FRULA - saveti za izradu frule

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Нешто ми замрла ова тема.
јмам проблемчић, нестало ми дрвета из (пра)старе куће, па сам за пар фрула, за чеп, користио буковину (од таштине варјаче). Чеп се влажи од пљувачке током свирке, набубри и мења се звук, тј. теже се свира. Питање гласи:

Ђта да урадим да заштитим чеп од влажења?

Можда неки лак, садолин, ланено уље, или да га спалим брусилицом као са горње стране, или нека комбинација? Само конкретни предлози, знате да нисам мајстор, само правим фруле :D
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ja bih na tvom mestu zaobisao bukvu, jer ona bas ume da "radi", tj. ne podnosi vlagu...
Lak mozda mozes neki vodeni. Uljani, nitro, poliuretan - ne znam bas koliko su ukusni! :)
Laneno ulje je dobro jer ne mozes od njega da se otrujes, al opet nije totalna zastita, napije pore, ali povrsina ipak ostane nezasticena. Najbolje bi bilo neko ulje za zastitu drveta, njih drvo upije, dobije zastitu, a ne ostavlja povrsinski film. Ja sam koristio ulje proizvodjaca "Tikkurilla" za drveni namestaj za spoljnu upotrebu i mislim da je bas dobro... Oni inace imaju gomilu razlicitih ulja i premaza za drvo za razne namene... Ima u Beogradu neki predstavnik ali ne mogu sad da nadjem. Probaj pretragom, bilo je vec reci o tome na forumu...

Nego, imas li ti tih frula na prodaju, i koje su cene?
Last edited by Nikola on 25 May 2011 12:07, edited 1 time in total.
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo koji lak da stavis, bezukusan je. Kad se osusi naravno. Takodje nije ni otrovan ali tek nakon sto se osusi.
Jedino nemoj koristiti uljani, posto se mnogo dugo susi.
Znaci sam si napisao mogucnosti. Probaj prvo sa nekim uljem (laneno, tikovo...), njima treba prilicno vremena da se osuse do kraja (minimum par dana za nanos) pa ako ne budes zadovoljan, razredi lak kako bi ostavio sto je moguce tanji sloj na povrsini.
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Hmda, probaću sa vodenim lakom. Å to dublje zađeš u problematiku, iskrsavaju novi problemi - koje sa uspehom rešavamo :D. Hvala, momci. Nikola, još uvek ne pravim drvene frule, napravio sam samo par komada za probu. Pravim frule od PVC "Peštan" cevi za vodu od pola cola i prodajem ih na Kupindu za 800 dinara. Ko oće da čuje kako zvuče, neka potraži na Youtube korisnika acapapec i Zajdi zajdi od njega, to je odsvirano na mojoj fruli.
Da je bolje, ne bi valjalo, šta ću kad sam skroman :cool:

Za sada mi je problem da napravim drvenu cev, ali o tome smo već pričali ovde. Delimično sam rešio problem sa mandrelom, uskoro kupujem neki strugić.

Pitanje:

Da li neko pravi ukrasne drvene kutije, sa nekom crvenom čojom iznutra, poželjno sa gravurom na gornjoj strani, još bolje sa duborezom? (grb Srbije i sl). To će mi uskoro zatrebati, za početak može i od šper ploče. Čik pogodite šta će mi :skratta: Dimenzije: širina oko 35 - 40, dubina 10-tak, visina 5 - 6- 8.

Koja bi cifra bila da mi neko napravi jedno 50-tak komada?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Ради их један електромеханичар у Сремским Карловцима. Планиране су за флаше вина а ти стави фрулу (а може и флаша вина поред)
Дођох, видех, побледех
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

skublja wrote:Nikola, još uvek ne pravim drvene frule, napravio sam samo par komada za probu. Pravim frule od PVC "Peštan" cevi za vodu od pola cola i prodajem ih na Kupindu za 800 dinara. Ko oće da čuje kako zvuče, neka potraži na Youtube korisnika acapapec i Zajdi zajdi od njega, to je odsvirano na mojoj fruli.
Da je bolje, ne bi valjalo, šta ću kad sam skroman :cool:
Izgleda zanimljivo... Ako budem hteo da pazarim da cimnem ovde na pp?
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Slobo, pošto ih taj pravi?
Nikola, slobodno pazari, možeš ovde na pp, možeš na 062/ 81- 49-189, možeš odmah da kupiš na Kupindu, isti mi je n tamo. Za članove ovog foruma popust 100 dinara.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

То је правио његов брат, Бог душу да му прости.
Остало доста полуготових па их он сада помало саставља и продаје
Покушаћу да нађем бројтелефона да ти га дам.
Last edited by sloba10 on 26 May 2011 23:30, edited 1 time in total.
Дођох, видех, побледех
User avatar
duke
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Jan 2012 19:17
Location: Beograd

Post by duke »

Postovana gospodo ja cu malo da se umesam u vasu polemiku na zadatu temu . Gospodine Skubija , misljenja sam ,da cete vrlo lako doci do rezultata ako probate da izbusite zeljenu ( skoro pa savrsenu ) rupu na strugu za drvo uz vec pomenute alate a pripomognuti jednim malim dodakom za strug koji je meni poznat pod nazivom luneta . Dodatak sluzi da bi se predmet koji se obradjuje na strugu drzao u ´´pravilnoj osi ´´ . Kao obrzaovanom coveku necu vam dalje pojasnjavati , nego cu vas uputiti na ovu meni trenutno dostupnu adresu cisto da bi videli o cemu pricam : http://www.tornyfusta.com/list.php?lng= ... ctor_id=91 moj poznanik je u nedostatku novca resi problem sto je napravio lunetu od starih rosula . Sto se tice prakticnog resenja za zastitu piska od upijanja vlage i tu bih mogao da dam jedan predlog ..... Probajte to da uradite uz pomoc cijano akrilata ..... najdostupniji je u obliku nama poznatom pod imenom ´´super lepak ´´ onaj mali u pakvanjima od 2-20g i koji kosta par dinara kod kineza .... time mozete da uradite i fenomenalan finis za krajnji perfektan izgled frule ...... Potrebni materijal : bocica super lepka ( predhodno naci super lepak na bazi ciano akrilata pise na pakovanju , moze da se nadje i sprej ucvrscivac za taj lepak koji u mnog cemu skracuje vremneski ovaj proces ) par listova cistog belog papira , gumene tanke rukavice ( poput onih koje nose stomatolozi) , laneno ili neko drugo ulje za drvo ,smirgla granulacije od 400 pa do 2000, pasta za poliranje namestaja ili kola i naravno dobar pogled na pomenutu komsinicu . Proces rada vazi za sve predmete od drveta, pa eto, ko voli neka isproba ,efekti su odlicni ( nijedan lak meni poznat, nemoze da postigne taj rezultat ) : drvo pripremiti i dooobro osmirglati krenuti sa krupnijim granulacijama a zavrsiti sa 250 ....... kada krenete da smirglate prvom granulacijom recimo 50 krenete da smrglate kruznim pokretima u pravcu kazaljke na satu ......sledeca granulacija smirglanje u kontra pravcu ......promena pravca smirglanja sa svakom narednom granulacijom do kraja ........ kada se drvo tako pripremi .....tj zavrsi sa granulacijom 250 ..... drvo prvo dobro obrisati suvom krpom a zatim prebrisati krpom natopljenom u alkohl ili apotekarski benzin ...... kada se osusi, a to je par minuta , predmet namazite uljem za drvo ili lanenim da bi do izrazaja dosla struktura a samim tim i lepota drveta ( ovaj deo mozete ponoviti i vise puta ), sacekajte da se osusi ..... sad je drvo spremno za sledeci korak a vi stavite na ruke rukavice ( ovaj detalj je vrlo bitan jer svaki dodir rukom ostavlja neizbrisiv beli trag ) papir iseci na manje komade koje cemo ispresaviati jedno 3-4 puta ( pripremite jdno desetak tako ispresavijanih papira velicine kutije sibice) .....krecemo sa nanosenjem super lepka na bazi cijano akrilata ...... najlakse ce biti ako se predmet nalazi pricvrscen na neke nosace ali moze i ´´iz ruke´´. kapnite jednu do dve kapi na zeljenu povrsinu i krenite lagano sa papirom da ga ´´razvlacite´´ po drvetu , poenta je da se sto ravnomernije nanese da bi se smanjila patnja oko kasnijeg smirglanja ...... cim papir krene da sporije klizi po toj povrsini dodajte jos jednu do dve kapi super lepka ( naravno opet kruzni pokreti i bez naglih prekida )....... ako ste uspeli da nadjete fiksator za lepak .....poprskajte iz daljine ovlas i predmet ce biti suv kao barut nakon 15-20 sec .......ako ne , sacekajte da se taj prvi sloj osusi .....30 -45 min zavisi od sloja i vrste drveta ...... slojevi moraju da budu izuzetno tanki da ne bi ostali ne sasuseni na strani ka drvetu sto kasnije izaziva probleme kod smirglanja i polirana....... budite strpljivi i pokusajte da ponovite ovaj proces sto vise puta ...... licno to radim u 10 slojeva ....... kada ste naneli po vasem misljenju dovoljan broj slojeva najbolje je ostaviti da predmet´´prenoci´´ako niste koristili fiksator joliti ucvrscivac .....a ako ste koristili fiksator sacekajte opet makar 2-3 sata da se dobo osuse unutrasnji slojevi .....prizor koji cete tada ugledati , naterace vas na pitanje : ´´dali se covek neslano nasalio samnom ?´´ali nemojte se pokolebati ,moje namere su prijateljske ... zatim krece poliranje sloja smirglom 400 i opet pomenutom metodom ....promena pravca smirglanja sa svakom narednom granulacijom ...... nemojte jako pritiskati ...vise ovlas i sa uvek vlaznom smirglom ......... taj proces je vrlo spor i smoran ali tu vi imate keca u rukavu pomenutu komsinicu koja uvek moze da pruzi adekvatnu stimulaciju ´´majstoru komsiji ´´ pa makar to bila i kafica za majstora : ))))))))) svako malo krpom prebrisite i osusite predmet da bi osmotrili gde jos postoje neravnine i gde treba smirglati ( ovo kazem jer se vrlo tesko primeti dok je predmet navodnjen a cim se osusi u neravninama ostaju beli tragovi koji ukazuju na propuste ) i tako redom dok ne ocenite da je predmet idealno gladak ...... tada se prelazi na rad sa smirglama granulacije od 1000 do 2000 a moze i 2500 koje vise poliraju a neznano skidaju sloj akrila koji ste naneli ....... Morate imati na umu da je taj ´´film ´´ akrila koji ste naneli iz vise slojeva i dalje tanak i da je izrazen u mikronima tako da nikad nemojte smaknuti sa uma da smirgla bude vlazna i da se ne pritiska nego ....´´vrlo nezno raditi ´´ . U momentu kad predjete granulaciju 1200 primeticete da predmet koji ste polirali lagano dobija izgled kao da je ´´presvucen staklom ´´ sa porastom granulacije sloj ce biti sve cistiji i providniji ali i kad budete zavrsili sa najvisom granulacijom 2000 ili 2500 delovace kao malice prljavo-zamagljeno staklo . Uzimate tecnost ili kremu za poliranje lakovanog namestaja ili kola ( ja radim sa tecnoscu ) premazete predmet i krenete sa trljanjem lanenom krpom ( rucna varijanta ) ili stavite neki dodatak na dremel ili busilicu za poliranje pa tako namazan predmet predjete time ( mnogo brza i efikasnija varijanta) Mozda vam iz prvog puta ne ispadne naj srecnije ali cete videti na pjedinim delovima rezultate o kojima sam ovde govorio i kji ce vas navesi da ponovite ovaj proces . Ono sto bih naglasio : Ovu metodu sa cijano akrilatom sam vam naveo jer je konacni vizuelni efekat fenomenalan bolji od francuskog poliranja a cijano akrilat ulazi u drvo i fakticki mu daje ´´plasticnu strukturu ´´ a sami ste rekli da ste usavrsili pravljenje pvc frula koje vam odlicno sluze ....... ako natopite dooobroooo drvo i sa spoljnje i sa unutrasnje strane super lepkom dobicete drvo sa karakteristikama slicnim pvc-u ...... NAPOMENA I UPOZORENJE : svi delovi ovog upustva su vrlo bitni za primenu ...... sto cesce susite predmet i ´´kontrolisete smirglanje´´ smanjujete mgucnost da skinete skroz sloj akrila sa drveta ....... u slucaju da vam se to desi i to primette u samom startu .....mali prikaz cistog drveta .......ocistite mesto alkoholom ili benzinom ....sacekajte da se osusi ......obavezno ponovo namazati uljem da bi se izjednacila boja .......nakapati kap dve lepka i ponoviti ceo postupak izolovano na om mestu ......... Svima zainteresovanim za ovaj proces preporucujem da se prvo oprobaju na par malih komada drveta pre nego sto krenu da rade vece i vrednije povrsine ....... cim ukapiram kako se stavljaju slike okacicu u rubriku nasi radovi neki od tako obradjenih predmeta a ovde cu vam ostaviti poruku pa mozete prvo da pogledate rezultate ove metode i ocenite dali imate potrebu za tim ...... proces je vrlo pipav i smoran ali vi nikad vise necete imati problema sa vlazenjem drveta ........Ako bude bilo jos nekih pitanja na koje bih mogao da dam odgovor ,tu sam !!! Izvinjavam se na pravopisu i srdacan pozdrav svima
Post Reply