Sketchup i ostali 3D programi, prednosti i mane

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Bole, kad kliknes alatom na stranicu koju hoces da razvuces (push/pull) samo ukucas koliko hoces i stisnes enter, npr 25mm... Isto tako kad crtas linije ili meris nesto, cak mozes i npr ako ti je stranica 1234mm a tebi treba polovina da dok ,meris, razvlacis itd, ukucas 1234/2 i stisnes enter. Nego, po screenshot-u mislim da imas dosta stariju verziju sketchup-a.
Last edited by winston1989 on 21 Feb 2018 13:28, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izem ti intuitivnost :)
Vidim ja da se dole u desnom cosku menja dimenzija kako razvlacim, i pokusavo sam da tu kliknem, pa da unesem, al jok, ne reaguje.
Na kraj pameti mi nije palo da "u prazno" pocnem da kucam.

OK.
I sad hocu da promenim dimenziju linije ili necega. Klik na liniju. Nista. Ajde... desni klik, entity info, e ovde vec moze nesto da se promeni. Al samo dok je linija.

Ako nacrtam kvadrat i razvucem ga, vise ne mogu da menjam duzinu ivice. Ili barem ne vidim kako.
Na push/pull moze, klik na recimo gornju povrsinu kvadra i onda ukucam meru, ali ta mera je sada relativna, to jest koliko da ga smanji poveca, a ne koliko hocu da bude visok kvadar.

Jel u SU ima ista sto nije naopako?

Jeste verzija je od ko zna kad, cini mi se da je 8, al nebitno, osnovna logika je koliko sam video ostala ista i kod novih (skoro sam nekome instalirao).
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ja to na ovaj nacin radim, kad imam kvadrat i hocu da mu menjam npr visinu, kliknem na move tool i biram gornju stranicu i samo ga povisim koliko treba

Image Image

Kad menjam mere ne koristim push/pull vec move tool, isto tako mozes da stisnes strelice na tastaturi da zakljucas osu po kojoj hoces da radis
Last edited by winston1989 on 21 Feb 2018 14:08, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad za razliku od toga probas parametarsko modelovanje (U primeru koji je Bole naveo je promena dimenzija promenom kote) rodis se.

Ajd opet, zvucim ko papagaj, probajte Fusion, sacekajte da zaboravite Sketchup nebuloze, pa cete videti koliko se lakse radi.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ja kad menjam dimenzije koristim fredoscale extenziju, jednostavno selektujem neki deo namestaja odaberem po kojoj osi menjam dimenzije i onda upisem novu dimenziju koja mi treba.
Ova ekstenzija odmah menja dimenziju svih polica vezaca frontova i ostalog i sve to se odmah prenosi u krojnu listu .
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pretpostavljao sam da to treba nekom ekstenzijom, ali se nisam bavio. Navikao sam na ozbiljan softver koji je omogucavao zakljucavanje ose, ugla dimenzije, i to prvo u 2d, sa editovanjem u 3d.

Spremam se vec duze vreme da ozbiljno sednem za Fusiion, al ne stizem, a jos gore, za ono malo koliko mi treba imam kopiiju tog starog softvera, a i glavu na ramenima:D Sa stolarijom se zezam, napravim orman, stegu, bilo sta drugo, sa listom paprira A4, a od svih dimenzija znam samo kranje. Tako mi zanimljivo, nije mi zanimljivo da pravim nartano po projektu.

No, itekako znam sta je dobar softver kada ga vidim, i malo probam.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

:D
Sve ste u pravu. lakse je voziti avion , nego auto.
Samo to treba objasniti nekome, ko ima zahtjev za auto, da mu je brze i lakse nauciti voziti avion nego auto.
Nekome sigurno jeste, i nije lose voziti avion, ali vecina nema potrebe za time.:)
Par sati ili dana ucenja, nije isto sto par mjeseci ili godina., Razlika izmedju SW i SU je kao izmedju auta i aviona.
I ja sam za to da od najboljih softwera, moze se imati korist. Ali vecina korisnika SU-pa nikada nece imati zahtjeve za proracune, i milion drugih opcija koje pruza SW, i slicni 3d programi.
Ali vi uporedjujete jedan od najboljih programa, i dosta komplikovan za ucenje, sa najlaksim programom na trzistu.
Sad sto nekome ne lezi, to je druga stvar. Sto znate da radite u SW, ne znaci da i ostali trebaju da ga koriste. I da ce im biti jednostavan kao i vama .
Bole ipak si pricao o programu koji nijesi upoznao,barem jedan dobar dio, a dao si ocjenu da je bezvrijedan.
Ipak ima velika populacija koja ga koristi, i koji zu zadovoljni sa njegovim mogucnostima. I to je vecine te populacije limit, koji im je potreban.
Za njega ima mnogo ekstenzija, rubi konzola, koje olaksavaju rad, i koje se namjenski instaliraju.Da bi sve uradio u par klikova.
Isto i u njemu radis parametricki, inace bi bilo nemoguce ista uraditi. Sada je aktuelna 2018 verzija, koja je dosta naprednija od verzije 2008. a ima i bolje tete, koje dodju kao dekoracija.
Da je SU perfektan i svemoguc nije, radili bi modele i masiniranje za CNC masine,( pricam u svoje ime) ali nije i to mu nije namjena.
BR vjeruj mi da i ja znam sto je dobar softwer. Zbog posla sam prinudjen da ih svakodnevno koristim. I to ne jedan, nego vise razlicitih. Sad mozda nijesam dobar kao ti, ali moras priznati da ponesto znam u vezi toga. I da ne pricam napamet, nego iz nekog svog iskustva. Koje uopste nije malo.
A sto se fusiona tice, kada nadjem malo vremena, cackati cu se sa njime, da vidim kako mi lezi, i da li je zamijena za ArtCam.
Mada pretpostavljam da ga autodesk nije kupio napamet, vec da bi pojedine djelove iskoristio u nekom svome programu, a ovaj ugasio.
Kada ga istestiram, ostaviti cu neka svoja zapazanja.
Opet ga oduzih.:)
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hak, ja odavno vise nisam dobar u CAD-u. Toliko davno, da ne uspevam da nadjem bilo koji od svojih starih radova da ga okacim. Prestao sam sa CAD-om 2003, od onda se bavim drugim stvarima.

Ono sto je cela prica je da je trenutno kljucno kada biiras softver da dobro izaberes. Da bi dobio sto vise od vremena ulozenog u ucenje necega. Vreme je danas jako skup resurs, svi smo kratki sa njim.

Moj utisak je da Sketchup nije dobar izbor, zato sto prica pocinje i zavrsava se sa njim. Standardi na kojima radi su drugaciji od svega ostalog, pa vreme provedeno u njemu ostaje samo u njemu kada mora da se predje na drugu platformu.

Ucenje Fusiona je navodno jednako brzo, ili malo sporije od SU, kada ih koristis na istom nivou. No kada hoces da podignes nivo, i uradis nesto komlikovanije, Fusion ima nastavak price. Takav nastavak price verovatno postoji i u SU, ali se onda prelazi na placanje modula, da bi se radilo ono sto je u Fusionu vec u paketu. Pri tome placeni plug innovi postoje i za Fusion, a kako vreme prolazi bice ih sve vise. Mozda ce im cena biti visa, zato stoje Fusion ozbiljnije okriuzenje, al o tom potom.

Moguce je da Autodesk hoce da ugasi Fusion, to je bila njihova dugogodisnja praksa, integracije dobrih strana konkurencije u spostvene programe. No, ovaj put sve mi se cini da je prica drugacija. AutoDesk ozbiljno ulaze u Fusion, reklame su na sve strane, a i otvaranjem licenci za entuzijaste i start up biznise se trude da makismalno povecaju korsnicku bazu. Sve to ne lici na plan za lapot. Slicno reaguje i gomila firmi koje razvijaju plug inove, i kako mi se cini, sa Invertora prelaze na Fusion.

Generalno, utisak je da je Autodesk zeljan trzista 3d stampe i CNC-a, koga sve vise ima kod amatera. Zbog toga je izabrao Fusion kao osnovnu platformu, i gurace ga u sledecih nekoliko godina. Time pravi bazu operatera za svoja skuplja resenja (nebitno koja, odavno ne pratim ozbiljan CAD) bez mnogo ulaganja.

Googlu je Sketchup sporedna platforma, i nesto ne vidim da su spremni da ga prevode u ozbiljnije vode.

Da investiram, sigurno bi investirao u Fusion. U sustini, i planiram to da uradim, Fusion mi je instaliran na racunaru od kada su oslobodili licencu, no posto se od toga ne jede hleb, a ionako ceo dan sedim ispred ekrana, onda mi se ne sedi i iz hobija. Ceka neku novu Afriku kada nemam sta drugo da radim.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

BR Sa svime gore sto si napisa se slazem. Ne bih dodao niti oduzeo ni jednu rijec, kada bih nekome predlagau koji softwer od pocetka da uci, i sa svakim sledecim stupnjem ucenja, ce biti stepenicu vise, i uvijek ce moci napredovati, i mnogo lakse prelaziti iz jednog u drugi program, jer je vecini sustina ista.
iako je naopak SU svakome , ko je radio u drugim programima, on je obicnome covjeku primakao prostor, u 3d okruzenju. Dok u ostalim programima, imas planove, ravni ...
Obican covjek koji se nije susrecao sa 2d crtanjem, a kamoli sa 3d , tesko ce shvatiti kako da definise plan recimo u SW. Ti znas,
U tome kontekstu sam ja stao u odbranu SU-a.
djuro2 wrote:
mbole wrote:Zato sto ne volim, i ne koristim sketchup, pa je besmisleno. Jednostavno je "naopak" u odnosu na sve programe za CAD koji postoje decenijama (google uvek mora da otkriva toplu vodu).
Samo kad bas moram.
Naopak je tebi koji ocito razumijes CAD pristup. Meni/nama koji nemam/mo pojima u CAD programima je potpuno prirodan i ima mi skroz smisla za projekte koje radim (kuhinje, igracke za djecu, stolceke, stolce i sto drugih stvari)
Ko ce iole da se bavi ozbiljniijim poslom, SU mu moze biti tek sekundarni ili tercijalni program. Ako vec oce da ga uci , ka sto sam se ja nasao pametan, i naucioga. Svaki put kada ga pokrenem, treba vremena da se prilagodim.
Nijesam rekao da ce da ugase Fusion, vec da su ArtCam najvjerovatnije kupili, da iskoriste njegove segmente, i da ga ugase, da bi napravili svoj software, koji ce da vrsi njegov posao, i pretpostavljam mnogo bolje.
A fusion cu sigurno probati.
Last edited by hak1 on 21 Feb 2018 23:58, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hak, ociugledno da se razumemo. Moja tacka gledista je malo pomerena, pa zabarovljam da ima onih koji ne znaju sta su projekcije, ose ravni...

Da se ne veceras ne zabavljam sa jednim zeznutim lepljenjem (Napravio sve delove sa preciznoscu u pola desete, i mora tako da se i ulepi, posto nema mesta za prilagodjavanje) igrao bih se u Fusionu. Zadnjih mesec dana stalno nosim MBP sa sobom, ne bi lih iskoristio slobodno vreme za isti, i opet cvrc. :butter:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I avion mozes da vozis samo po pisti, taman isto ko i auto :)
Imas volan, gas, kocnicu... nista ti vise ne treba. Cak nema ni kvacila i menjaca. Automatik :) Daklem, lakse nego tristaca.
To sto on moze i da leti, ne interesuje te. Samo hoces da ga prevezes iz hangara A u hangar B.
Al sutra, ako budes zeleo, avionom mozes i da poletis. Ono... mozes i autom, al samo niz Moracu, i najcesce samo jednom :)

Upravo se radi o tome da postoji bezrazlozan strah, da su "veliki" programi komplikovani za ucenje. Jesu, ali kada krenes u napredne funkcije. Osnovne stvari su proste.

@Winston...
Move ili push... i dalje odredjujes ZA KOLIKO ce da se pomeri neka povrsina. A ne KOLIKA treba da bude neka dimenzija.
Npr, nacrtao sam pomenuti kvadar i on je onako "u letu" dobio visinu 36.54 A ja hocu da on bude tacno 50.
Daklem umesot da ukucam 50, ja traba da preracunavam koliko je 50-36.54 pa da kazem razvuci ga za toliko.

To su stvari koje su mi jednostavno naopake u SU, pa se onda krpe ekstenzijama, posto je ovo sto kole pomenu trebalo da bude tako u startu.

Ko je navikao na njega i upotrebljava ga, naravno da nece sad prelaziti na nesto drugo, ako mu ovo zavrsava posao.
Al ko tek pocinje... nemojte bezveze plasiti ljude da su "ozbiljni" programi teski za ucenje, a da se ovo skonta cas posla.

Tvrdim da cu barem isto brzo nauciti nekoga da radi osnovne stvari u SW, dok ga neko ko poznaje SU nauci da radi u njemu. I da ce mu biti mnogo lakse sa SW.

Ono sto jeste zaguljeno sa "velikim" programima je njihova instalacija, i milion opcija pri instalaciji za koje pocetnik nema pojma ni cemu sluze, a kamoli dal mu trebaju. No za to nadjes "komsinicinog malog koji se u to razume", ili jednostavno instaliras sve, pa od viska glava ne boli :)
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

mbole wrote:No za to nadjes "komsinicinog malog koji se u to razume", ili jednostavno instaliras sve, pa od viska glava ne boli :)
A ti odes kod komsinice na kaficu, dok se mali muci sa instalacijom. :skratta:
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kole-Stolar wrote:Ja kad menjam dimenzije koristim fredoscale extenziju, jednostavno selektujem neki deo namestaja odaberem po kojoj osi menjam dimenzije i onda upisem novu dimenziju koja mi treba.
Ova ekstenzija odmah menja dimenziju svih polica vezaca frontova i ostalog i sve to se odmah prenosi u krojnu listu .
Pojma nisam imao da ovo postoji, a treba mi često. Kole, dođem ti gajbu!
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@BILJEZNIK
:skool: :part:
Ima jos tih korisnih stvarcica a moze i sto sta da se napravi prema potrebi, zato sam i napisao da je jednostavan za one koji koriste par komandi i skiciraju u njemu.
Meni on odraduje posao odprilike isto kao i corpus sto radi s tim sto sam potrosio zivaca i vremena da sve naucim i prilagodim svojim potrebama :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ja sam u procesu ucenja Fusion 360, mogu reci da mi se dosta svidja i da je jedan mnogo ozbiljan program za koji cu morati dosta vremena da izdvojim da bih se osecao komotno sa njim. Do tad za projekte koristim sketchup za koji moze reci ko sta hoce ali cinjenica jeste da je ubedljivo najlaksi program za 3d crtanje. Primera radi, da nacrtam skicu police i potom napravim 3d render trebalo mi je 10tak minuta od kojih je vecina vremena otisla na renderovanje.
Image
Post Reply