Sketchup - Da li je dovoljan za hobi majstora

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Sketchup - Da li je dovoljan za hobi majstora

Post by milanbetter »

Postovanje za moje drage prijatelje i kolege,


Interesuje me da li je softver Sketchup dovoljan za hobi majstora poput mene, kako bi izbegao da crtam na papiru.
Konkretno za komode, fioke, kuhinjske elemente i sl.

Pitam iz razloga, da li da "odvojim jedno popodne" i da naucim da radim sa njim?

Veliki pozzz iz Nisa
Milan:cool:
Last edited by milanbetter on 07 Aug 2014 12:27, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne treba ti nikakav softver, jedino ako bas nemas pametnija posla pa hoces da se igras i ubijas vreme. Bar za mene je to tesko zamlacivanje, al' verovatno ne misle svi isto.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Ja ga ne poznajem, iako ga imam instaliranog. U svakom slučaju, kada ga naučiš, može ti puno pomoći i ubrzati rad i to ne samo u stolariji, već i u drugim područjima rada. Osim toga, smanjuje ti greške u radu, ako radiš nešto "pješke". Pitanje za Pezzu: koliko bi koštao jedan projekt neke zgrade ili broda, ako bi se kao nekada, radilo "pješke"?
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Program je vrhunski za amatera, pa i za nekog profesionalca. Ja ga koristim za sve. Najbolje je sto mozes da skines plugin i da dobijes krojnu listu koju prebacis u Excel i nosis na secenje zove se CutList. Onda skines i drugi plugin sa kojim mozes da stampas slike i renderujes... Program je vrhunski a pritom je dzabe
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Od kad sam ga instalirao imam 0% gresaka.
A pritom se brzo uci.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

@Stari, imao sam goste do sada, pa ti nisam odmah odgovorio... Slazem se ja sa vama donekle, ali za nas hobiste nije to tako bez zamlacivanja. Moze i taj cut list, ali ti za to treba da znas koliki format ploce ima prodavac. Taj cut list i onaj kupovni su takodje jako razliciti jer su kod besplatnog programa i otpadi mnogo veci. I da ne ulazimo sada bas u sve detalje.
Pri proracunavanju vecih kolicina kuhinjskih elemenata je sigurno brze napraviti specifikaciju. Ali (opet ali) koliko ce amater kuhinja da napravi u zivotu i da li ti zbog toga treba da danima ucis program ? I kako ces nacrtati neke frezovane lajsne i slicne gluposti ?
Znaci drugo su vece serije ili ceste izrade tih jednostavnih kutija, a drugo smo mi amateri, danas pravimo dve police pa za 6 meseci pravimo neku klupu ili sto, ili komodu. Pa pre cu to rukom da nacrtam i da izracunam. I oni profesionalni programi cesto mogu biti i prilicno komplikovani za ucenje, tako da mi je lakse da napravim neki kredenac nego da ga nacrtam.
Eto, u kratkim crtama je to objasnjenje mog prethodnog posta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bice da tebe ustvari mrzi da ucis :)

Sa jedne strane, u pravu si da se puno stvari moze brze odraditi rukom na papiru, nego softverom na racunaru.
Sa druge, papir retko moze da ti pokaze gde si se zaje*o. Ne mozes da okrenes to sto radis i pogledas ga sa druge strane.
Ako zelis da isterujes finese (sto amateri/hobisti cesto rade), pa pravis nekoliko varijanti jedne iste stvari, da bi video koja ti se na kraju vise dopada, koja je funkcionalnija, itd... tu je racunar nenadjebiv.
Naravno, o seriji da ne pricam.

U sustini racunar je na svome cim treba raditi neke izmene, ili nesto koristiti vise puta. Van toga, ruka i papir su u prednosti.

Iako su mi racunari struka vec evo 20 godina, dosta mi je trebalo vremena da udjem u vode CAD-a. I ni tad mi to nije da tako kazem "leglo" iz prve. Uvek sam video neka ogranicenja, iako sam krenuo sa teskom artiljerijom tipa Autocad-a. Na kraju sam stigao do jos teze (SolidWorks), i on mi je legao "ko budali samar". Jednostanvo sve sto radim u njemu mi je nekako prirodno, uklapa se u nacin kako razmisljam.
Danas, na papiru radim ponekad samo neke dvodimenzionalne stvari, tipa uklapanja furnira. Sve, cak i nasitnije stvari, ako ne mogu da ih uradim direktno "iz glave", prvo nacrtam u SW-u.

Licno sketchup nikada nisam uspeo da savladam, verovatno upravo zbog toga sto sam navikao na druge programe. To uopste ne znaci da je on los, vec da jednostavno ja imam sasvim drugacije navike, a neke radnje koje su izuzetno ceste (tipa zoom-a) su kod njega potpuno obrnuto postavljene.

Ah, da... predstava trodimenzionalnih objekata u glavi, i prenosenje toga na papir, nije nesto cemu je svako vican.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve u svemu, izgubio si dosta vremena dok si naucio cad. Ima placenih softvera od koji su neki jednostavniji i bolji (kao stolar-pro), ali imaju i lepu cenu, a poslednjih godina nece ni da ih prodaju nego ih iznajmljuju... i to mi zaista nije neophodno, jer je bolje za te pare da kupim kupim materijal ili nesto od alata. Besplatni nisu bez razloga besplatni. Ko ima malo iskustva i skica mu je dovoljna, a ko nema ni malo iskustva, ni 5 softvera mu nece pomoci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vreme tokom koga nesto ucis, nikada nije izgubljeno.
Samo se efekat toga cesto ne vidi odmah, vec je ulozeno u buducnost.
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Gospodo daleko ste otisli, procitajte pitanje koje je decko postavio, njemu se ne crta rukom.... nece covek... pa pita da li je Skechup dovoljno dobar, dobar je brate i vise od toga.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Kao što sam već pisao imam ECabinet program dobiven besplatno (neznam kako je danas) i "žvakao sam ga koji mjesec. Nije mi žao "izgubljenog vremena", jer mi je puno pomogao u hobi stolariji, a još je bolje, da sam pomogao mnogim prijateljima hobistima kod projektiranja namještaja ili provjere krojne liste.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Aj kratko i jasno. Ja sam amater i bez sketchup-a niti ne prdim sto se tice namjestaja. Nauci ga i vidjet ces da je odlican.

Crtanje na papiru mi je potpuno i apsolutno nezamislivio, ali isto tako vama koji crtate na papairu pa iz toga izvlacite mjere je vjerojatno isto tako potpuno i nezamislivo crtati na racunalu. Svakome nesto pase... :cool:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Godinama sam ziveo od CAAD-a, tj projektovanja na racunaru, ali mi ne pada na pamet da ga koristim za projektovanje namestaja. Sve sto radim radim skoro bez ikakvog crteza, a pogotovu bez merenja u milimetrima, koristeci metode koji su korisceni hiljadama godina. Sve crtam direktno na materijalu, koristeci sestar lenjir i ugaonik od alata, a metar mi koristi samo za odredjivanje jedne ili dve spoljne dimenzije. Sve ostalo proizilazi iz zlatnog preseka i proporcijskih odnosa, a uklapanje na osnovu obelezavanja na polusklopljenom materijalu i koriscenjem sablona.

Po meni, bolje je utrositi vreme na ucenje starih metoda, nego na ucenje Sketchupa.. Skini zip fal sa sledeceg linka, i pogledaj animacije. Sve ce ti biti mnogo jasnije.

http://lostartpress.files.wordpress.com ... ations.zip
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Koliko vidim covjek pita za softver, a ne je li mu bolje rucno i kompijuterski skicirati.
Za SketchUp neces pogrijesiti, kao ni za svaki sledeci softver koji budes naucio.
Sve zavisi sto radis, i koliko ti softvera , ucenja nikad dosta.
SketchUp je idealan kako za hobiste tako i za profesionalce. Posle par sati ucenja, mozes nacrtati mnogo zanimljivih formi. Posle par nedelja i najzahtjevnije projekte.
Izuzetno lak za ucenje, jos laksi za rad.
Ali kako rece Mbole, njemu nije legao.
Za kuhinje, police namjestaj, polako napravis biblioteku, i sklapas kao lego kockice.
Ukoliko ti lezi, najlaksi program na trzistu. ima Free i Pro varijanta, razlike za hobiste neznatne.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Mnogo hvala svima na odgovorima i utrosenom vremenu.

Posebno hvala onima koji sto su mi rekli da je Sketchup dovoljan za hobi majstora poput mene.
Ja sam odlucio da izbegnem rad na papiru i iz toga razloga pitam za softver. :)

Veliki pozzz
Milan, Nis
Post Reply