Pro100 i krojana lista

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

yngwie wrote:Postovane kolege!
Ja sam ovde na portalu novi,pa se izvinjavam sto cu i malo da vas kritikujem,ali sa najboljim namerama.Vidim da imate potrebe za softveroro u izradi namestaja i to mi se svidja.Ja sam probao u proteklih 10 godina jedno desetak varijanti,sve dzabe,krakovano i tako to.Pre godinu dana sam video kod coveka program Corpus i dopao mi se .Malo sam probao da radim i uvideo da su svi drugi programi ne prilagodljiviji nasem poslu zaista.
Kada sam kupio program i za dva meseca naucio da radim tek sam onda video sta je to i kako radi.Danas ,kada bi mi neko oduzeo program ,ja vise nebi ni radio ovaj posao,jer je to za mene ne zamislivo.
Ja ne zelim da objasnjavam mogucnosti po segmentima i da pravim prodavcima programa besplatnu reklamu,ali ako nekog zanimaju detalji,neka se javi objasnicu,to je jednostavno cudo kako ne mozete zamisliti.
Kolega na sajmu u Budvi su me posjetili prodavci Corpus 3 programa i nakon lijepog razgovora pozvali da prisustvujem prezentaciji! Prvo sto sam primijetio da taj program moze da uradi veoma dobar prikaz kuhinje, plakara i slicnog namjestaja od plocastih materijala, krojna mu je super a izvoz podataka za CNC obradni centar radi savrseno! Ali posto uvijek postoji ali onda cu navesti par:

ali nije bas prikladan za proizvodjace namjestaja od drveta tj. ako radite kuhinju sa drvenim krilom u radnom nalogu daje dimenziju gotovog krila a ne dimenzije elemenata od kojih se krilo sastoji(cafne, uklada...)

ali nije prikladan za projektovanje nekih polukruznih elemenata od MDF-a koji su slijepljeni od vise slojeva MDF-a od 4mm tako da ne moze dati tacne mjere elemenata potrebnih za dobijanje tog krajnjeg elementa

ali ako pravimo ormar kod kojeg je plafon pod kosinom tj. jedna bocna strana je niza od druge, u krojnoj listi daje dimenziju plafona ali rezanu pod pravim uglom, a ne daje uglove pod kojim treba rezati odredjene stranice

ali ako imam negdje spoj dva elementa koji su urezani do pola i uklapaju se jedan u drugi ( kao sto se spajaju poluoblice kod brvnara) program ne moze sam da iskotira taj spoj i odredi gdje i kako treba rezati vec moras sve sam, pjeske

ali uopste nije prilagodljiv nasem poslu osim onima koji rade plocasti namjestaj bez mnogo maste

ali je covjek koji ga je prezentovao od muke trazio pauzu sa koje se nije vracao



ali mi se uopste ne svidja!!!!
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Sasa wrote:Kolega na sajmu u Budvi su me posjetili prodavci Corpus 3 programa i nakon lijepog razgovora pozvali da prisustvujem prezentaciji! Prvo sto sam primijetio da taj program moze da uradi veoma dobar prikaz kuhinje, plakara i slicnog namjestaja od plocastih materijala, krojna mu je super a izvoz podataka za CNC obradni centar radi savrseno! Ali posto uvijek postoji ali onda cu navesti par:

ali nije bas prikladan za proizvodjace namjestaja od drveta tj. ako radite kuhinju sa drvenim krilom u radnom nalogu daje dimenziju gotovog krila a ne dimenzije elemenata od kojih se krilo sastoji(cafne, uklada...)

ali nije prikladan za projektovanje nekih polukruznih elemenata od MDF-a koji su slijepljeni od vise slojeva MDF-a od 4mm tako da ne moze dati tacne mjere elemenata potrebnih za dobijanje tog krajnjeg elementa

ali ako pravimo ormar kod kojeg je plafon pod kosinom tj. jedna bocna strana je niza od druge, u krojnoj listi daje dimenziju plafona ali rezanu pod pravim uglom, a ne daje uglove pod kojim treba rezati odredjene stranice

ali ako imam negdje spoj dva elementa koji su urezani do pola i uklapaju se jedan u drugi ( kao sto se spajaju poluoblice kod brvnara) program ne moze sam da iskotira taj spoj i odredi gdje i kako treba rezati vec moras sve sam, pjeske

ali uopste nije prilagodljiv nasem poslu osim onima koji rade plocasti namjestaj bez mnogo maste

ali je covjek koji ga je prezentovao od muke trazio pauzu sa koje se nije vracao



ali mi se uopste ne svidja!!!!
ali i ja samo ovo cuo
ali sad si mi ti potvrdio...mislim da je bolje da oni koji rade sa drvetom po mjerama i narudzbi koriste alno kichen planner ili kichen draw... bar su za dzaba
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja kad god sam pokusao da skinem neki od njih za dzaba samo sam napunio kompjuter virusa, aj mi na PP kazi dje ima za dzaba jer je to u javnosti zabranjeno! PPsssssssssssssssssssssssssssttt!
User avatar
yngwie
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2010 09:32

Post by yngwie »

Postovanje za tishlera,
zapazanja su ti dobra u vezi programa.Ja se bavim samo namestajem od plocastih materijala modernog dizajna i funkcionalnosti i meni to radi savrseno za moje potrebe.Ponekad uradim kada bas moram i nesto od drveta ili mdf,da li znas nesto od programa koji rade i te stvari dobro,jer sam se navikao na softver,pa mi tesko pada rucno crtanje i vadjenje mera!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

MegaTISCHLER valjda sve to radi nisam siguran jer ga nisam probao, ali je AutoCAD majka za sve, naravno sporiji ali puno detaljniji!
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

mega tishler PRO 2.0 :lol::lol::lol:

to nisu moja zapazanja nego kolage Sase ja sam probo demo verziju corpusa i on je za neke gigantske firme koji imaju te pare i potrebu za takvim programom meni je dovoljan alno ,kitchen i corel ...
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

kolega ocigledno imamo razlicite prohtjewe, tebi je bitan vizuelni prikaz a meni projekat kuhinje!
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Sasa wrote:Kolega na sajmu u Budvi su me posjetili prodavci Corpus 3 programa i nakon lijepog razgovora pozvali da prisustvujem prezentaciji! Prvo sto sam primijetio da taj program moze da uradi veoma dobar prikaz kuhinje, plakara i slicnog namjestaja od plocastih materijala, krojna mu je super a izvoz podataka za CNC obradni centar radi savrseno! Ali posto uvijek postoji ali onda cu navesti par:
Kolega Saša, ili si ti malo pretjerao ili tebi čovjek koji je pokazivao proigram nije znao objasniti ništa ili se jednostavno niste razumjeli.
Ja kao korisnik Corpus programa par mjeseci mogu ti odgovoriti sljedeće:
ali nije bas prikladan za proizvodjace namjestaja od drveta tj. ako radite kuhinju sa drvenim krilom u radnom nalogu daje dimenziju gotovog krila a ne dimenzije elemenata od kojih se krilo sastoji(cafne, uklada...)
Ovo ne treba niti objašnjavati jer jednostavno nije istina...za dokaz pogledati sliku na http://picasaweb.google.hr/tomislavm/Corpus
ali nije prikladan za projektovanje nekih polukruznih elemenata od MDF-a koji su slijepljeni od vise slojeva MDF-a od 4mm tako da ne moze dati tacne mjere elemenata potrebnih za dobijanje tog krajnjeg elementa
Svaki tip elementa koji je tako specifičan može se isprogaramirati kao predložak koji se dalje samo ubacuje u projekte i mjenjaju mu se vanjske dimenzije.
Ne da mi se to sad raditi specijalno da dokažem slikama, ali nije to ništa tako prekomplicirano da se ne bi dalo nacrtati.
Zanima me da li misliš da AutoCAD sam napravi taj predložak za tebe? Točno prema tvojim željama?
ali ako pravimo ormar kod kojeg je plafon pod kosinom tj. jedna bocna strana je niza od druge, u krojnoj listi daje dimenziju plafona ali rezanu pod pravim uglom, a ne daje uglove pod kojim treba rezati odredjene stranice
Treba ti otprilike 5 klikova mišem da u modulu programa za rad sa krivuljama napraviš kosinu kakvu želiš...i da ti se to exportira za CNC ili sam kotiraš nacrt i napraviš radionički plan sa svim mjerama.
ali ako imam negdje spoj dva elementa koji su urezani do pola i uklapaju se jedan u drugi ( kao sto se spajaju poluoblice kod brvnara) program ne moze sam da iskotira taj spoj i odredi gdje i kako treba rezati vec moras sve sam, pjeske
Na ovo ne znam odgovoriti ali meni nije neka mana to što progam nije predviđen za izradu brvnara...to ne spada u namještaj. Iako čisto sumnjam da se u modulu za krivulje taj spoj ne može nacrtati.
ali uopste nije prilagodljiv nasem poslu osim onima koji rade plocasti namjestaj bez mnogo maste
Ja smatram za sebe da iako radim posao izrade namještaja kad drugi posao da imam dovoljno mašte i da moji radovi nisu rutina. Ne vidim nikakvu povezanost materijala od kojih radiš fronte namještaja ponekad i mašte.
Prgram naravno nije idealan,dao sam autorima već više prijedloga što bi i kako trebalo unaprijediti, ali bio sam na prezentaciji jedina dva progama za koje u Hrvatskoj možeš dobiti ozbilju podršku a to su CORPUS i MegaTischler i kupio sam Corpus.
Imam 8 godina radnog iskustva kao programer i projektant velikih informacijskih sustava i smatram se dovoljno kompetentnim da ocjenim kvalitetu jednog programa.
User avatar
yngwie
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2010 09:32

Post by yngwie »

Pozdrav za sve kolege,posebno za one koji su uzeli ucesca u ovoj konkretnoj prici o softveru za projektovanje namestaja!
U nekom mom prvom obracanju ovde i na ovoj temi pokusao sam da kazem nesto dobro i korisno za sve.Jedan od administratora me je tako lepo napao,(ne znam zaista iz kojih motiva,bilo je zestoko,uverite se),da sam povukao rucnu,jer zaista nemam motiva da bilo kome dokazujem nesto sto ne razume.Kolege su dale toliko oprecna misljenja o istoj stvari,da sam i sam sada zbunjen.Dobro bi bilo kada bi se jos neko ukljucio ,ali sa argumentima i stvarno dobrim namerama!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

tomislavm wrote:
Sasa wrote:Kolega na sajmu u Budvi su me posjetili prodavci Corpus 3 programa i nakon lijepog razgovora pozvali da prisustvujem prezentaciji! Prvo sto sam primijetio da taj program moze da uradi veoma dobar prikaz kuhinje, plakara i slicnog namjestaja od plocastih materijala, krojna mu je super a izvoz podataka za CNC obradni centar radi savrseno! Ali posto uvijek postoji ali onda cu navesti par:
Kolega Saša, ili si ti malo pretjerao ili tebi čovjek koji je pokazivao proigram nije znao objasniti ništa ili se jednostavno niste razumjeli.
Ja kao korisnik Corpus programa par mjeseci mogu ti odgovoriti sljedeće:
ali nije bas prikladan za proizvodjace namjestaja od drveta tj. ako radite kuhinju sa drvenim krilom u radnom nalogu daje dimenziju gotovog krila a ne dimenzije elemenata od kojih se krilo sastoji(cafne, uklada...)
Ovo ne treba niti objašnjavati jer jednostavno nije istina...za dokaz pogledati sliku na http://picasaweb.google.hr/tomislavm/Corpus
ali nije prikladan za projektovanje nekih polukruznih elemenata od MDF-a koji su slijepljeni od vise slojeva MDF-a od 4mm tako da ne moze dati tacne mjere elemenata potrebnih za dobijanje tog krajnjeg elementa
Svaki tip elementa koji je tako specifičan može se isprogaramirati kao predložak koji se dalje samo ubacuje u projekte i mjenjaju mu se vanjske dimenzije.
Ne da mi se to sad raditi specijalno da dokažem slikama, ali nije to ništa tako prekomplicirano da se ne bi dalo nacrtati.
Zanima me da li misliš da AutoCAD sam napravi taj predložak za tebe? Točno prema tvojim željama?
ali ako pravimo ormar kod kojeg je plafon pod kosinom tj. jedna bocna strana je niza od druge, u krojnoj listi daje dimenziju plafona ali rezanu pod pravim uglom, a ne daje uglove pod kojim treba rezati odredjene stranice
Treba ti otprilike 5 klikova mišem da u modulu programa za rad sa krivuljama napraviš kosinu kakvu želiš...i da ti se to exportira za CNC ili sam kotiraš nacrt i napraviš radionički plan sa svim mjerama.
ali ako imam negdje spoj dva elementa koji su urezani do pola i uklapaju se jedan u drugi ( kao sto se spajaju poluoblice kod brvnara) program ne moze sam da iskotira taj spoj i odredi gdje i kako treba rezati vec moras sve sam, pjeske
Na ovo ne znam odgovoriti ali meni nije neka mana to što progam nije predviđen za izradu brvnara...to ne spada u namještaj. Iako čisto sumnjam da se u modulu za krivulje taj spoj ne može nacrtati.
ali uopste nije prilagodljiv nasem poslu osim onima koji rade plocasti namjestaj bez mnogo maste
Ja smatram za sebe da iako radim posao izrade namještaja kad drugi posao da imam dovoljno mašte i da moji radovi nisu rutina. Ne vidim nikakvu povezanost materijala od kojih radiš fronte namještaja ponekad i mašte.
Prgram naravno nije idealan,dao sam autorima već više prijedloga što bi i kako trebalo unaprijediti, ali bio sam na prezentaciji jedina dva progama za koje u Hrvatskoj možeš dobiti ozbilju podršku a to su CORPUS i MegaTischler i kupio sam Corpus.
Imam 8 godina radnog iskustva kao programer i projektant velikih informacijskih sustava i smatram se dovoljno kompetentnim da ocjenim kvalitetu jednog programa.
Kolega posto vec dajes autorima predloge molim te da im predlozis da na prezentacije posalju ljude koji u potpunosti poznaju njihov program jer su ga dzaba oni "dobro" napravili ako ga tako i ne prezentuju potencijalnim kupcima!!! Ja nisam korisnik programa pa da mogu sa sigurnoscu da govorim o njegovim mogucnostima vec sam samo prenio utiske sa prezentacije koja je ocigledno bila losa!

Fotografije stvarno pokazuju da program daje spisak elemenata potrebnih za krilo sto covjek na prezentaciji nije uspio uraditi!!!!

Brvnare sam naveo kao primjer a takav spoj itekako ima primjenu kod namjestaja!
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Sasa wrote:Kolega posto vec dajes autorima predloge molim te da im predlozis da na prezentacije posalju ljude koji u potpunosti poznaju njihov program jer su ga dzaba oni "dobro" napravili ako ga tako i ne prezentuju potencijalnim kupcima!!! Ja nisam korisnik programa pa da mogu sa sigurnoscu da govorim o njegovim mogucnostima vec sam samo prenio utiske sa prezentacije koja je ocigledno bila losa!

Fotografije stvarno pokazuju da program daje spisak elemenata potrebnih za krilo sto covjek na prezentaciji nije uspio uraditi!!!!

Brvnare sam naveo kao primjer a takav spoj itekako ima primjenu kod namjestaja!
Kolega bez ljutnje, nije mene uopće briga tko prezentira njihov program, ja sam ga platio (prilično puno) i meni je cilj da mi program pomogne u poslu. Kome će oni to dalje prodati mene ne zanima previše. (iako čisto kao informacija firma koja je razvila taj program je mala firma sa par zaposlenih i očigledno nemaju financijske snage za bolje predstavljanje na stranim tržištima što je po meni velika šteta)
Ja imam svoj način na koji radim neke stvari i želim da me program u tome podrži maksimalno. Naravno da nisam sa svime zadovoljan, ali dovoljno znam o softweru da nemam iluzije
da bilo koji program out of the box radi ono što meni treba (ili tebi ili bilo kome).
Nadam se da znate kad se već razbacuje nazivima softwera kao MegaTischler i AutoCAD i sl. koliko je specifično i teško naučiti raditi sa takvim programom. Samo edukacija prosječno traje 3-6 mjeseci da prosječan korisnik počne raditi nešto srednje kompliciranosti (informacija od predstavnika prodaje). Cijenu neću spominjati, ali red veličine je cijene odlične nove kombinirke.
Za razliku od njih Corpus je napravljen tako da isti dan kad ga instaliraš možeš napraviti nešto upotrebljivo, što naravno za sobom povlači određene kompromise.

Sviđao se taj softwer tebi ili ne daleko je od od lošega čak naprotiv, apsolutno je konkurentan bilo kojem softweru iste namjene na svijetu.
Last edited by tomislavm on 13 Apr 2010 09:23, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

tishler wrote:to nisu moja zapazanja nego kolage Sase ja sam probo demo verziju corpusa i on je za neke gigantske firme koji imaju te pare i potrebu za takvim programom meni je dovoljan alno ,kitchen i corel ...
Ja se bavim stolarijom kao drugim poslom (uopće nemam firmu niti obrt) pa sam kupio taj program. Uhvatio sam akcijski popust za vrijeme trajanja sajma i preko jedne firme izbio iz cijene koju ja plaćam PDV tako da me koštalo okruglo 8000kn (oko 1070 EUR).
Puno ili malo, kako za koga, meni je bilo puno, ali nisam požalio jer sam više poslova dobio samo temeljem dobre skice iz programa i crtanja 5-6 različitih verzija ormara, vrata itd. tako da kupac praktički nije mogao ne naći ono što mu se dopada. Å to se mene tiče program je praktički sam sebe otplatio već.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nije poenta u svidjenju vec u upotrebljivosti, moja se firma bavi proizvodnjom namjestaja od drveta i kad sam odslusao prezentaciju u kojoj je covjek odlicno prikazao pravljenje kuhinje i plakara od MDF-a pitao sam ga:

Moze li program da mi ispise radni nalog sa svim potrebnim elementima za kuhinju od drveta( za krilo) komodu, krevet,... ?

Vidio sam da se to sve moze odlicno nacrtati i prikazati kupcu ali ako ja opet treba da popisujem elemente i rucno pisem radni nalog i objasnjavam majstorima kako sve to treba spojiti onda mi program nista ne pomaze i ne ubrzava proizvodnju vac samo poboljsava prodaju!


Posto oni nisu to umjeli molio bih te da mi(nam) pokazes kako u CORPUS-u napraviti radni nalog za klasican drveni krevet.

Unaprijed hvala!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem sa likovima koji rade prezentacije je nazalost vidljiv u svakoj struci.
Probaj da zapitas prodavca automobila (u salonu, kod ovlascenog distributera), bilo koju tehnicku sitnicu. Od banalnih stvari tipa da li muzicki uredjaj prima snimane diskove? O slozenijim pitanjima koja zalaze u tehniku samog automobila da ne pricamo.
Koliko onih koji prodaju univer znaju da ti kazu debljinu folije ili gustinu univera? Znaju samo da je jedan skuplji (i zato bolji :)), a drugi jeftiniji. Ako pomenes melamin 90% njih ce te gledati ko da pricas kineski.
Softver u sustini jako lici na recimo slozenu alatnu masinu. Samo jaaaako slozenu. Nazalost, barem po onome sto sam do sada video, ljudi koji ga predstavljaju/prodaju obicno o njemu nemaju pojma. Znaju par "udarnih" karakteristika, tri zanimljiva trika i to je to. Sto je jos gore, umesto da za ono sto ne znaju kazu "ne znam, ali mozemo da pitamo", tipicna izjava je "nazalost to ne moze", a u pola slucajeva nije ni shvatio sta si ga pitao (slicno je i sa trgovcima, ono sto ne znaju sta je, nema u radnji, iako stoji u rafu ispred njega).

Mislim da je velika greska Corpus-a (i ne samo njih vec i dosta drugih proizvodjaca softvera za ovaj posao) sto nema demo verziju (ili je negde "zavucen" na sajtu). One upravo sluze tome da ljudi mogu da steknu utisak sta program moze, sta ne moze, kako se radi sa njim...
Dobri tutorijali na netu su druga bitna stavka.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Evo pokazati ću na jednom svom primjeru osnove programa pošto ne volim tuđe radove koristiti (Ako baš trebaš primjer kreveta napravim ti čim stignem).

Uglavnom sa kupcem sam dogovorio izradu sobe prema nacrtu http://picasaweb.google.com/tomislavm/J ... 4538762722

Nije nešto psebno kompilcirano ali je po meni dobar primjer kako se iz nacrta za kupca može dosta toga dodatnog izvaditi.

Prvo, možeš dobiti kompletnu krojnu listu sa oznakama kantiranja (mogueć su sve varijante boje materijala i kanta).
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 8731519442

Drugo i jako važno, moguće je narudžbu materijala spremiti u file koji se šalje prodavaču iverala i prema kojem se radi narudžba. Ja kao kupac samo pošaljem taj file i platim kad dođem po robu (ostavio sam tamo trajno neku kaparu da ne moram plaćati prije rezanja).
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 4117556466

Moguće je pregledati sobu iz 4 perspektive kao na, a moguće je i svaki pojedini element kotirati i prikazati te mjere na nacrtu, što po meni nije potrebno pa nisam niti radio.
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 9384745842

Za svaki element može se napraviti nešto kao radni nalog koji sadrži sve potrebne dijelove i izgled elementa. Mislim da je ovo sasvim dovoljno za radnika u radioni da sastavi kompletnu sobu a bez da mu ti i jednom riječi kažeš što si i kako dogovorio sa kupcem (radi bijele boje možda se ne vidi baš optimalno pa ću staviti još jedan primjer).
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 2524280706
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 5964247618

Moguće je kotirati plohe ili cijele elemente i te kote prikazati na nacrtu

Npr kotirana kosa ploha:
http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 1312283666

Ovo sve su samo osnove osnova, 80% naprednih mogućnosti još nisam stigao koristiti jer nemam vremena nikad da proučim malo više program.
Locked