Misljenja i predlozi kako da unapredim program

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Ovo je realna kuhinja koja je u izradi. Upravo se postavljaju elementi.

Posto su elementi fakticki uredjeni u katalog samo se postavljaju na scenu. Nema neke mnogo jednostavnije forme. Doduse postoji besplatna verzija (COMPOSE) koja je ultra Lite verzija IronCAD-a koja radi na slicnom principu Drag&Drop.
Za kupca koji sedi `pored` mene ne treba vise od 15-tak minuta da se sklopi npr. kuhinja.
Posto vecina ljudi nema dovoljno sredstava i vremena da kupi i nauci neki od namenski programa meni je cilj da napravim program toliko fleksibilan da brzo mogu napraviti bazu (katalog) za svakog pojedinog korisnika i da mu na osnovu skice ili sl. brzo i efikasno vratim rezultat: 3D model (u PDF-u, renderovano i sl.) kao i spisak materijala/krojnu listu. Naravno pre toga treba provesti odredjeno vreme na pravljenju svakog individualnog kataloga po odredjenom zahtevu.
Sve to treba da bude brzo i jeftino, npr. do sat vremena za kuhinju iz video primera za cifru od 15-20eura max.

Kao sto sam spomenuo, radio sam arh. viz. dosta dugo ali to oduzima mnogo vremena kojeg imam sve manje pa zelim da se `prekvalifikujem` na nesto novo :)
Last edited by icman on 23 Feb 2015 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Izvini na moja glupa pitanja ali shvati da sam ja stolar :)
Znači imam bazu elemenata, svaki elemenat mogu dimenziji da menjam?
Boju i vrstu materijala, mogu li promeniti ?
Imam li cenu ponuđene (nacrtane) kuhinje?
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Da.
Svaki elemnat mozete da menjate u `Korpus` dimenzijama a sve ostalo `unutra` se menja automatski s tim sto Vi sami definisete standardne parametre.
Npr.
KORPUS SA FIOKAMA: Menjaju se samo konacne dimenzije korpusa a Vi kao stolar kazete kako pravite same fioke. Koliki su mere za klizace, koliko se odnose stranice u odnosu na frontove i sl.
AMERICKI PLAKAR: Svaki stolar ima vec ustaljene varijante kako rasporedjuje unutrasnjost i uglavnom se menjaju konacne dimenzije prema prostoru. Jednostavno skicirate N broj varijanti i kazete: menjace se broj fioka/polica i sl. na odredjenoj poziciji. Napravi se katalog sa N brojem varijanti i posle se samo pomeraju krajnje dimenzije a ostalo se prilagodjava sa dodatnim parametrima. Pa tako sa nekoliko parametara u par koraka dobijamo finalni plakar:
- UKUPNA SIRINA
- UKUPNA VISINA
- UKUPNA DUBINA
- BROJ VRATA (VRSTA VRATA)
- Broj polica na zenskoj strani
- Broj polica na muskoj strani
- Broj fioka/unutrasnje/spoljne i sl.
- Debljina materijala korpusa/fioka i sl....

Svaki elemenat mozete npr. nacrtati rukom na papiru i kazete: ovo mi je uvek isto a ovo se menja... ako me razumete...
Sve se moze promeniti, boja, materijal...

U izlazu se dobija sortirani spisak materijala sa povrsinama za svaki materijal i duzinama kant traka, tako da se fakticki dobijaja Neto utrosak materijala a samim tim i cena.

http://youtu.be/Hf6loyqPAu8
Last edited by icman on 24 Feb 2015 07:39, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Taj tako dobiveni spisak materijala da li se šalje u neki drugi program na optimizaciju ili se optimizira u ovom programu?
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Da, salje se u drugi program na optimizaciju. Ja koristim besplatni program MAXCUT2 i moj izlaz je prilagodjen za taj program, mada mogu da ga prilagodim i za bilo koji drugi CutMaster, Wintable i sl. (standardan .csv fajl.)

primer spiska, Excel fajl:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/167 ... UHINJA.xls
Last edited by icman on 23 Feb 2015 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Na ovom primjeru koji si dao mjere za rezanje nisu umanjene za debljinu trake kojom se kantuju sto nije slucaj kod svih stolara, tj. zavisi od toga da li kanterica ima predfrezere. Imas li to kao izbor u programu pa samo cekiras kako ti odgovara ili... !?
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Da, ovo je lista za ove nove masine koje imaju onaj predfrezer
Onaj MaxCut program za optimizaciju ima opciju da ukljucije i kant dimenziju u krojnu listu.
Ako treba, nije veliki problem da se i u ovoj listi za ispis dodaju i 2 nove kolone koje bi se zvale:
DUZINA-KANT = vrednost originalne duzine - debljina kat trake
SIRINA-KANT = vrednost originalne sirine - debljina trake

Posto u samom programu za modelovanje mozemo da dodelimo za svaku kant traku ABS/PVC i debljinu iz padajuceg menija to nece biti nikakav problem.
Treba `par` linija koda ali podaci vec postoje `ispod haube`

Znaci: RESENO :)

Hvala

EDIT:
Da li trebaju i nove povrsine izracunate sa tim novim umanjenim dimenzijama. To naravno nije nikakav problem (par linija koda) ali se povecava tabela i mozda komplikuje njena preglednost.
Mada, od viska glava ne boli, lako se izbrise kolona koja ne treba.

EDIT2:

Ok za ABS mi je logicno, ide uglavnom -2mm, ali za PVC tj obican kant sto je nekih 0.4mm, da li kratim ili ne?
Nije neki veliki problem jer je dovoljno u samom programu za ime ostaviti PVC04 ili PVC05 a za kracenje staviti 0 pa nece biti fizickog skracivanja.
Last edited by icman on 24 Feb 2015 11:45, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Mozda nije lose da ubacis i dimenzije za ostatke.Nekiput ostanu dobri komadi pa nije lose da odmah znas njihovu dimenziju.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

To radi program za optimizaciju. Ima i to reseno.

Ovo je lista koju stolar koristi da bi dobio uvid u NETO povrsine i da ima detaljan spisak svih dimenzija za pripremu krojnih lista.
Ja sam sada radio namestaj za svoj stan i od tuda mi i ideja da sve ovo optimizujem jer sam video kolika je muka kada se nesto menja.
Ono sto me je iznenadilo je da vecina `stovarista` (ili kako da ih nazovem) ne prima elektronsku listu nego sam moras da citas celu listu ili oni manuelno ukucavaju red po red.
Napokon sam nasao jednu `normalnu` firmu koja je prihvatila elektronsku formu.
Na licu mesta smo samo u Excelu uradili Find/Replace sifri svih materijala iza njihove baze sa mojima u tabeli sto je trajalo citavih 5minuta i sve zavrsili bez greske. Ono sto sam trazio i da na nalepnicama pored standardnih dimenzija stoji i moje `korisnicko ime/OPIS` za svaki komad da bih kasnije sve mogao efikasno razvrstati.
Radila se decja soba, spavaca soba, kuhinja, dnevni boravak... sve odjednom.... Samo za `belo` bi mi trebalo 3 dana da razvrstam da imam samo dimezije na nalepnici.

Naravno, nisam napomenuo da se vrlo lako radi i tehnicki crtez svih elemenata. Postavicu i primer.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Ok. Zavrsavam listu za dodatnim dimenzijama kojima se oduzima kant traka. Stavio sam i mogucnost unosa `limitera` do kojeg se debljina kant trake ne uzima u obzir npr. `sve sto je manje od 0.5mm ne uzima se u obzir`.

Bilo bi super ako ima neko neki `zahtev` da odradimo kao test. (Plakar, korpus, krevet....)
Dovoljna bi mi bila skica i informacija sta je bitno za parametrisanje (promenjive/konstantne dimenzije/razmaci i sl.)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

icman wrote:To radi program za optimizaciju. Ima i to reseno.
Ovo je lista koju stolar koristi da bi dobio uvid u NETO povrsine i da ima detaljan spisak svih dimenzija za pripremu krojnih lista.
Sta se desava sa drugim materijalima potrebnim u izradi tj. okovi, sarafi i sl.. Prepoznaje li njih program i mogu li se i oni naci na ovom spisku u Exel-u? Jer, ako ovo nije krojna lista vec detaljan spisak materijala, onda je nepotpun.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Moze, postojeca baza je trenutno popunjena sa nekim okovima koje koriste `zapadnjaci` ali nije problem da se izmodeluje okov koji je cest na nasem trzistu pa da se on koristi.
Bukvalno sve se moze prilagoditi samo je pitanje zahteva.
Program ima opciju Add Hardware koji dodaje recimo tipl a u isto vreme busi rupe u elementu...
Mogao bih da radim na dva nacina:

1. Da bukvalno modelujem svaki element okova i postavljam u scenu (od tiplova, srafova do sarki i ruckica, itd) i da onda iz scene `kupim` broj elemenata. Naravno kada se pravi gotova baza elementa to se radi samo jednom.

ili

2. Da u svaki element `upisem` spisak potrebnog materijala u posebno odvojen segment (vec postoji opcija). To bi bilo brze a i lako bi se dodavale napomene i sl.
Last edited by icman on 25 Feb 2015 14:25, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Kako god da osmislis tu rabotu gledaj da bude sto jednostavnije.Nisu bas svi majstori vicni misu i tastaturi.Da ne pominjem da su slabi sa engleskim.
Dragomi je da se neko bakce sa ovime i kod nas.
Samo napred
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Upravo to.
Onaj ko moze/zeli kupi sebi program i radi sam kao sto sam ja uradio za neke druge svrhe ali sam se nedavno selio u nov stan i video kakve su `muke` kada treba da se iskoristi svaki mm prostora. Tako sam se na brzinu presaltovao na stolariju i video da mogu dosta pomoci majstoru.
Ono sto pokusavam je da pojednostavim program sto je vise moguce a da to bude ili besplatno ili da kosta minimalno.
Ovaj program (IronCAD) ima svoj besplatan modul koji moze da sklapa modele/sklopove iz formiranog kataloga elemenata. Znaci aplikacija je besplatna a katalog bi se formirao po zelji i nacinu rada svakog pojedinca.
Ja tek dva meseca radim sa par majstora ovaj `sistem`... oni meni skicu ja njima za kratko vreme 3D model sa spiskom materijala i oni su prezadovoljni.
Ali ce doci vreme kada ce se i oni dovoljno osposobiti (citaj: skupiti hrabrosti da pridju racunaru) da mogu da rade i sami. Tada ja njima uradim bazu modela i po potrebi s vremena na vreme prosirujem sa necim novim.

Posto sam se bas primio, `ko siroce na jogurt`, videcu sta se moze uraditi sa lokalizovanjem programa za nase govorno podrucje. To nije losa ideja.

Svaki predlog je dobrodosao.
Hvala svima

Pozdrav
Dragan
Last edited by icman on 25 Feb 2015 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

koliko kosta da se na osnovu skice(skenirane sa dimenzijama)uradi 3d model kuhinje u odredjenim bojama,texturama,iz vise pogleda(bez pratecih stvari kao sto su krojne liste,k.trake,okovi...)?

ja povremeno imam potrebu za tim(zbog musterija koje nemaju VIZIJU kako ce to NESTO da izgleda.

u tome sam "tanak" ,imam program za optimizaciju koji koristim...:)

da pojednostavim: posaljem ti skeniranu sliku sa dimenzijama i detaljima-ti meni vratis 3d izgled kuhinje ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply