Optimik, krojna lista

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Optimik, krojna lista

Post by mbole »

Probam juce da napravim par krojnih listi u Optimiku i dobijem malo paradoksalnu situaciju.
Ako pustim posebo dve liste (jednu pa drugu) dobijem bolje iskoriscenje table nego kad pustim zajedno te iste dve liste. Razlika nije velika, ali je sasavo.
Jednostavno receno iskoriscenje mora da bude ili bolje ili isto kada zadajes istovremeno recimo 10 elemenata, nego kad zadas posebno 6 pa onda 4. Nikako ne bi smelo da bude losije.

Jel imao jos neko ovakvo iskustvo?
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Kod mene to nije slučaj. Probao sam par puta sa različitim dimenzijama elemenata i iskoristivost je u postotak identična.
Da ti nisu različite dimenzije materijala, ili širina reza. Drugo mi ne pada na pamet.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Isto dobijam i ja,toliko je lose neki put da ga prepravljam iz glave,
jos kada se "zaglupi" pa nece da povuce parce materijala,koje daje bolje iskoriscenje,da popizdis...
Mada za kolio para dosao .......
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja nemam tih problema(verovatno zato sto imam puno elemenata za krojenje pa ne obracam paznju),primetio sam da je malcice glup u nekim momentima(prva dimenzija treba da prati texturu a nekad jednostavno prebaci po svom cefu.
sto kaze dule kolko para tolko muzike.
recimo na 10 tabli(elemenata)prvih 5-6 bude iskoriscenje 95-98% a one ostale kako-tako,mada to zavisi naravno puno od dimenzija elemenata.:)
zasad mislim da je na nasim prostorima najbolji"mareta"za optimizaciju.
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Probam juce da napravim par krojnih listi u Optimiku i dobijem malo paradoksalnu situaciju.
Ako pustim posebo dve liste (jednu pa drugu) dobijem bolje iskoriscenje table nego kad pustim zajedno te iste dve liste. Razlika nije velika, ali je sasavo.
Jednostavno receno iskoriscenje mora da bude ili bolje ili isto kada zadajes istovremeno recimo 10 elemenata, nego kad zadas posebno 6 pa onda 4. Nikako ne bi smelo da bude losije.

Jel imao jos neko ovakvo iskustvo?
Možeš ovdje staviti dimenzije pa da možemo i mi ostali probati...
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Najbolje je da kontaktirate proizvođača, i da se žalite na softver. :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Bojan wrote:Najbolje je da kontaktirate proizvođača, i da se žalite na softver. :D
e to bi bilo najbolje.:lol::lol::lol:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ne koristim optimik, ali moja nacin za maksimalno iskoristenje je pisanje krojne liste po velicini komada!
Dakle ja spisak elemenata sortiram pocev od najvecih komada do najmanjeg i na taj nacin mi da najbolje iskoristenje, definitivno nije isto ako izmijesate elemente u spisku!
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

http://www.panel.com.hr/
Tko želi može ovdje online izvršiti optimiranje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razlika nije neka znacajna, al me zaintrigiralo dal je to samo kod mene ili je u pitanju sam program.
Verovatno treba i "ubosti" prave mere, al gde da me zapadne bas od prve :) U sustini hteo sam samo da vidim otprilike kako ce da se rasporedi potrosnja, to jest da li je razlika ako uzmem odjednom za dva elementa dovoljno velika pa da se isplati uzimati odjednom. I dobijem naopak rezultat u odnosu na ono sto sam ocekivao.

Ne postoji mogucnost da sam se presao u unosenju mera, posto pri optimizaciji samo ukljucim jedan ili oba elementa, nisam ponovo unosio zajednicke mere.

Lista 1
6kom 58.2X56.4
6kom 73X58.2
6kom 80X58.2
3kom 131.4X58.2

Lista 2
1kom 61.4X51.2
2kom 61.4X53
2kom 182X53

Dimenzije table 275X207, kerf 5mm, cutof minimum 7mm
Belo-belo znaci svi komadi mogu da se rotiraju.

Posto je u pitanju besplatna verzija (legalno besplatna), da vidis mogao bi i da se zalim :) Ustvari ne bas da se zalim, vise da ukazem na mogucu gresku.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:275X207, kerf 5mm, cutof minimum 7mm
kerf(rez testere)je ok,ali cut off(krajcovanje)mora biti minimum 10mm a inace oni ga cepaju 20mm.
probaj da prilikom optimizacije izmenjas kombinovani rez,po duzini i rez po sirini,mozda ti se bolje uklopi.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Ako liste idu posebno ukupna iskoristivost 215,68 , ako su skupa 215,69.
Last edited by robert22 on 27 Jul 2010 23:21, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

robert22 wrote:Ako liste idu posebno ukupna iskoristivost 215,68 , ako su skupa 251,69.
Gde vidis ove cifre? Ne uspevam da nadjem neke koje lice.
Saberes "Yeld" procente u Statistici?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

probaj da prilikom optimizacije izmenjas kombinovani rez,po duzini i rez po sirini,mozda ti se bolje uklopi
Probao sam sve varijante. Tu se vec ponasa ocekivano. Najbolja je iskoristivost sa kombinovanim rezom.
Krajcovanje sam ostavio po defaultu, kako je bilo, posto mi je ovo cisto da otprilike vidim gde sam.
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

mbole wrote:
robert22 wrote:Ako liste idu posebno ukupna iskoristivost 215,68 , ako su skupa 251,69.
Gde vidis ove cifre? Ne uspevam da nadjem neke koje lice.
Saberes "Yeld" procente u Statistici?
zajedno
http://rapidshare.com/files/409475537/p ... ajedno.pdf

svaka za sebe
http://rapidshare.com/files/409475661/p ... daci1a.pdf
http://rapidshare.com/files/409475708/p ... daci1b.pdf
Post Reply