Sketchup i ostali 3D programi, prednosti i mane

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Fusion 360 se dobija dzabe za startup, ili entuzijast licencu. Evo uslova
The free Start-Up/ Enthusiast licenses allow you to access Fusion 360 with a yearly subscription after the trial period has ended. You can use this license if you are a small business making less than $100,000 per year (or equivalent), or if you're a hobbyist using Fusion 360 for non-commercial purposes.
Dakle, ako imas firmu koja zaradjuje manje od 100 000 doalra, ili ako si hobista koji radi nekomercijalno, licenca se ne placa. I tako ce ostati i ubuduce. A mogucnosti su na nivou Solidworksa, i generalno, utisak je da ce da zameni Inventor koji je prethodna generacija alata za prototipovanje u Autodesk paketu. Ionako Fusion zamenjuje Art Cam

Meni je glavna prednost parametarsko modelovanje, gde oblik resavas iz preseka, izvuces element, a onda za dimenzije postavljas predefinisane promenljive. Recimo, u praksi, to znaci da mozes da definises spoj srafovima, dodelis promenljive za duzinu i precnik, i ukmesto da menjas srtafove po objektu, samo u dijalogu uneses dimenziju. Ista prica i sa lezajevima, ukucas kao parametar oznaku lezaja, a on automatski prilagodi i prihvat, i osovinu lezaju koji si uneo, pa sve to pustius na CNC ili 3d stampu. Mogucnosti su neogranicene.

Ako je za prezentaciju, Sketchup ne moze ni da pridje Blenderu, ali ne pricasmo o tome ovde posto tio nije projektovanje. Blender je ozbiljna modeling/rendering/animation alatka. I pri tome je Open Source projekat (sto je iritirajuce, al ajde) tj opet dzabe.

https://www.blender.org/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najlaksi... verovatno za nekoga ko tek pocinje.
Najbolji... ne slazemo se :)

Ne vidim nikako po kom je sistemu skechup brzi za skiciranje od recimo solida (njega pominjem zato sto u njemu radim i poznajem).
Jel osnovno u sketchupu da recimo nacrtas parvougaonik i onda ga razvuces u kvadar.
Pa potpuno istu stvar radis i u solidu, a po ovome sto BR pise i u fusion-u (nisam ga jos probao).
Samo sto u solidu ne moram da "pogadjam" u kojoj ce ravni on da zakljuci da zelim osnovni pravougaonik vec mu to ja kazem. Al to je valjda komplikovano? I to mogu da radim u bilo kojoj ravni, ne samo u tri osnovne (nemam pojma, mozda to moze i u SU). I mogu da ga razvucem u bilo kom pravcu a ne samo po tri ose.

Sad... ne znam kako u SU u tom kvadru pravis rupu? Al pretpostavljam da je neki slican princip.
U solidu nacrtas na povrsini krug, i kazes proseci. Oces do neke dubine, skroz, do neke povrsine, od neke dubine, od neke povrsine...
Ili izaberes "hole wizzard" i kazes koji tip rupe hoces (obicnu, za prolaz srafa, sa zabusenjem, sa navojem i kojim izbor iz jedno 15-tak standarda...), i gde zelis da bude.
Sta je tu komplikovano i dugotrajno, odnosno kako je SU tu brzi?

U sustini jako slicno onome sto bi radio u realnom svetu. Zato mi i lezi.

Opet, ja se ne zanimam preterano crtanjem kutija za namestaj, pa nikada nisam ni u solidu to detaljno studirao.

A nije bas da ti ne treba izdrzljivost, odnosno neke druge osobine. Recimo koliko ce da se uvije polica kada na nju spakujes 20 kila knjiga?
Slazem se 99% nas to radi na cisto iskustvo, al em ima onih bez iskustva, em iskustvo lako ume da prevari.
Nacrtas kvadar, recimo 80X30X2 cm, kazes jel od bukve, camovine...
Postavis kontinualno opterecenje od ukupno 20 kila odozgo, dva oslonca na krajevima, i vidis tacno koliko ce da se uvije.

OK, nije polica bas idalan primer, al trenutno mi ne pada na pamet bolji.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

:D
Nijesam to vidio, za Fusion 360. ipak cu ga skinuti da probam, i ako legne, malo se cackati sa njime.
U vezi SketchUpa sam tvrdio, da je program , za stolare, dizajnere... najlaksi za nauciti, i poceti sa radom.
Blender je dobar, i dzabe, ali koliko treba vremena, nekome ko se nije susretao sa 2d crtanjem, a kamo li sa 3d modelovanjem, vremena da savlada dobar dio funkcija, da bi nacrtao ili izmodelovao nesto.
On je prvenstveno namijenjen za tu grupu.
malo ljudi na ovome forumu,a bogami i nadrugim slicnim, ima potrebu da konstruise masinske sklopove. Vrsi proracune opterecenja...
Vecinom su zahtjevi za komadni namjestaj, ili skiciranje sobnog prostora...
U tom kontekstu sam ja branio SketchUp,
Daleko je on i od solidworksa , inventora,...i drugih programa, ali mu i nije svrha da se takmici sa njima.
I slobodno mogu da tvrdim najlaksi program za nauciti, i za koriscenje. :)
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne odgovori mi na pitanje zasto je lakse u sketchupu napraviti kvadar nego u solidu, kad je sistem isti, pri cemu SW nudi vise mogucnosti, a mozes i samo da kliknes na default i dobijes isto ono sto i u SU?
I zasto je to lakse nauciti, kad je opet isto?
Samo kazes da je tako... neki argument?

Stvarno, kako se pravi rupa u SU?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Rupu u sketchupu pravis jednostavno, ako zelis na pravougaonik napraviti recimo okruglu rupu uzmes nacrtas krug pa ga samo komandom push/pull izvuces i dobijas rupu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Al' malo zaj**ano da napraviš baš rupu do kraja. Hoće da ispupči na drugu stranu.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

imas gumicu pa izbrises i ostane rupa :oskyldig:
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Izbrišeš i ostane ne daska nego vektorske duži ;)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ne znam, meni bas ide od ruke, u jednoj poziciji mis sama zablokira i ostaje rupa a ako malo vise prodes misom dole/gore zavisno gde vuces rupu onda da, oce i da izvuce na drugu stranu :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

neznam sta vam treba ......
Image
rupe nisu problem :oskyldig:
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Zato si ti umetnik! :)
Mi smo tišleri ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aman, nisam rekao da ne moze da se napravi, samo sam pitao kako se to radi, posto ga ne koristim.

Po ovome sto kole pise, cist ekvivalent solidovog extrude cut.
Nacrtas krug ili bilo koju drugu geometijasku figuru na nekoj povrsini (ili na bilo kojoj ravni, pa cak ne mora da bude ni ravan) i klick na "extrude cut". Samo sto sad jos moze da biras, odakle, dokle, sa konusom ili bez...

Ne vidim sta je tu lakse u SU?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Nisam ni ja dokzivao da moze rupa ili ne ,niti branim skecup ......stvar je navike ,potrebe ili znanja ko ce se kojim alatom posluziti da dobije ono sto mu je potrebno
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Bole, solidworks je jedan mnogo ozbiljan program, i sluzi za sasvim druge stvari od sketchup-a.
to sto tebe lezi,i znas da radis u njemu,
evo ja sad smijem da se opkladim u sto god ko oce, da je lakse naucit sketchUp nego solidworks. ipak se solidworks uci godinama, a SU par dana. ja o tome pricam.
Skiciranje i prezentacija, je daleko od solidworksa, invertora, i slicnih programa.Sto bi neki rekli, ti programi jedu malu decu, a SU sluzi obicnim ljudima koji nijesu informaticki potkovani, da za nekoliko sati crtanja, vide kako ce im izgledati, kuhinja, soba, basta.... u solidi ce dobiti mnogo vise informacija, ali i mnogo mnogo sati rada u njema treba za to.
isti kao da se sporimo oko rucne testere i cirkulara.
Rucnom testerom rade da ih nazovem entuzijasti (meraklije), a cirkularom mi svi ostali, jer je brze raskrojiti kubik daske na cirkularu nego rucnom testerom.
skec i prezentacija nije isto kao i proracuni mnogih parametara.
SU ima desetak komandi, solidworks barem koliko se ja sjecam nekoliko stotina. 10 naprema stotine nije isti.
Pogresno ste me shvatili, ne podcenjujem ja ozbiljne programe, nego hvalim jedan prost program.
Kocku radis iz dva klika , rupu na njoj takodje dva klika, push pul i samo zakacis donji dio kocke. Ako hoces rupu iy cosaka, imaju rubi konzole, koje to omogucavaju. Mene je interesantan, sto se sve radi u par klikova, kada ga naucis.
Pokusaj da nacrtas u SW kuhinju. Tebe je to sigurno lako, vecini nije. Solidw. ima planove , koje dok podesis izraste ti brada, u SU sve radis u prostoru. Tesko je nekome, vizuelizovati to u glavu, a tek silne komande.
Ne bih da se sporim sa tobom, s' obzirom sto znam koje znanje imas, ali trebao bi da prihvatis misljenje, obicnih ljudi kojima je to znanje daleko, a imaju potrebu da nesto nacrtaju i pokazu u par klikova.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma ja samo ne vidim sta je ovde prostije za istu stvar?
To sto SW ili Fusion ili neki treci moze jos 100 stvari, ne znaci da tih 100 moraju da se koriste.

Pricamo o onome sto moze da se uradi u SU. Po svemu sto sam do sad video, isto to moze da se uradi za isto vreme u SW, i ako kreces od nule, isto ce ti vremena trebati da naucis.
Daklem ne da naucis ceo SW, to je zaista ozbiljan zalogaj. Ali da naucis onoliko koliko ti treba da bi radio ono sto moze i sto se uobicajeno radi u SU.

Ali sad dodje prednost o kojoj je pricao BR, da ako hoces dalje, imas gde. I ne moras od pocetka da ucis. A da se ne lazemo, svako od nas jednog dana hoce dalje.

Evo sad otvorih SU da napravim kvadar.
OK, iz cetiri poteza misem sam napravio kvadar, ali ne zna se koliki je taj kvadar. A bilo sta u bilo kom CAD programu sto nema definisane dimenzije nema nikakvog smisla.

I sad nemam ideju kako da mu kazem kolike hocu da budu stranice?
Stavim dimenziju, na neku ivicu, mogu da promenim dimenziju (recimo bilo je 770 ja ukucam 1500), ali to nema nikakvog uticaja na stvarnu dimenziju ivice. Ako to nije sasavo onda ja ne znam sta jeste.
Sta je tu intuitivno i jednostavno?
U SW kada ukucam novu meru u kotu, mera objekta se stvarno promeni.

Pogledaj ovo. Sizofrenija, kvadar sa udvojenom licnoscu :)
Image

AHA...ako radim ponovo push pull, on menja dimenzije. I sad treba da "nabadam" misem kolika je mera? Verovatno negde postoji mogucnost i da se ukuca, al mi je totalno sasavo da prvo nesto razvucem, pa onda kazem koliko.
OK, to je mozda stvar navike, psoto u SW mu kaze "razvuci za toliko"

Ajd bas...
Evo u SW mi je trebalo 6 klikova da napravim kvadar kome se zna samo visina.
Prva dva su bila da izaberem ravan u kojoj hocu da napravim kvadrat i da kazem da hocu da crtam u toj ravni. SU to "pogadja", pa ako potrefi OK, a ako ne... morace malo duze da se klikce.
Sledeci klik je da izaberem alatku pravougaonika (isto sto i u SU), i sledeci da razvucem pravougaonik, za sad nepoznatih dimenzija.
Naredni, bi odgovarao izboru push/pul alatke, i ostaje da ukucam meru za koliko da ga razvuce (mogu da prihvatim i default)
I to je to. Sta je tu jednostavnije u SU?

Al kad u SW sada kliknem na dimenziju i unesem novu, kvadar stvarno promeni svoju sirinu/visdinu/dubinu...
Post Reply