ИЗРАДА АКУСТИЧНЕ ГИТАРЕ

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

ИЗРАДА АКУСТИЧНЕ ГИТАРЕ

Post by yetta »

Обзиром да се ја дружим са дрветом као хобијем и није ми циљ економска страна него чист утрошак слободног времена, покушаћу да се вратим у време мојих првих корака у "дрводељству".
Давно сам прво себи, па потом и другарима правио електричне гитаре. Још тада сам то називао "ДАСКА".
Данас је време да се изради нешто префињеније а то је ИЗРАДА АКУСТИЧНЕ ГИТАРЕ.
На разним сајтовима могу се наћи колеге које израђују електричне гитаре али, кад према сликама видим колико ту има куповних компоненти онда се питам где је ту сопственог "рада и зноја". Код израде акустичне гитаре, итекако треба рада и алата (што купљених, што израђених у сопственојрежији) и огромно стрпљење.
До сада, прво сам се "бацио" на израду алата и помагала. Потом и на куповину неких неопходних алата као што су то ручни и чеони фрезер.
Следеће на овом путу што ме очекује је куповина квалитетног домаћег и егзотичног дрвета.
Икад смо код дрвета, има неких мени не познаница које бих да рашчистим.
Наиме, за ову моју прву акустичну гитару потребне су следеће врсте дрвета:
- Резонантна смрека (смрча, смрковина) за горњу плочу,
- Јавор за доњу плочу и странице,
- Орах за врат,
- Палисандер или ружино дрво или абонос за прстомет (Fingerboards),
- Разне врсте фурнира за декоративну розетну и опшивку (Binding).

Наиме, пронашао сам код фирме "ПАНИНГ" (Београд- Вилине Воде) талпу резонантне смрче (врло ситни годови - просто "звони" при куцању) димензије 4 х 25 х 60 цм. (дебљина, ширина, дужина).
јз исте (за бар најмање три до четири горње плоче) треба "извући" плоче дебљине 2,5 - 3 мм.
Ради јасноће, плоче се лепе из две половине изрезане из талпи односно димензија плоче након лепљења је до (2,5-3) х 500 х 600 мм.
Сада молим за савет на који начин то треба одрадити ??
Напомињем да ја у мојојмини радионици не поседујем тракасту тестеру ни абрихтер.

Ина крају, ако има интересаната за ову тему, потрудићу се да у види слајдова пропратим ову моју пустоловину. Такође могу већ сада презентирати (по мени) неке помоћне алате са којима сам понешто од делова већ израдио (врат, двосмерну шипку врата итд.).
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Apsolutno sam zainteresovan za proces izgradnje akustične gitare, kao i verujem svi oni koji su već pregledali temu. Svakako da bi svi mi voleli da vidimo način na koji ćeš to uraditi, pa da ne bi eksperimentirali - na tvojim mukama naučimo nešto. :D

E, sad, za pitanje. Pitanje glasi : kako iseći talpu na željene dimenzije, ili, kako spojiti već isečene daščice?
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Za secenje, naravno, trakasta testera osim ako nisi jaaaako vest sa rucnim testerama :)
Za spajanje, ima dosta toga na netu. Pogledaj npr. na http://www.frets.com/FRETSPages/FieldTr ... cfox1.html imas na toj strani "tradicionalni" nacin spajanja s kanapima i klinom a verovatno ima nesto i na http://home.comcast.net/~kathymatsushita/ medju projektima. Obicno se rade malo deblje strane (reda 5mm) da bi se lakse spojilo pa se posle tanje. Mozda je veci problem dobro poravnati ivice pre spajanja :)
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Posto sviram gitaru, kad je neko od vas napravi, moze da racuna na mene kao musteriju! :)
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Dobar dan kolega Nikola,
eto i ja sviram gitaru i ako poodmaklih godina. Generacija sam YU Grupe. Nikada još do sada nisam sebi kupio gitaru. Imam jednu staru MENGEÅ  akustičnu gitaru koja me još uvek dobro služi. U mladosti sam svirao bas gitaru a to je bilo u periodu od 60 - tih do 70- godina, a nadalje za svoju dušu kad se skupi staro društvo (nova godina, nečiji rođendan, imendan, mladenci itd.).
Nema više onog vremena "što nekad bejaše" da su devojke "padale" na fino uglađenog momka koji peva srceparajuće balade uz gitaru. Sada padaju na BMW i glasove "GRAND PARADE" emitovane preko "PIONEER CD-player"-a sa zvučnicima po mogućstvu od 340 - 400 w.
U mladosti sam išao na časove gitare kod našeg vrsnog umetnika i profesora gitare Mr. Jovana Jovičića. I Kad sam mu na drugom času odgovorio (a on me je pitao, kakav stil gitare želim da učim), da želim da sviram kao Bil Vajman iz STONSA, tog momenta me je izbacio iz grupe.
:lol: Tako se desilo da su Stonsi imali boljeg basistu a moglo je biti suprotno, da me je "podržao" profesor Jovičić.:lol:

Jesam bazao i kod "Mitros Music" i kod "Sky Music". Video svašta, od 100 - 10.000 € ali mi je ćef da se ja pokušam u tom poslu.
Neću da razočaram ni Vas a ni sebe. Može se desiti da bude po onom "Prvi se mačići u vodu bacaju" a možda i da ne bude tako. Još sam daleko od krajnjeg rezultata. Dosada sam radio na prikupljanju informacija i saveta a najviše, na izradi neophodnih alata i pomagala. Sledeće je kvalitetan materijal.
U prodavnicama možete videti prelepe gitare i po veoma pristupačnim cenama ali to su gitare mahom izrađene od šperploče i obložene furnirom plemenitog drveta.
Ja ću pokušati (a imam bezgraničnog strpljenja) da izradim akustičnu gitaru po nekom svom viđenju a ohrabruje me Vaše poverenje. Ruku na srce, pojma nemam koliko će me to koštati u materijalu ali predpostavljam da ću imati kvalitetnu gitaru.
Od uvek mi se sviđao oblik glave vrata kao kod OVATION gitara pa sam vrat već izradio u takvoj formi.

Image

A korpus ovako odprilike:

Image ili ovako: Image

Pozdrav
Last edited by yetta on 01 Jul 2008 15:07, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Svaka cast Yetta,pravi majstorski zahvat!
Kao sto si i sam naveo,moze da bude neuspjeha,pa se mozda prva gitara i baci,ali iskustvo ostaje trajno sacuvano i vrijednije je od neuspjelog proizvoda.
Zapocevsi nesto slicno,sto bas i nije zavrsilo uspjehom (lose iskotiran vrat),naucio sam koliko je vrijedno i kvalitetno drvo:javor,tresnja,breza,sljiva,orah...!
Evo proslo je od tad skoro 20 god,a da mi se jos nije desilo da pravim nesto sto zahtjeva tako posebne vrste drveta.
Moze se nekome uciniti da se radi o naizgled jednostavnom proizvodu,ali zahtjeva mnogo znanja,strpljenja i naravno stolarske vjestine.
Mnogo uspjeha u daljem radu i naravno ocekujemo fotografije.:)
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Hvala za podršku idemo dalje.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Super ovo izgleda! A, buduci da ste gitarista, ne verujem da ce biti previse promasaja. Onaj ko svira, zna i sta se od gitare ocekuje... Od kog je drveta vrat?
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Možda će biti čudno, ali sam vrat izradio od parene bukovine-laminirano. U mladosti sam takođe izrađivao sve vratove od bukovine a šipke su bile jednosmerne i nikada nisam imao krivljenje. Ovo je baš veoma interesantno jer su svi vratovi bili za električne bas gitare kod kojih je vrat duži.
:lol: Ali ko zna, možda ni bukva danas nije kao što je nekada bila :lol:
Ako dođem do orahovine radiću i jedan od orahovine.
Nažalost, nije mi padalo na pamet da prilikom izrade fotografišem faze izrade vrata jer tada nisam ni znao za ovaj sajt.

Vrat je lepljen iz tri talpe dimenzije 4 x 10 x 100 cm (debljina x širina x dužina). Talpe su odstojale oko 3 godine u suvoj prostoriji. Iste su predhodno obrađene na abrihteru na delu površina koje se međusobno slepljuju na debljinu oko 3 cm. Potom sam te površine nazupčio (izgrebao) listom testere i slepio titelbond lepkom sa oko šest stega. Na tako slepljenu celinu preko indiga sam ocrtao bočni profil i ručnom testerom isecao taj oblik (ja nemam bansek). Na isti način sam ocrtao oblik u tlocrtu (izgled odozgo) pa opet testera. Nadalje je radila rašpa, merenja, gruba šmirgla i potom sve finija i finija šmirgla.
Dobro mi je od ranije bio poznat problem oko tačnog kotiranja vrata jer sam se i ja oslanjao na merenja. Danas je to mnogo lakše. Na dosta sajtova se mogu preuzeti crteži u AutoCadu iskotiranih vratova sa željenim skalama, prebacim u moj AutoCad i isplotujem u razmeri 1:1. Tako isplotiran papir zalepim na kotnu ploču i potom precizno po linijama urezujem žljebove za pragove. Ostaje samo strpljiv i precizan rad, pa i lupa zbog bolje vidljivosti. Ovo sam na probnom parčetu materijala proverio.
Postoji i na sajtu http://www.stewmac.com/FretCalculator/ kalkulator za kotiranje u zavisnosti od željene skale. Potrebno je uneti udaljenost od prvog praga do kobilice i broj pragova kao i za koji instrument (npr. "Acoustic quitar") dobijate međusobno rastojanje pragova i mere od baze (prvi prag) pa do svakog sledećeg praga u nizu. Ali opet se sve posle svodi na precizno prenošenje mera na vrat. Iz tih razloga mislim da je moja predhodna metoda lakša jer iscrtam ( sa tačnošću u stotima) i sve nadalje zavisi od oštrog oka prilikom urezivanja (nikako krigla piva).
Ja sam izabrao skalu od 25" ili 635 mm sa 22 praga, pa mi je oktava (12 prag) na 317,5 mm od prvog praga odn. na sredini između prvog praga i pregiba žica na kobilici.

Posetom na prednjem sajtu videćete da toliko ima alata i pomagala da kad bi i ponešto od toga kupio a što je neophodno, gitara bi me koštala u samogradnji kao da pravom koncertni klavir. Iz tih razloga ja pristupam na sebi svojstven način. Å to ne mogu kupiti, ja ću napraviti. Pogotovo što nemam volju da se bakćem sa internet kupovinom, carinom i platnim karticama.
Posvetio sam se izradi alata analizirajući šta mi je potrebno i mislim da sam sve izradio ba ću priložiti par slika uz kratke komentare čemu će šta služiti.
Dvosmernu šipku vrata sam sam izradio, kad sam shvatio iz fotografija na kojem principu funkcioniše.

Dvosmerna šipka (Truss Rod):
Image Image Image

Sa ovim alatom oblikovao sam unutarnje rubne lajsne a služi i za
oblikovanje bočnih stranica gitare:
Image

Alat za izradu unutarnjih rubnih lajsni:
Image Image Image

Ovako će biti izrađena rozetna:
Image

A radili su je sa ovakvim alatom:
Image

A ja sam za moj čeoni frezer izradio sličan alat:
Image

Izrada rozetne je veoma kompleksna i postupno ću je prikazati kroz
slajdove kada dođe na red a za izradu njenih segmenata treba će ova alatka:
Image Image

Za međusobno lepljenje (iz dve polovine) rezonantne i leđne ploče,
potreban je ovaj alat koji će imati neke manje izmene da se dobije
i bočno stezanje ploča:
Image

Za sastavljanje (lepljenje) rezonantne ploče i leđne ploče na bočne
stranice gitare poslužiće ovaj alat. Neka vas ne bune ove silne gumice, pošto
sam unutar alata trenutno smestio gotove rubne letvice - gumice mi drže vijke
da se "raščepe" :
Image Image

Eto to bi bilo sve bar za sada. Biće tu još par sitnih alatića ali o tom - potom.
Last edited by yetta on 02 Jul 2008 16:08, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Za trussrod, jesi nabacio ureznice/nareznice za levi navoj ili si drugacije odradio "fiksni" kraj sipke? Za raspored pragova sam radio ovde u pleksiglasu sablon kao sto ima i StewMac, seceno na laseru. Posto su ovde drali sa cenama, jedan momak mi je odradio u Nisu za 900 dinara ako se dobro secam.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Na osnovu ove slike sam prvo eksperimentisao:

Image

i ustanovio da su folirali crtajući simbolično navoje (koso na jednu pa na drugu stranu) a kako
sam mašinac to kod mene nisu uspeli i dobio sam ovo što stvarno funkcioniše:

Image

Ali sam zato žestoko platio ureznice i nareznicu M5-levi, 2.200 din. komplet iz Čačka jer nigde u Beogradu nisam uspeo da nađem.Image
Pozdrav
Last edited by yetta on 03 Jul 2008 10:56, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Image Sad mi je palo na pamet ! Image
Možda neko ima neku " cepanicu " od oraha za moj konačni vrat gitare a da mu " ne treba " ??
Zamislite kako bi ste bili sretni kada bi ste videli na slajdu izradu tog dela gitare i sa ponosom kažete bližnjima: " E ovo je od mog oraha " a ja presrećan jer sam bar malo smanjio troškove izrade !
Å ta da vam kažem.....pokušavam, iscrpli se fondovi a ima se želja. :/
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Da li je neko negde kod nas video da se proizvodi ili prodaje ovakva vrsta "platnenog" grejača.
Moguće je da je to i neko teflonizirano platno iz dva sloja imeđu kojih je neki sistem grejnih niti ?
Neznam na kom naponu radi niti snagu.
Od svega imam samo ove fotke a "grejno platno" (tako sam ga ja nazvao) je ta narandžasta traka.

Image Image Image
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

ja sam zimus trazio elektricno cebe kad sam lepio neke furnire a napolju je bilo hladno. Nigde nisam mogao da nadjem.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

velja wrote:ja sam zimus trazio elektricno cebe kad sam lepio neke furnire a napolju je bilo hladno. Nigde nisam mogao da nadjem.
Hvala ne odgovoru i ja sam na guglu tražio i našao ćebe. Ja imam od davnina električno jastuče ali je malih dimenzija.
A ćebe postoji na ovim adresama:
http://www.svezakucu.co.yu/www/singleit ... hp?id=3444
http://www.tvprodaja.tv/index.asp?tn=pr ... &pid=57738
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
Post Reply