Corpus

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Corpus

Post by tomislavm »

Evo pitanje za kolegu Sašu.

Definiraj projekt i definiraj svoje želje kako misliš da bi ti unaprijedio proizvodnju.
Å to ti točno treba od na radnim nalozima?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Recimo da pravimo jedan viseci element 60x72 postupak za rada u korpusu je sledeci (ispravi me ako grijesim):
#nacrtamo taj viseci element i prilagodimo dimenzije
#odredimo boje i materijale
#izaberemo dali je dvokrilni ili jednokrilni, nacin otvaranja, kant traku...

CORPUS sam ispise krojnu listu sa svim elementima potrebnim za izradu dimenzijama, bojama, kantovanjem i drugim karakteristikama elemenata!

Ovaj proces se u korpusu radi ekstra dobro!

A sad ono sto nene zanima:

Treba da pravim krevet i zanima me dali u CORPUS-u mogu da odradim proces koji je slican predhodnom primjeru, a izgledao bi ovako:

# Nacrtam krevet koji se sastoji od uznozja, uzglavlja, stranica
# Uznozje se sastiji od dvije noge koje su busene za cep i dvije cafne(horizontalne veze koje su cepovane)
# Uzglavlje isto tako
# Stranice se sastoji od siroke daske i letve(nosaca poda) koji su medjusobno spojeni sarafima za drvo
# Odaberem boju, nacin obrade, potreban okov i ostale karakteristike...

Dali moze CORPUS od ovakvih informacija da napravi radni nalog koji bi sadrzao:

UZNOZJE:
Noga bukva 40mm 500 dvostrano rund x 120 jednostrano rund 2 komada
Cafna 24mm 880 dvostrano rund x 120 dvostrano cep(18x100) 2 komada

UZGLAVJE:
Noga bukva 40mm 800 dvostrano rund x 120 jednostrano rund 2 komada
Cafna bukva 24mm 880 dvostrano rund x 120 dvostrano cep(18x100) 3 komada


STRANICE:
Stranice bukva 24mm 2000 jedna strana rund, jedna polurund x 140 bez obrade 2 komada
Nosac bukva 30mm 1900 bez obrade x 30 bez obrade 2 komada


Potreban okov:
Sarafi 4x45 16komada
Trio matice 6x14 8 komada
Saraf M6x16 8 komada
Bajc 100ml

MTERIJAL
Bukovo drvo o.15m3
Lijepak D3 50 g
Lak 250ml
....

I naravno da sve to bude propraceno skicama sa kotama i proracunom cijene kostanja i prodajne cijene!
User avatar
yngwie
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2010 09:32

Post by yngwie »

Vidim da postaje zanimljiva ova konverzacija oko primene i efikasnosti programa CORPUS.Pokusacu navesti nekoliko bitnih stvari pa cemo mozda zajedno da nesto na kraju i razjasnimo.
1.Proizvodnja i prodaja su dve direktno povezane stvari i jedna bez druge nemaju nikakvog smisla
2.Svaka zelja u unapredjenju proizvodnje moze da se ispuni uz puno vremena,novaca i srece.Ako neko radi samo namestaj i enterijere od drveta,a poznajem takve ,onda mu za pravu komjuterski pripremanu proizvodnju treba covek koji zna Auto CAD i Excel na vrlo fisokom nivou,sto je tesko jedan .Osim toga on treba da poznaje tehnologiju i nacin proizvodnje,i na kraju kako uopste naci i platiti takvog coveka,on ce traziti 1000 eura a u Hrvatskoj i 1500
3.Ako se radi namestaj od plocastih materijala,iverice i mdf,modernog izgleda,bez puno rusticnih egzibicija,CORPUS je u potpunosti pravo resenje,
sto ja svakodnevno radim i tu je od prethodne metode za masiv brzi i efikasniji visestruko
4.Kod mene ga je do zavidnog nivoa savladala devojka koja je knjigovodja i to za mesec dana
5.Ukoliko bi se covek posvetio da nauci i naprednije nivoe ,i da ima vremena crtati elemente prilagodjene svojoj proizvodnji,najveci deo potreba,i kada je drvo u pitanju bi mogao da se resi
6.Inace,sam autor je programu dao ime koje jasno govori sta mu je glavna osobina i namena.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kolega mene samo zanima dali ovo sto sam ja naveo u predhodnom postu MOZE ili NEMOZE!
I ako MOZE da mi neko na konkretnom primjeru pokaze da MOZE pa cu ja razmisljat o usavrsavanju!!!

Sto se tice Auto CAD-a sve proizvode u njemu crtam, ali on ne ispisuje krojnu i radni nalog vec sve moram da radim sam pa se desi greska!
Osim toga jedan krevet ima deset standardnih i bezbroj vanstandardnih dimenzija pa bi prilagodjavanje u CORPUSU (ako je moguce) bilo lakse nego u CAD-u, a ne rijetko imam zahtjeve "Super je ovaj krevet samo da je 5-10 cm visociji/nizi?" sto je opet lakse prilagoditi u CORPUSU (makar jeste sa kuhinjskim elementima)!!!
Last edited by Sasa on 17 Apr 2010 09:28, edited 1 time in total.
User avatar
yngwie
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2010 09:32

Post by yngwie »

Sasa,prijatelju,nadam se da cemo svi zajedno naci neko optimalno resenje,sta je najbolje i najjednostavnije za sve nas.Valjda je to i cilj ove cele price.Ako ti nije tesko posalji mi fotografiju jednog tipicnog kreveta i dacu sve od sebe da vidimo kako to pripremiti za proizvodnju.Nije bitno koji je softver,nego da daje rezultat.Nadam se da se svi oko ovoga slazemo.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Prijatelju ja znam kako to pripremiti pjeske nego me zanima moze li to jednostavnije, a rekli su mi moze u CORPUSU! Sto se tice CAD-a ja to vec radim u njemu!

Evo recim ovaj:
Image


Mislim da nije komplikovan!
Last edited by Sasa on 18 Apr 2010 15:40, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Gdje mi je kolega Tomislav!?
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

yngwie wrote:Sasa,prijatelju,nadam se da cemo svi zajedno naci neko optimalno resenje,sta je najbolje i najjednostavnije za sve nas.Valjda je to i cilj ove cele price.Ako ti nije tesko posalji mi fotografiju jednog tipicnog kreveta i dacu sve od sebe da vidimo kako to pripremiti za proizvodnju.Nije bitno koji je softver,nego da daje rezultat.Nadam se da se svi oko ovoga slazemo.
Postovani prijatelju ne znam kao mozes da pomognes Sasi posto u prethodnom postu si naveo pod
"4.Kod mene ga je do zavidnog nivoa savladala devojka koja je knjigovodja i to za mesec dana" savladala tako da ja mislim da je blje da se tvoja knigovoditeljica uclani u forum pa nam lepo objasni osnove CORPUSA. I ja imam ovaj i jos desetak slicnih programa za koje treba da odvojim 1.2.3 meseca pa da to naucim ili zavrsim informatikiu pa da onda radim.

Ja licno ne poznajem Sasu ali delim njegovo misljene u vezi ovog i slicnih programa,
Ja sam profesionalni knigovodja (8-12 sati dnevno) i amaterski stolar. Sto se tice knjigovetstvenih programa i ovog CORPUS-a smatram da su ih programeri radili bez konsultacija sa ljudima koji rade tu materiju, verovat6no najbolji racunovodstveni program DATA LAB ja sam gledao par sati i umesto da platim vise stotine eura ja sam isti deinstalirao sa mog kompjutera na ocigled njihovog dilera.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Sasa wrote:Gdje mi je kolega Tomislav!?
Slavi se kćerkin drugi rođendan cijeli vikend....obećajem da ću probati to napraviti pa ako ne uspijem direktno kod autora programa dobiti odgovor...nažalost morati ćeš se strpiti koji dan....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cestitke za princezu
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Cestitke i od mene, srecan rodjendan!

Ne forsiram ja nista samo lagano, pozdrav.
Last edited by Sasa on 24 Apr 2010 23:48, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Sasa wrote:Cestitke i od mene, srecan rodjendan!

Ne forsiram ja nista samo lagano, pozdrav.
Nisam bas mislio ovoliko lagano!:|
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Sasa wrote:
Sasa wrote:Cestitke i od mene, srecan rodjendan!

Ne forsiram ja nista samo lagano, pozdrav.
Nisam bas mislio ovoliko lagano!:|
Ma nije to ništa, ja čekam od 12 mjeseca krojne liste za različite kutne elemente, nisi još na redu.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Evo da me ne kritizirate previše, ali stvarno se raspadam od posla i znam da nisam od riječi bio, ali ne mogu si pomoći.

Na brzinu sam sastavio za Sašu, nisam išao u sve detalje ali pokušati ću sve tu objasniti.

Za svaki model kreveta koji imaš trebao bi nacrtati jedan projekt kreveta (naravno da ćeš imati neki model koji će se malo doraditi i postati novi model, nećeš svaki puta ići od početka).

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 6776582082

Osnovni zahtjevi koje si napisao već su bili objašnjeni u prethodnom primjeru ali svejedno, krevet je moguće

-nacrtati u 3d
-odabrati boju/materijal za svaku dasku pojedinačno ili sve skupa prema tipovima daski
- okov se automatski pridjeljuje određenom tipu daske...recimo nariktaš u postavkama da određeni tip daske treba 6 šarafa /(ili 1 šaraf na svakih 30cm)...rezultat je da program automatski računa da nosač sa strane treba određeni broj šarafa što je prikazano u potrošnom materijalu.
-kotirati i prikazivati kote u 3D prikazu

Za svaku dasku moguće je odabrati vrstu obrade ruba (vrstu obrade sam definiraš, tako da možeš imati obrada R3, R6 itd)

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 5813545138

Za svaki leement moguće je definirati potreban potrošni materijal, tu bi definirao npr. da nogica traži 25g ljepila D3 i XY šarafa.

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 1421925762

Svaki potrošni mateijal može imati svoju šifru, jedinicu mjere i cijenu

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 6943438146

Definiraš svoj materijal hrast, bukva, itd....cijenu po m3 ili m2.

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 9638155538

Ono što ti ne mogu pokazati je bušenje rupa u nogicama za čep jer nemam taj modul programa, ali to se u tom modulu može napraviti...

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 2809644306

Isto tako ja imam samo dio za nacrte koj izgleda ovako

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 3100589202

Možeš dokupiti poseban modul za reporting koji skuplja nacrte kroz program i sve skupi u jedan radionički nacrt kao na

http://picasaweb.google.com/tomislavm/C ... 6541185170
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

I ja dobio svoje kutne elemente.
Post Reply