Cajon - Odlican perkusioni instrument

Pošto u obradu drveta spadaju i muzički instrumenti, ovo je podforum za to
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Cajon - Odlican perkusioni instrument

Post by cajon »

Cajon (Cita se KAHON i znaci u prevodu sa spanskog kutija) je odlican perkusioni instrument. Poreklom je iz Peru-a ali ga je poznati spanski flamenko gitarista Paco de Lucia poceo koristiti u svojoj muzici i instrument je postao jako poznat. Danas se flamenco muzika gotovo ne moze zamisliti bez ovog instrumenta. Mislim da ga je vrlo lako napraviti i ja sam odlucio da ga napravim, ali nemam iskustva i ne znam bas kako da napravim sve ovo...pa mi je potrebna vasa pomoc. Potrebna je sperploca od breze od 15mm za sve stranice osim za prednju (gde se lupa) gde ide sper od breze 4 mm. Nasao sam sve potrebne skice pa evo postavljam ih. Sta mislite da li se ovo moze lako napraviti?:rolleyes:

Kako uraditi ovako oble ivice sa strane ? Ko to radi i gde?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Evo i par saveta od Mario Cortes-a iz Madrida koji je najbolji majstor za Cajon-e :)

Ne morate razumeti sta prica sve se lepo vidi :)

PRVI DEO

http://www.youtube.com/watch?v=eNWeXVxLXx8

DRUGI DEO

http://www.youtube.com/watch?v=odZanDuClLo

TRECI DEO

http://www.youtube.com/watch?v=mLA1IEKnQRQ
Last edited by cajon on 23 Feb 2009 01:31, edited 1 time in total.
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Huh, jedva izmenih ovu tvoju poruku :)

Koristi "Thumbnail size> Forums", linkove kada ubacujes slike u poruku. Nemaju svi brze internet veze.

Znaci umesto:

Code: Select all

[img]http://img24...us/img24/7680/00yg6.jpg[/img]
Treba da stoji:

Code: Select all

[url=http://img24...us/img24/7680/00yg6.jpg][img]http://img24...us/img24/7680/00yg6.th.jpg[/img][/url]
Inace ovaj zaobjeni rub se radi glodalicom.
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

Znam za kod namerno sam stavio full size slike jer su male...ali sta je tu je vec si odradio posao! :)

Znaci zaobljeni rub se dobija glodalicom?Da li se to radi cim se isece sper ili posle kada se zalepi. Cime bih mogao prelakirati brezu a de ne izgubi na akusticnosti mislim samo spolja ne unutra...Da li je bolje prelakirati kada se sve sklopi ili pre toga.
Last edited by cajon on 22 Feb 2009 23:28, edited 1 time in total.
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

evo ga detaljan plan ako neko moze da mi kaze gde nabaviti takve letvice za unutrasnjost

http://www.4shared.com/file/88997790/d2 ... _PLAN.html
Last edited by cajon on 23 Feb 2009 03:03, edited 1 time in total.
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

cajon wrote:.......

Znaci zaobljeni rub se dobija glodalicom?Da li se to radi cim se isece sper ili posle kada se zalepi. Cime bih mogao prelakirati brezu a de ne izgubi na akusticnosti mislim samo spolja ne unutra...Da li je bolje prelakirati kada se sve sklopi ili pre toga.
Nisam graditelj instrumenata ali cu izneti par nekih iskustava.

Zaobljavanje ivica je najbolje uraditi kada se sve sklopi, jer tu nece biti samo zaobljavanja, nego i smirglanja, poravnavanja ivica i svacega po malo. Procitaj sve sto nadjes o frezerima, routerima odnosno stolarskim glodalicama.

Sto se tice lakiranja, mislim da sa nitro lakom neces pogresiti (chetka), posto se bezbojni nitro lak koristi za instrumente.

Sto se tice spajanja, moze tiplovima kao sto mi se ucinilo da sam video na slici, ali moze i keksaricom (biscuit jointer) potpuno ravnopravno, pa se informisi i o tome (keksarice i keksici... dosta smo pisali o tome)

Sto se tice brezove sperploce (navedenih debljina) skoro je bila informacija gde se moze nabaviti viewtopic.php?pid=12744#p12744

Sto se tice letvica, i ostalog, nemoj nas terati da prevlacimo i otvaramo plan, nego napisi spisak, specifikaciju sta ti sve treba (dimenzije poprecnog preseka, tip drveta, itd), brze ces tako dobiti odgovor, nemaju svi vremena na pretek.

Ne ocekuj da ces iz prve napraviti instrument, niti ocekuj da ce da izgleda lepo... utrosi nesto materijala na sticanje iskustava da bi znao sta da (ne) radis. Iz tog razloga ti savetujem da se za prvi komad ne opterecujes izgledom (zaobljavanje ivica, glodalica...) nego da prvo proveris da li to sto (prvo) budes napravio ima sanse da bude instrument.
Last edited by boggy on 23 Feb 2009 09:36, edited 1 time in total.
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

hvala ti za savete ! gde bih mogao da nabavim letvice da izradim ove delove za ovaj instrument i sta mi predlazete od kojeg drveta da budu...mislim od cega se uopste prave te letvice :) ako neko ima da mi napravi ovo za neke sitne pare neka mi se javi xDD

Image

Image

Image

Image

Image

Usput da vas pitam gde bih mogao na nadjem ove zvoncice:
Last edited by cajon on 04 Mar 2009 00:09, edited 1 time in total.
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
petras
Šegrt
Posts: 28
Joined: 15 Jan 2009 12:50

Post by petras »

Pozdrav za cajon.Pre dve godine jedan moj prijatelj je doneo cajon marke slagverk [nemacka],to je bio i moj prvi susret sa ovom stvarno magicnom kutijom.Na njegov zahtev sa odradio prvih pet kopija Kasnije su usledile porudzbine za jos tri.Iz tog mog iskustva, sve mora biti uradjeno tacno po nacrtu koji si dao,lakiranje mozes izvesti nitro lakovima ali samo bocne strane.Prednju stranu nitro lak bi deformiso [4mm debljina] pa je bolja zastita vosak.Prve tri kopije su zvucale diskanto[plitko] zbog nitro laka i sintetickog lepka.Vosak u povrsinskoj obradi i tutkalo u lepljenju su obavezni za dobar rezultat.Srecno
kam taj rock n roll
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

Pozdrav petras i tebi! Da li mozes nesto vise da mi kazes o tome kakosi pravio cajon, koje si materijale koristio kako si lakirao i td...koje si zice koristio ili si stavio snarewire za dobos? Da li si pravio mehanizam koji otpusta zice..Kako si spajao ploce lepkom ili drvenim tiplovima. Gde si nabavio materijal. Bilo bi lepo ako mozes da postavis neke slike tih cajon-a ako imas sto si pravio. Da li imas originalne slike tog cajon-a iz nemacke sto si dobio (zanima me unustrasnja konstrukcija i kako su stavljene zice).
Last edited by cajon on 05 Mar 2009 21:38, edited 1 time in total.
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
petras
Šegrt
Posts: 28
Joined: 15 Jan 2009 12:50

Post by petras »

Pozdrav jos jednom,slike nemam a slagverk mozes potraziti po netu.Ako si u"percusion krugovima" Bg-a jedan od mojih cajona ima Sojka perkusionista Kala.Gornju, donju i bocne strane sam radio iz 10mm spera bukva,spajanje-pero utor lepljenje.Zadnja strana 10mm zalepljena na bukove letvice 20*20mm koje su u isto vreme i ukrucenje kutije.Prednja strana 3mm topolov sper.Unutar kutije vertikalno ojacanje i vodjica za "kobilicu" koja se otpusta sa dva imbus srafa cije glave su pristupacne sa dna.Sama unutrasnja konstrukcija je kod svakog tipa neki "trik" da se sa nekoliko stelovanja postigne zeljeni efekat "zvonkosti" zica,dubine basa...Sami zvoncici koje pominjes, u slagverku na ozvucenju nisu se uopste culi.Zice za bas gitaru su u mom slucaju dale zadovoljavajuci efekat,snar [20eura] mi se nije uklapao u cenu po kojoj sam ih radio 3000din.Lakiranja inace radim pistoljem,vosak je italijanski za rucno nanosenje zavrsnica masinsko poliranje.
kam taj rock n roll
User avatar
Stiler
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Sep 2009 00:29

Post by Stiler »

Dragi kolega "cajon", jesi uspeo da uradis instument? Vidim da ste davno caskali ali upravo sam i ja na putu da napravim tu "magicnu kutiju" pa me interesukje kako je ispalo, i generalno iskustvo. Poslacu moje "remek delo" cim ga zavrsim u drugu rubriku na komentare! :)
Inace nasao sam na netu da su uglavnom koristili 12 mm sper i da savetuju da je taj najoptimalniji. Kako je zvucalo onaj sa 10mm?
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

pozdrav! nisam napravio :) jer nisam moga da nadjem tu od 12 mm sta si ti uradio?
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

Pozdrav ljudi :)

Sta se desava sa ovom temom :) Ja jos uvek nisam napravio cajon ima li neko da ga je uradio ? :)

Pozdrav svima!
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
User avatar
Stiler
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Sep 2009 00:29

Post by Stiler »

E dobro da si se javio, ja zaboravio da sam obecao da cu poslati gotovu pricu! :)

Dakle uleteo sam onomad u potragu za ivericom od 12mm i iako je bilo dugo i tesko nasao sam ali samo u vidu blazujke. Zapravo nisam hteo da se igram sam, nego sam sledio detaljno ono sto cu pisali u uputstvima. Tako sam uzeo tacne dimenzije, velicinu rupe, debljinu spera i sastavio instrument. Moram da priznam i da se pohvalim da je ispao prilicno dobro. :)

Kao sto je kolega "boggy" rekao, nisam se opterecivao previse izgledom ali je na kraju krajeva ispao prilicno ok imajuci u obzir da zapravo nemam dovoljno dobre alate i svoju radionicu.

Sve info o pravljenju sam i tacne detalje sam skinuo odavde
http://www.davidbruce.net/building_cajon.pdf

a zapravo sam krenuo od tipa koji je napravio ovaj pink i kroz njegovo iskustvo sam video da nije prosao najbolje menjajuci "proveren recept".
http://caseyconnor.org/jl/cajon

Ja sam se zeznuo bio sto sam prednji tanki sper prelakirao i time izgubio zvuk, bio je previse tvrd. Skinuo sam ga i zamenuo jednostavnim belim lesonitom i dobio extra bas i snare. Zice sam postavio 4 kom (A i D) vodoravno u gornji deo, po nacrtu ima tri varijante, ja sam prvi put svirao na ovoj i resio tu da napavim. Zapravo mi bilo i najlakse. Ostavio sam 4 srafa napolju da mogu da stelujem zice.

Sa instrumentom sam odradio par svirki i svi su se odusevili, narucili cak par da im napravim ali nemam mesta, alata i vremena. Ako se prati onaj nacin rada sa sajta, nema greske. Jedino sam ja zavrsio sa belim lesonitom ispred i iako sam se plasio da ce biti previse mekan, zapfravo se pokazao dovoljno dobar. Problem dolazi kasnije kada postanes previse dobar pa zelis da dobijas raznorazne druge zvukove iz instrumenta koje ti lesonit ne dozvoljava. Onda samo zamenis front. :)

To su moja iskustva, nadam se da pomazu. Ovo je posle 2 police zapravo bio moj pionirski stolarski poduhvat pa sam prilicno happy. ;) Sliku imam ali ne znam kako da je uploadujem na temu pa ako ko zeli neka javi da mu posaljem!

Pozdrav!!
User avatar
Stiler
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Sep 2009 00:29

Post by Stiler »

E nadjoh foru, evo i slika. Treba imati u vidu da je prednji deo sada lepsi (beli ;) ) ovo je prva slika.

Image
User avatar
cajon
Šegrt
Posts: 26
Joined: 17 Feb 2009 13:28
Contact:

Post by cajon »

lepo izgleda a jos kako zvuci? postavi ako mozes jos koju sliku i neki video :) hvala unapred
Alhambra Professional Percussion - Izrada profesionalnih flamenko kahona
www.facebook.com/AlhambraPercussion
Post Reply