Program za šemu rezanja drvenih ploča

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
SM
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2017 02:59
Location: Zemun

Program za šemu rezanja drvenih ploča

Post by SM »

Pozdrav svima! Koji bi ste mi program preporučili za automatsko slaganje unetih dimenzija rezanja drvenih ploča kako bi što manje otpada bilo? Po mogućstvu ako ima neki besplatan program, ili koji se plaća a da je jeftiniji.
Hvala. :)
Sve što hoćeš to i možeš
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Ja sam dosta koristio sketchup, i uz njega ima dodatak "cutlist" kad se kreiraju elementi dovoljno ih je oznaciti s rijecima, recimo imas konstrukciju kuhinje i fronte. Kod kreiranja fronti kad ih stavljas u "component-grupu" dajes mu info recimo Fronta #1 (#2, #3 itd) kad ides krojiti listu, upises Fronta (on ce autoamtski povuci sve s tim nazivom) i sve ce ti ih sloziti na plocu ciju dimenziju izaberes. Mozda zvuci kao puno posla ali vrlo je jednostavno.
User avatar
SM
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2017 02:59
Location: Zemun

Post by SM »

Svakako hvala na odgovoru, pokušaću po datim instrukcijama. Deluje komplikovano, videćemo u praksi. Ako neko ima još neko rešenje bilo bi dobrodošlo. Hvala
Sve što hoćeš to i možeš
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ja koristim MaxCut, moras se malo poigrati sa njim, da uneses dimenzije table koja se sece, pa onda debljinu seciva itd.. Ima tonu opcija, secenje po sari, kantovanje, izracunavanje cene, razne optimizacije. Najkompletniji program al je dosta kompleksan. Na kraju dobijes i 2d prikaz kako rezovi izgledaju na tabli. Trebalo bi da je community edition besplatan.

edit: Evo primer na brzinu sto sam nalupao

Image
Last edited by winston1989 on 21 Dec 2017 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

evo video za cutlist, zaboravio sam gore staviti ;)

https://www.youtube.com/watch?v=s6ZzEr-mTYQ&t=203s
User avatar
SM
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2017 02:59
Location: Zemun

Post by SM »

Hvala. Sad imam dosta posla za igranje sa programima. :)
Probaću večeras. Jel možete da pogledate temu koju sam postavio u kategoriji Pitajte stolare http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7401 Trenutno nema odgovora pa moada mi možete pomoći. Hvala vam puno na svemu.
Sve što hoćeš to i možeš
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Optimik koristim godinama :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ja od pocetka optimik. Sad verovatno bih se pogubio sa nekim drugim
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Dali netko ima mozda noviju verziju tog optimika? Te dali je netko koristio Kitchen Draw, Corpus, panel wizard ili nesto slicnih da podijeli nesto iskustva.
Post Reply