Blum-prijatno iznenađenje

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto jes jes, bolje da se preselimo u neku drugu konferenciju/temu.
E sad gde je najbolje strpati? Mozda u "Gde da kupim", ovo ima najvise veze sa tim.
User avatar
vladahoby
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Aug 2008 17:13

Post by vladahoby »

Dragi moji, ako vas ne davim, evo još malo. Stvarno neznam koji kurir servisi nemaju carinske agente (DHL bi trebao da ima, jer su najjači), ali, nije da se hvalim, nema nas puno sa 18 god. radnog iskustva, a radio sam na carinskim ispostavama na Aerodromu, Luci Beograd, Ž.stanici, DHL-u, Pošti, Sajmu, Pančevu, Subotici.... Ja sam u karijeri prošao tri carinska zakona, dva spoljnotrgovinska zakona, dva poreska zakona i nebrojeno uredbi. Sačekajte malo sa kupovinom, jer podpisivanjem Trgovinskog sporazuma sa Evropom, trebalo bi da padnu carine za robu poreklom iz Evrope. U nedelju idem na savetovanje, pa će biti sve jasnije. Čuli ste već najavu da će za nove automobile pasti carina sa 20 na 10% od 2009. Nešto korisnog možete pronaći na sajtu carine http://www.carina.rs.
Na primer: Carinska tarifa je spisak sve robe. Broj ispred robe je Tarifni broj i on je uskladjen sa Carinskim tarifama svih zemalja. Na primer: Kupuješ BUÅ ILICU, NA BATERIJE to ti je Tarifni broj: 8467.211000 - tekst u tarifi: Ručne alatke, sa ugrađenim elektromotorom, koje mogu da rade bez spoljnog izvora napajanja - stopa carine 3%. Kada poručuješ robu tražiš od prodavca da ti daju Custom tariff number ili sam, istina malo teže, pronađeš stopu carine za tu robu u Carinskoj tarifi. Obračun: Ako košta 100 EUR i troškovi dostave 25 EUR, carina je 3% na 100+25 EUR (3,75 EUR), a PDV JE 18% na 100+25+3,75 EUR (23,18 EUR). Ukupne dažbine su ti 3,75+23,18=26,93 EUR. Na to ti se dodaju carinski troškovi 700 DIN, administrativne takse oko 600 DIN, troškovi špeditera i ležarine u magacinu. Ako BUÅ ILICU prenosiš automobilom preko granice ili putuješ avionom, carina sprovodi skraćeni postupak, pa ti bez špeditera na licu mesta naplaćuje 10% carine i 18% PDV-a na sve što nije lični prtljag i vrednosti je preko 100 EUR, a nije komercijalnog karaktera (šverc).
Tema je obimna i neiscrpna, ali pitajte, ako vas interesuje nešto konkretno, odgovoriću koliko mi vreme dozvoljava: vladahoby@gmail.com
Pozdrav svima
Post Reply