Sredstva za lepljenje i sredstva za popunjavanje rupa u instrumentima

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
Post Reply
User avatar
marko1982
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Jun 2011 23:36
Location: Beograd

Sredstva za lepljenje i sredstva za popunjavanje rupa u instrumentima

Post by marko1982 »

Pozdrav svima.
Imam jedan stari bubanj koji se kanim srediti, ali ne zelim da se zalecem pa da nesto pogresno uradim.
Interesuju me preparati za rad sa drvetom, ali kapiram da posto su instrumenti u pitanju ima neke razlike
u tome sta treba koristiti. Mozda nisam u pravu ali zato i pitam.

Konkretno me interesuje kojim bi lepkom mogao zalepiti slojeve drveta koji su mi se na jednom mestu malo
krenuli razdvajati. Na stranim forumima mi je preporucen izvesni TITEBOND II , ali je pitanje da li toga ima kod nas,
ili sta bi bila adekvatna zamena.
Druga stvar koja bi mi trebala je nesto za popunjavanje rupa koje su izbusene na samom drvetu bubnja. Rupe nisu obavezno male,znaci
i za rupe veceg precnika (recimo par centimetara).
Znaci to bi trebalo da bude nesto sto ne puca. Takodje negde sam nasao da je za to (u slucaju u.s.a.-a) dobra neka
PC-WOODY - epoxy pasta. Koliko sam shvatio 2 - komponentna pasta....
E sad isto kao i za lepak sta ima kod nas da se nadje a dobro je.
Nadam se da cete mi pomoci u vezi sa ovim problemima i da cu se baciti na posao....
Unapred zahvalan na bilo kakvoj pomoci!!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobrodosao.

TITEBOND II imas na vise mesta po gradu a uvoznik je http://www.furnextrading.com/kontakt.html
Kod njih se mozes informisati i za ostala prodajna mesta ili pitaj ovde ako ti oni nisu usput.
Zamene postoje, naravno, ali ni nemoras previse ekperimentisati (npr. Henkel Standard D3 lepak, nikako ekspres)
Za zapusavanje rupa vece od standardnog tipla koji odseces na potrebnu duzinu i zalepis nemam trenutno ideju a da valja. Tu pastu nisam sreo, mozda se neko javi...
Postavi slike, nekom ce nesto pasti napamet
Pozdrav
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Imao sam Tamu grand star i pičio je davno ! Tite bound i za furnir presovani najbolji je ,ali skup ! moja preporuka ti je Wurt http://www.wurth.rs/PDF_Drvo_Gradnja/D%2007%201600.pdf imaš i u tubi oko 350 dinara je 450ml za furnir ubilo se ! Ako je bašnjak prso ! Prilikom pada ,jer se dešava ili valge odnesi ga ko stolara. Objavi to ovde u ponudi i neko će ti srediti jer nemaš stege ,ovo ono .... i sve muke će te jeftinije izaći veruj mi !
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razlika u ceni za kolicinu koja tebi treba je minimalna (ne kupujes kantu lepka, vec pakovanje od 200-tinak grama, a tu razlika moze da bude 50-tak dinara).

Epoksi dvokomponentni kit za drvo sam kuipo dosta davno u madjarskoj. Nije losa ali bas da popuni rupu od par cm u prilicno taknom materijalu kakav je bubanj... ne verujem.

Nevolja je upravo to sto je zid tanak, imas malu povrsinu i to na poprecnom preseku koji sam po sebi slabo drzi. Ono sto bi mozda mogo da odradi posao je da prvo napravis komad od odgovarajuceg spera (ako se ne varam bubanj je sperovan) koji tacno leze u rupu, sa unutrasnje strane eposkidom prilepis stakleno platno sire po par cm sa svake strane od rupe, pa onda da na to platno prilepis zakrpu od spera. To bi drzalo sto se tice mehanike.
E sad da li ce to i kako da utice na zvuk bubnja... vec ne znam.
User avatar
marko1982
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Jun 2011 23:36
Location: Beograd

Post by marko1982 »

Otici cu onda da kupim Titebond II pa cu to da lepim.
Ovo sa rupama, mozda sam malo preterao u opisu velicine rupa :/ ,
u svakom slucaju nije toliko bitna stvar sad.

Ono sto me u stvari najvise muci jeste obaranje ivica na bubnjevima.
Naime ivice na koje se stavljaju koze ne treba da budu potpuno ravne
vec su oborene sa unutrasnje i spoljne strane. U zavisnosti od zeljenog zvuka
i proizvodjaca 45, 30 , 60 stepeni i slicno.
http://thrustbearingss.com/2011/05/30/bearing-edge/
Ovde je prikazan jedan primer na pocetku strane.
Uglavnom nosim se mislju da ponovo uradim te ivice, odnosno da mi to neko odradi.
Koliko sam video po tjubu to se radi na nekom router table-u sto bi bio valjda
sto sa glodalicom?
http://www.youtube.com/watch?v=ndlWaxLvLos
http://www.youtube.com/watch?v=YWzJknT6 ... re=related
Meni su na bubnjevima malo ostecene date ivice, pa se razmisljam o eventualnom ponovnom obaranju.
Pritom bi odradio nesto kao na slici na gornjem sajtu (tzv double 45, s tim sto je vrh blizi spoljasnjoj ivici)..
Ne znam koliko je ovo tesko uraditi za majstora, i i koliko moze da kosta , okvirno?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste radi se glodalicom postavljenom u odgovarajuci sto, i odgovarajucim glodalom.
Tesko nije, samo treba imati alat. Posto... to vec nemam pojma.
Post Reply