FRULA - saveti za izradu frule

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Eto, malo se nasmejasmo ;-) Vidi se da volite seks i da ga se rado sećate ;-)))))))))))
Juče sam prodao jednu drvenu frulu koju sam prepravio od duduka. Ispala je ekstra, glasna, čist ton (možda i previše), tačan štim, lako se svira u obe oktave. Biće majstor od mene. Nabavio sam neke stege, držač za bušilicu, za konjić i oslonac za noževe. Napravio sam MANDREL (neka mi neko kaže kako se to zove na srpskom). Fercera. Obradak izbušim, pa ga raznim metodama svedem na neku približnu meru (sekirče, rende), pa ga stavim na mandrel, doteram ga približno, išmirglam i dobijem cev. Posle je sve lako. Jeste zajebancija, ali biće tako sve dok ne nabavim neki strugić za metal, ili za drvo, ali da ima nosač alata koji se ručicom pomera levo - desno. Provalio sam gde ima drena u Nišu, tj. okolini. Gadno drvo. Bilo bi mi najlakše da lepo uzmem jasenove štafnice, 5x5x40, to se dosta lako izbuši a da ne prsne, skinem malo ivice i odma na mandrel, ali ja neću, kažu da treba da bude frula od jedne grane, da se ne narušavaju godovi. Lično mislim da je to sviranje..., ali ajde.
Upravo sam prodao jednu PVC na Kupindu za 800 dinara. 800 po 800 - 1600 ;-))) Sve u svemu, sve ovo me odlično zabavlja i opušta.
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Imam ja jedno pitanje za tebe, kolega. Da li imas mozda neki prirucnik kako tonovi idu na fruli? Treba mi za obicnu frulu, a sad sam u Rumuniji kupio neku malo neobicnu i ne mogu da joj provalim tonove uopste! Stavicu fotku... Kao klinac sam svirao blok flautu i to bas dobro, isli smo na neka takmicenja sa skolom, pa sam hteo da obnovim znanje ali na fruli... (mada izgleda nema veze jedno sa drugim...)
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Pogledaj temu frula na muzičkom forumu, strana 10, da ne objašnjavam mnogo ovde. Evo osnovno, a to je i 90%: Kad su SVE rupe (i ona za palac sa zadnje strane, ako je ima) ZATVORENE, dobijaš osnovni ton. Ako imaš D frulu, sa zatvorenim svim rupama dobijaš ton D. Onda digneš prvi prst ODOZDO i dobiješ ton E. Digneš još jedan prst i dobiješ ton F#. Dižeš prste do kraja i tako dobijaš tonove DURSKE lestvice. Sve rupe otvorene, rupa za palac ZATVORENA, ton C#. Sve rupe OTVORENE, i ona za palac, ton D, za oktavu viši od osnovnog tona kad su sve rupe zatvorene. Taj ton D za oktavu viši možeš da dobiješ i kad su SVE rupe zatvorene, ali duneš jače (preduvavanje). Sad kapiraš kako se ide u drugu oktavu.
Druge tonove i polutonove koji pripadaju molskim lestvicama, dobijaš na više načina, ili pokrivanjem pola rupe ili kombinacijom prstiju, ali to je već viši kurs. Može da se napravi i frula sa molskom skalom, za one tugaljive pesme.
Nađi na Netu spiskove tonova durskih lestvica, lako je, ovo je ipak stolarski forum ;-)
Blok flauta nema veze za frulom, osim što pripada duvačkim instrumentima.
Stavi sliku te rumunske frule da vidimo, mogu ti reći da su Rumuni opasni svirači. Da skinemo mustru ;-)))
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Onda digneš prvi prst ODOZDO i dobiješ ton E. Digneš još jedan prst i dobiješ ton F#.

Итакоооо
продавац објашњава муштерији како папагајпослуша па му (папагају)каже да подигне десну ногу и папагајпослуша, спусти ногу - он послуша, дигни леву ногу - послуша, спусти ногу и то уради.
купи муштерија папагаја однесе га кући, скупио се комшилук да види а новопечени власник нареди "подигни леву ногу" папагајуради. "подигни десну ногу" Папагајга гледа и не мрда. Овајгласније нареди "подигни десну ногу" а папагајга пита "а на чему да стојим? на к**цу!"
Дођох, видех, побледех
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

јнструктор објашњава плавуши:
- Дигнеш леву ногу, дигла си ноге с квачила. Дигнеш десну ногу, дигла си ногу с гаса.
- А шта кад дигнем обе ноге?
- Е онда си положила!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

lepo ali :skoorpning:
prebacite se u razbibrigu :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Hvala na instrukcijama! Stavicu fotku, ali ne mogu pre ponedeljka...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Evo je ta rumunska:

Image

Image

Image
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ova je od tresnje... Bile su jos neke zanimljive, neobicne, ali sam na kraju uzeo ovu...svidelo mi se kako svira, samo svirala je prodavacica! :)
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Zanimljivo. Samo, radi se o okarini, to nije frula. Okarina ima lep zvuk.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zar okarina nema pisak sa strane?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

А и прави се од керамике (окарина)
Дођох, видех, побледех
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Најпрецизније, то ти је неки хибрид између фруле и окарине. Као између Лесковчанина и октопода, бере паприку ко лудо! Од фруле је писак. Праве се окарине и од дрвета, и те како. У сваком случају је занимљива џамутка (џамутка - уређај, буџа, ствар, device, gadget ;-)
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

I meni je zanimljiva...samo kad bih znao da je sviram! :)
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
skublja
Šegrt
Posts: 27
Joined: 01 Nov 2010 11:47
Location: Niš

Post by skublja »

Више људи ми се жали да поруке и мејлови нешто не раде и да не могу да ме контактирају, зато остављам овде својтелефон и мејл:

062/ 81-49-189
skublja@yahoo.com
Post Reply