ИЗРАДА АКУСТИЧНЕ ГИТАРЕ

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Poz svima

Upravo cirtam sta sve ovde pise, i mogu da priznam da ste se stvarno naoruzali sa interneta raznim stvarima.Ja sam student prerade drveta na Sumarskom fakultetu , i sviram gitaru po malo jer sam se u sustini i ohladio (prosle su me bubice ) .Pre pet godine i ja sam surfovao internetom trazeci kako se pravi ta "akusticna gitara",nalazio sam dosta poucnih stvari, bio sam se bas nalozio da pravim gitare da gitare hteo sam da napravim masovnu proizvodnu.Kao i svaki klinac sa 17 godina nisam hteo da pocnem od pocetka nego sam hteo "masovnu proizvodnu" hehe kako to sad glupavo zvuci.Na scenu stupa moj cale po srednoj strucnoj spremi Ugostitelj, u dusi Stolar koji ko svaki cale lupa pozitivne klinove u moje tockove znate vec "Ne,ne,ne ...decko to ti nikad nece poleteti tako se nepravi avion, to ti nikad nece poleteti" samo sto moj avion nikad nije poleteo kao u tom crtanom filmu.Onda sam sve stavio na papir i video da od toga nema hleba, jediono da napravim jedu za svoju dusu,ali nisam imao vremena ni za tu jedu pocele su opriprem za faks.A onda je Yetta pokrenuo pricu i veoma sam mu zahvalan na tome.

A sad nesto o gitari imam knjigu svojstva drveta, koju sad spemam za ispit u njoj ima nesto o zvucnim svojstvima drveta sa nasih podrucija to vam mogu skenirati i postaviti ako vas zanima i da vam preporucim jos jedu Knjigu mislim da se zove " Akustika drveta" od Aleksandra Karakasovica, ali otom potom kad je prvo ja nadjem tu knjigu negde u septembu.To je nesto malo o literaturi koju ce te dobiti u skorije vreme.Ima toga jos ali moram da idem za Beograd pa kad se vratim dobicete jos informacija racunajte na mene na vasem malom poduhvatu.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Vukasin_1 wrote:...Na scenu stupa moj cale po srednoj strucnoj spremi Ugostitelj, u dusi Stolar koji ko svaki cale lupa pozitivne klinove u moje tockove znate vec "Ne,ne,ne ...decko to ti nikad nece poleteti tako se nepravi avion, to ti nikad nece poleteti" samo sto moj avion nikad nije poleteo kao u tom crtanom filmu.Onda sam sve stavio na papir i video da od toga nema hleba, jediono da napravim jedu za svoju dusu,ali nisam imao vremena ni za tu jedu pocele su opriprem za faks...
Pozdravljam Vas Vukasin_1 i hvala na podršci i interesovanju.
U svemu podržavam Vašeg oca jer Vas je na vreme sprečio, da ne krenete u vode koje bi Vas moguće odvratile od studiranja.
I ja sam ćale za dva sina i deda za tri unuke. Od Oktobra ovg. biću u penziji pa mi sada ostaje da se posvetim hobiju. Ni u kom slučaju ne razmišljam o nekakvoj masovnoj proizvodnji. Za tako nešto je potrebna lepa radionica, mnogo specifičnih alata i u toku rada, izrada pomagala i šablona. Ja sam se sada usmerio ka izradi najneophodnijih pomagala sa kojima ću verovatno (kad nabavim materijal) uspeti na izradim prvu akustičnu gitaru.
Pre toga (a još i sada) sam mnogo surfovao po Internetu u posmatranju tehnika izrada i potrebe za alatom. Na zapadu je to lako, odu na jedan sajt pokupuju alate i delju u garaži. Kod nas, kod nas je (bar meni) po onoj našoj narodnoj "U se i u svoje kljuse".
Vi sa svojim obrazovanjem na Å umarskom fakultetu, itekako će te nam trebati kao stručni savetodavci u pogledu odabiranja drveta. I zato Vam savetujem da slušate oca a u slobodno vreme lagano se bavite ovim najlepšim hobijem, tj. drvetom.
Cenim vašu volju da pomognete pa ću Vas zamoliti da to kad imate mogućnosti i učinite citirajući vaš deo posta:
" ...koju sad spemam za ispit u njoj ima nesto o zvucnim svojstvima drveta sa nasih podrucija to vam mogu skenirati i postaviti ako vas zanima..."

I za kraj evo nekoliko interesantnih sajtova iz samogradnje gitara:
http://www.luthierforum.com/index.php?s ... entry49777
http://gicl.cs.drexel.edu/people/sevy/l ... attop.html
http://guitarmaking.blogspot.com/
http://s267.photobucket.com/albums/ii30 ... =slideshow
http://www.dotonshaft.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=36
http://www.dancheguitars.com/
Ovaj poslednji sajt je Danče Ivanović, naše gore list koji živi i radi u Americi a on radi masovnu proizvodnju.
Pozdrav
Last edited by yetta on 29 Jul 2008 14:21, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

evo jos par linkova na koje sam natrcao trazeci nesto drugo:

http://www.mcknightguitars.com/process.html
http://www.grevenguitars.com/clients/philkane.htm
a sa home page http://www.grevenguitars.com , na Enter>Extras>Retop How-To ima opisana zamena stradale prednje ploce rezonatora gitare...

Prica se o izradi komercijalnih gitara... ne diy

Ne znam koliko su informativni i korisni... ali bolje je da ih stavim...

p.s. nije lose mozda naci neki preostali izvor za nabavku starog, obicnog, tutkala... pricali smo vec o tome na forumu i dosli do zakljucka da se to danas mora uvoziti... (!?)
Last edited by boggy on 29 Jul 2008 17:59, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

yetta wrote:Da li je neko negde kod nas video da se proizvodi ili prodaje ovakva vrsta "platnenog" grejača.
Moguće je da je to i neko teflonizirano platno iz dva sloja imeđu kojih je neki sistem grejnih niti ?
Neznam na kom naponu radi niti snagu.
Od svega imam samo ove fotke a "grejno platno" (tako sam ga ja nazvao) je ta narandžasta traka.
Nisam to nigde video, ali u linku koji sam naveo u prethodnom postu, covek to radi "primitivnije", iako je komercijalni proizvodjac,.... pa nije lose pogledati... plamenik za butan i bakarna cev, mozda moze i bakarna cev i radionicki fen...
http://www.grevenguitars.com/clients/philkan6.htm
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

boggy wrote:Ne znam koliko su informativni i korisni... ali bolje je da ih stavim...

p.s. nije lose mozda naci neki preostali izvor za nabavku starog, obicnog, tutkala... pricali smo vec o tome na forumu i dosli do zakljucka da se to danas mora uvoziti... (!?)
Najlepše hvala boggy, nisam dosada video ove sajtove. I na njima ima šta da se vidi i nauči (dodao sam u favorite).
Dok sam bio mlad, jedini poznati lepak za mene je bilo tutkalo. Sećam se dok sam pravio električne gitare da sam se uvek ofirao u komšiluku sa onim "miomirisom" topljenja tutkala.
"Jedva" sam pridobio devojku za stalno, jer me je svaka pitala: " Jel ti radiš u štavionici koža "
Dok najzad nisam ukapirao, tutkalo majstore-tutkalo !!
Džaba (u ono doba) Pitralon, Pino Silvestre i Brion. Tutkalo je zakon i nemož' ga ubiti. :lol:
Evo guglao sam i nađoh ovo:
http://microcer.co.yu/index.php?page=sh ... 26&lang=sr

(Dopuna 01.08.'08)
Å alju pouzećem, njegova cena je 339,00din/500gr + ptt
Last edited by yetta on 01 Aug 2008 10:04, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

poz svima

Evo jedan rad sto sam radio u mayi .

Image

Image

Image
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Vukasin_1 wrote:Evo jedan rad sto sam radio u mayi .
Malo ste me zbunili ? Da li su ovo dizajnirane fotografije ili produkt ?
Ili ja neznam šta je " mayi " ? :(
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

yetta wrote:
Vukasin_1 wrote:Evo jedan rad sto sam radio u mayi .
Malo ste me zbunili ? Da li su ovo dizajnirane fotografije ili produkt ?
Ili ja neznam šta je " mayi " ? :(
Maya je program za dizajniranje,animaciju ukratko program za pravljenje specijalnih efekata u filmovima,radim jedno sest meseci.A ovo sto si video je vizuelni prikaz gitare koju nameravam da napravim jednog dana,jos samo treba da se dobro naoruzam sa znanjem i da pocnem.

Smrca je drvo sa nasih podrucija koje je najpogodnije za izradu gitara,moj plan je da napravim gitaru od drveta koje je zastupljeno na nasim podrucijima bez ijednog egzoticnog drveta.Svojstva drvet Smrce su najbolja ako je debljina godisnjeg prstena prirasta od 1-2mm ako je sirina veca ili manja od ove vrednosti svojstva drveta opadaju,jos jedna stvar mora se voditi racuna kad se drvo smrce priprema za izradu kruske da bude radijalni sortiment (blistaca, radijalna daska ili ti daska sto blize srcu),jer godovi moraju biti paralelni kao i da vlaznost drveta bude negde oko 6 % jer voda smanjuje brzinu provodjena zvuka sto za rezultat ima losija zvucna svojstva.

P.S. Slika gitare jos nije gotova jos tu mora da se dodaje po koji detalj da bi slika bila realnija.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Vukasin_1 wrote:Maya je program....
Dobro je da sam pitao. Malo je falilo da pitam od kog je drveta izrađena gitara ?

Ja upravo to i radim pa te citiram: "... samo treba da se dobro naoruzam sa znanjem i da pocnem. "

I opet te citiram: " Smrca je drvo sa nasih podrucija koje je najpogodnije za izradu gitara..."
Eto, zato sam u dobrodošlici tebi na ovaj podforum, dozvolio sebi mali savet:

" Vi sa svojim obrazovanjem na Å umarskom fakultetu, itekako će te nam trebati kao stručni savetodavci u pogledu odabiranja drveta "
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Kad smo vec kod pozivanja strucnjaka: Da li bor spada u camovinu?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

velja wrote:Kad smo vec kod pozivanja strucnjaka: Da li bor spada u camovinu?
Veljo, nema ga, ode naš savetnik na spavanje :lol:
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Bor nespad u camovinu, camovinu cine dve vrste drveta jela i smrca, jer imaju slicnu anatomsku gradju.Nigde gde budes kupovao gradju neces cuti da imaju jelovu gradju ili smrcevu ali za borovinu ces cuti.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Savetnik nije otisao na spavanje vec je bio u svaleraciji hehehehhehe.

VAZNO OBAVESTENJE od nedelje 03.08.2008 do petka 15.08.2088 vas svetnik je na godisnjem odmoru.

P.S. Idem na selo da rmbacim i vucem drva ,nebojte se nije strasno ali kad se vratim bicu potkovan znanjem iz Svojstava drveta.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Vukasin_1 wrote:Savetnik nije otisao na spavanje vec je bio u svaleraciji hehehehhehe.
VAZNO OBAVESTENJE od nedelje 03.08.2008 do petka 15.08.2088 vas svetnik je na godisnjem odmoru.
P.S. Idem na selo da rmbacim i vucem drva ,nebojte se nije strasno ali kad se vratim bicu potkovan znanjem iz Svojstava drveta.
Prijatan "odmor" ti želim, ponesi knjige i skripta za u pauzi i ne radi u ponedeljak (04.08.) - BLAGA MARIJA Image
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

POZ

Yetta citao sam tvoju prvu poruku gde pominjes drvo za pragove (palisander,ruzino drvo i abonos) ova prva dva palisandr i ruzino drvo jesu vrste drveca ali abonos je naziv za hrast,brest i orah koja pod specificnim uslovima u koritima reka pod prisustvom hemiskog sastava zemljista i vode menja prvenstveno boju u tamniji ton i svojstva to drvo postaje homogenije kompaktnije i moze se lakse obradjivati zato je cenjeno u drvo rezbarstvu, ono je veoma skupo.

P.S. Citam u tvojim porukama da imas planove za akusticnu gitaru,ako imas neki plan slican onoj mojoj slici gitare ....jel bi mogao da ga posaljes?
Post Reply