FRULA - saveti za izradu frule

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Знам шта је длето, нисам баш толика фрула (дудук :D). Али баш ми није јасно како направити нешто праволинијско на стругу, мада кад сам на Youtube видео да постоји бургија која прави четвртасти отвор, све је могуће. мболе, ако те не мрзи, нацртајто, заиста не схватам. Мада, на овојМарићевојфрули, тј. пресеку фруле, чини се да се утор губи негде на половини фруле. Ево слике пресека:
Image
Pavlova frula 2
Ево и слика фамозног чепа:


Image
Cep2
Чини се да је овде нешто лепио, могуће да је то она варијанта са летвицом, видим нешто беличасто на прелазу из круга у правоугаоник.
Image
Cep3
Мада се на овојслици чини да текстура чепа није прекинута.

Ево целог парчета, које се после сецка по потреби, на 1,5 - 2цм:
Image
Cep4

јдемо даље, битно да смо решили главни проблем, а то је уздужно бушење. Поставићу још пар слика првом приликом. јначе, нисам успео да ставим слике, нешто ови имг тагови не раде, тако да сам ставио линкове.
Last edited by mbole on 03 Jan 2011 02:48, edited 1 time in total.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Deluje kao da je cep pravljen iz jednog komada. Ko sto napisah, ne znam drugi nacin za to osim provlacenjem.
Videcu da nacrtam.

Slikice rade (ko sto vidis :)), samo ti treba odgovarajuci link.

na flickeru to je: share this, grab the HTML/BBCode, izaberes bbcode i izaberes thumbnail iz padajuceg menija, i samo iskopiras kod koji si dobio direktno u poruku. Sve je vec "na gotovo", ne treba da klikces na img dugmence ovde na forumu.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo da probam:
Image

Znaci:
Glava struga je blokirana u nekom polozaju (strug se uopste ne vrti).
Noz je stegnut u nosac alata, i postavljen u polozaj kao na slici (nisam crtao sam strug, treba previse vremena)
Pomeras kolica na kojima je nosac alata levo-desno (ko sto pokazuje strelica) i nakon svakog prolaza pomeris noz malo "ka sebi", to jest tako da zahvati vise..

Drugi nacin je da ti neko napravi provlakac. To izgleda otprilike ovako:
Image Image
Nije bas tako, malo je komplikovanije, ali ovo ti je osnovna ideja. Trebalo bi napraviti barem jos zareze pored testere da ima gde da ode piljevina.
Naravno jos na krajevima ima dodatke za koje mozes da ga uhvatis.
Precnik sipke je onoliki koliki je precnik rupe, a sirina testere onolika koliko treba da bude sirok utor. Dubina utora zavisi od toga koliko ga "uvuces" u cev, s tim da je maksimalno onolika koliko testera najvise viri iz sipke.
Moguce je da je ovo na slici radjeno upravo ovakvim alatom (zato utor polako postaje sve plici i plici).
Mogla bi da se napravi i malo drugacija varijanta, sa kratkom testerom a dugom sipkom i navojem kojim bi se testera polako pomerala duz kosog zleba u sipci tako da polako hvata sve vise i vise (bilo bi lakse za rad).
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

mbole, upravo si osvojio PVC frulu! Daj mi adresu na pp da ti posaljem. Hvala ti, sad mi je jasno. Jesi li ovo crtao u Google SketcUp? Meni treba neki program u kome se jednostavno crta, nemam vremena da ucim Autocad. Jos da mi objasnis za ovaj cep, eventualno da nacrtas, i dobijas jednu pravu drvenu frulu. Nije to bitno, ali drago mi je da jos ima ljudi koji hoce da pomognu i da ono sto znaju podele sa drugima. Stavicu uskoro citav postupak izrade na stranicu sa projektima, pa nek radi ko hoce i moze. I volim da podelim znanje sa drugima. Imam prijatelja koji se bavi travama i cajevima. Drugi moj prijatelj mi je trazio da mu maznem recepturu za caj za eliminaciju toksina. Lepo sam trazio od coveka i objasnio sam da ustvari treba da mu maznem, on mi je ispricao i rekao da zna sta ce taj moj drugi prijatelj reci. Kad sam ovome sto je trazio dao recept (treba da se izmesa 24 trave) ovaj je rekao: e jbg, ko ce to da bere? Vratio sam se majstoru, koji me je pitao: Jel taj tvoj rekao: e jbg, ko ce to da bere? Ko je razumeo - shvatice ;-)
Uskoro cu postaviti sajt gde cu da prikazem pravljenje PVC frule u D tonalitetu, a mozda i ceo postupak na Youtube. Nego, smem li ja ovde kao brzi dodavac alata da postavim projekat? Mastovite titule, nema sta ;-)
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice crtanja, crtam uglavnom u Solid Worksu (ne nije jednostavan :)), al meni lezi, za razliku od sketchupa sa kojim jednostavno nisam na istoj talasnoj duzini.

Jel za cep mislis kako da se napravi provlacenjem, iz jednog komada? Nacrtacu, ali iskreno receno mislim da je to prevelika zavitlancija (i skupa, ako ti surak nije alatnicar), ako mozes jednostavno da ga uradis lepljenjem.

Hvala za ponudjeni poklon, al daj tu frulu nekom klincu koji ce na njoj znati (ili nauciti) da svira. Mator sam ja da sad ucim sviranje (a i 35 godina duvana je malkice smanjilo kapacitet pluca :))

To kog si "ranga" nema nikakav uticaj na to sta mozes da postavljas (ima par izuzetaka odnosno par tema u kojima mogu da pisu samo moderatori i damini, ali to nije vezano sa titulom). Znaci svaki "projekat" (kako je ta rec pocela da mi smeta zbog ovih novokomponovanih, kojima je sve "novi projekat"), slobodno postavi (cak pozeljno). Onima koji ne znaju ce to pomoci, onima koji znaju moze da da neku novu ideju, a tebi moze takodje da donese neki savet ili novu ideju.
User avatar
milance21
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2011 10:01
Location: Jagodina

Post by milance21 »

Pre svega pozdrav svima,to sto je sljiva iz srbije ne znaci da ima lose zvucne kvalitete,treba uzeti u obzir i druge vrste drveta dud,bagrem,tresnju,svako drvo ce dati fruli karakteristicnu boju tona (mozda dobru mozda losu,ukusi su razliciti).Ne znam da li je skublja razmisljao o lepljenju vise vrsta drveta,ton bi svakako bio drugaciji.Sve ovo sto sam rekao je iz perspektive gradnje gitare.Mene interesuje da mi skublja objasni ako zeli kako se stima frula.A gradja za gradnju frule ima na jaf-ovom stovaristu u staroj pazovi
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Sve mi je jasno, osim toga zašto bih lepio više vrsta drveta? Doduše, predlog je toliko uvrnut da je možda i dobar, dešava se to, tako da ću možda probati jednog dana.
Danas sam iz zezanja napravio frulu od drške od metle. Bukovina. Ustvari, primarni cilj je bio proba bušenja rupe kroz dršku, parče od 30cm. Uspelo je - 8-ca burgija spiralna sa obe strane, pa onda vijugava osmica 40cm da prosvira celu rupu, pa vijugava 10-ka i vijugava 12-ca. Rupa ko pucka! E kad sam već dobio cevku, iz zezanja napravim i ostatak frule - zvuk je odličan, mada malo previše čist.
Å timovanje? Prosto ko pasulj. Pogledaj za početak moj post na muzičkom forumu, imam isti nadimak. Napravi cev, unutrašnji prešnik 13 ili 14mm. Dužina 33cm. Debljina zida 4 - 5mm. Na jednom kraju cevi napravi pisak, čep i sve što treba. Duni. Dobićeš neki ton, recimo Cis. Skraćuj po malo, sve dok ne dobiješ ton D (naravno, ako oćeš D frulu). Duni jače (preduvavanje) i dobićeš ton D za oktavu viši. Odlično.
NAJVAŽNIJA STVAR: dužina od OÅ TRICE PISKA (NE od kraja cevi) do dna frule je 100%. Å estu rupu bušip na 83-84% te dužine. Neka prvi prečnik bude 6mm. Duni. Dobićeš verovatno ton Es, a tebi treba ton E. Proširi rupu za 0,5mm. Duni. Još nije ton E? Å iri još malo, u što manjim koracima to bolje. Duni. Dobio si ton E? Odlično. Sad bušimo 5. rupu, ona je uvek najveća. Nju bušiš na 74%, naravno, mereno od oštrice piska. Å iri dok ne dobiješ ton Fis. I tako redom do kraja, objasnio sam sve na muzičkom forumu, mrzi me da ponavljam ovde.
Kako meriš tonove? Å timerica, program za PC i mikrofon (Tune!It, npr), naštimovan instrument, komšika sa muzičkom akademijom, velikim sisama i savršenim sluhom, ima više načina.
Rupu za palac možeš da bušiš, a i ne moraš, ali to je neka druga tema.
Eto, to je to, nadam se da sam bio od pomoći. Ima i drugih načina, recimo izbušiš prvo sve rupe sa manjim prečnikom, pa onda širiš, itd.
Od preciznosti piska mnogo zavisi, najviše lako sviranje u obe oktave, glasnoća frule itd.
A što se tiče drveta, treba gledati koje je podesnije za obradu u početku, a kasnije početi sa eksperimentisanjem. Å ljiva ima mekši zvuk, kajsija takođe, bagrem i dren i jasen imaju malo čistiji zvuk. Stvar ukusa. Kažu da svib (pasji dren, psodren) ima bolji zvuk od običnog drena, ali ja ću da blejim kod konja u Nišu pola sata ako neko uspe da razlikuje zvuk dve vrste drena. Čisto prose..v.nje.
Poslušaj na Youtube Zajdi zajdi od korisnika acapapec, odsvirano je na mojoj PVC fruli, alt F frula, koju sam napravio od Peštan cevi za vodu unutrašnjeg prečnika 16mm. Ne možeš da veruješ da zvuči tako dobro? Nisam ni ja verovao u početku, majke mi.
Imao sam nekad devojku u Staroj Pazovi, možda bih mogao i da se prošetam do tog stovarišta ;-)))
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni se najvise dopada stimovanje sa komsinicom :)
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

mbole wrote:Meni se najvise dopada stimovanje sa komsinicom :)
У тојкомбинацији иде оно - прво се избуше мале рупе па се после шире, шире, шире ......док не налети комшија
Дођох, видех, побледех
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Vas dvojica, uozbiljite se, govorimo o štimovanju drvene frule, a ne kožne frule ;-)
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Ти ли ће одређујеш кујће у које да свири !
Свака свирајка мора да се штимује!
Дођох, видех, побледех
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

skublja wrote:Vas dvojica, uozbiljite se, govorimo o štimovanju drvene frule, a ne kožne frule ;-)
Paaaaaaa...
Lepo si napisao da ima nekoliko nacina stimovanja. Meni se stvarno vise dopada da to uradi komsinica sa apsolutnim sluhom, nego racunar (u njega gledam po ceo dan i nekako mi se, pravo da ti kazem, smucio po malko).

E sad, to sto ti mislis da ja mislim, samo pokazuje na sta ti mislis :)

Al kad vec pomenu, i obzirom da komsinica pored apsolutnog sluha ima jos kvaliteta (da ne citiram al u pitanju su velike sike), a "vec smo u radnji", pa sto da se baci, ako mozemo da nastimujemo obe :)
A i taman si pomenuo kako frule od razlicitog materijala imaju razlicit zvuk. Ako lepo svira ta od pestan cevi, sto ne bi i ova. Jos kad je neko tako talentovan uzme u ruke...

U, bre, mnogo sam postao neozbiljan :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Jos kad je neko tako talentovan uzme u ruke...

U, bre, mnogo sam postao neozbiljan :)
cccc,prdonje matore :skratta:,covek ozbiljno o instrumentu a vi tako :rodna:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Па и ми о инструменту ! ! !
А на шта си ти мислио?????????????????????????????????????
Омладинац..........
Дођох, видех, побледех
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sloba10 wrote:Па и ми о инструменту ! ! !
А на шта си ти мислио?????????????????????????????????????
Омладинац..........
на оно што читам ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply