nesto sa nekim materijalom, a pogotovu pre nego sto pocnes da dajes javne izjave, bilo bi dobro da se upoznas sa tim materijalom.
Postoji gomilica knjiga, informacija na netu...
Ovo je normalna, prirodna struktura drveta, sa odgovarajucim celijama, kanalima...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To sto vidis su medularni zraci, koji se vide na puno razlicitih vrsta drveta kada se napravi poduzni rez koji preseca godove pod pravim uglom. Isto ces dobiti i na bukvi kada je ekvivalentno preseces.

Knjigu u sake,i pocni da ucis, pre nego sto probas da podelis bilo kakvu informaciju.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Vidim da si ti BR iz Bora, to je blizu severnog Kucaja. Da li bi mogao da odes tamo da vidis da li imaju nesto pogodno za izradu gusala?

Ja kada sam ih zvao rekli su da imaju I, II, III klasu gorsko javora i mlijec javor, ali da treba ici u sumu sakupljati.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam iz Bora, ali imam vikendicu u tom kraju, i krstarim po Juznom kucaju. No secenje stabala u sumi, bez dovole vlasnika i dozvole sumske uprave za secu je krivicno delo.

U tom kraju tesko da ces naci bilo koga ko moze da ti proda materijal za gusle. Sela po juznom Kucaju manje vise nema, eksplatise se samo bukva, a ostalo uglavnom ode u ogrev. Retko ko posece veliko stablo javora, bilo mlecno, bilo obicno bilo klena, a i kada ga posece za nesto sto nije ogrev,, vrlo brzo se isece u daske. Ne ocekuj da ce to da bude jeftino, posto tesko da mozes da se dogovoris za bilo sta drugog osim celog stabla, a treba platiti i prevoz is sume.

Skupljanje oborenog po sumi je takodje prica za malu decu. Stabla koja padnu sama od sebe su vec polutrula, a bilo koji javor inace prilicno brzo propada pod dejstvom vlage.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Nesto sam intersantno dobio 4 suva komada 80 cm javora sirine 23-24 cm debljine 10 cm, samo ovaj nije beo nego vise crvenkast. To je mljec ili klen... videcu kada se bude abrihtovao.

Imam jedno pitanje u vezi oraha primetio sam da je pri dnu oraha usao crv. Da li mogu nekako da zastitim orah kako ga crv nebi skroz pojeo? Sa cim da ga premazem?
Last edited by Nikolasi on 01 Jan 2019 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Spali taj komad, da ne bi dobio crve u svakom parcetu drveta u kuci.
Bar oraha ima da se kupi.

Hemije ne daju uvek pouzdane rezultate. Generalno, mogu da zastite drvo da crvic ne udje u njega, ali kada se jednom uglavio.... Samog crva i nije tako tesko ubiti, ali larve jeste.

Moze da se prilicno pouzdano utamani jedino u sussari, to jest dovodjenjem na dovoljno visoku temperaturu tokom duzeg vremena. Hladnoca im ne smeta ni malo.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

mbole wrote:Hladnoca im ne smeta ni malo.
Ček profesore. Stavljao daske i letve u zarzivač na nadelju dana i uspešno ućutkavao žiška. Ili posle toga rade u nekom "silent mode level"?
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Da nalozim orah koji sam platio 3000 dinara!?
Last edited by Nikolasi on 02 Jan 2019 00:19, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drveni, ajd ovako... kako te bube prezive zimu u sumi? I na Pesteru i u Sibiru, i na raznim planincinama gde temperature padaju fino ispod one u zamrzivacu. A prezive je posto eto ih na prolece :)
U zamrzivacu mozes da koknes razvijenog crva. Zacaurenoj larvi ne mozes nista.

@nikolasi
Da.
Ili ga nalozi, ili odnesi da ga neko protera ceo ciklus kroz susaru.
3000 su male pare u odnosu na svo drvo koje imas u kuci.

Nije ni prva ni poslednja stvar za koju si se zeznuo sto si dao pare.

Sad... ako je ta daska vec bila u susari (sto ne znamo, a ne znamo ni da li je bila u susari kako treba ili je samo protrcala kroz nju), gamad je pobijena, pa je ostao samo kanal koji je napravila.
Ja jednostavno ne bih rizikovao.
Al ... tvoja daska, tvoji prozori i vrata, tvoj namestaj... kako hoces
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nikolasi wrote:Da nalozim orah koji sam platio 3000 dinara!?
Naravno da ga nalozis. Treba da ga nalozis i ako si ga platio 100,000 dinara, posto je steta koju mozes da imas od njega daleko veca.

Komad koji je 10 cm debeo sigurno nije prosao kroz sterilizaciju u susuari. Da imas vecu kolicinu, u nekoj standardnoj debljini, isplatilo bi se da nadjes manju susaru, koja bi odradila taj deo posla, uz naravno placanje. Ovako, sa jednom daskom, mozes samo da je zalozis.

I sledeci put pazi sta kupujes, prica je potpuno jednaka kao i kupovina alata sa Aliexpresa, i slicne gluposti koje pravis. Na kraju dodje na naplatu, a onda samo kosta vise.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

To su grede iz jednog trupca precnika oko 50 cm ,a debljina 15 cm kroz jednu je prosao crv u donjem delu, a drugu crv nije ni takao duzina je 113 cm, a gusle su dugacke 75-90 cm. To treba da se susi jedno 5 godina pa cu onda tek praviti...
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Last edited by ZASto on 02 Jan 2019 14:37, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Greda debljine 15 cm od oraha nece da se osusi za 5 godina, na nivou koji je potreban za instrumente. Za 15 cm debljine je potrebno najmanje desetak godina, u odgovarajucim uslovima, i vise, u neodgovarajucim.

Postoji resenje za brze prirodno susenje, ali je besmisleno pricati o tome, posto nemas nikakvog iskustva.

I dalje sam misljenja da drvo sa crvima ide samo u vatru. A ti kako hoces.
User avatar
Nikolasi
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 27 Nov 2018 23:40
Location: Apatin

Post by Nikolasi »

Nista ne ide u vatru sto se moze iskoristiti!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br izvini Ali ni ti ni Bole niste u pravu. Treba coveku dati podrsku. Gusle sa žiškom su prava stvar.
Noću same sviraju I to bez akumulatora, punjaca, wi fi, Kablova....
Zato porucujem majstoru SAMO NAPRED
Locked