PRO 100

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Da i jasno, nakon davanja cijene , za pristanak se traži 50% za materijal , i ujedno ugovara vrijeme montaže , uvijek je bolje reći 5,6 dana više za izradu .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

caca wrote:Samo nadji musterije koje placaju.
Pozdrav
to je problem veci od ovoga o cemu se ovdje raspravlja.....
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

da li prilikom secenja iverice na masini, odlazi veca kvadratura tj vise materijala od one koja je na krojnoj listi i da li to tako treba?i da li prilikom kantovanja odlazi vise kant trake od onog sto je na krojnoj listi?
pitam ovo jer sam radio u darex-u secenje iverice i kantovanje, i izaslo je vise nego sto je kod mene u krojnoj listi napisano i sa materijalom koji mo je ostao tj otpad. da li je to normalno, jer kod mene je kad izracunam 4,5m2 a kod njih je izaslo da je 5.5m2.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo si neprecizno napisao, tako da nisam bas siguran sta se desilo.

Porebna kvadratura (onoliko kvadrata koliko si porucio) mora da bude identicna. Razlika moze da bude u sirini reza ali to je 3-4mm po rezu tako da nikako tu ne moze da bude ceo kvadratni metar.

Zaracunata kvadratura je vec nesto drugo. to je potrebna kvadratura + sav ostatak koji se ne uklapa u neku minimalnu otpadnu meru, pri cemu je ta minimalna razlicita od firme do firme.

Program za optimizaciju koji ti imas i onaj koji ima frima od koje porucujes verovatno nisu isti, i uopste ne mora da znaci da ce na isti nacini optimizovati, to jest, moguce je da ces ti idealnom optimizacijom koja dozvoljava vise rezova dobiti manju zaracunatu kvadraturu nego sto ce se to desiti u programu koji koristi firma i optimizuje po drugacijim kriterijumima.

Ali... kvadratura koju si platio i ono sto si fizicki dobio moraju da budu iste.

Pomenuo si i razlicitu duzinu kant trake (a nisi pomenuo konkretne mere). Kant trake mora da ode tacno onoliko koliko je na krojnoj lisit. Ni milimetar manje, ni milimetar vise, posto za nju jednostavno ne postoji optimizacija.
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

A dao sam i mere za cipelarnik V100 x S80x D19
vrata : 88.9 x 37.8 dva puta
stranice: 98.2 x 19 dva puta
gornja ploca: 80x19
donja ploca: 76.4 x19
cokna : 76.4 x 7
Kant traka: jedna i druga vrata kant na sve cetiri strane
gornja 80+19+19
donja 76.4

na racunu koji mi je dat pise
oplemenjena iverica 2.060 m2
abs 22/0.4 mm: 9.7 m
parce koje mi ostaje 98.2x43

Pravio sam i za ormaric u kupatilu 50x70x19.8
mere koje sam mu dao:
vrata 49.6x69.6
stranice 68.2x18 dva puta
gornja strana 50x18
donja strana 46.4 x 18
kant vrata na sve cetiri, stranice 68.2+18 dva puta
gornja 50+18+18
donja 46.4

na racunu stoji
iverica 1.06m2
abs 22/0.4 3.45m
i abs 22/2mm 2.6 m

Za oba jos nisam dobio krajnji nacrt.

Sve ovo se ne uklapa u moje racunanje. E sad ili ja ne znam da izracunam ili su me zeznuli:( ili se to tako racuna..
Last edited by penevl on 10 Jul 2013 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izvinjavam se greskom sam obrisao poruku sa merama za orman (ucinillo mi se da je duplirana).

malo sam preracunao, i nesto se uklapa a nesto ne.

recimo kant za cipelarnik
Ima dvoja vrata sa sve cetiri strane:
88.9*2+37.8*2=253.4 dva puta=506.8
Stranice (koje nisi naveo u poruci, a sigurno se i one kantuju bar na jednosj strani):
98.2*2=196.4
Plafon:
80+19+19=118
Dno:
76.4

kad se to sve sabere izadje: 897.6cm, a ne 970cm
E sad jedino ako si propustio jos neku ivicu koja je kantovana.

Mere za univer se uklapaju, ako je u pitanju tabla 265X207, posto ima jos sitnih parcica koji su otpad, a nisu prikazani kao parce koje ti ostaje (ima parcica recimo 18X18cm, 37X2 cm...) pa kad sve to saberes, plus 1cm za pocetno obrezivanje table, plus 4mm reza izadje taman 2.06.

Takodje uklapa se i univer za ormance u kupatilu, posto imas otpad dva parceta od 68.2X13 i 18X3.2.

Kant mi se ni za to ne uklapa. Nisi napisao sta je kantovano ABS-om 2mm a sta onim od 0.4mm, ali recimo da su vrata sa 2mm, a ostalo sa 0.4
Dobije se 2.38m za 2mm ABS i 3.05m za 0.4mm ABS
Odakle ovih dodatnih po 30-tak cm, zaista ne znam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"i izaslo je vise nego sto je kod mene u krojnoj listi napisano i sa materijalom koji mo je ostao tj otpad. da li je to normalno, jer kod mene je kad izracunam 4,5m2 a kod njih je izaslo da je 5.5m2."
--------
Uvek je vise, samo je to uvek i razlicito, zavisno od kolicine otpadaka. Krupnije otpatke ti daju, a one sitne bacaju. Softver za optimizaciju koji koriste skoro svi po Beogradu je 'Wintable' i vrlo je efikasan i pouzdan u poredjenju sa slicnim softverima na trzistu. (to je domaci softver, napravio ga je jedan momak iz Sremcice i vremenom i poboljsavao, zove se Mareta Djuric)

Imao si dosta razlicitih komada i verovatno nije ni moglo da se uklopi da bude manje otpada. Ako ti nije bilo jasno, mogao si da ih pitas da ti provere. Ako si imao krivolinijsko kantovanje i rezanje, mozda su to uracunali kao vecu duzinu kanta zbog cene. Duzinu kanta i povrsinu i sav otpad izracuna softver i ja ne verujem da je izbacio pogresan rezultat.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo, NHF ali jel ti nekad procitas, sto bi rekli "s razumevanjem", celu poruku pre nego sto odgovoris na nju?

Gde to na cipelarniku i ormancetu za kupatilo ocekujes krivolinijske rezove? Na stranu sto kad pogledas date mere jasno je da nigde nema krivolinijskog reza.

Univer se uklapa perfektno (upravo uz sitni otpad koji si pomenuo), ali kant se nikako ne uklapa.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Dobro sam napisao i naglasio "ako", sto znaci da postoji mogucnost da je bilo i zaobljenih uglova ili nekih krivina. Sve u svemu, ne verujem da su mu namerno zaracunali vise, to se meni nikad nije desilo u Bg, a nisam ni cuo da se nekome desilo nesto slicno bilo gde u Bg. Do nenamerne greske moze doci, nije nemoguce.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa ne mozes da imas zaobljenie uglove ako su mere kave su date. Jednostavno se ne bi uklopilo, posto je recimo za cipelarnik sirina plafona tacno sirina dvoja vrata plus debljina bokova plus zazor, sirina poda tacno sirina plafona minus debljina bokova, a dubina plafona tacno dubina bokova. Jednostavno nema mesta gde bi napravio neku krivinu.
Ne secam se tacno ali minimlani precnik za kantovanje ABS-om bese nesto reda 10-tak cm. a nigde mesta za jos 10 cm.
Mozda, eventualno na vratima, ali malo bi blesavo delovala vrata sa uglovima zaobljenim po 10-tak cm.

Image

Da budem iskren, mislim da nikada nisam ni racunao koliko je ustvari kanta otislo, a koliko je trebalo.
Sta znam, mozda se dodaje neka mera za svaki rez kant trake, mada mi je to malo sasavo.

Ne mislim ni ja da su ga prevarili, ali bih voleo da znam sistem.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sistem im je jednostavan, softver sve izracuna, a sta se desilo njemu, to ne znam. Pre ce biti da je on nesto prevideo ili nije uzeo sve krojne liste. A otpad moze da bude i do 20%, sve zavisi, ali kant traka bi trebala biti u cm.
Sto se krivina tice, one su mi pale na pamet jer Darex reze i kerefeke po zelji, a od pre par godina i Agacija.

Nisam ih ni ja nikad proveravao, ali kantovanje sa abs moze dosta da kosta, jer izadje na desetine metara. Na primer, ako racunas samo za jedan metar kvadratni, uzmimo da su to 4 vratanca od 50x50cm, na njih ode 8 metara abs puta 120 dinara (ne znam tacnu cenu) i odose pare.
Secam se kad sam pravio jedan plakar od oko 4m duzine i visine do plafona, kant je izasao koliko i univer (to je bez korpusa), plus kad sam kupio bolje sarke i mesingane ruckice, ispalo je da je univer najjeftiniji :)

Sad i ne znam koje su cene, vidim svi samo podizu. Prekjuce vidim cenu na netu za otprasivac 33000 i juce odem na taj isti sajt da vidim koji im je telefon da ih nazovem i da ga porucim, kad oni vec podigli cenu na 40.000 :) Pa, razmisljam, kako mu se do juce isplatilo da prodaje tu istu robu za 7000 jeftinije, nije dinar pao toliko :)

p.s.
kad smo vec off topik, da pitam, da li neko kod nas prodaje filter vrece za otprasivace ?
Last edited by Pezzo on 12 Jul 2013 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ih, sta mislis, koliko je ovde otislo kant trake:
Image

Skoro 32 metra, a komoda je dimenzija 43X120X90 (DXSXV)
Bukvalno skuplji kant od univera (ako ne racunam belo/belo za korpuse fioka).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Diskusija o kesama za otprasivace pomerena: viewtopic.php?pid=67668#p67668
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Optimik ima mogućnost da doda dužinu kant trake po lepljenju,ja koristim i stoji mi da na svako lepljenje doda 40mm,koliko u stvarnosti i potroši kanterica više od kantovane mere(višak kant trake napre i pozadi),
meni služi da znam koliko mi kant trake treba.................
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Posto sam zapoceo prica duznost mi je da je dovrsim. mozda tako racunaju, pise da na na rez ide 5.0mm. Tek sad kad imam racun i sve rezove malo je jasnije sve.

Image
Last edited by penevl on 17 Jul 2013 19:21, edited 1 time in total.
Post Reply