Optimik, krojna lista

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

kombinovani rez je za**ban na vertikalnim formatizerima kao i horizontalan rez. Uglavnom ga izbegavaju prodavci/sekaci univera. Kod horizontalnog reza mora da se ubacuju kajle kako napreduje testera. Kod horizontalnog reza mi se desavalo da kad donesem kuci jedna strana komada duzine 1m bude uza i po 1mm a duzi i vise pa kad sklopis ram 1x2m jedna strana bude 3,5mm uza.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Razlika nije neka znacajna, al me zaintrigiralo dal je to samo kod mene ili je u pitanju sam program.
Verovatno treba i "ubosti" prave mere, al gde da me zapadne bas od prve :) U sustini hteo sam samo da vidim otprilike kako ce da se rasporedi potrosnja, to jest da li je razlika ako uzmem odjednom za dva elementa dovoljno velika pa da se isplati uzimati odjednom. I dobijem naopak rezultat u odnosu na ono sto sam ocekivao.

Ne postoji mogucnost da sam se presao u unosenju mera, posto pri optimizaciji samo ukljucim jedan ili oba elementa, nisam ponovo unosio zajednicke mere.

Lista 1
6kom 58.2X56.4
6kom 73X58.2
6kom 80X58.2
3kom 131.4X58.2

Lista 2
1kom 61.4X51.2
2kom 61.4X53
2kom 182X53

Dimenzije table 275X207, kerf 5mm, cutof minimum 7mm
Belo-belo znaci svi komadi mogu da se rotiraju.

Posto je u pitanju besplatna verzija (legalno besplatna), da vidis mogao bi i da se zalim :) Ustvari ne bas da se zalim, vise da ukazem na mogucu gresku.
Meni kod optimizacije prve liste napravi 3 ploče 82,14 73,39 i 13,23 %

Kad dodam sve skupa isto 3 ploče 82,14, 73,35 i 64,11%

Znači isto kao tebi.

Kad sam malo proučio krojnu listu prilično sam siguran da je na ovaj način bolje iskorištena treća ploča, jer u slučaju optimizacije samo dijelova sa druge liste + oni dijelovi koji su sa prve liste prešli na 3 ploču dobivamo iskoristivost nešto lošiju nego na način kad optimiziramo sve skupa...znači po meni je softver malo lošije optimizirao drugu ploču radi toga da mu ukupno bude bolji rezultat.



Verzija Optimika je 2.36C, registriran i plaćen za full upotrebu.
Last edited by tomislavm on 28 Jul 2010 09:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobijam slicne ali ne iste rezultate:
Oba zajedno: 82.14, 80.82, 56.65%
Samo prva: 88.66, 80.09
Samo druga: 50.85

Ista verzija.
Robertovi rezulatati se jos vise razlikuju.
Ili nam nesto nije postavljeno isto, ili ... ili nemam pojma :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ima li neko ove novije verzije na 3.01 pa na dalje?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dule wrote:Ima li neko ove novije verzije na 3.01 pa na dalje?
ja jok :)

a i koji ce mi ;)

moja je 2.17
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ja skino' s neta - demo - al ne vidim napredak
ova singerova odlicno šljaka
Last edited by pajja on 18 Sep 2011 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
Ma šljaka svaka,ova ima malo novotarija u smislu daje stampanu ponudu,malo mi je preglednija .....itd
Pa rekoh da pitam :oskyldig:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dule to je radionicki program a za davanje stampane ponude musteriji sluze drugi programi :)

ja imam i KD za musterije i jos neki za komplet arh.furniture.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Mislim da je ovo jedan dobar iskorak napred,
Image
Dosta bih mi vremena ustedelo :fuckyou:
Nisam umeo da ga prebacim iz "PDF" u "JPG" izvinite
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

da li je netko od prisutnih..koji koriste Optimik..pokušao ili koristi Exportirane podatke?
na način..da ih je uvezao u excel..pri tome da je svaki podatak (koji je odvojen znakom "|") u zasebnoj ćeliji..
da se može lakše obrađivati..
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja optimik koristim iskljucivo za optimizaciju krojenja,vidim da ima i modularne verzije i stanje srafoovske robe i ktrake i..... verovatno bi ga bolje iskoristio da imam serijsku proizvodnju, a ovako samo optimizacija.::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

blum wrote:da li je netko od prisutnih..koji koriste Optimik..pokušao ili koristi Exportirane podatke?
na način..da ih je uvezao u excel..pri tome da je svaki podatak (koji je odvojen znakom "|") u zasebnoj ćeliji..
da se može lakše obrađivati..
Nisam, to jest gotovo da ga i ne koristim osim izuzetno, al to ne bi trebalo da je problem da se uveze.
Ajde baci neki fajl sa eksportovanim podacima, pa da vidim kako to moze da se pretambura.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

ajde..može...ideja je da se posao što više automatizira..
ovaj primjer ima sljedeće: slika iz optimika, excel tablice, export fajl...

1. u modulu je izrađen jedan klasnični kuhinjski elemenat..
2. koji je kopiran u "Moj Prvi Posao"..
3. "Sve komponente" su odabrane kao exportirani podaci..
4. excel
Traka - za trgovinu gdje se kupuje iveral - potrebna zasebna datoteka ( format.xls )
Krojna lista - za trgovinu gdje se kupuje iveral - potrebna zasebna datoteka ( format.csv )

želja je exportirane podatke iz optimika ubaciti u excelove tablice..da bude pritom što manje posla oko navedenog..
dakle..automatski unos podataka iz exportiranog fajla u excelove tablice..

http://www.MegaShare.com/3850704
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo da malo rascistimo sta je sta.
Pretpostavljam da:
Fajl koji si ti eksportovao iz optimika je Export.txt
Fajlove traka.xls i Krojna lista.csv zelis da dobijes.

Malo mi je cudno da je traka odvojena od krojne liste, obicno se daju zajedno i to u jako slicnom formatu kao sto je sam export.txt. Ima nekih varijacija na temu. Recimo oznake kantovanja se razlikuju po tome da li je "kantovanje duze stranice" ili "kantovanje duzine" (duzina je ona koja je u koloni "duzina" bez obzira da li je kraca ili duza od sirine).

Nadalje, u export.txt imas podatke |0.5| i |2|. Koliko uspevam da shvatim |0.5| oznacava da se neka stranica kantuje melaminskom trakom, a |2| da se kantuje ABS-om. Dato za svaku stranicu, svakog elementa posebno (one koje se ne kantuju imaju prazno ||).

Recimo za element u prvom redu stoji:
D|1630|2|550|750|X|Bok|KD||0.5|0.5|

Sto prevedeno znaci:
Sifra materijala: 1639
Komada: 2
Duzina: 550mm
Sirina: 750mm
X nisam siguran sta znaci
Kantuje se jedna stranica od 550mm i jedna od 750mm

X je moguce da oznacava da li je bitna tekstura i u tom slucaju tekstura ide duz prve mere (u ovom slucaju 550)

Sta u Krojna lista.csv predstavljaju kolona "okretanje" i "narudzba":
El.Nr.;Narucba;Oznaka mat.;Oznaka elem;Duzina;Sirina;Kolicina;Okretanje;


Sledeci red u istom fajlu je malo neskladan sa ostalima a i sa zaglavljem:
1;IME KUPCA BIJELA 18 MM;;;100;100;1;0;

Ostali redovi se uklapaju u zaglavlje.

Jel Krojna lista.csv fajl koji si dobio od nekog stovarista ili si ga ti nekako generisao? Pitam zato sto je kao separator u njemu postavljen ";" a ne "," (csv=comma separated values), pa u zavisnosti od regionalnih podesavanja na racunaru, excel ume ili ne ume da ga lepo otvori.

Mada... iskreno receno ne kapiram neku svrhu da uopste u optimik unosis krojnu listu da bi je posle eksportovao opet kao krojnu listu.
Optimiku je namena da optimizuje secenje prema zadatoj krojnoj listi. Ako ti sad na stovariste nosis ponovo krojnu listu (koju si uneo u optimik pa izvezao), koju ce da optimizuje neki njihov program koji imaju na stovaristu... zasto si je uopste unosio u optimik?
Druga je prica ako bi stovariste moglo da prihvati i ti im nosio semu za secenje, al ovde toga nema.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

da..dobro si objasnio šta je šta..a

x znači : rotiraj
= znači : ne rotiraj

krojna lista.csv - u tom fajlu su u biti bitna samo 4 stupca
stupac A - redni brojevi stavki
stupac B - ime kupca + vrsta materijala ( primjer: mbole bijela 18 mm )
stupac E - dužina ( visina )
( kad gledaš čitavu ploču iverala 2800 (visina) x 2070 (širina) - godovi su okomito)
stupac F - širina ( širina )
stupac G - količina
ostali stupci - ostaju prazni

što se tiče prva dva reda u Traka.csv - oni ostaju netaknuti
tako traži program koji obrađuje podatke
da, taj fajl sam dobio u trgovini

što se tiče krojne liste i dal to ima smisla..mislim da ima smisla ako želiš olakšati sebi i drugima..
nebi ja radio krojnu list..i uvezao je u optimik..već bi taj posao optimik izradio za mene...
recimo..u optimiku izradim module sa svim specifikacijama..
dakle..kad radim ponudu ili imam projekat..iz optimika izvučem potrebne podatke..
traka i krojna lista..ali..podatke ne želim na papiru..već u elektronskom obliku..
dakle krojnu listu nebi ponovo iščitavao u trgovini..već bi prodavaču dao ili mailom poslao datoteku..krojnu listu..sa svim mjerama..i za različite vrste materijala..znači bilo bi više krojnih lista..npr; iveral za korpus, vrata, medijapan i dr...isto vrijedi i za kantiranje...koliko vidim to optimik omogućuje..jes da malo zbunjuje...al kad bi se izradili excel fajlovi za tu vrstu..posao bi bio skoro pa automatiziran..

kako bi to funkcioniralo?..ovako..
1. glavna stvar (kad su kuhinje u pitanju) bi bila precizno izraditi module u optimiku..module je moguće skalirati u sve tri dimenzije X,Y,Z...
2. u glavni prozor optimika kopiraju se željeni moduli ili ispišu potrebni elementi..
3. export podataka (sve komponente)
4. podatke obraditi u excel (formule + makronaredbe)..
5. podaci su u elektronskom obliku
dakle..kad bi imao bazu modula u optimiku..i excel koji bi kvalitetno obradio dobivene podatke...vrijeme koje bi potrošio za izradu ponude ili projekta..kad su kuhinje u pitanju..mnogo bi se smanjilo...inače, nikad nisam koristio optimik...istraživajući po njemu..rodila se takva ideja...
Post Reply