Blum-prijatno iznenađenje

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Blum-prijatno iznenađenje

Post by Misko »

Evo da pojasnim naslov teme, o čemu se radi juče uveče negde oko 20h zove neki tip i klinac kaže tata neko iz TNT-a te traži rekoh sebi pa jedini TNT za koji znam je za prodaju računarske opreme pa se javih.Kad mi tip objašnjava kako mi je stigla neka pošiljka iz Austrije od Bluma, pošto se nismo dobro razumeli oko cifre rekoh mu da mi ponovi priču.E sad Blum mi je kao registrovanom korisniku programa poslao njihovu novu verziju programa za koju sam platio poštarinu 2380 din negde oko 30 jevreja.
Verovatno se neko pita pa što im dadoh pare za to, pa kad su već ljudi bili toliko ljubazni da pošalju rekoh u sebi ma daj plati poštarinu pa šta košta.



Pozdrav Misko
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

I što si to dobio?
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Ma najnoviju verziju programa,razlika je koliko sam bacio pogled na omotu da poseduje i deo za proračun nijhovog servo drajv sistema.


Pozdrav Misko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daklem nisam jedini :)
Jedino sto mene UPS namerava da odrere za oko 4500+++. E pa neke da moze.
Blum je platio postarinu, odnosno transport (lepo pise na tovarnom listu).
Problem je u kurirskim sluzbama koje se "prave pametne", pa posto na profakturi koja ide uz njega pise da je vrednost posiljke 90Eur, a po cuvenoj uredbi kojom su sje**li Neckerman (a usput i sve ostale), svaka posiljka koja prelazi vrednost 20Eur, a upucena je od strane inostranog pravnog lica domacem fizickom licu, podleze carini.
Nije problem cak ni u carini (1%), vec u tome sto moras da platis speditera (to je onih 4500)!!! Ko da uvozis sleper.
Postoji mogucnost da se uopste ne placa carina, posto bi to moglo da se podvede i pod reklamni materijal (u sustini u pitanju je katalog Blum proizvoda), koji je potpuno oslobodjen carine, za razliku od softvera koji podleze carini od 1%, a bogami oi PDV-u od 8%.
To sto si ti platio jako lici na carinu + PDV + troskove carinjenja (carinski pregleda je ako se dobro sedam nesto oko 1600 din).
Ti iz TNT-a su ocigledno manje bezobrazni od UPS-a, pa su radili carinjenje po takozvanom skracenom postupku, to jest bez spedicije (kako bi i trebalo da se radi).
Ostalo mi je da u ponedeljak odnesem majmunima iz UPS-a par strana iz carinskog zakona posto to izgleda ne umeju sami da procitaju (to jest da se bave svojim poslom).
Ako ne uspe vraticu lepo posiljku nazad, al ce onda da ide takvo jedno pisamce kako Blum-u, tako i centrali UPS-a, da ce ovde da leti perje (strane firme umeju da budu prilicno nezgodne kad im neko kinji musterije, probano vise puta i radi).
Najcrnje je sto svi mislimo da se radi o kapricu carine, sto uopste nije slucaj. U petak sam nakon sto su me obavestili o tome da treba da platim speditera, prilicno ljut upao direktno kod sefa carinske ispostave na aerodromu. Bila je izuzetno ljubazna (moram priznati na moje iznenadjenje) i objasnila mi da to u stvari jos uvek nije ni stiglo do carine, i da oni jednostavno nemaju nista sa tim. Sam UPS odredjuje kako ce da se postupa sa posiljkama to jest da li (i po kom postupku) treba da idu na carinu ili ne.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Da mbole,pazi sada cenovnik:

administrativna taksa 600 ( ne podleže pdv )
carinski magacin 350+pdv=413
e sada dolazi zec :
" zadužujemo Vas za PDV pri uvozu plaćen za kurirsku pošiljku br.....
datum promata04.04.008. iznos u valuti 90.00EUR. iznos u dinarima 7,1477.13. stopa PDV 18/. iznos u dinariam 1,335.08.
Pa ti vidi a tačno je poslali su mi njihov najnoviji Softver.Doduše i firma TNT je nešto kao internacionalna kurirska služba koja takođe ima i svoju špediciju a koliko sam shvatio lika sa kojim sam obavio rzgovor Blum sve šalje prekko TNT-a a da sam želeo po njegovim rečima moglo je i preko nekog drugog kurira da se pošalje pošiljka.;)

Pozdrav Misko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda sam se presao pa je porez na softver 18% a ne 8%, mada mislim da je ipak 8%. To bi znacilo da majmun ne razlikuje softver od filma. Njemu je sve sto je na CD/DVD-u fillm.
Sve to zajedno ne bi bio toliki problem. OK carina je carina, PDV je PDV, treba da se plate. Mada imam malo gadan ukus u ustima, kada mi vlade koje se kunu u otvorenost prema svetu, ideal im je pristupanje EU... jedino ne naplacuju carinu na vazduh koji stize s one strane granice, al rekosmo da necemo o politici.
Al da me neko tera da platim speditera 50EUR za jedan usrani CD!!! Koji usput dobijam za dzabe. E za to ce nekome da leti radno mesto. Ni najmanje se ne salim. Znam kako reaguju ozbiljne firme (a Blum i UPS su sigurno ozbiljne), kada im neko gnjavi musterije. Skoro mi je Dick, refundirao na racun 2 evra, uz duboko izvinjavanje, zato sto je tamo neki talenat napisao da se u paketu u kome je bila knjiga nalazi alat.
Kad sastavim psamce, neko iz Bluma ce da potegne nekog iz UPS-a i da kaze: ili to sredite ili cemo da promenimo kurirsku sluzbu preko koje saljemo za Srbiju (a mozda promenimo i za ostalo posto ste neozbiljni). Citaj: dacemo pare nekom drugom a ne vama. Uuuuuu to boli. E onda ce neko iz UPS-a da kaze: koji to tamo majmun meni rasteruje musterije!!! Hocu da lete glave.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Ma samo ih udri, bre lično sam ovih dana jako sit trgovaca, gde god se okrenem samo s.....Rade po sistemu zašto jednostavno i pošteno kad može komplikovano.A posle će da bude "A đe mu dođe ta Jevropa ?".;):lol:


Pozdrav Misko.
User avatar
tasic80
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 17 Jun 2008 13:17

Post by tasic80 »

gde mogu da skinem blumov program free
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

probaj preko e-mulea, a ako ne javni se pa da nešto smislimo oko dostave.


pozdrav Misko.
User avatar
vladahoby
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Aug 2008 17:13

Post by vladahoby »

Drage kolege, ja sam po zanimanju carinski agent i radim u špediciji, a stolarijom se bavim iz hobija, pa zato posećujem ovaj sajt.

Uredba o carinski dozvoljenom postupanju.... kaže:

7. EKSPRESNE POÅ ILJKE
Član 201
(1) Na zahtev pravnog lica čija je delatnost prenošenje i distribucija ekspresnih pošiljaka (u daljem tekstu: operator) carinski organ može odobriti poseban postupak za deklarisanje tih pošiljaka.
(2) Odobrenje carinskog organa sadrži i uslove koje treba da ispuni operator u primeni postupka iz stava 1. ovog člana.
(3) Postupak sa ekspresnim pošiljkama je hitan.
(4) Radi ubrzanja postupka sa ekspresnim pošiljkama operator može carinskom organu da najavi prispeće pošiljki po konsolidovanom (zbirnom) manifestu.
Član 202
(1) U slučaju iz člana 201. ove uredbe podnosi se konsolidovani (zbirni) manifest prispelih pošiljki, koji zamenjuje sažetu deklaraciju, uz koji se prilažu kopije tovarnih listova i fakture za svaku pojedinačnu pošiljku i koji se može podneti carinskom organu elektronskom razmenom podataka u skladu sa odredbom člana 88. stav 1. tačka 2) Carinskog zakona.
(2) U manifest iz stava 1. ovog člana unose se podaci o pošiljkama, po sledećem redosledu:
1) pošiljke koje ne sadrže carinsku robu;
2) pošiljke iz člana 192. stav 1. tač. 4. i 5. Carinskog zakona, na koje se ne plaćaju uvozne dažbine u skladu sa odredbama ove uredbe;
3) pošiljke iz člana 194. stav 1. tačka 2) Carinskog zakona, na koje se ne plaćaju uvozne dažbine, u skladu sa odredbama ove uredbe;
4) pošiljke za koje može nastati carinski dug, čija carinska vrednost ne prelazi 500 evra, u dinarskoj protivvrednosti;
5) pošiljke za koje može nastati carinski dug čija carinska vrednost prelazi 500 evra, u dinarskoj protivvrednosti, ili pošiljke koje sadrže robu koja podleže merama komercijalne politike ili robu koja se privremeno uvozi.
(3) Postupak carinjenja pošiljki iz stava 1. ovog člana vrši se po prijavljenim grupama pošiljki.
Član 203
(1) Carinski organ za pošiljke iz člana 202. stav 2. tačka 4) ove uredbe izdaje jedan obračun uvoznih dažbina na ime operatora, a na svakoj pojedinačnoj fakturi, odnosno kućnom tovarnom listu, ako pošiljku ne prati faktura, unosi belešku kojom se konstatuje da je ta roba ocarinjena.
(2) Troškovi prevoza za pošiljke iz člana 202. stav 2. tač. 2) 3) i 4) ove uredbe ne uračunavaju se u carinsku vrednost robe.
(3) Operator može isključiti iz obračuna uvoznih dažbina iz stava 1. ovog člana, pošiljku od čijeg primaoca nema garanciju da će platiti uvozne dažbine.
(4) U slučaju kad pošiljka iz stava 1. ovog člana nije uručena primaocu, operator ima pravo na povraćaj plaćenih uvoznih dažbina, nakon što pruži dokaze da je pošiljka napustila carinsko područje.
Član 204
Za pojedine grupe pošiljaka carinski organ može zahtevati da konsolidovani (zbirni) manifest sadrži i sledeće podatke:
1) ime i adresu pošiljaoca/izvoznika;
2) ime i adresu primaoca/uvoznika;
3) opis robe;
4) broj koleta/težina;
5) broj prevozne isprave;
6) zemlju porekla;
7) mesto utovara;
8) identifikaciju faktura/skenirana faktura;
9) broj bankarske transakcije;
10) Poreski identifikacioni broj (PIB).
Član 205
(1) Na postupak sa ekspresnim pošiljkama shodno se primenjuju odredbe ove uredbe koje uređuju poštanski saobraćaj.
(2) Na poslovanje operatora shodno se primenjuju odredbe člana 26. Carinskog zakona.

To je teorija, a praksa:
Svi su uvoznici i fizička lica prevaranti i šverceri dok se drugačije ne dokaže. Ostalo nam to iz komunizma.

U principu ako pošiljka ima vrednost, paritet isporuke nije prikazan na fakturi ili troškovi prevoza nisu prikazani na fakturi, carina i PDV se plaćaju na iskazanu vrednost+transportne troškove, a PDV na vrednost+transportne troškove+carinu.

NE CARINSKA ROBA JE:
1) javne isprave;
2) poštanske pošiljke koje ne sadrže carinsku robu;
3) trgovačka korespondencija, poslovne knjige i robna, pravna i finansijska dokumentacija;
4) čekovi, menice, obveznice, akcije i efektivni novac.

SVE Å TO NIJE NAVEDENO JE CARINSKA ROBA !

Znači ako ti šalju program ili upgrade programa, a na fakturi je iskazana cena, on je carinska roba. Ako si jednom kupio program, platio carinu i PDV, oni upgrade programa treba da šalju bez fakture, besplatno i da navedu da si kupio program i tada platio sve upgrade. Ako upgrade plaćaš, onda plaćaš i carinu na njega. Ako je na CD-u reklamni katalog, onda to mora da piše i da se šalje, kao što bi poštari rekli TISKOVINA i u tom slučaju ne plaćaš carinu. Najbolja varijanta je da kupuješ programe preko interneta i da ih daunloduješ, kao i sve njegove upgrade, jer onda nežeš platiti ništa !!!

Pozdrav,
Vlada
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znači ako ti šalju program ili upgrade programa, a na fakturi je iskazana cena, on je carinska roba. Ako si jednom kupio program, platio carinu i PDV, oni upgrade programa treba da šalju bez fakture, besplatno i da navedu da si kupio program i tada platio sve upgrade. Ako upgrade plaćaš, onda plaćaš i carinu na njega. Ako je na CD-u reklamni katalog, onda to mora da piše i da se šalje, kao što bi poštari rekli TISKOVINA i u tom slučaju ne plaćaš carinu. Najbolja varijanta je da kupuješ programe preko interneta i da ih daunloduješ, kao i sve njegove upgrade, jer onda nežeš platiti ništa !!!
Ovo uglavnom nije problem (ustvari meni barem nije bio problem). Kad nesto kupim napolju ocekujem da platim carinu, PDV i sta vec ide uz to.

Problem je koliko sam ukapirao sto neki "operatori" (konkretno kod mene je bio u pitanju UPS), ne rade po posebnom, dakle skracenom postupku, vec od mene traze da angazujem speditera. Naravno speditera treba platiti, a on nije bas jeftin. Slazem se da na nesto sto kosta recimo 30Eur treba da platim carinu od (na primer) 6Eur i PDV jos 6Eur. Ali da platim spediteru jos 35-40Eur, da bi ispisao papire za jedan CD!!! E to se vec zove bezobrazluk, a bogami i lopovluk. Pri tom kod nekih drugih operatera to funkcionise sasvim normalno (recimo kada stigne preko poste, ili preko TNT-a), to jest donesu ti na vrata, naplate nekih 200-tinak dinara svoje usluge, i gotovo.
User avatar
vladahoby
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Aug 2008 17:13

Post by vladahoby »

Problem je što firme koje zastupaju neke od kurir servisa nemaju svoju "ozbiljnu" carinsku službu, već samo carine robu na osnovu "izjave", a to su poslovna korespodencija, uzorci i reklamni materijal. Za sve ostalo treba uložiti carinsku deklaraciju (JCI), a te firme nemaju zaposlenog carinskog agenta koji je ovlašćen da potpisuje JCI i na nju udara svoj lični pečat. Ja sam to školovanje završio u školskom centru Uprave carina i od Ministarstva finansija dobio lični pečat "CARINSKI AGENT" i službeni broj. To je firmu u kojoj radim koštalo mesec dana mog odsustva i 26000 dinara na račun "školovanja". Zato pojedini kurir servisi upućuju stranke na neku od špedicija koja će uraditi JCI. A za izradu, ulaganje, administrativne takse, vreme i sve ostalo da bi se JCI "progurala" do kraja isto traje za jedan CD ili za šleper pun CD-a.
Ja vas udavih, ali samo malo da vas uputim u te odnose koji vladaju na relaciji uvoznik - špediter - carina. To vam je isti odnos kao stranka - advokat - sud.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne davis nas uopste, naprotiv.
Ovo je oduvek bila malo "zamagljena" tema, i zato ljudi uglavnom i imaju problema kada hoce nesto da uvezu. Nigde ne postoji nesto tipa "prirucnik za nas glupave" sta i kako moze, nemoze, kako je najefikasnije, najjeftinije... odraditi posao na carini (naravno pricam o regularnoj proceduri, ne o muvanju).
Jel znas recimo koje kurirske sluzbe rade "normalno" a koje nemaju carinskog agenta? Da ako moze da se bira na sajtu sa kog se narucuje izaberemo onog koji nas ne maltretira.
Onda recimo kakav bi bio postupak ako narucimo nesto krupno (tipa stabilnog cirkulara)? Na koje troskove otprilike treba da se racuna? Ja sam jednom pokusavao da ustanovim koliki je procenat carine za alat, al nisam bas siguran da sam uspeo da uklavirim one carinske brojeve i tarife. Pretpostavljam da postoji nekoliko kategorija tipa: rucni alat, rucni elektricni alat, stabilne masine...
Pretpostavljam takodje da se za krupne stvari ne isplati ici preko kurirskih sluzbi posto je vertovatno transport preskup (kako onda uopste ide cela prica), a da su za sitnije stvari OK.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

vladahoby wrote:Za sve ostalo treba uložiti carinsku deklaraciju (JCI)
Naravno da ne daviš jer je ovo vruća tema za sve (dok se ne ujednače carinski propisi sa okruženjem)

Ovo što si ti opisao je redovan carinski postupak. Ja sam čuo da ima i neki skraćeni postupak koji se može odraditi u carinskoj pošti (ovde u bgd je to pošta 6 kod Železničke stanice).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

vladahoby wrote:Problem je što firme koje zastupaju neke od kurir servisa nemaju svoju "ozbiljnu" carinsku službu
Hoces da kazes da je firmama koje zastupaju pojedine "kurir servise" preterano zamasno ulaganje u jednog coveka koje si opisao (27000+mesec dana), pa ZATO upucuju na spediterske firme?
vladahoby wrote:Ja vas udavih.......
Ne bre,... samo pisi,... ima nas nekoliko, koje to zanima, jer cime god da se u ovoj zemlji (ozbiljno i ambiciozno) bavis, makar to bio i hobi, bar jednom moras imati posla sa uvozom i carinom... pitanje je samo kad ce to da se desi (ne, da li ce da se desi) ... :)

jedino bi bilo mozda bolje da se startuje poseban thread o carinskim procedurama i iskustvima.... ovako... u temi o Blum-u.. nije bas....
Last edited by boggy on 09 Sep 2008 13:47, edited 1 time in total.
Post Reply