Sketchup i ostali 3D programi, prednosti i mane

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Imam osecaj da uopste ne citas moje postove, vec samo tu i tamo po koju rec pa na osnovu toga pises odgovore i prozivas me da nemam pojma o cemu pricam. Ocigledno ne razumes sta sam ja hteo da kazem, a to je da po mom misljenju ne treba ulagati u matore quadro kartice jer nove "consumer grade" kartice rade bolje posao od njih. Quadro se ne slaze bas najbolje sa fusion, imas citav niz tema o tome na autodeskovim forumima.
Jedna od:
https://forums.autodesk.com/t5/fusion-3 ... -p/7561220

I software i hardware su mnogo napredovali u odnosu na pre, a ti ocigledno to neces da priznas. Tako da danas jedna GTX1050 od 150e mnogo je bolji izbor za ljude poput mene koji ce koristiti fusion za modelovanje, dimenzioniranje i povremeno renderovanje nego neka quadro ili firepro kartica iz 2012,13,14 koja kosta isto. Jos cu imati i garanciju i biti miran 2god, dok je sve ostalo macka u dzaku.


"In 2010, Autodesk abandoned OpenGL and embraced DirectX. And now you know why AutoCAD works well with the consumer level cards.

With a DirectX rendering pipeline, consumer level graphics are more than enough for all but the most complex CAD applications. Expect more CAD platforms to follow in the future. Not to mention that for any browser-based CAD platform, the whole question is moot"

"CAD models just aren't complex enough to justify professional graphics anymore. Respectable 3D capability is becoming a commodity, as even common handheld devices start pushing enough pixels to handle the average design."
Last edited by winston1989 on 06 Mar 2018 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jbt... pa sta sam napisao nego da fusionu odgovara gtx ili bilo koja directx kartica?
Posto on radi na directX-u. I nema smisla za njega kupovati opengl karticu.

Zaasto stalno pominjes stare quadro kartice, kad su novima cene sasvim uporedive sa gtx? To sto licno ja imam staru karticu, nema nikakve veze sa onim sto se realno desava na trzistu.
Ja sam je pomenuo samo u kontekstu tvog rendera na sketchupu. Nisam rekao da je uvek i u svakom slucaju brza od gtx-a. Ali u bilo kom opengl programu jeste, svidelo se to tebi ili ne, iako jematora, zastarela....

Ako uzmes bilo sta sto radi na openGL, a toga je od ozbiljnog softvera 97%, taj u fusionu ekstra brzi gtx ne sluzi nicemu. Posto nema full opengl drajver. I onda to odradjuje softverski, a to je reda 20 puta sporije.
P600 ce u programu koji radi na opengl raditi 20 puta brze od tog gtx1050, iako je hardverski gtx jaci. Dzaba kad nema nicega da to potera. A kostaju priblizno isto (novi).
Da u fusionu ce P600 biti sporiji i to prilicno.
Ako odes gore u cenovnom razredu, na P2000-gtx1080, stvari se vec menjaju, i P2000 ce tuci gtx cak i u directx aplikacijama. Iako oba rade na istom hardveru.

Auto cad uopste nije 3D modeling softver, nikada nije ni bio. Auto cad je oduvek bio proram za tehnicko crtanje, u sustini 2D program, koji je bukvalno krpljen 3D dodacima.
A sam autodesk nikada nije bio ni blizu topa u programima za modeliranje. 3D studio nije program za modeliranje, iako ima neke elemente toga.

Dal to treba stolaru? Najverovatnije ne. Dal ce biti savrseno zadovoljan sa fusionom? Verovatno da.
Da li neko hoce da da 150 ili 600 evra za graficku karticu... ne znam, ne zagledam u tudje novcanike.
Al ovo ja bar shvatam kao uglavnom opstu diskusiju, nevezanu za konkretan problem i konkretne zahteve nekoga ko crta ormane.


Nego... imam ja jedan konstruktivan predlog.
Da se nadjemo nas dvojica na pivu, pa da razglabamo, da ne davimo narod ovde :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd ja da pitam . Sta je vama komplikovaniji model ? Ili prosecan model? Dok sam radio u CAADu vrteo sam i kompletne modele enterijera od po 1000 kvadrata sve sa svim detaljima drvenih obloga u stilovima koje Rusi vole.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Render koji koriste stolari za SketchUp ili neki slican softver, dovoljan je malo bolji komp, i solidna grafika. Ne treba tu sad neko profesionalno renderovanje.
Evo jedan render: Keyshot, skoro bez podesavanja.Model koji je bio pri ruci. laptop: i7, GT 930m grafika, vrijheme renderovanja 2 minuta. ne izgleda lose, a zavrsava posao. ::neznam::
Image
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ajd na temu da se vrarim, poslednjih 5 dana ozbiljno ucim Fusion 360 i uzivam u njemu. Sketchup sam danas upalio prvi put od tad da probam nesto i skontao kolika je razlika u stvari. Ono za sta sam digitron i ekstenzije koristio u sketchup, fusion ima "built in". Takodje, kurs sto sam kupio je sjajan. Sve preporuke za fusion 360. Sketchup ide na uninstall :P
Last edited by winston1989 on 07 Mar 2018 22:48, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A ja izgubih glas vicuci fusion pa fusion. Kao kada nekoga treba da ubedis da yugo nije auto.

Drago mi je da je barem neko izasao na pravi put.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

BR wrote:A ja izgubih glas vicuci fusion pa fusion. Kao kada nekoga treba da ubedis da yugo nije auto.

Drago mi je da je barem neko izasao na pravi put.
:pljesk: :prs: :buga:
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br a sto to yugo nije auto ?
A sta to fail yugu 55?
Moliim da se jugo ne vredja.
To mi je prva ljubav...... I verovatno ogromnoj vecini na ovom forumu.
Take da molim ne diraj ljudima u mladost I ljubav
Umesto toga aj da se radujemo prolecu
Pis brader
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Evo malo igranja u Fusion:

Image Image Image Image Image Image Image Image

Do pre par dana znao sam samo za sketchup i njega sam dugo koristio, u ovoj temi procitao BR-ov post za Fusion pa resio da ga instaliram, zavrsio onaj online kurs za par dana i hteo da probam onaj radni sto da iscrtam u njemu. Trebalo mi je oko 3h da odradim, dosta duze nego u sketchup-u, al kad se ustelim, mislim da ce ici podjednako brzo. E sad glavno sto fusion nudi a po meni dosta korisno je dimenzioniranje, a to je toliko lako uraditi da ne moze da se opise, morate probati da bi se uverili. Pre sam u sketchup-u vadio screenshot-ove iz razlicitih uglova ili pokusavao sa nekim ekstenzijama koje nisu ni za k. Ima tu par slika sto sam okacio sa dimenzioniranjem, naravno dosta sam toga nepotrebnog ubacivao, ali s' namerom da ucim, ima i par rendera i modelnog prikaza.

Za kraj, cisto radi sale i malo animacija:

https://vimeo.com/259178693
https://vimeo.com/259179039
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

daleko wrote:Br a sto to yugo nije auto ?
A sta to fail yugu 55?
Moliim da se jugo ne vredja.
To mi je prva ljubav...... I verovatno ogromnoj vecini na ovom forumu.
Take da molim ne diraj ljudima u mladost I ljubav
Umesto toga aj da se radujemo prolecu
Pis brader
Prva ljubav zaborava nema, meni je prva bila lada i to onaj model sto je dobro napravljen od pocetka pa se dizajn ne pipa, al opet i to je auto isto kao i Yugo, il ko sto je Womax alat..

Sto umesto tog neprijateljskog Mafela il Festoola ne uzmes Womaxa. Verovatno iz istog raloga sto ne vozis Yuga ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

winston1989 wrote:Evo malo igranja u Fusion:
Slabi ti spojevi na coskovima. A i resenje sa horizontalama na dnu nije najsrecnije za tezgu :o

Bas mi je drago da si zadovoljan. Fusion je toliko bolji alat od SU da uopste nisu za poredjenje ali mora malo da se zapne na pocetku no to se brzo vrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Al ste vi mladjani, pa vam ygici i lade bili prvi :)
Fica je zakon batice :)

No... ako nista drugo, tema je urodila plodom, posto smo bar jednog preveli u ispravne vode :)
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

jel ima neki dodatak za fusion da izbaci krojnu listu?
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

evo i ja se primio malo fusion-a i stvarno je genijalan program, treba malo privikavanja ali puno jači i kvaliteniji od SU-a. ali još uvijek mu fali ključna stvar koju ima SU a to je cutlist plugin da izbaci dimenzije svih dasaka.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Ajd da i ja malo dodam na temu.

Pre nego bih se odlucio za neki od programa (a koristio sam ih nekoliko) zapitao bih sebe cemu ce sluziti. Crtanju mehanike, dizajnu auta ili kuhinja. Misim da nas sve ovde zanimaju vise kuhinje nego dizajni kuhinja, onda nesto na tu temu bi bilo prikladno. Sta bi taj program za dizajn kuhinja trebao da ima? Da moze da prikaze kabinete, za razlicitim vratima, i fiokama te da se izmene mogu odraditi vrlo jednostavno - parametrijski, sto znaci ako vam treba druga sirina kabineta, samo je promenite na novu i svi delovi kabineta se automatski menjaju. Nakon toga, nacrtali ste celu kuhinju, musterija se slozila i sada sve te delove treba prebaciti nekako iz racunara u radionicu. Drugim recima, program bi trebao da moze da napravi - izgenerise neku listu (dimenzija ploca sa debljinama) koja bi se onda unela u drugi modul programa ili neki drugi program da bi se napravila krojna lista sa nalepnicama za svaki deo (da se zna kom kabinetu pripadaju delovi). Naravno, program za dizajn kuhinja bi se koristio na terenu, kod musterije, gde bi on mogao na licu mesta da vidi kako bi to izgledalo.

Ja nekako tako vidim koriscenje programa za dizajn kuhinja. Jedan on takvih programa je i ovaj: https://wooddesigner.org/polyboard-software-tools.

Fusion je interesantan, ali nisam siguran koliko je koristan za dizajn kuhinja. Ne vidim nacin kako napraviti - izgenerisati dimenzije komponenti (stranice, police, vrata...) automatski, i kao takve ih rasporediti za secenje. Da li bi to moglo da se uradi rucno? Naravno da bi moglo, ali bi takav posao bio dugotrajan i sklon greskama.

Milos
Post Reply