Uvoz u Excel TXT datoteka

Softver i projektovanje - pitanja i saveti
Post Reply
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Uvoz u Excel TXT datoteka

Post by Dule »

METABO viewtopic.php?id=550&p=3
1) Označiš željeni tekst, kopiraš i zalepiš u neli tekst editor, npr Notepad.
2) Taj TXT fajl snimis na nekom mestu na disku (zapamti ili zapisi to mesto)
3) Pokrenes Excel i u njemu otvoris (File, Open /ili krace Ctrl-O/ fajl pod 2); izaberes opciju Fix width
Ovo je super,ali da li moze stampan cenovnik da se skenira i da se prebaci u excel?
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ovo sjajno radi - jos da su celije vezane !!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ovo je super,ali da li moze stampan cenovnik da se skenira i da se prebaci u excel?
Može naravno, ali ti za to treba neki OCR program (sliku slova pretvara u "pravo" slovo). Nekada je takav softver dolazio uz skenere.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

pajja wrote:ovo sjajno radi - jos da su celije vezane !!!
Na koji način vezane?
Ako misliš formulama, za to treba pisati specifične VB skriptove (Visual Basic programe), ali cenim da to nije tema za ovaj forum.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

jeste na to sam mislio
"ali cenim da to nije tema za ovaj forum." - zasto da ne, mozda je za pod-forum
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

pajja wrote:jeste na to sam mislio
"ali cenim da to nije tema za ovaj forum." - zasto da ne, mozda je za pod-forum
Još da nađemo dobrovoljca za kvalitetno moderisanje...

Samo da znaš, pisanje u VB (tačnije, VBA) skritpu je prilično zametan posao i baš moraš da si zagriženi MS-fil da bi radio nešto tako iz hobija.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek malo. Nekako mi u ovoj diskusiji fali pocetak, pa ne uspevam bas da uhvatim sta zelite da uradite.
Nije bas obavezno sve raditi u VBA. Mnogo toga moze da se postigne i "obicnim" excelovim formulama.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dule je otpočeo temu sa problemom da bi želeo da štampani cenovnik ubaci u XLS.
Zatim je Paja ubacio primedbu da bi bilo OK ako bi se, zajedno sa uvozom, AUTOMATSKI podesile i formule.
Tvoja ideja sa Excel formulama je OK, ali to zahteva bar malo poznavanja rada u Excelu. Ja sam mislio na pisanje skriptova "za američke domaćice" koji bi kontrolisali ceo proces uvoza teksta u XLS.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Kada kliknem na mom skeneru na orc
dobijem obavestenje:
Failed to load:FineReader
ali to zahteva bar malo poznavanja rada u Excelu
Mislim da znam,toliko da ga koristim kao racunaljku a i sve podatke drzim u njemu(je..ga kada neznam nista drugo)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kada kliknem na mom skeneru na orc
dobijem obavestenje:
Failed to load:FineReader
To znači da ti je program za skeniranje povezan sa FineReader-om (poseban program za OCR). FineReader si možda dobio uz program za skeniranje i treba da ga instališeš. Ukoliko koristiš neki drugi program za OCR, onda treba da ga "prijaviš" programu za skeniranje (ta opcija postoji negde u setovanjima u programu za skeniranje; najverovatnije ikonici za OCR u programu za skeniranje dodeljuješ svoj program za OCR koji treba da je već instalisan na tvom računaru)


Obično u programe za OCR možeš da "uvezeš" bilo koju sliku teksta; obično u JPG formatu, ali nije obavezno. Ovaj JPG dobijaš ili skeniranjem, ili sa elektronskog FAX-a, ili....

Valjda sam bio jasan :(
Mislim da znam,toliko da ga koristim kao racunaljku a i sve podatke drzim u njemu(je..ga kada neznam nista drugo)
To ti je u osnovi dovoljno. Samo znaj, samo "ozbiljniji" OCR programi umeju da prepoznaju tabele i da ti ih automatski pakuju za Excel, ali uvek im treba i mala asistencija korisnika. Tu iskustvo mnogo pomaže jer nije sve jedno kako okrećeš stranicu koju skeniraš i gde ti je na njoj tekst koji treba da prevedeš sa OCR programom.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

excel je majka
imam uradjen vazeci cenovnik, posebno uradjenu specifikaciju materijala za odredjeni proizvod, promenis meru / na primer / prozora ona menja mere elemenata, to naravno vezes sa cenovnikom i to je to
Post Reply