Google sketchup

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Google sketchup

Post by Bojan »

Mogli bi da malo proćaskamo o ovom sjajnom programu. Ako neko ima neko pitanje, ili slično, neka se obrati ovdi.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Evo, pridruzujem se podrsci... opsirnije o Google SketchUp mozete procitati ako kliknete ovdi. :) naravno... ko jos ne zna za program ;)
Besplatan download (bez "pro") je sasvim dovoljan za ozbiljan rad.


pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 31 Jan 2008 03:22, edited 1 time in total.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Da li se mogu u sketchupu izradjivati i krojne liste?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

zoranp wrote:Da li se mogu u sketchupu izradjivati i krojne liste?
Ne, ali se moze proveriti konstrukcija, pogotovo ako je kompleksnija... i gde je dobro prvo nesto nacrtati u tri dimenzije pre nego sto se krene sa krojnim listama... odnosno, gde su krojne liste manji problem...

Prvo sto mi pada na pamet, je recimo, crtanje i pripema neke od "uradi sam" masina... to je ionako tesko "iz glave" praviti...

pozdrav

bogi

p.s. poenta je u modelovanju i crtanju u tri dimenzije, izuzetno inteligentno olaksanom... prakticno za sve one koji nisu imali snage da savladaju AutoCAD... ovo im moze biti veoma zgodna alternativa....
Last edited by boggy on 31 Jan 2008 06:20, edited 1 time in total.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

zoranp wrote:Da li se mogu u sketchupu izradjivati i krojne liste?
Ako si u prilici nabavi Blumov program za kuhinje, on ti iscrtava i krojne liste, mada ne razumem šta će ti krojne liste. Ali ako ti treba onda možeš skinuti i recimo OPTIMIK.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zoran verovatno nije mislio na krojne liste koje sluze za optimalno iskoriscenje tabli, vec na krojne liste u smislu spiska potrebnog materijala.
Nesto tipa:
60X42 2 kom
32X57 4 kom
...
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

mbole wrote:Zoran verovatno nije mislio na krojne liste koje sluze za optimalno iskoriscenje tabli, vec na krojne liste u smislu spiska potrebnog materijala.
Nesto tipa:
60X42 2 kom
32X57 4 kom
...
Pa složićeš se da bi mu onda Blumov program sasvim odgovarao;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno. Milio sam na tvoje: "mada ne razumem sta ce ti krojne liste", i pominjanje OPTIMIK-a, koji koliko znam optimizuje secenje ploca.
Za neke stvari je Blum vise nego OK, ali me malo nervira koncepcija. Ko da su ga pravili iskljucivo programeri (a ni oni se nisu proslavili), a sa stolarima su se samo konsultovali (i to retko). Dosta toga je nepokriveno, a i procedura rada je malo... 'nako.
Tipa prvo ti izracuna visine fijoka, pa onda to ti zapamtis, odnosno prepises na hartiju, pa unosis u drugom delu. Ko da nije mogao samo da prenese podatke koje je vec jednom sracunao.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Hm, ne koristim taj Blumov program, ali sam video par programcica, koji sluze za pravljenje stolova i plakara, vitrina, ormara itd...

Ovo nije usko-specijalizovan program (samo) za stolare (pricam o Google SketchUp), koji mu ubrzava posao koji inace moze da uradi i "peshice"... ali sporije. Elem,... mala Boletova prica o japanskim spojevima je vec posao za SketchUp, ako u doticnoj knjizi nije opisano nacin kako se ti spojevi prave, nego samo kako izgledaju komadi pre spajanja... za pokusaj shvatanja sta tu treba raditi moze pomoci sketchup.... A kada se skapira, onda se moze unazad pripremiti procedura pravljenja tog spoja... i to je opet... samo jedan detalj...

Drugo, svaki oblik koji nije pravilni paralelopiped, sto mi najcesce imamo u kuci.. (dobro, nije bas uvek sasvim pravilan... i zidari nekada omanu)... moze biti posao za sketchup... takodje povrsine koje nisu ravne...

Ako imate nepravilne oblike... koje nisu ni ravne... nego neko trazi krivine i krive povrsine... recimo... onda se to ovde moze nacrtati... za pocetak... i tada je, i u tom slucaju, krojna lista manji problem... veci je problem snaci se u prostoru, i kasnije, recimo napraviti crteze za sablone, ... pripremu za lasersko secenje klirita... recimo.. bez stampanja na papir... iz racunara u racunar...


Sluzi, znaci, za 3D modelovanje, i shvatanje konstruktora da li i kako to sto konstruise, moze da se napravi... pre nego sto je uzeo (stolarski) alat u ruke. Iz njegovih projekcija, i uz pomoc slojeva (layers) moguce je pripremiti prilicno dobru i detaljnu dokumentaciju za pripremu svakog elementa...


Eto... :)

pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 02 Feb 2008 00:46, edited 1 time in total.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

Ja sam se malo (jako malo)zabavljao sa programom i čini mi se dobar - mislim da bi ga se isplatilo naučiti - kad budem malo više ušao u to bit ce pitanja ali moze i odmah recimo di se mijenjaju inchi u cm i nisam baš pohvatao taj sistem sa crtanjem u mjerilu ... (naučen sam na corel draw logiku pa me to mozda koci)ak oneko zna na brzinu ...bio bi zahvalan
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dean wrote:.....di se mijenjaju inchi u cm....
U meniju kliknes na Windows>Model Info

Izaberes Units, za Format kazes Decimal, desno odaberes santimetre (Centimeters)... ili sta vec..
U Precision kazes koliko hoces decimala da ti prikazuje... odnosno odaberes "preciznost"

I to mu je to... nadam se da sam pomogao :)

pozdrav

bogi
p.s. I ja sam bio naviknut na Corel, ali za neke komplikovanije konstrukcije (ne komplikovane za izradu, nego za projektovanje), prelazak sa Corela na SketchUp mi je bio kao da izujem cipele tri broja manje...
Last edited by boggy on 04 Feb 2008 09:59, edited 1 time in total.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

bogami si mi pomogao ;-)

hvala lijepa i je istina je neke stvari za koje bi se u corelu dobro pomucio ovdje se rijese u dva poteza :)) i bolje izgledaju :))

pozdrav
User avatar
majstorica
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Feb 2008 15:03
Location: Bgd-NS
Contact:

Post by majstorica »

Veliki pozdrav svima i velike pohvale jer sve što mi zataji u majstorisanju popravim uz vašu pomoć čitajući vaše postove.
Postavila bih vam pitanje koje glasi: gde mogu pronaći taj čuveni Blumov program tj., konkretno trebao bi mi jako dobar program za izradu čitave kuhinje naravno sa krojnom listom itd..
Unapred hvala
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Pa najsigurnije ti je da ga skineš preko ......, traži ga kao ................................... pošto je dosta povelik 608mb.Samo pazi on ne crta kompletnu kuhinju u smislu da je vidiš kao u kitchendraw-u, već mu ti zadaješ dimenzije koje ti trebaju po određenom pitanju i onda on vrši proračune.
Last edited by Bojan on 18 Feb 2008 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
majstorica
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Feb 2008 15:03
Location: Bgd-NS
Contact:

Post by majstorica »

E hvaaaaaaaalllllaaaaaaa puno!
Post Reply