Program koji mi treba???

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
bobrock
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2008 15:05

Program koji mi treba???

Post by bobrock »

Postovanje,
Do sad sam radio na sklapanju namjestaja od plocastih materijala. Sad pripremam radionu u kojoj cu krojiti i kantovati namjestaj. Do sad se nisam susretao sa programskim rijesenjima za tu vrstu proizvodnje. Stoga bih Vas zamolio da mi pomognete oko softwera. Trebao bih mi softwer za projektovanje namjestaja (kuhinje, spavacih soba, stolova, regala, plakara...) u prostoru kako bih mogao potencijalnim musterijama prestaviti namjestaj u prostoru. Takodje mi treba program za pravljenje krojnih lista. Takode i programi za koje smatrate da bih mi mogli pomoci.
Unapred HVALA.
User avatar
bobrock
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2008 15:05

Post by bobrock »

Molim Vas za odgovor jer mi je poprilicno brzo potreban odgovor i odgovarajuci softwer.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dosta smo pisali o tome.
Koliko vidim vecina koristi KD (Kitchen Designer). Od onoga sto jos znam da postoji je tu Blumov Dynalog, Alno. Mozes da koristis i neki od standardnih CAD programa (tipa Auto CAD-a).
Ima jos programa za optimizaciju secenja tabli (iskreno ne znam kako se zovu, posto to ne koristim).

Za sam softner ces vec morati da se sam snadjes (sve ovo su komercijalni programi).

Mada, svaki od ovih programa zahteva prilicno ucenja i upoznavanja, tako da na "hitno" tesko da ce da ti zavrsi posao. LJudi mesecima (da ne kazem godinama) kreiraju kataloge elemenata koje kasnije koriste.
User avatar
bobrock
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2008 15:05

Post by bobrock »

Hvala mbole. Znam ja da nema nista preko noci. Ali mi se bas zato zuri da programe koje nabavim proucim prije pocetka rada. Sad vec znam sta treba traziti. Neznam samo koji su jednostavi za rad. Cad znam da su preopsirni. Neko mi rece da postoje neki programi cpecijalizovani za recimo kuhinje, pa sobe itd.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za sobe ne znam ni jedan specijalizovani.
Sta mislis za sta je specjalizovan Kitchen Designer :)
User avatar
bobrock
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2008 15:05

Post by bobrock »

Interesuje me jos jeli ko ima iskustva sa gore navedenim programima? Ako ima, koji bih mi preporucili? Koji je bolji a koji jednostavni za koristenje? Itd....
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

O programima za projektovanje ima vec pisano prije, malo pregledaj. Ja koristim UltiCad, jako dobar program namijenjen za projektovanje kuhinja, ormara i sl. jednostavan program kojeg nema za sada u free verziji. Za krojne liste mislim da je dobar Optimik. Imas jos KitchenDraw,SetupKitchen i td. Takodje, moze ti pomoci program ALNO AG Kitchen planer, ili idi na stranicu od firme IKEA, ima i tu neki program. Sretno !
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Optimik je dobar program za optimizaciju i jednostavan za korištenje,
iako je najbolji Corpus jer računa sve od okova, cijene, optimizacije izrade krojnih lista, a takodjer ima opciju updatea dekora i kataloga okova.
Koliko sam proučavao i doznao iz kontakata s ljudima koji su više upućeni u software za namještaj, Corpus je najbolji izbor. Crack verzija ne postoji tako da ga se mora kupiti, ali ako govorimo o legalnom poslu tada pričamo i o legalnom softwareu.
Kitchen draw je jednaod opcija u kombinaciji sa optimikom, a ima i kataloga elemenata za skinuti.
Ikea i Alno su ograničeni programi samo sa elementima tih proizvodjača, dobri za 3d prikaz, jednostavni za upotrebu, besplatni, ali za primjenu za stolare beskorisni.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Zorane,

daj neki link do tog Corpusa. Na google-u dobijam samo Corpus Cristi u Teksasu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ja sva racunjanja i krojenja radim sa Optimikom,napravio sam bazu podataka i dezena(ma sve sam stavio u njega i slike elemenata),tako da za pripremu koristim njega,a prilikom pogodbe koristim Alno(nema sve dezene ali prezivi se).
Vrlo bitno Alno-dzabe
Post Reply