Električna gitara;

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
Post Reply
User avatar
FrižiDeran
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 03 Jul 2014 05:08

Električna gitara;

Post by FrižiDeran »

Pozdrav svim' "ljutim stolarčinama"!
Jutros u 5 sati sam se prijavio na ovaj sajt i već sam našao podforum za ono što me interesuje.
Elem, pre dvadesetak godina sam dobio na poklon jednu "razdrndanu" poluakustičnu električnu gitaru na kojoj je vrat bio u dobrom stanju ali je telo bilo od nekog jadnog drveta pa se nije mogla naštimovati. Å timovanjem žica dobijala se harfa umesto gitare. Lepo sam razdvojio telo od vrata i napravio telo od punog drveta; gitara je kopija Fender Stratokastera. Sada štimuje bez greške, čak i dobro rade magneti, samo što sam napravio jednu "malu" grešku.
"mudrac" napravio telo od pune hrastovine tako da mi treba stalak kad sviram. Doduše nebavim se time više, ali bi' da je "preopravim".
Kakvo drvo da upotrebim? Postoji li mesto gde se mogu kupiti daske ili komadi egzotičnog drveta?:forvonad:
Pozdrav svima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Egzote imas kod JAF-a (reklama gore desno).
Upisi u profilu odakle si (lokacija), posto te mozda saljem 500Km daleko, ili u drugu drzavu.

Sa druge strane, tela el. gitara se cesto prave od javora ili jasena. Takodje, koliko znam, telo el gitare se prilicno izdubi i na taj nacin olaksa.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

posto se i ja bavim muzikom i radio sam gitaru neces mnogo dobiti drugim drvetom a egzote su jako skupe i uglavnom se od njih radi samo top ili ti sminka odozgore javor po meni nije nesto bog zna sta za telo on je zakon za vratove jasen daje lep zvuk mahagoni takodje jova ako bi stavio jasen npr i on je poprilino tezak dobra je i kanadska topola ima tu trista zackoljica koj se zvuk hoce
imas i dobar forum za muzivke instrumente tu mozes da dobijes savet od mnogo mnogo strucnijih ljudi sto se tice gitare nego od nas jer smo mi ipak stolari
User avatar
FrižiDeran
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 03 Jul 2014 05:08

Post by FrižiDeran »

Па ни Амати ни Страдивари нису написали ниједан виолински концерт али су направили виолине.
Код електричних гитара па и електричних виолина није битна толико резонанција дрвета колико је битна складност и тежина инструмента.
Fender Stratokaster је "електрична гитара" (имам такву из '79-те), чије је тело из једног комада пуног дрвета. Грех би био дирнути и проверити како је састављена. Претпостављам да је тело лепљено из више комада...
Мислим да је "Ivory" илити јавор...
Ова моја "Hand maded" је претешка, кад год је узмем у руке, бојим се да ћу да паднем на вр' носа иако имам 90 кила...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Ivory" je slonovaca. Javor je "maple"
Fender telo pravi od jove ("alder", na engleskom, ne znam gde moze da se kupi kao daska).

Bojim se da gresis sto se tice "nebitnosti" rezonancije tela kod el. gitare, al ... sto bi rekli tvoja tambura...
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Za telo gitare je bitno od kog se drveta pravi.
I Strat i Tele imaju telo pravljeno od dva komada daske, a i J Bass i ostali Fenderčići.

A ako hoćeš još jednu, ali malo težu, da budeš 100% siguran da ćeš zaraditi discus herniju, napravi Tele od neke teže sorte drveta. Teča se inače ne "olakšava" kao Strat :D
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

jako je bitno drvo kod ljudi koji se razumeju oseca se razlika koje se drvo stavi svako drvo daje razlicitr zvuk cak i isto drvo jedno da bude prvi trupac od panja i drugi malo vislje na gore imaju razlicitu rezonancu
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Pa zar javor nije smatran kraljem drveta za svirala.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

i ne bas mada opet sve zavisi od muzicara do muzicara neki ce reci jasen neki jova neki bla bla ja npr mahagoni javor je neprevazidjen zavratove i za ukrasavanje da se uradi samo gorni deo ili ti top od pticijeg ili rebrastog ali retko ko pravi sve od javora
Post Reply