Sta da upise ?

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Sta da upise ?

Post by LepoJeBitiFin »

Cini mi se da na forumu postoje ljudi koji se razumeju u ovu materiju ( mbole . . . . . . . . i ostali ) pa da vas

priupitam za savet.

Sin je u srednjoj bio ELEKTROTEHNICAR INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA i pre neki dan je isao u Novi Sad ( FTN )

da radi prijemni . . . .

Uglavnom ovako je prosao :

1) Softversko inzenjerstvo i informacione tehnologije ( samofinansirajuci )

2) Racunarstvo i automatika ( budzet )

E sad , dobijali smo savete u smislu kako je to razlika u samo nekoliko ispita , sve je to slicno i ne vredi davati 1000 evra za ovo pod 1

ako je vec na budzetu za ovo pod 2 ali opet nisu milioni u pitanju , pored ostalih troskova ukalkulisali bi smo i cenu upisa ako se time

nesto znacajno dobija .

Ako ima nekoga ko je nesto slicno prosao ili ko misli da moze da nas posavetuje bio bih mu zahvalan . . .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sta da upise ?

Post by mbole »

Taj koji ti je rekao da je razlika u par ispta... izgleda ne ume da cita :)
http://ftn.uns.ac.rs/875535516/softvers ... e?period=z
http://ftn.uns.ac.rs/n1065015670/racuna ... automatika

Sta konkretno.. po meni je pre svega pitanje afiniteta. I treba lepo dete da pregleda kompletan program: ovo mi se bas svidja, ovo me bas i ne interesuje... ovoliko plus na jedan tas vage, ovoliko minus na drugi...

Moje licno misljenje...

Prvi mi se iskreno ne dopada previse, isuvise je "opsteg" tipa, i sa malo "izmisljenih" predmeta (nek mi samo neko objasni sta je to sociologija tehnike?)
Izborni predmeti od kojih se maltene sastoje cela treca i cetvrta godina "saraju" na sve strane.
Rekao bih da je taj smer "dizajnirao " neko malo previse moderan :)

Drugi nije toliko popularan, ali ima mnogo konkretnije predmete, i u zavisnosti od opredeljenja nakon trece godine, oblasti na kojima se zasniva kompletna industrija.
Nekako mi je "konkretniji".

Npr...to ume da bude i rad na terenu u nekim fabrikama, na programiranju industrijskih masina (automatika)... ali.. taj rad je masno placen, posto mercedesova proizvodna traka zavisi od takvih, a ne od onih koji dizajniraju web stranicu kompanije :)
I upravo takvi trenutno ozbiljno nedostaju, bas zato sto nisu "popularni".
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta da upise ?

Post by maricaiivica »

Potpuno se slazem sa mboletom.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Sta da upise ?

Post by LepoJeBitiFin »

Hvala na odgovorima .
Pokusavamo da se informisemo na svim stranama .
doobro ce mo da promislimo ali ce na kraju on dati svoj sud i odluciti .
Procitace i komentare odavde .
Elem , sta je mene zbunilo .....
za ovo pod 1) kandidata je bilo 440 ( od toga 140 vukovaca ) a na budzetu mesta za samo 40 .( +40 samofinansirajucih )
Ubedljivo najtrazenija prva opcija na FTN .
Negde sam cuo da je to suvo programiranje koje je usmereno ka softveru a ovo pod 2 ide vise u sirinu i to je programiranje
koje je usmereno ka hardveru , pominju se automatika , mikrokontloler . . . .i sl
Svi se slazu u jednom da je ovo pod 2 teze .
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Sta da upise ?

Post by singer »

Ako ti nešto znači,moj sin je upisao pod 1 i na drugoj godini odustaooo,kaže da je toliko suvoparno(btw 4 matematike).....da ne zna bukvalno šta uči.

Pošto je veliki logičar-patio se....

p.s. ako ti klinac baš to želi i spreman je da izgubi kose sa glave-samo napred isplatiće se itekako.

Na trećoj godini ih vrbuju ozbiljne firme i zapošljavaju ,daju odlične plate pa retko ko od njih završi do kraja......tako da se gubi svaki smisao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sta da upise ?

Post by mbole »

Ne bih rekao da je pod 2 teze, vise da nije toliko rasprostranjeno i popularno medju "sirokim narodnim masama" :)

Opet... lako i tesko.. jako zavise od licnih afiniteta.

Programiranje mikrokontrolera se sustinski gledano, ni na koji nacin ne razlikuje od programiranja na bilo kom programskom jeziku. Naravno razlikuje se sintaksa, razlikuje se nacin kako se to izvodi... ali sustina je i dalje ista. Program mora da ima svoju logiku, a posle toga je suvo kodiranje manje vise "fizicki" posao.

Takodje... pod 2 ima tri usmerenja pocevsi od trece godine, tako da se oblasti suzavaju, iako je ukupan smer ustvari dosta sirok.

4 matematike? Sta je tu cudno? Za bilo koji inzenjerski fakultet.
Usput to su samo 4 oblasti matematike koje je svaki inzenjer ucio u okviru nekadasnjih matematika 1 i 2 (algebra, analiza, statistika, kombinatorika ...) . Posto su obe te "stare" matematike bile dvosemestralni ispiti, ove su jednosemestralni... nista se promenilo nije.
A i programiranje ili bilo koji drugi tehnicki fakultet, bez ozbiljne matematike... ne ide.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Re: Sta da upise ?

Post by bumbus »

Prokomentarisacu jer sam do nedavno bio asistent na sotverskim predmetim na spomenutom fakultetu (doduse na visim predmetima i na komsijskom departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije). Nezahvalno davati ovakve savete, i slozicu se sa komentarima ostalih da bi bilo mnogo bolje gledati afinitet a ne popularnost. Jako mnogo studenata upisuje neki smer jer je to sad popularno i tu su pare (trenutno), a ne zato jer zeli time da se bavi sto naravno dalje dovodi do nezainteresovanosti, passivne nastave i generalno do srozanja celokupnog kvaliteta. Iz godine u godinu se smanjuju kriterijumi (krenuo od bolonje i dalje traje). Jednostavno nema nacina da se motivisu studenti za rad (naravno cast izuzecima), i to nije samo moje vidjenje vec i ostalih u nastavi.
Osnovne studije su dosta slicni, razlike krecu tek tamo oko trece godine, 1. bi odabrao ako zelim da se bavim bas suvoparnim programiranjem, dok 2. bavi malo vise i industrijskim stvarima i hardverom (npr automatizacija zgrade, elektricne masine u automatici, neko gore spomenuo mikrokontrolere etc.).
Trenutno kakvo je stanje, sa 1. moze odmah da dobije posao, dok sa 2. moze u istoj oblasti da dobije posao kao 1. sa malo manjum platom, a u industrijskim vodama i nema bas velike potraznje (ovo zadnje tvrdim samo za Srbiju). Naravno za 5g ko zna kakvo ce biti stanje.
Ali opet bih istakao i naglasio da na to ne bi trebalo da bude jedini i glavni razlog pri odabiru smera.
mbole wrote: 03 Jul 2022 19:30 Programiranje mikrokontrolera se sustinski gledano, ni na koji nacin ne razlikuje od programiranja na bilo kom programskom jeziku.
Ne bih se slozio da je isto programirati npr. C# aplikaciju gde cu prepustiti mnogo toga CLR-u i operativnom sistemu, i npr mikrokontrolera ili PLC-a gde treba da se vodi racuna o registrima, interuptima itd. Logika na naj-najnizem nivou jeste ista ali nadalje se sve razlikuje - kao da neko kaze da je isto voziti avion i helikopter jer su isti osnovni principi letenja, potrebna uzgonska sila da savlada gravitaciju i vucna sila za savladavanje otpora vazduha.
mbole wrote: 03 Jul 2022 02:08 Prvi mi se iskreno ne dopada previse, isuvise je "opsteg" tipa, i sa malo "izmisljenih" predmeta (nek mi samo neko objasni sta je to sociologija tehnike?)

Sociologija kao neki opsti predmet postoji i na 2. ne samo na 1. tj. na svim smerovima (kao i npr. fizika). Ranije se zvala Sociologija nauke. Cemu, ne znam ni sam, eto radi reda da popune program :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sta da upise ?

Post by mbole »

Naravno MC i C# nisu isto, ali i dalje je osnovni princip nekakvog, kakvog god algoritma tu... samo su "varijable" drugacije.
Ovamo su interapti i hadverski dogadjaji u realnom vremenu, dok su onamo druge stvari koje mogu da uticu na tok izvrsavanja programa... itd, idt... da ne davimo narod :)

Doduse... kao neko ko je (fakat dosta davno), pisao i u assembleru... verovatno nisam bas reprezentativan primerak uobicajenog programera :) pa je meni sve to malo blize jedno drugom...

Pod jako dobrim sansama za automaticare i drustvo, nisam mislio na domacu scenu, posto nam od industrije nije bas mnogo ostalo...
Opet.. brdo klinaca samo ceka da otpegla fax i zapali negde. Nazalost, al to je realno stanje stvari. Nadajmo se da ce se i to promeniti.

Ma ne bih imao nista protiv da je u pitanju "normalna" Sociologija (i ja sam je imao nekih davnih godina na masincu), ali sta je koji djavo sociologija tehnike?
Post Reply