Super lijepak je brz - zamjena?

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
Post Reply
User avatar
Baston
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 13 Dec 2013 10:29
Location: Podgorica

Super lijepak je brz - zamjena?

Post by Baston »

POzdrav svima. Bavim se servisiranjem električnih i akustičnih gitara. Specijalizovao sam zamjenu pragova, ipak, potrebna mi je pomoć u smislu preporuke. Naime, do sada sam, prilikom ugradnje novih pragova u vrat gitare, u "slot" ( tanki utor u vratu u koji se ukucava ili utiskuje metalni prag ) unosio super lijepak nakon čega sam pragove ukucavao gumenim čekićem. Naravno ova tehnika je dolazila u obzir jer sam ukucavanje mogao da odradim dovoljno brzo, brže nego super lijepak počne da hvata. Međutim, sada sam prešao na novu tehniku zamjene pragova. Radi se o njihom utiskivanju u prednje pomenute slotove na vratu gitare, a koje se utiskivanje vrši presom. Za ovakav metog je potrebno malo više vremena u smislu da od momenta ulivanja super lijepka do momenta utiskivanja praga u odgovarajući slot, treba duži vremenski period koji ne mogu obezbijediti upotrebom super lijepka jer prebrzo hvata. Znači, potrebana mi je preporuka vezana za vrstu lijepka koji ima iste ili slične karakteristike kao super lijepak a da mu je vrijeme stezanja duže, makar za 1. minut, toliko mi je dovoljno da utiskivanje odradim rasterećen bojazni da ću " zakasniti ".
Pomenuti slotovi su širine nekih 1. milimetar, najviše. Ovo napominjem kako bi imali u vidu viskozitet lijepka koji bi iznijeli kao preporuku.
Pragovi su metalni ( oično se radi o kombinaciji nikl-a i srebra )
Hvala svima koji uzmu učešće u ovoj temi.

evo linka sa fotkom:

https://www.google.me/url?sa=i&rct=j&q= ... 3380216587
Last edited by Baston on 11 Mar 2015 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ja sam ovaj koristio za plastiku i bakelit i pokazao se jako dobro, ali treba napraviti probu. Treba mu jedno 10-15 minuta da stegne. I taj metal bi trebalo odozdo malo obrusiti sitnom smirglom da se za njega bolje uhvati lepak.
http://www.car.rs/shop/boje-i-lakovi/le ... -akfix-610
od istog proizvodjaca se kod nas pojavila citava serija raznih lepkova.
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Uzmi bison epoxy 5 ili 15 min, oko 5-6 E, on ti je i kvalitetniji od super lepka.
User avatar
Baston
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 13 Dec 2013 10:29
Location: Podgorica

Post by Baston »

Hvala na ogovorima:) Potražiću i jednu i drugu varijantu. Nadam se da toga ima u redovnoj prodaji. Pragovi su inače, fabrički, naborani u dijelu koji je u kontaktu sa drvetom tako da bi trebalo da uhvati sve kako treba.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Ja u maketarstvu koristim super ljepilo "gel", koje, za razliku od "liquid" , sporije "hvata" i imam više vremena za namjestiti dijelove.
User avatar
Baston
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 13 Dec 2013 10:29
Location: Podgorica

Post by Baston »

Znam za njega, pokušaću, hvala:)
Post Reply