PRO 100

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

PRO 100

Post by niko »

POZDRAV, radi li ko sa pro 100, potrebna su mi odredjena pojasnjenja vezano za podesavanja.Naime, radio je normalno, a sada odjednom mi pri odredjivanju dimenzija prostorije daje mjere u centimetrima i uopste ih ne upisuje kako treba.Mozda sam i ja nesto cacnuo u konfiguraciji , a nemogu da ga podesim.
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

POZDRAV ljudi, da se za pocetak predstavim predrag ze zovem iz zagreba sam.....pratim ovaj forum vec neko vrijeme i fantasticni ste mi.....obozavam drvo i "igrati" se sa njim....ali imam problem....radim nacrte kuhinja u pro100 i sve mi je ok jednostavan je i za mene trenutno jako bitno besplatan.....ali problem je u tome sto krojnu ili cut listu nemogu nikako ustimati za sebe.....

dali neko moze pomoci sa tim ili mozda ima neko prijedloge za neki drugi program di je cut lista jednostavnija.....to bi mi jako puno pomoglo i olaksalo jer nazalost sve radim pjeske...

hvala unaprijed!!!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

U vezi krojne liste smo nešto razglabali na forumu imaš pod softwerom o tome je pisano i pojedinci su spominjali program Optimik za krojne liste,pogledaj malo trebalo bi biti.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

citao sam sve to.....ali nije niko konkretno napisao za pro100 i vidim da se dosta koristi optimik.....nego da jos malo pojasnim sta bih ja trebao.....stranka mi trazi ponudu a da je ja napravim treba mi par dana jer kad izvucem sve mjere, pjeske naravno, onda mi u drvnome centru to racunaju 3 do 4 dana, a do tada prode voz kako i se reklo....imao sam vec slucajeva da u tome periodu izgubim posao......

meni bi trebalo nesto da barem okvirno mogu napraviti ponudu!!!!

hvala štrkić na brzom odgovoru!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

tamo gde kupujes materijal ce ti usluzno uraditi krojne liste :tummenupp:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

da znam ja to ali mi treba nekoliko dana da dobijem ponudu i tu u tome cekanju sam izgubio vec nekoliko poslova...
User avatar
Oxymoron
Šegrt
Posts: 49
Joined: 10 Apr 2010 12:13
Location: Kiseljak

Post by Oxymoron »

Ako radis kuhinje skontaj neku mjeru po duznom metru i onda na tu cijenu dodas neke posebne elemente ( ladice, alu ramove, korpe.....)......ili "Nadjes" na internetu recimo CutMaster 2D Pro i ubacis sebi ugrubo mjere i dobijes utrosak materijala sa rezanjem i kantiranjem......ostalo opet dodajes i dodajes i dodajes i dodajes :-)

A kako ti treba par dana za krojnu listu, pa ne pravis boing 747 :-)
Last edited by Oxymoron on 27 Mar 2012 16:02, edited 1 time in total.
100put crtaj, jednom prodaj
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

hehehe.....nije boing definitivno.....nego ja posaljem mjere u drvni centar i onda oni tamo dok mi vrate ponudu treba im par dana u tome je problem!!!

meni pjeske za mjere treba par sati ali imam cetvero male djece pa se to oduzi svako ima neko pitanje pa se znam zaje....
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozdrav mali Perice :D od velikog Perice ;)

ovako , kao što su ti kolege rekli , a i po meni je najbrže i najidealnije napraviti "baznu cijenu " , npr. za ormar ja imam cijenu po m2 a za kuhinju po elementu ili po metru dužnom , mada je po meni puno bolje po elementu . Tu cijenu poslije nadograđuješ cijenom ladica, dodatnih polica, abs trake,....

Na ovaj način možeš cijenu odrediti direktno prilikom izmjere i tu odaješ pravi profesionalizam .
Npr. da za 1m2 ormara uzmeš cijenu cca 600 kn , za ormar dubine 50-55cm ,širine 1m visine 2 m je 1200 kn .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

ok to je izgleda najbolja verzija.....mozes li malo pojasniti pomoci oko tog....znam otprilike ali daj neku smjernicu jer ima toga dosta.....

hvala u svakom slucaju big perica :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mozes potraziti program Corpus, postoji jedna demo verzija koja je prilicno iskoristiva.
U njemu mozes nacrtati kuhinju ili plakar pa kupcu pokazati a tako delujes jos ozbiljnije a program izracuna povrsinu materijala, duzinu trake, okov,... pa ako ti se dopadne, mozes i da kupis punu verziju
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

kupiti corpus mi je malo previse ali nikad se nezna mozda se nesto okrene u ovoj nasoj čoravoj drzavi.....hvala svima na odgovorima slobodno nek se javi jos neko, sve upute i savjete prihvacam.....
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Da bi dobio osnovnu cijenu, prvo se odlučiš za firmu gdje ćeš kupiti materijal, uzmeš cijenu materijala ( negdje su zavisno o dezenima razlike u cijeni - tu uzimaš u obzir najskuplji dezen, tako da ukoliko ormar dosta odstupa na niže , možeš skidati cijenu) recimo 1m2 Iverala košta od 48kn (bijela) do 75 kn ( npr dezen) - ovo govorimo za 18mm debljine . Potom uzmeš jedan prosječni ormarić kuhinjski gornji širine 70cm , visine 70cm , dubine 30 + jedan prosječni ormar doljnji , recimo opet širine 70, visine std 72+ ploča ( sa nogicama ) i dubine 55- 56 cm .
Izračunaš koliko ide materijala u ova dva ormarića + rezanje + lijepljenje rubova ( posebno ABS,posebno traka) , ručkice, okov i rad ( u zavisnosti koliko bi ovo naplatio ) potom podijeliš na 2 i imaš prosječnu cijenu po kuhinjskom ormariću .

Dođeš na lice mjesta i ono idu četiri gornja elementa i tri doljnja , uzmeš svoju cijenu x 7 i to je to , jedino uvijek posebno zaračunaš radnu ploču(negdje je ona puno duža od kuhinjskih elemenata -frižider,perilica,...) .

Za ormar obično uzmeš si za uzorak ormar 2000 x 1000 x 600 mm , unutra jedna polica i vješalica . Izračunaš koliko te materijal košta, za koliko bi vremena to napravio . Materijal opet uzmeš skuplji dezen za usporedbu poslije podijeliš sa 2 i to je to . Imaš cijenu po kvadratu . Na ovu cijenu samo nadograđuješ - ladice, dodatne police , pregrade,.... to je onda lako , a možeš si navesti negdje u notes pregradu do visine 2500 mm širine 600 sa običnom trakom košta ..... , jedna ladica košta .....
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

hvala ti ropee na smjernicama mislim da ce to ici na taj sistem.....

hvala svima na savjetima!!!
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Samo nadji musterije koje placaju.
Pozdrav
Post Reply