Sketchup i ostali 3D programi, prednosti i mane

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Sta koristis za renderovanje u sketchupu ?
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ekstenzija se zove twilight renderer v2. Za sad to koristim jer je lako a poceo sam malo i sa Blenderom da se zezam.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kole-Stolar wrote:Sta koristis za renderovanje u sketchupu ?
Nevezano za ovo, Francuz radi i sa spojevima pod gerungom ... f e n o m e n a l n o !

Kole, imaš još jednu gajbu! Eto, sada je svakome po gajba:D Čim otkrijem još nešto, stiže i prase ili janje. Moramo pozvati i Francuza :D
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

@mbole
kod kreiranja bilo čega, može se upisati dimenzija, tako da nije potrebno nikakvo pogađanje. sa 15 klikova se napravi element od nule, sa svim ispravnim dimenzijama.
evo primjer koji sam napravio za frenda.
https://www.youtube.com/watch?v=6ctB8aT8hLU

što se tiče mjenjanja dimenzija elemenata, za to postoje dinamički elementi.
samo je potrebno upisati dimenzije (visinu, širinu, dubinu, broj polica, ladica i ostalo) a SU sam prilagođava sve mjere.

https://www.youtube.com/watch?v=W50SIUPBs9w

sa dinamičkim elementima se kuhinja od recimo 6 gornjih i 6 donjih elemenata nacrta za 20 minuta.
Last edited by ninja on 26 Feb 2018 23:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto mi lose brojis, ili se tvoje i moje 15 razlikuju :)
Pa samo da oznacis sta hoces da bude komponenta trebaju ti tri klika.

Da, znam da moze da se upise pri kreiranju tacna mera. Ali ne moze posle toga da se upise tacna mera. Nego pises relativnu, to jest za koliko da je skrati/produzi. I to je naopako koliko mozes da viknes, pa koliko god neko navikao na to.

"Dinamicki elementi" je fancy naziv za parametarske dimenzije. Koje svaki iole pismeni program podrzava. Ali i dalje dozvoljava da radis sa prostim, obicnim dimenzijama na normalan nacin.

Sve u svemu i dalje smatram da SU pravi mnogo vise stete nego koristi, popularizacijom necega sto je nedo*ebano, naopako, i na samo svoj fazon.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Bice slavljaaa :part: :happy: :smejanje:

Bole, dimenziju mozes i da menjas tako sto imas kotiran element pa kad uzmes push/pull i menjas mu dimenzije i kota se menja, s druge strane ako se malo poigras sa dinamickim komponentama ne treba ti nista samo otvoris components options i upises dimenziju koju hoces da zamenis i program automatski menja dimenzije a jos lakse kao sto sam spomenuo extenzijom fredo scale.
Za kreiranje komponente nisu potrebna tri klika, potrebno je koristiti precice na tastaturi i obe ruke pri crtanju pa tako je dovoljno selektoavati ono sta treba da bude komponenta i stisnuti napr ctrl+A ili komandu koja se podesi kako kome odgovara i odmah se pise naziv iste i stiska enter.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel mogu u tom kotiranom elemntu da direktno upisem: hocu da visina kvadra bude 50? Ili moram da nabadam misem da kota dodje na koliko hocu?
Ako upisem u kotu, on promeni kotu, a ne promeni stvarnu meru, sto je tek suludo.
Mozda nekome nije intuitivno da promenom cifre na koti se promeni i stvarna dimenzija? Meni je to najprirodnije mesto za promenu dimenzije..

Napisah gore, parametarske dimenzije (odnosno "dinamicke komponente", jos jedno odstupanje od standarda barem u nazivu), su jedno i postoje u svakom iole pismenom programu, bez ikakvih ekstenzija i kerefeka.
Ali postoje i proste, obicne dimenzije koje se menjaju na normalan nacin, kliknes i upises novu meru, a ne "preko Male Krsne".
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Kota samo pokazuje dimenziju elementa. mora se mjenjati sami element da bi se promjenila kota.
ovo što ti kažeš, da upišeš konačnu dimenziju i da se element promjeni, za to služe dinamičke komponente. imaš recimo ladičar od 40 cm a treba ti od 80. u opcijama dinamičkog elementa se samo upiše širina 800 i automatski on prilagodi fronte i sve ostalo.
ne znam raditi u atuocadu ni u ostalim 3d programima. sketchup sam relativnio brzo skužio i meni super radi. za vizualizaciju i krojnu listu. da li fusion ima dodatak da izbaci krojnu lsitu?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Bole, nemas sta da nabadas, prosto otvoris opcije komponente i upises dimenzije ili uzmes box stetching komandu selektujes neki element i kazes mu po kojoj osi da menja dimenzije i kad upises potrebne gabaritne dimenzije elementa po toj osi on ti automatski menja dimenzije svega sto se nalazi u elementu, menja poziciju nogica, poziciju sarki poemra rucice, prikazuje kotirane dimenzije ako su prethodno bile zadate a uz to sve to i prebacuje u krojnu listu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kota je u svim "normalnim" programima "dvosmerna".
Daklem, pokazuje dimenziju, ali i obrnuto, promenom kote se menja dimenzija.

Sta prikazuju dve vertikalne kote na ovoj slici? Koja je tacna? A koja je proizvod bolesne maste SU programera?
Image

I dalje pricate o parametarskim dimenzijama.
Ne zelim da idem do tamo. hocu obicnu prostu najprostiju dimenziju, nisam advanced niti bilo sta slicno korisnik. Hocu da najobicnijem kvadru bez ikakvih kerefeka promenim visinu. I to ne tako da racunam da treba da ga povisim za 23.6mm, vec tako da mu kazem da treba da bude visok 70mm, i ne interesuje me kolika mu je visina pre toga.

Hocu prostu stvar. A "jednostavan" program to ume samo preko komplikovane stvari.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Sketchup ima svojih mana Bole, ali cinjenica jeste da ie najlaksi za savladati. Kome treba nesto ozbiljnije, sigurno se nece zamarati sa njim. Al on zadovoljava vecinu mojih potreba, a verovatno tako i drugi razmisljaju. Poceo sam malo sa fusion i vidim njegove vrline, ali brate mili treba dosta da ucim da bih mogao da se presaltujem...
Last edited by winston1989 on 27 Feb 2018 23:05, edited 1 time in total.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

greska. :D
Last edited by hak1 on 28 Feb 2018 00:05, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ali scale povecava po procentu, lako ces sa 1m sa 1.3 scale doci do 1.3m, al kako ako npr hoces sa 578mm na 625mm sa scale?
Last edited by winston1989 on 27 Feb 2018 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Pobrisao prosli post, greska,

Ima ovdje jedna lijepa kratka diskusija o SU i Sw . i yasto je namijenjen.
https://sketchucation.com/forums/viewto ... 15&t=11471
Last edited by hak1 on 28 Feb 2018 00:18, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Heh, mislis da ja nisam pokusavao to.. Ja povecavam elemente prosto, digitron pa oduzimam od zelnejene mere terenutnu :D
Post Reply