Misljenja i predlozi kako da unapredim program

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Misljenja i predlozi kako da unapredim program

Post by icman »

Pozdrav...
Radim u saradnji sa partnerom na unapredjivanju modula za izradu namestaja u jednom CAD programu.
Dosao sam do nivoa da sasvim brzo mogu da odradim parametarski definisane 3d modele kao i da dobijam preciznu krojnu listu.
U video klipu sam prikazao primer kako program funkcionise i neke od mogucnosti.
Video sadrzi projektovanje jedne kuhinje sa izmenama u toku samog rada i sl. Video je ubrzan 60% tako da ceo postupak projektovanja ne traje vise od 1h.
Na kraju se vidi i krojna lista koja je sortirana po materijalima kao i pozicije kant traka ABS/PVC i to na dva nacina. Po prvoj i drugoj meri kao i onaj sistem duza/kraca. Tekstura prati prvu meru. Izracunate su i povrsine i duzene kant traka. Predpostavljam da se to trazi jer sam se konsultovao sa nekim majstorima.
Baza koju koristim u primeru je uradjena za jednog `majstora', po njegovim zahtevima i to dobro funkcionise. On meni posalje skicu ili samo izdiktira elemente a ja njemu u roku od 30-60 minuta vracam krojnu listu i 3d PDF.

Trenutno imam jos jednog stolara koji radi uglavnom americke plakare pa pravim bazu parmetarskih 3d modela i za njega. Baza po zahtevu moze da se odradi za dan dva (10-20 razlicitih tipova). Potrebno je samo definisiati model, sta su promenjive vrednosti, koji su odnosi i sl.

Koga ne mrzi neka pogleda a ja cu u toku ovih par dana mozda postaviti jos neki video.
Ako neko ima neki primer da odradimo rado cu odgovoriti da probamo.

U prilogu su i Excel i PDF fajlovi krojne liste i modela.

Pozdrav.

Dragan

SKYPE: IRONCADMAN

https://vimeo.com/120278518

https://www.sendspace.com/file/73q1bd
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Konkretno moj predlog je da dodaš mogućnost izrade drvenog kuhinjskog krila, jer toga nema u sličnim programima. Oni koji imaju tu mogućnost, uglavnom u krojnoj listi daju samo tacnu mjeru krila, a trebalo bi da daju mjere elemenata od kojih je ono sastavljeno. To nije velika matematika, samo treba ostaviti korisniku mogućnost da sam definiše određene mjere.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Ja nisam u struci pa i ne znam sta je kuhinjsko krilo. To su vrata? To imam.
Mogu ja iz skice da odradim parametarski model sa raznim profilima... Ovo je samo deo mogucnosti koje su prikazane... Modul se pravi za zapadno trziste a oni izgleda rade malo drugacije od nasih stolara. Ja imam mogucnost da dosta uticem na dodatne opcije i prilagodim program ovdasnjim potrebama.

https://www.youtube.com/watch?v=yy2_JuIqqTA
https://www.youtube.com/watch?v=S80aREl0NiE
https://www.youtube.com/watch?v=yy2_JuIqqTA
Last edited by icman on 22 Feb 2015 18:58, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Koliko košta ovaj program?
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Cena IronCAD-a i Oikeme je drugacija za svako trziste.
Jos niko iz Srbije nije pokazao vece interesovanje jer je malo ljudi culo za program iako je skoro u ravni sa SolidWorks-om ili Inventorom (u jednostavnosti modelovanja je cak i daleko bolji i jednostavniji). To kazem zato sto poznajem sva 3 programa (imam sertifikate i za SW i Inventor). Tako je i cena prilicno velika (nedostizna) za nase trziste i bila bi verovatno negde oko 1800-2000 eura.
Posto programi nisu narocito komercijalizovani tako je i tesko naci `lekic` za njihovu boljku.

Oikema je plug-in za IronCAD i trenutno radimo na novoj verziji (Italijani prave plugin). Ako bude interesovanja lokalizovacemo ga na srpski jezik mada je i graficki interfejs (GUI) sasvim ok.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ma nije to nedostižno, to je cijena slična kao Korpus 3, a mogućnosti su daleko veće.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Ja sam poslednjih 10 godina radio arh. viz. sa 3ds max za arhitekte ali sam se smorio...
Sada sa ova dva-tri stolara (a nadam se da ce ih biti vise) imam sistem da im za 10-20 eura odradim celu pripremu. Njima se isplati (oni para da kupe program nemaju) a ja dopunim kucni budzet.

Nisam se nesto mnogo bavio Korpusom, ali je ovaj sistem mozda dobar jer se bukvalno optimizuje svakom pojedincu ponaosob. Tako da ja sada imam bazu podataka za svakog stolara posebno. Njih bas i ne zanima mnogo program vec finalni rezultat. Cesto se u toku samog rada desavaju situacije da se oni, naviknuti na papir i olovku, ne mogu navici na tako brzu izradu projekata. Oni imaju vec predefinisane sablone i tesko se odvikavaju od njih a nekada prave kompromis u projektovanju da bi izbegli dodatno racunanje i ispravke. Onda ja provalim nacin njihovog rada, odradim parametarski model i posle treba da ih teram da se samo prepuste i uzivaju u automatizaciji :)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Razni cad programi su komlikovani za vecinu stolara.Dobri jesu ali stolarima neznam koliko su prakticni.Ja vrsim pripremu i razradu u PRO100
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

To sam ukapirao, zato i hocu da prilagodim program lokalnom nacinu rada pa trazim savete ili bolje receno zahteve sa svih strana da bih pokrio sto vecu oblast rada.
Meni bi bas odgovaralo da ovde dobijem sto vise pitanja tipa:
- je`l moze ovo..... ?
- bilo bi dobro da moze .....
- evo skica, meni treba da se model ponasa tako i tako....
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ako imas mogucnosti pogledaj PRO100 ,Dosta jednostavan i lak za koriscenje, a dobijes ono sto ti kao stolaru treba.Spisak dimenzija po poziciji,duzinu trake ukupno.Nije savrsen ali moze da posluzi.
Pozdravljam
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

ovo je vrh,smem li malo da pitam?
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Hvala. Video sam da je prilicno jednostavan. Probacu ga sigurno ako nista drugo mozda dobijem neke ideje. Ne znam kakve su mu parametarske mogucnosti a to je u principu najbitnije. Ja gledam da finalni rezultat bude nesto sto bi u potpunosti odgovaralo pojedincu tj. da dobijem klijenta sa `podacima` na koje je on navikao da ne bi morao da menja navike a da ubrza sam rad.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Dule wrote:ovo je vrh,smem li malo da pitam?
Pitajte, predlazite... zbog toga sam i postavio temu...
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

ovaj filmić koji si postavio je vrlo precizan,šta se može.
imaš li snimak koji pokazuje neku "normalnu" skicu kuhinje,onako za kupca dok je tu,a odatle do krojnih lista.
Post Reply