MaxCut PRO v2

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

MaxCut PRO v2

Post by Saravalovinovacki »

Srdačan pozdrav,
pronašao sam sasvim solidan i relativno upotrebljiv a opet BESPLATAN program za optimizaciju sečenja. Ima prilično funkcija i zaista deluje moćno.
Poseban naglasak u programu je stavljen na kalkulaciju cena gde je ostavljena mogućnost da se na nabavne cene kalkulišu još dve takse po izboru (npr marža, pdv ili nešto treće, kako god). Testiram program već duže od mesec dana u realnim uslovima proizvodnje gde se na dnevnom nivou utroši solidna količina materijala i okova.
Najbitnije je da besplatna verzija nema ograničenja broja tabli, broja projekata i sličnih gluposti. Opcije koje su onemogućene u besplatnoj verziji se tiču logo-a na dokumentima i neke druge manje bitne stvari.

Osnovni ulazni podaci su podeljeni u tri grupe:
1. ploče (iverica, lesonit, medijapan...)
2. Kant trake
3. okovi

Postoji mogućnost štampanja većeg broja dokumenata za proizvodnju. Krojne liste u više varijanti, kalkulacije, lliste sečenja i drugo. Za jedan besplatan program i previše.

Prilikom unošenja elemenata za izradu, program sam povlači potrebnu količinu kant trake i kasnije je kalkuliše u cenu.
Svaki od ulazni materijal, traka ili okov se unose sa svim relevantnim podacima dužina (dužina rolne za kant traku), širina, debljina, cena (nabavna ili mp po želji). Postoji mogućnost upload-a slike table, okova, trake...

Takođe dozvoljava export/import u csv materijala. Dozvoljava pravljenje backup-a materijala i još dosta toga.
Nudi mogućnost podešavanja optimizivanja, unošenje širine reza, širine krajčenja table i dr.

PRIMETIO SAM MEĐUTIM JEDNU MANU, KOJU NE ZNAM KAKO DA REÅ IM

Postoji mogućnost ručnog unošenja reslova kako bi program u sledećem projektu prvo njih iskoristio. Međutim, tu malo brljavi. Ukoliko mu zadam da koristi prvo reslo recimo dimenzije 200x100cm on ga ponavlja na celom projektu odnosno ne uzme u obzir samo jednu tablu resla a da potom pređe na celu tablu 285x207cm.
Kada se radi optimizacija cele table, to radi bez greške zahvaljujući brojnim podešavanjima. I komercijalne verzije bi mu mogle pozavideti na broju funkcija.

Zanima me vaše mišljenje o ovom programu. Ukoliko neko može da mi da neko relatvno prihvatljivo rešenje, bio bih jako zahvalan. Naravno, ukoliko postoji sličan besplatan ovako upotrebljiv program, neka ga predloži.

Evo i sa zvaničnog sajta sa kog se može preuzeti program.
http://www.maxcut.co.za/
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Slobodno im posalji e-mail. Odgovorice ti odmah (prvog radnog dana). Ja sam redovno u kontaktu sa njima i gotovo sve na sta sam im ukazao su popravili ili mi pomogli da resim problem.
Ja sam imao problema sa importom .csv fajla... nasao sam im par bagova i za 2-3 dana su sredili problem. Nisu neozbiljni. Javi ce ti se verovatno Alicia i Jayd.
Proveri da li imas zadnju verziju (2.7.1.14)
Ako ti se ne jave pitacu ih ja, nije problem.
Poz.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

icman wrote:Slobodno im posalji e-mail. Odgovorice ti odmah (prvog radnog dana). Ja sam redovno u kontaktu sa njima i gotovo sve na sta sam im ukazao su popravili ili mi pomogli da resim problem.
Ja sam imao problema sa importom .csv fajla... nasao sam im par bagova i za 2-3 dana su sredili problem. Nisu neozbiljni. Javi ce ti se verovatno Alicia i Jayd.
Proveri da li imas zadnju verziju (2.7.1.14)
Ako ti se ne jave pitacu ih ja, nije problem.
Poz.
U pitanju je ta verzija, skinuta sa njihovog sajta. novija koliko znam nema. Poslao sam im mail danas i očekujem da mi odgovore početkom sledeće nedelje. Nadam se da će razumeti problem objašnjen na mom relativno slabom engleskom. Malo mi je čudno što mi na mail nije stigla potvrda o slanju maila. Na jednom sajtu imam gotovo identičnu skriptu i opciju da prilikom slanja mail-a stigne i potvrda.
Mislio sam da je najpre problem do računara ali, dešava mi se isto i na xp i na "sedmici"

Kaži mi samo da li sam dobro shvatio suštinu unosa ostataka materijala. U već unetu ploču recimo 18 mm Trešnja sa dimenzijama od 280x207 cm i ostalim podacima, u polje MATERIAL SUB SIZES unesem ručno komade manjih dimenzija koje imam. Trebala bi da mi je čekirana opcija Use any number of sub sizes to minimize wastage. Tada bi program trebao da optimizuje prvo njih a zatim celu ploču. Po urađenoj krojnoj listi, treba ručno da uklonim iskorištene "sub size" table i unesem nove koje imam.
Da li sam uopše dobro shvatio suštinu ove opcije. I sad sam gledao, nudi mi više komada "sub size" tabli iste dimenzije. Bilo bi ok da je projekat manji i da može da se odradi od jedne table manjih dimenzija ali se to gotovo nikada ne dešava. Kako kod tebe funkcioniše ova opcija?

Inače da li se slažeš sa mojim utiscima o programu. To je čini mi se najkompletnije besplatno rešenje koje se može naći na netu.

Ukoliko mi se ne jave do sredine sledeće nedelje, poslaću ti screenshot-ove problema.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Iskreno, ja se nisam bavio nesto mnogo bas sa tim delom, tj. tom opcijom. U trazenju jeftinih (besplatnih) resenja kako doci do kompletnog resenja za neki projekat kobinovao sam CAD program koji sam odlicno poznavao sa nekim drugim programima (neke sam pisao sam a neke sam jurio na netu) i stvarno se slazem da je MAXCUT stvarno dobar. Jednostavan je, interfejs mu je pregledan i nema mnogo smarajucih opcija a odradjuje posao. Pogledao sam na brzinu ovo sto te muci ali trenutno su mi svi resursi zauzeti (renderujem nesto :) ) pa cu mozda sutra malo vise da se pozabavim.... Mogu ce je da je neki bug. Oni spremaju `pro` verziju koja ce se malo vise baviti tim `stovarisnim` delom. Javice ti se sigurno. Oni su iz Juznoaftcke Republike i rade od - do radno vreme i u tom vremenu ce ti se javiti. Imaju jos dosta stvari koje jednostavno mogu doraditi. Ja sam im nedavno poslao celu listu `zahteva` :).
Ja sam svoj `izlaz` podataka prilagodio bas njihovom programu jer se lako dopunjava baza kroz .csv pa je lako da se edituje. Imas moju temu koju sam nedavno otvorio gde se vidi u tim filmicima kako koristim bas MAXCUT.
Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uzeo da malo isprobam, verzija je 2.7.1.15, Win 7, i nece da proguta CSV.
Javi prilicno sasavu gresku:
Could not find a part of the path c:\docume~1\user\Loacals~1\temp\Maxima Software\ nekiguid_export.csv
Tek kad sam mu kreirao folder Maxima Software na ovoj putanji, priznao je, to jest uvezao ga.

Onako... malo presareno za moj ukus. Verovatno to moze i da se promeni, al ko da se time zamlacuje :)
Smeta mi recimo sto ne postoji mogucnost da se u listi delova (input items) direktno rade izmene ili dodavanja (kao u excelu), vec uvek otvara novi prozor, pa se tamo unosi. Mozda je lepuskasto, ali je sporo.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

mbole wrote:Uzeo da malo isprobam, verzija je 2.7.1.15, Win 7, i nece da proguta CSV.
Javi prilicno sasavu gresku:
Could not find a part of the path c:\docume~1\user\Loacals~1\temp\Maxima Software\ nekiguid_export.csv
Tek kad sam mu kreirao folder Maxima Software na ovoj putanji, priznao je, to jest uvezao ga.

Onako... malo presareno za moj ukus. Verovatno to moze i da se promeni, al ko da se time zamlacuje :)
Smeta mi recimo sto ne postoji mogucnost da se u listi delova (input items) direktno rade izmene ili dodavanja (kao u excelu), vec uvek otvara novi prozor, pa se tamo unosi. Mozda je lepuskasto, ali je sporo.
Slažem se sa tobom ali pored tih mana ipak kao besplatno rešenje nudi najviše od svega što sam imao priliku da probam. Postoji li nešto bolje? Jeste malo kitnjasto i sporo, pogotovo kad se nagomila lager pa filter zakuca. Å to se liste tiče, neke manje izmene i nije problem raditi u programu. Veće unose, recimo sa faktura, radim u excel-u pa import. Čini mi se jednostavnije.

U verziji 2.7.1.15 su ispravljene moje zamerke vezane za upotrebu reslova. Zaista, brzo su mi odgovorili na mali ali su mi objasnili da će nešto od toga što sam tražio biti primenjeno u komercijalnoj verziji a onda su na moje iznenađenje, za dva dana izbacili verziju 2.7.1.15 gde su promenisi sve što sam tražio. Divno. Alicia je vrh.

Nisam još detaljno probao jer nisam danas radio ni jednu veću krojnu listu ali izgleda da je moje pisanije dalo rezultata. Sada mi odradi krojnu od resla a zatim od cele table. Nisam probao sa više reslova ali taj deo će verovatno ostaviti za pro. Bilo bi previše.

Å to se tiče csv-a verovatno su zaboravili da u instalacioni paket uguraju taj folder. koliko znam u ...14 radi sve ok, Na ...15 nisam probao, danas sam ga instalirao. Ako je samo to ona je podnošljivo.
Last edited by Saravalovinovacki on 23 Apr 2015 20:39, edited 1 time in total.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za dzabe... vise nego OK.
Vise sam napisao da ako neko proba, pa natrci na bug, zna sta da mu radi.

A sarenis je nazalost postao opsti trend u IT :(
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Rekoh ja da ce da poprave.
Treba ih samo zasipati zahtevima i verujem da ce ako nisu komplikovani za implementaciju odmah uraditi. Cini mi se kao da su vredni ili moraju zbog nekoh shefa da rade ali nemaju ideja.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Nekako mi se čini da je suviše mala razlika između free i pro verzije. Free nudi mnogo više od drugih a pro pak mnogo manje. Ne znam koja je cifra u pitanju ali mi deluje da wintable sa svojom cenom nudi daleko više.

Danas mi je opet napravio brlj sa reslom. Na jednom dezenu mi je uradio ok a kada sam probao drugi, bagovao je. Čini mi se da je neka kvaka oko čekiranja opcije za orijentaciju table, odnosno da tekstura prati dužinu table. Koliko sam primetio ova opcija ne menja mnogo algoritam programa jer za prioritet uzima podešavanja minimizacije otpada i rasporeda ostatka. Usput, lako može da se za svaki element odredi rotacija na ploči. Sve je stvar rutine.

Moraću time da se pozavavim pa ako ne uspem, opet pisamce ljubaznoj Aleciji ili kako se već zove.

JEDNO PITANJE ZA ISKUSNIJE STOLARE
Da li je pravilo da se gde god je moguće tekstura orijentiše po dužini elementa ili to važi samo za bitne i vidljive elemente tipa vertikale, vrata i slično. Recimo, čini mi se da za čela fioka i coklu važi baš suprotno. Da li to za coklu i čela fioka važi zbog orijentacije na vratima koja na elementu ide vertikalno. Ili ja to lupam glavu oko ničega.

Kakva su vaša iskustva?

Unapred hvala na odgovoru
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod vidljivih elemenata mislim da je to samo stvar zeljenog izgleda.

Recimo nekada zelis da istaknes da je element visok i uzak pa mu teksturu na vratima (ili fiokama sve jedno) postavis vertikalno to jest po duzoj dimenziji.
Ali, nekada hoces da takav element vizuelno prosiris ili da se vizuelno "nastavi" na nesto sto je pored, npr. policu na ankerima, pa mu okrenes godove popreko.

Ili, imas sobu koja je uska i dugacka, pa na uzem zidu imas orman od poda do plafona. Ako uzmes materijal sa izrazenim godovima, i postavis godove vertikalno, vizuelno ces jos vise izduziti sobu. Ali ako godove stavis horizontalno, soba ce izgledati "kvadratnije".

Sve u svemu, kao i gomila ostalih stvari vezanih za izgled, od slucaja do slucaja i od ukusa do ukusa.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Kaко се штампа листа ?
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Dragi prijatelji.

Posle nekih desetak meseci intenzivnog korišćenja programa, želim malo da prenesem svoje impresije o istom.

Obzirom da ga još koristim znači da sam zadovoljan. Svakim danom ekipa iz Južne Afrike nešto novo doda, doradi, izmeni, popravi. Kako sam ranije rekao, obzirom da je za DŽ, više neko korektan program.

Impresije u kratkim crtama:
1. Lak i pregledan za korišćenje.
2. Algoritam kojim radi krojne liste je miks između štednje materijala i amortizacije alata, na kojoj ne insistira previše, bar ne u besplatnoj verziji ali je sasvim ok.
3. Kada se program optimizuje prema potrebama, rad je lak.
4. Prilično veliki akcenat je dat na kalkulaciji utroška materijala. U plaćenim verzijama postoji i mnoooogo više opcima na tu temu.
5. Krojne liste su u većini slućajeva odrađene po sistemu radi i ne pitaj zašto je to tako. Nekada neki element bi mogao da bude postavljen na drugo mesto ali to je već stvar algoritma i nije loše uraditi kako program kaže.
6. Od zadnjeg posta su značajno unapredili rad sa reslovima, dodali opcija vezanih za materijale. naravno sve u besplatnoj verziji.
7. RADIM SA NJIM I PET Å EST TABLI DNEVNO I ZA SADA POTPUNO ODRAĐUJE POSAO
8. Obzirom da ne radim serije nego unikatne elemente, količinu otpada uspevam da smanjim značajno ispod 10 posto. Naravno da su mi pri tome dimenzije korisnog otpada male toliko da mogu kasnije od njih da napravim bar kutije za fioke.
9. Ubacili su opciju za unošenje klijenata ali u dž verziji samo deset. Doduše, kako se u Srbiji sve još radi pomoću olovke i papira, to i nije neka mana.
10. Jedino što mislim da je nedostatak, a ne znam da li drugi programi dozvoljavaju. Program ne dozvoljava da ručno na tabli mogu da menjam orijentaciju i poziciju pojedinačnog elementa. Mislim da bi bilo korisno. Još nisam dragoj Alicie poslao poruku za to vezanu, ali planiram svakako.
11. Rad sa reslovima insistira na otpadu tako da ako je otpad veći od resla nego od nove table, neće uzeti u obzir reslo nego će krojiti novu tablu materijala.
12. Od pre nekoliko meseci su uveli bitnu opciju da se prilikom unosa materijala unosi i procenat nekorisnog otpada koji se kasnije kalkuliše, tako da to više ne mora ručno.
13. Svi najbitniji izlazni dokumenti, krojna lista, lista sečenja i kalkulacija utroška materijala savršeno pregledni i lako čitljivi. Nema one varijante sa zapetama ispod ili iznad dimenzije kako bi se definisalo kantovanje. Postoje kolone L L H H, i kako je definisan naziv kant trake i kako je unet komad kako treba da se kantuje, program ga tako prikaže u tabeli liste kantovanja ili čak i liste sečenja.

Zaista svima srdačno preporučujem program i nudim svoju pomoć oko savladavanja istog. Trenutno u bazi imam pedesetak tabli, isto toliko kant traka i nešto više okova. Sve radi savršeno kada se dobro unese u sistem.

ODGOVOR NA PRETHODNI POST: Malo zakasneo ali možda nekom bude koristio. Å tampanje krojne liste ima sledeću putanju: Reports/Single reports print/Job layout. Otvara se PDF dokument. Ostalo su već opcije štampača, broja strana i ostalo

Kako bi malo podigao ovu temu jer smatram da zaslužuje, ako ima još neko ko koristi ovaj program, bilo bi interesantno čuti i druga iskustva.

Srdačan pozdrav svima.
Last edited by Saravalovinovacki on 24 Mar 2016 22:04, edited 1 time in total.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Još jedan pozdrav,
U prethodnih dva meseca sam promenio firmu, upao u malo veći sistem koji kroji cca 500-600 tabli mesečno i u kome koristim wintable kao i veliki deo Srbije.
Evo prilike da ga uporedim sa programom MaxCut pro V2.

Prednosti Wintable:
1. nešto bolja optimizacija.
2. lakše orijentisanje tekstura.
3. rad sa reslovima (ko ga koristi)
4. naši stolari listom navikli na izgled krojne liste wintable.

Prednosti MC Pro V2
1. Mnogo vizuelno pregledniji.
2. Dosta detaljniji kada je u pitanju kalkulacija utroška materijaal
3. Osim krojne liste ima dosta veoma korisnih pratećih dokumenata
4. BESPLATAN JE.

Molim one sa više iskustva u wintable da mi pošalju svoje utiske. Ja lično nisam nešto previše impresioniran obzirom da je u pitanju komercijalni program. Kao osnovni i veliki nedostatak smatram nedostatak opcije za izradu Radnog naloga. Ili grešim.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
Post Reply