SAM - Software iz prošlosti

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

SAM - Software iz prošlosti

Post by zoranp »

Danas me posjetio moj otac i donio mi je punu kutiju časopisa SAM iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.
Neki savjeti i ideje još uvijek nisu zastarjeli, a uz to mogu dodati da je kvaliteta i vrijednost sadržaja u usporedbi sa današnjim Majstorom, koji je naslijedio uvijek popularni SAM daleko korisnija i vrednija jer reklama i plaćenih reklamnih članaka skoro da i nema.
U svojoj kancelariji ću predvidjeti jednu policu za takvu raritetnu i vrijednu literaturu.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Image
Pridruzujem se zahvalnosti pomenutom casopisu,koji sam pune tri godine proucavao svaki slobodan trenutak.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

zoranp wrote:Danas me posjetio moj otac i donio mi je punu kutiju časopisa SAM iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća...
...U svojoj kancelariji ću predvidjeti jednu policu za takvu raritetnu i vrijednu literaturu.
Eh da znate kako bi ste mi mogli pomoći ?
Naime, tih davnih godina skupljao sam jedno 7 godina i koričio SAM časopise. Kako nisam imao mesta u stanu tako sam držao u podrumu u jednoj sasvim niskoj polici ukoričena godišta. Dok sam bio na odmoru pukla je vodovodna cev i poplavila skoro 30 cm. sve podrume. Došlo mi je da plačem od muke kad sam video na šta je to sve ličilo. Razočaran bacih sve. U ono vreme sam pisao redakciji dali postoji mogućnost da kupim sa njihove strane ukoričene tomove. Bila je mogućnost ali kad su mi rekli cenu hteo sam da se onesvestim (vreme inflacije). I tako sam ostao do danas bez vredne literature.
E sad najvažnije !
U jednom od časopisa, bio je vrlo interesantan članak na temu sečenja vodom. U kom broju i od koje godine više se nesećam. Pamćenje me drži da je to bilo na poslednjim stranama tog broja. I dan danas tragam za tim tekstom ali ga nisam našao. Ako, i kad imate vremena naletite na tu temu, i imate mogućnost skeniranja tih strana molim za slanje na PP ili e-mail. Veoma bih bio zahvalan.
Pozdrav
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

SAM nam je svima bio literatura. Secam se ka ko sam proucavao projekat izgradnje prvog domaceg racunara....
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

SAM je direktno uticao na mene da sa elektronike pređem na tišleraj.
Po šemi iz SAM-a sam pravio bio-ijonizator. Kad sam ga uključio tako me je zveknula struja da sam sve bacio i prešao na tišleraj.
Prve daske sam (za svaki slučaj) proveravao glimericom pa tek onda uzimao u ruku - što je sigurno, sigurno je. :lol:
Last edited by yetta on 23 Aug 2008 21:04, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

Au sto su ovde pozutele krstenice. Zoki daj iskeniraj nesto. ebiga Ja sam SAMove ostavio u srbiji u podrumu a bilo je lepih stvari. Imam na DVD neke skenirane projekte. Ako hocete mogu da ih podignem. Postavite temu "SAM casopis" a mogu i ovde.
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Moj prvi ozbiljniji casopis koji sam poceo da kupujem.Toga mi je naj zalije iz stare juge.Mislim sto nije vise ono sto je bio 80 tih
Last edited by radmit on 24 Nov 2009 20:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

milan_carpenter wrote:Ako hocete mogu da ih podignem. Postavite temu "SAM casopis" a mogu i ovde.
Hteli bi, al ne zalost ne smemo. Copyright i slicno.
Drugim recima i ako ih podignes, morali bi (nazalost) da brisemo.
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

mbole kaka prava to je iz 82 godine
Autorska prava traju samo 6 godina na stampane i objavljene stvari kao i licence
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel si u to siguran? Mislim po ovdasnjem zakonu.
Mnogo su bre nadrvili sa tim autorskim pravima, poceli i da apse. Oterase onog tipa sto je digao film na rapidshare na par godina robije.
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

Brate mili pa ovde se sve zivo reklamira. pa kako naprimer kako digsnem sliku od woodworkera casopisa. filmovi su drugo. Mislim da SAM kao casopis imace besplatnu reklamu ovde.
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
Post Reply