Tutorial Noćni ormarić u GoogleSketchup

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
Laki123
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 14 Mar 2013 16:07
Location: Novi Sad

Tutorial Noćni ormarić u GoogleSketchup

Post by Laki123 »

Napravio sam jedan kratak tutorial za početnike u Google Sketchup, kako napraviti noćni ormarić. Koristi se i plugin za Sketchup CutList koji prikazuje krojnu listu. Na ovaj način se mogu praviti i veći komadi nameštaja, a greške u dimenzijama su svedene na minimum u odnosu na pravljenje modela na papiru.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-H7KvFTA3CQ[/youtube]
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Jednostavno i korisno. I ja sam ponešto naučio, a služim se Sketchupom već neko vrijeme
Last edited by BILJEŽNIK on 23 May 2013 15:02, edited 1 time in total.
User avatar
Zivanko93
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 03 Apr 2012 18:14

Post by Zivanko93 »

Zdravo svima,dali zna neko jel postoji sketch up na srpskom.Bavim se izradom nameštaja od iverice ali sad pokušavam da naučim da radim 3d crtež.Najviše bi mi odgovarao neki 3d program gde bih mogao da samo prevučem element ali da mogu da menjam dimenzije,i da u bazi postoje i drugi elementi,npr.garderoberi a da na kraju imam krojnu listu.Znam da mnogo tražim ali verujem da postoji. Unapred zahvalan!
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Zivanko93 wrote:Zdravo svima,dali zna neko jel postoji sketch up na srpskom.Bavim se izradom nameštaja od iverice ali sad pokušavam da naučim da radim 3d crtež.Najviše bi mi odgovarao neki 3d program gde bih mogao da samo prevučem element ali da mogu da menjam dimenzije,i da u bazi postoje i drugi elementi,npr.garderoberi a da na kraju imam krojnu listu.Znam da mnogo tražim ali verujem da postoji. Unapred zahvalan!
Ja crtam sav namjestaj u SketchUp-u i napravio sam bazu svih elemenata koje sam do sada napravio. Za ovo sto ti trazis koristi se plug in FredoScale. Moras imati gotov model i pretvoriti ga u "component" potom odabrati i na njemu primjeniti dio fredoscale plugina. Zlata vrijedi. SketchUp mi je postao upotrebljiv tek nakon tog plugina.
Ako ima zainteresiranih mogu pokazati u par slika kako funkcionira sistem...
Last edited by djuro2 on 23 May 2013 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Naravno da ima, počni... :)
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

hvala crvenima sto popise ono pivo na postovima koje su pobrisali / eh, da ja imam neku vlast !!!
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BILJEŽNIK wrote:Naravno da ima, počni... :)
Video bi bio puno bolji, cak sam se i potrudio nesto snimiti, al posto su ipak slike u pitanju ocito nisam uspio :skratta:

Image

Uglavnom stvar funkcionira ovako. Pretpostavka je da imas fredoscale uspjesno instaliran i da si slozio jedan element koji zelis mijenjati. Ja sam sa za primjer uze ladicar sa tri ladice. Promijeit cu mu sirinu u 60cm. Rucnim mjenjanjem moras promijeniti 12 (ako sam dobro izracunao) stavri a ovim putem je gotovo u 3 klika. Odabrao sam ladicar iz vlastite kolekcije i stavio ga u program. Sirina mi ne odgovara. Zelim 60cm a sad je na 50.

Image

Od jednog ruba sam alatom Tape measure tool odredio 60 cm i to je ova isprekidana linija.

Image

Potom klikam redosljedom na ekranu. Kliknem a broj 1 potom odaberem element i na bocnu stranicu korpusa kliknem broj 2 i razvucem ga do zeljene dimenzije 3

Image

Rezultat je element od 60cm i sto je naravno bitno promijenila se samo sirina korupusa. Debljina bocnih stranica rastojanje 3,1 cm za ladice ostaje isto fuge koje ja radim na 2mm za fronte ostaju. Mijenja se samo sirina. Ista stvar ako zelis visina piknes na predhodnoj slicici broj dva i kliknes na vrh elementa i razvuces ga na zeljenu visinu. Sve ostaje isto samo se visina mijenja.

vise informacija dobijes u ovom videu http://goo.gl/5oe5B
User avatar
Burgija
Šegrt
Posts: 46
Joined: 09 Dec 2010 11:25
Location: Zagreb

Post by Burgija »

zanimljiv plugin :prsgore:

meni osobno nije odgovaralo defaultno ponašanje Scale alata pa sam odlučio napraviti komponente na kojima sam zadajem parametre
evo primjer jednog modela gdje su 3 visine ladica (preko parametara se određuje broj komada pojedine ladice i visina, uzorak, TIP-ON :D)

Image

na kraju se tih parametara nakoti pa izgleda zbunjujuće, ali radi... za sad :smejanje:
mana ovoga što je sve napravljeno od komponenti i renderiranje traje cijelu vječnost ako se koristi(slučaj za maxwell render) a potencijalna prednost što bi se mogla napraviti krojna lista budući da je sve komponenta

primjetio sam da kod korpusa koji ima 3 ladice kada se koristi fredoscale i povećava visina "on" tu razliku visine dodaje na srednju ladicu
može li drugačije(proporcionalno) ?
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Burgija wrote:primjetio sam da kod korpusa koji ima 3 ladice kada se koristi fredoscale i povećava visina "on" tu razliku visine dodaje na srednju ladicu
može li drugačije(proporcionalno) ?
U nekim slucajevima promijeni model, ali se zacas popravi. Element sa dvojim vratima kada se siri fronte ne ostaju po sredini ili kada se suzava fronte ulaze jedna u drugu. Za izradu krojne liste tvoj nacin bi bio zgodan i puno brzi nego rucno, ali ostaje problem sto se kantira a sto ne...

Nego kako se dobije ovo sto si prikazao na slici. Uvijek je dobro nauciti nesto novo.
Last edited by djuro2 on 24 May 2013 19:32, edited 1 time in total.
User avatar
Burgija
Šegrt
Posts: 46
Joined: 09 Dec 2010 11:25
Location: Zagreb

Post by Burgija »

djuro2 wrote:Nego kako se dobije ovo sto si prikazao na slici. Uvijek je dobro nauciti nesto novo.
Ako misliš na ovu listu to su opcije Dynamic component options i attributes.
Options bi bili vidljivi atributi dok sami atributi mogu i ne moraju biti vidljivi za neku komponentu. Prilikom nekog izračuna potrebna je međuvrijednost i to nema potrebe prikazivati niti mjenjati.

Npr neki od definiranih atributa su debljina materijala=18mm, kraćenje fronti po širini/visini 2mm, širina/visina/dubina korpusa
Kako su svi elementi komponente kada se definira širina 600mm, računa se širina dna i gornjih ukruta na način širina korpusa - (2xdebljina materijala)
Promjenom materijala na 25 mm sve se u pozadini izračuna i pozicionira na ispravno mjesto
Za korpus sa dvije fronte imam formulu koja računa širinu fronti na način da sa L i R strane frontu krati 2 mm a u sredini je razmak 3 ili 4 mm.
Koliko god mjenjao širinu korpusa ovo pravilo ostaje.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Може ли се у овајпрограм убацити текстуре рецимо неког реалног дезена ?
Рецимо Кроно или Егер дезени ?
User avatar
nikoliccomp
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 27 Feb 2015 23:40
Location: Vrsac

Post by nikoliccomp »

Ja cisto da kazem nesto.Kad radim potrebnu sliku musteriji,radim je u SketchUp-u a zatim rendujem pomocu V-ray.
Nekobrzo modelovanje kuhinje bi izgledalo ovako
Image

A za kolicinu kant trake koristim WTProInp pomocu kojeg znam koliko koje trake ide.
Sad za izbacivanje mera volim beli papir dobru olovku i poveci digitron.
Samo sam opisao moj nacin rada,bez namere da omalovazavam neciji rad.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

hajde jedno glupo pitanje
gde nađete i kako ugraditi plugin u sketchup(ove besplatne)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Google je tvoj frend :)
free sketchup plugins

kako ugraditi
http://sketchucation.com/resources/tuto ... up-plugins
Post Reply